škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia 3 motordan gelen ses

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kaan22

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
2 hafta önce sıfır km avekten 1.0 dsg fabia 3 aldım.
Aracımdan yakıt be performans olarak çok memnunum.
Ancak araç içinde direksiyon tarafından araç sabitken ve rolantide çalışırken,
Belirli aralıklarla devam eden vırzt vırzt şeklinde bir ses duyuyorum,
Bu ses motor sıcakken veya soğukken farketmiyor bazen geliyor bazen kesiliyor
Genellikle motoru ilk çalıştırdığımda duymuyorum
Belli bi süre gittikten sonra aracı stop etmeden önce boşta durduğumda bu ses genellikle oluyor ve canımı sıkmaya başladı acaba bi sorun mu var bu ses bormal mi? Turbo sesi mi? Soğutma sesi mi?  Dsg debriyaj sorun mu? Anlamadım.
Motor sesi değil eminim. Servise sesi attım aracı görmemiz gerek dediler 2 gün sonraya randevu aldım bakalım gördünler ne dicekler.
Not motor çok titreşimli çalışıyor ortumlar kablolar sallanıyor 3 silindir 1.0 olduğu için bu normal mi onu da sorucam
Acaba aynı sorunu yaşayan var mı? Ya da neden kaynaklı olabilir? Çok dikkat etmezseniZ sesi duymuyotsunuz ama bende takıntı oldu

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hocam klima açıkken mi geliyor bu ses? klimanın ön konsola yakın noktada bildiğim kadarıyla üfleme fanı var, o bende bahsettiğiniz şekilde ses yapıyordu. klimayı kapatınca susuyordu ancak uzun zamandır gelmiyor, yer etti herhalde.

Çevrimdışı kaan22

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coxcomb;635323
hocam klima açıkken mi geliyor bu ses? klimanın ön konsola yakın noktada bildiğim kadarıyla üfleme fanı var, o bende bahsettiğiniz şekilde ses yapıyordu. klimayı kapatınca susuyordu ancak uzun zamandır gelmiyor, yer etti herhalde.

yok abi klima kapalıyken geliyor aracı aLdığımdan beri aynı ses bazen olmuyor, bazen azalıyor, bazen de sesi sürekli duyuyorum kısık kısık korna sesi gibi.
Sıfır araçta nasıl olur anlamadım. Sanzımandan yada kayışlardan geliyor sanırım bakalım.
yarın servide gidicem ne dicekler burdan paylaşırım...

https://youtu.be/Gc3zT3kIyiA

ses bu sizde bi bakın
« Son Düzenleme: 26 Mart 2018, 22:30:40 Gönderen: kaan22 »

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
anladım hocam farklı bir sesmiş. zaten servise gitcekmişsiniz ama sesin gelme sıklığına bakarsak su devridaim pompasına ait bir ses olabilir. tabii bu sadece bir fikir, en doğru sonucu serviste çıkaracaklardır.

Çevrimdışı kaan22

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: coxcomb;635330
anladım hocam farklı bir sesmiş. zaten servise gitcekmişsiniz ama sesin gelme sıklığına bakarsak su devridaim pompasına ait bir ses olabilir. tabii bu sadece bir fikir, en doğru sonucu serviste çıkaracaklardır.

İşin garibi bazen ses hiç olmuyor bazen çok azalıyor anlamadım. Bende ki şans sıfır araç al, problemli çıksın. Şimdi de uğraş dur bakalım hayırlısı

Çevrimdışı ismail91

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Hocam selamlar,

Titreşimli çalışması normal. 3 silindirin en büyük problemi belki de bu. Aynı titreme bende de mevcut. Hatta o da tiz bir ses yapıyor, boruların vs titremesinden ötürü ancak kabin içinde pek duyulmuyor. Attığınız ise çok tuhaf bir ses. Umarım en kısa sürede çözülür. Sıfır arabada sorun yaşamak gerçekten can sıkıyor.

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
3 silindirli motorlar, 4 silindirli motorlar gibi sönümleyici/karşılıklı pistonlara sahip olmadığından titreşim en büyük sıkıntısı. Sürüş esnasında çok hissedilmiyor bence.

Ses de sanki bir şey dönerken bir yere sürtüyor gibi. Umarım ciddi bir durum değildir.

Çevrimdışı kaan22

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Bilgic;635347
3 silindirli motorlar, 4 silindirli motorlar gibi sönümleyici/karşılıklı pistonlara sahip olmadığından titreşim en büyük sıkıntısı. Sürüş esnasında çok hissedilmiyor bence.

Ses de sanki bir şey dönerken bir yere sürtüyor gibi. Umarım ciddi bir durum değildir.

Sabah araç ilk çalıştığında bu ses olmuyor belli bir mesafe gidip rolantide dıtduğumda ses geliyor çok ilginç.. ama şuan eskisi gibi kuvvetli bir ses yok sesin şidde biraz daha azaldı ever belirli aralıklarla devam eden sanki dönen birsey bir noktaya gelince bir yere sürtüyor gibi bir ses bakalım ne dicekler

Çevrimdışı Gökhan_55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı ses 1.2 tsı fabia aracımda geliyordu. Altur sesi kesti şimdide bi vida gevşekmiş gibi ses geliyor motor ısınana kadar.
Önceden sıcakta olsa şangur şungur sesler geliyprdu rölantide

Çevrimdışı kaan22

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Gökhan_55;635415
Aynı ses 1.2 tsı fabia aracımda geliyordu. Altur sesi kesti şimdide bi vida gevşekmiş gibi ses geliyor motor ısınana kadar.
Önceden sıcakta olsa şangur şungur sesler geliyprdu rölantide

Benim belirtiğim ses soğukken değil bilhassa motor sıcakken geliyordu.Yukarıdaki videoyu çektikten birkaç gün içinde, çok gariptir seste büyük bir azalma oldu, bazen hiç ses gelmiyor, bazen ses yapıyor, duyulan ses de 1 er saniye aralıklarla vız vız diye kısık bir ses. Giderken, ya da klima açıkken duyma sansınız yok. Çok dikkatle dinlediğinizde sesi duyabiliyorsunuz ancak.

Sesin altarnatör yada kayışlardan geldiğini tahmin ediyordum.
Bugün servise gittim. servis müdürü herhangi bir sorun ve ses olmadığını herşeyin normal olduğunu belirti. Birlikte araca bindik ses gelmiyordu :) Aracı bir kaç stop etti çalıştırdı gaz verdi vs gene ses yok. Sonra çok hafifte olsa ses geldi, bakın işte bu ses dedim, zor duyuluyordu, çünkü ilk videodaki ses olmuyor atık. Başladım soru sormaya: DSG den mi?hayır, turbo mu? yok, triger mi? hayır, Devir daim mi? hayır. Servis müdürü sesin klima kompresöründen geldiğini söyledi. Ses gelmeye başlayınca klimayı açıp fan şiddetini arttırıp azalttığınızda ses kesiliyor bunu gözlemledik. Ciddi bir problem olmadığını belirtti. İşlem yapabilmeleri için aracı bırakmam soğuk ve sıcak test yapmaları gerektiğini belirttiler. İsterseniz aracınızı bırakın ya da vaktiniz yok ise bir süre daha sesi gözlemleyin takip edip sesi kaydedin, ses kesilmez artar ya da devam ederse aracı boş bir vaktinizde bırakın gerekeni yaparız karar sizin dediler. Sesin kaynağını öğrendim ve çok ta rahatsız edici ve önemli bir ses olmadığını, her zamanda ses gelmediğini bildiğimden ve araç şuan çok lazım olduğundan yaza kadar aracı bırakmayı düşünmüyorum ilk bakımında aracı zaten bırakıcam, o zamana kadar ses devam ederse bakıma gittiğimde belirtir işlem yaptırım diye düşünüyorum. Yeni aracı da bu basit ses nedeni ile kurcalatmak istemedim.

Çevrimdışı firat1337

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kaan22;635422
Benim belirtiğim ses soğukken değil bilhassa motor sıcakken geliyordu.Yukarıdaki videoyu çektikten birkaç gün içinde, çok gariptir seste büyük bir azalma oldu, bazen hiç ses gelmiyor, bazen ses yapıyor, duyulan ses de 1 er saniye aralıklarla vız vız diye kısık bir ses. Giderken, ya da klima açıkken duyma sansınız yok. Çok dikkatle dinlediğinizde sesi duyabiliyorsunuz ancak.

Sesin altarnatör yada kayışlardan geldiğini tahmin ediyordum.
Bugün servise gittim. servis müdürü herhangi bir sorun ve ses olmadığını herşeyin normal olduğunu belirti. Birlikte araca bindik ses gelmiyordu :) Aracı bir kaç stop etti çalıştırdı gaz verdi vs gene ses yok. Sonra çok hafifte olsa ses geldi, bakın işte bu ses dedim, zor duyuluyordu, çünkü ilk videodaki ses olmuyor atık. Başladım soru sormaya: DSG den mi?hayır, turbo mu? yok, triger mi? hayır, Devir daim mi? hayır. Servis müdürü sesin klima kompresöründen geldiğini söyledi. Ses gelmeye başlayınca klimayı açıp fan şiddetini arttırıp azalttığınızda ses kesiliyor bunu gözlemledik. Ciddi bir problem olmadığını belirtti. İşlem yapabilmeleri için aracı bırakmam soğuk ve sıcak test yapmaları gerektiğini belirttiler. İsterseniz aracınızı bırakın ya da vaktiniz yok ise bir süre daha sesi gözlemleyin takip edip sesi kaydedin, ses kesilmez artar ya da devam ederse aracı boş bir vaktinizde bırakın gerekeni yaparız karar sizin dediler. Sesin kaynağını öğrendim ve çok ta rahatsız edici ve önemli bir ses olmadığını, her zamanda ses gelmediğini bildiğimden ve araç şuan çok lazım olduğundan yaza kadar aracı bırakmayı düşünmüyorum ilk bakımında aracı zaten bırakıcam, o zamana kadar ses devam ederse bakıma gittiğimde belirtir işlem yaptırım diye düşünüyorum. Yeni aracı da bu basit ses nedeni ile kurcalatmak istemedim.

Umarım tekrarlamaz bu sorun. iyi günlerde kullanın aracınızı. Bu arada birşey dikkatimi çekti videoda. Bolero ekranda saat görselinin altında 3 adet nokta gördüm sanki saatin değişik şekilleri varmış da onun seçenekleriymiş gibi. Nedir acaba o noktalar?

Çevrimdışı murat61

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: firat1337;635438
Umarım tekrarlamaz bu sorun. iyi günlerde kullanın aracınızı. Bu arada birşey dikkatimi çekti videoda. Bolero ekranda saat görselinin altında 3 adet nokta gördüm sanki saatin değişik şekilleri varmış da onun seçenekleriymiş gibi. Nedir acaba o noktalar?

hocam doğrudur. saatin 3 farklı değişik gösterilme şekli var.

Çevrimdışı firat1337

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: murat61;635440
hocam doğrudur. saatin 3 farklı değişik gösterilme şekli var.

30bin bakımına verdiğimde bizim boleroların yazılımını güncellerlerse bizimkilerde de çıkar sanırım. Teşekkürler cevap için.

Çevrimdışı Gökhan_55

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı kaan22

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: firat1337;635438
umarım tekrarlamaz bu sorun. Iyi günlerde kullanın aracınızı. Bu arada birşey dikkatimi çekti videoda. Bolero ekranda saat görselinin altında 3 adet nokta gördüm sanki saatin değişik şekilleri varmış da onun seçenekleriymiş gibi. Nedir acaba o noktalar?

evet saatin değişik şekilleri görsel olarak mevcut