škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Havalandırmadan gelen kötü koku

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı berkantusta

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 haftadır arabamın fanından nem,rutubet gibi kötü koku gelmeye başladı.klima açıldığı zaman koku gelmiyor ancak.15-20 dakikalık yolculuk boyuncada kesilmiyor koku.2000 km önce ilk bakımı oldu ve polen filtresi değiştiğini umuyorum:).Böyle bir olaya rastlayan var mı?bununla ilgi salı günü serviste randevum var ve sonucu sizlerle paylaşırım.

Çevrimdışı alpers

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
klima soğuk ufledikten sonra, klima kanalları soğuk olduğu için oralarda havadaki nem yoğunlaşır. sıcakla vs birlikte bakteri vs üremeye başlar. aldığınız koku bu.

sürüşün sonlarına doğru klima sıcaklığını yükseltip o kanalların ısınmasını sağlayın. dayanabiliyorsaniz tabii ki. yazın zor oluyor. ya da arabayı stop etmeden kapımızı açıp sıcak çalıştırabilirsiniz. bu oluşmasını engeller ancak hali hazırda varsa ise yarar mı bilmiyorum. ama şu yoksa bakteri de olmaz, bu yüzden işe yarayabilir. klima temizliği ise yarar.

bir de bir yerde okumustum. musluk suyu koymayin, klima kanalları cam suyunun değdiği yerlerde olduğu için etkiliyordu bakteri üretimini.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ön cam altı su gider ızgaralarından kaçan yaprak vs. den kaynaklı da olabilir.

Çevrimdışı berkantusta

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Tekrar merhaba, servisten aldım aracımı ve koku ile ilgili gerekli kontroller yapıldı,henüz bir sonuca ulaşılamadı.Pazartesi aracımı tekrar bırakacağım ve ön göğüsü sökecekler.Havanın geçtiği kazan gibi birşey varmış ve onun içini temizleyecekler.Servis danışmanı muhtemelen düzelir dedi.Sonuçlandığında bilgi amaçlı paylaşacağım.

Ayrıca, hazır arabamı servise bırakmışken birkaç husus vardı ve onları servis danışmanına aktardım.Şu şekilde sonuçlara ulaşıldı;

1-Şoför önündeki cam fıskiyesi güzel püskürtmüyordu, hava tutarak deliklerini açmışlar.
2-Arka taraftaki havalandırmanın sağa-sola kaydırma plastiği kırılmıştı,garantiden yenisi ile değişim olmuş.
3-Motor soğukken çalıştırma sonrasında ısınana kadar değişik bir ses geliyordu(ben fark edemiyorum fakat kayınbabam ve babam fark ettiler, ikiside motordan az çok anlarlar),triger setinin gergi bilmem nesi sorunluymuş ve yine garantiden değişim oldu.

Bu konularda kafanıza birşeyler takılıyorsa mutlaka servise göstermenizi tavsiye ederim.

Çevrimdışı ebay

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ön göğüsün sökülmesi trim sesi problemini beraberinde getirebilir alternatif çözümler deneyip en son çözüm söküm olmalı.

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: berkantusta;637928
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 haftadır arabamın fanından nem,rutubet gibi kötü koku gelmeye başladı.klima açıldığı zaman koku gelmiyor ancak.15-20 dakikalık yolculuk boyuncada kesilmiyor koku.2000 km önce ilk bakımı oldu ve polen filtresi değiştiğini umuyorum:).Böyle bir olaya rastlayan var mı?bununla ilgi salı günü serviste randevum var ve sonucu sizlerle paylaşırım.

servis bakımda karbonlu polen filtresi yerine normal takmış olabilir.karbonsuz polen filtresi takıldığında tam da bahsettiğiniz koku ve durum gerçekleşir. bakımdan sonra bu kokunun gelmesi önemli bir ayrıntı, çünkü araçlarımız fabrikadan karbonlu polen filtresiyle gelir,ancak bazı servisler bakımlarda şark kurnazlığı yapıp karbonsuz takarlar.

Çevrimdışı Tazmanic

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Her araçta olan bir durum ne göğüsü sökmesi hocam? Sakın öyle bir hataya düşmeyin atas airclim yada diger markaların klima temizleyicilerini alın. Klima dezenfektanını açtıktan sonra klimayıda iç sürkülasyonda olacak şekilde 10 dk boyunca çalıştırıyorsunuz. Koku felan kalmıyor. Alper beyinde dediği gibi sıcak soğuk yapa yapa bu her araçta olan bir durum. Dediğim dezenfektanı uygulayıp klima evalapatürünün tıkalı olmadığından emin olun.

Çevrimdışı dawn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: berkantusta;638262
...
2-Arka taraftaki havalandırmanın sağa-sola kaydırma plastiği kırılmıştı,garantiden yenisi ile değişim olmuş.
...

Bu konuda bir belge vs. verildi mi acaba?
Şu başlıkta uzun zamandır tartışılıyor ve net bir sonuç elde edilemedi gördüğüm kadarıyla:
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=37559

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dawn;638476
Şu başlıkta uzun zamandır tartışılıyor ve net bir sonuç elde edilemedi gördüğüm kadarıyla:

Bu parça garanti kapsamına giriyor mu? Oldukça tartışılan bir konuydu. Bende takip ediyorum.

Çevrimdışı berkantusta

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dawn;638476

Henüz bir belge vermediler.Aracımı daha teslim almadım,alırken verirlerse yazarım tekrar.Ama hiç itiraz etmeden garantiden başvurup değiştiririz dediler ve öyle de yaptılar.Esenyurt Doğuş...

Çevrimdışı berkantusta

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Tekrar merhaba arkadaşlar,Aracımı dün aldım ve evaporatör adı verilen bir parça değişti.Tabi bunun yanında değişmesi gereken yine ona bağlı birkaç parça daha değişti.Şimdilik bir koku gelmiyor.Doğuş oto esenyurt'un değiştirdiği 2. arabaymış benimki.Komple göğüs sökülüp takıldı çok zor bir süreçti inşallah hiçbirinizin başına bu şekilde bir problem gelmez.Kazasız keyifli sürüşler dilerim...

Çevrimdışı Rifle44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kolgezer;638320
servis bakımda karbonlu polen filtresi yerine normal takmış olabilir.karbonsuz polen filtresi takıldığında tam da bahsettiğiniz koku ve durum gerçekleşir. bakımdan sonra bu kokunun gelmesi önemli bir ayrıntı, çünkü araçlarımız fabrikadan karbonlu polen filtresiyle gelir,ancak bazı servisler bakımlarda şark kurnazlığı yapıp karbonsuz takarlar.

Benimde orjinal polen filtresinin servis bakımında değişmesi sonrasında, klimamdan kötü kokular gelmeye başladı.
Özellikle de içteki havayı devridaim tuşu aktif olduğu zamanlarda değilde, dışarıdan hava alıp soğutma açıkken bu koku geliyor.
Dediğiniz ihtimal beni şüphelendirdi servise de güvenmemek gerekiyor belkide...
Öneriniz var mı?
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2018, 03:28:48 Gönderen: Rifle44 »

Çevrimdışı ringcep

• Yüzbaşı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.tekbamatbaa.com
Geçen hafta özelde 2. ci bakımını yaptırdım.Polen filtresini karbonlu aldım normalide vardı fiyatta uygundu tercih etmedim.Koku varsa karbonsuzdur filtre..Kontrol etmenizi önerırım.Karbonlu koyu renk ve sert malzemeden yapılmış

Çevrimdışı Hacı şakir

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Koku bir süre sonra oluyor, hatta yazın yıkamada önden basınclı hava tutulursa bariz şekilde artıyor. Arkadaş yukarıda da belirtmiş park etmeye yakın bir kaç dakika klimayı kapatıp sadece fanı açarsanız koku oluşumunu bir nebze azaltır.
Sonaxın spreyi var ancak tam çözüm değil. Tavsiyem klimanın gerçekten dezenfeksyona sokulması ve filtrenin değişimi. Sonra da stop etmeden klimadaki soğuk havanın boşaltılarak kullanılması. Yoksa en iyi araç da olsa bir süre sonra koku olacaktır.
Bu arada klimanızı lejyonorya bakterisine karşı zaten dezenfekte ettirmeniz gerekiyor arada bu ev kliması için de geçerli yoksa ölümcül bir zatüre olma ihtimaliniz var.

Çevrimdışı kolgezer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=14922]Rifle44[/MENTION] öncelikle serviste takılan filtrenin karbonsuz olduğundan emin olun. bunu herhangi bir usta 1-2 dakikada çıkarınca anlar zaten. carbonlu daha mukavim sert ve içinde ufak karbon tanecikleri olur. eğer öyleyse durum vahim. yetkili servise gidip alın kızı verin papazı. zira bu büyük bir hata. karşılığında elde edeceğiniz kazanımlar size kalmış. yüce otoyu da durumdan haberdar edebilirsiniz.karbonsuz polen filtresi kullanılmış diye garanti dışı kalan merso var bu ülkede unutmayın. diyelim ki filtre karbonlu o zaman da şunu söyleyebilirim ki durum normal değil. bu bir sorun ve garantiniz devam ediyorsa bunu çözmek yetkili servisin görevi. grantiniz bittiyse diğer arkadaşların önerilerini yapabilirsiniz.