škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Park halindeyken bi süre sonra fren şişiyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba,
Konu arattım ama bulamadım. Gözümden kaçtıysa kusıra bakmayı.  Aracım 2016 dsg 1,4 dizel sedan Rapid, 20 binde.
Bir kaç gündür dikkatimi çeken bir olayla karşılaştım, buna benzer sorunla karşılaşan arkadaş oldu m? yardımcı olabilir mi?
Aracımı park ediyorum aradan zaman geçiyor. Frene bastığım zaman inanılmaz sertleşmiş olduğunu görüyorum. Motor çalışınca yumuşuyor. Anlam veremedim. Hiç olmazdı böyle.

Çevrimdışı izmirli öğretmen

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Rapid_Sedan

• Elektronik Mühendisi
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;639563
Merhaba,
Konu arattım ama bulamadım. Gözümden kaçtıysa kusıra bakmayı.  Aracım 2016 dsg 1,4 dizel sedan Rapid, 20 binde.
Bir kaç gündür dikkatimi çeken bir olayla karşılaştım, buna benzer sorunla karşılaşan arkadaş oldu m? yardımcı olabilir mi?
Aracımı park ediyorum aradan zaman geçiyor. Frene bastığım zaman inanılmaz sertleşmiş olduğunu görüyorum. Motor çalışınca yumuşuyor. Anlam veremedim. Hiç olmazdı böyle.

Hiçbir sıkıntı yok. Çalıştırdığınız andan itibaren hidrolik sistemde yumuşama olması gayet normal, normal çalışma rejimi bu. Örneğin, direksiyon sistemindeki hidrolik sistem de benzer yapıdadır. Dikkat ederseniz çalışmazken neredeyse hiç çeviremezsiniz direksiyonu, ancak çalıştırınca pamuk gibi olur. Kafaya takmayın.

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Aracım otomatik, çalıştırmak için önce frene basmak gerekiyor, çok sert zor basılıyor.  Eskiden böyle değildi sonradan oldu. Araç çalışınca normale dönüyor.

Çevrimdışı Rapid_Sedan

• Elektronik Mühendisi
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;639593
Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Aracım otomatik, çalıştırmak için önce frene basmak gerekiyor, çok sert zor basılıyor.  Eskiden böyle değildi sonradan oldu. Araç çalışınca normale dönüyor.

Benim aracım da 1.4 TDI DSG. Evet, dediğiniz gibi ilk önce frene basmak gerekiyor çalıştırabilmek için. Yani şöyle tekrar bir düşündüm de, sanki kendi aracımda böyle çok sert olmuyor ya da belki de dikkat etmiyorum. Ama yine de daha önce söylediklerimin arkasındayım. Çalışınca yumuşaması normal. Siz yine de takip edin. Bilmiyorum, acaba yolda giderken frenleme esnasında herhangi bir sertleşme oluyor mu frende. Hususi bu iş için gidilmez eğer normal sürüşte bu durum yoksa ama eğer servise yolunuz düşerse ya da periyodik bakıma falan gidecekseniz en azından sormakta ya da göstermekte fayda var kafanızın rahatlaması için. Bu durumun, normal çalışma rejimi olması ihtimali çok yüksek.

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motoru durdurduktan sonra frene basılıyorsa hidroliğin gevşemesi normaldır. Eğer freni bıraktıktan sonra motoru durdurup tekrar çalıştıracağınız zaman frene bastığınızda sertse bir şekilde hidrolik geri kaçıyordur. Motor çalışmazken frene bir kez basınca motorun oluşturduğu basınç olmadığından balataları sıkıştıran hidrolik tekrar geri basılamayacaktır. Aynı şey direksiyon için de geçerlidir. Hidrolik direksiyon ve frendeki hidrolik motor çalışırken görevini yapabilir.

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Peki şunu deneyebilir misiniz? Akşam aracı park ettiniz frene hiç basmadınız. Sabah geldiniz ve çalıştırmadan frene bastınız. Fren sert mi? Yoksa iki üç kere basınca mı şişiyor. VW forum sitelerinde fren sistemindeki bir kaçaktan bahsediliyor. Biraz fazla mı detaycıyım?

Çevrimdışı Rapid_Sedan

• Elektronik Mühendisi
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;639629
Peki şunu deneyebilir misiniz? Akşam aracı park ettiniz frene hiç basmadınız. Sabah geldiniz ve çalıştırmadan frene bastınız. Fren sert mi? Yoksa iki üç kere basınca mı şişiyor. VW forum sitelerinde fren sistemindeki bir kaçaktan bahsediliyor. Biraz fazla mı detaycıyım?

İş gereği aracımdan uzaktayım ama c.tesi günü deneyip bilgi paylaşacağım. Açıkçası öyle bir şey varsa da dikkat etmedim.

Çevrimdışı khalil

• Kahraman Üye
  • KAMIQ
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;639629

Dediğiniz olayı denedim. Aracım 1.2 TSI DSG'li Rapid SB.
Akşam aracı stop ettirmeden once, DSG'li araçlarda artık bir kural haline getirerek uyguladığım gibi park ettim.
Yani park edeceğim yerde vites boşluğunu almak için;
frene basıp durunca vitesi 'N' konumuna alıp el freni çekip ayak freni bırakılır.
Ardından tekrar frene basıp vitesi 'P' konumuna alınır. Ardından da kontak kapatıp motor stop edilir.
Her zaman uyguladığım bu kuralı akşam da uygulayıp dediğiniz gibi
Sabah aracıma binip kontak açmadan frene bastığımda dediğiniz gibi çok sertti. Direksiyon da aynı şekilde hiç dönmüyordu.
Ancak kontak açınca frende ve direksiyonda bir yumuşama oldu sanki. Çalıştırınca da herşey normale döndü. Hepsi pamuk gibi oldu.:)
Sonuç olarak ben bunda bir sorun görmedim. Hidrolik sistemin normal çalışma şekli bu herhalde. Kafaya takılacak bişey değil yani.:gaz:

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sanki motoru kapatmadan ayağınız frende kalıyor gibime geldi. Vites boştayken el frenini çekip freni bıraktıktan sonra P ye alınca artık frene basmaya gerek yok. O halde motoru kapatın. Ben kapattığınızda ayağınız frende kaldığından çalışmayan motorda hidroliğin geri kaçtığını düşünüyorum? Aksi halde bir ustaya danışmakta fayda var. Ben herhangi bir pedala basmaya gerek duymadan zaten sadece P ya da N konumunda çalıştırabildiğim için böyle bir şeyle karşılaşmıyorum.

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;639794
Sanki motoru kapatmadan ayağınız frende kalıyor gibime geldi. Vites boştayken el frenini çekip freni bıraktıktan sonra P ye alınca artık frene basmaya gerek yok. O halde motoru kapatın. Ben kapattığınızda ayağınız frende kaldığından çalışmayan motorda hidroliğin geri kaçtığını düşünüyorum? Aksi halde bir ustaya danışmakta fayda var. Ben herhangi bir pedala basmaya gerek duymadan zaten sadece P ya da N konumunda çalıştırabildiğim için böyle bir şeyle karşılaşmıyorum.

Aracı durduktan sonra el frenini çekiyorum, frenden ayağımı çekiyorum, Vitesi P konumuna alıyorum ve kontağı kapatıyorum. Frene bir daha kesinlikle basmıyorum.  Ertesi sabah geldiğimde Aracı çalıştırmak için frene basınca çok sert oluyor, eskiden böyle olmazdı, yeni yapmaya başladı.

Çevrimdışı Raci

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Araç genelde hafifte olsa rampa bir yerde duruyorsa bu olay normal sayılır, bende de cok sık olurdu

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;639924
Aracı durduktan sonra el frenini çekiyorum, frenden ayağımı çekiyorum, Vitesi P konumuna alıyorum ve kontağı kapatıyorum. Frene bir daha kesinlikle basmıyorum.  Ertesi sabah geldiğimde Aracı çalıştırmak için frene basınca çok sert oluyor, eskiden böyle olmazdı, yeni yapmaya başladı.

Birde şöyle deneyin; Motor çalışırken ayağınız frende vitesi boşa alıp el frenini çekince ayak frenini bırakacaksınız ki yük el frenine binsin. Ondan sonra da ayak frenine basıp vitesi park (P) konumuna aldıktan sonra ayak frenini bırakın. Bundan sonra motoru/kontağı kapatın. Ben kapatmadan önce fanı sıcağa çevirip en yüksek devirde alıp bir süre motoru serinlemesi için 30-60 saniye bekliyorum. Ondan sonra durdurup kontağı çıkartıyorum ve fanı kapatıyorum (motor durunca zaten kapanıyor da bir sonraki çalıştırmada açık kalmaması için!) .

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8743]mert-erdem[/MENTION]

Aynı durumu iki yıldır bende yaşıyorum daha önce yoktu. Normalde bu durum araç çalışmıyorken frene birkaç sefer basınca sertleşir, motoru çalıştırınca yumuşar aynı onun gibi ama bu durum hiç frene basmadan yaşanıyor. Sanki uzun bekleme sürelerinde oluyor 2-3 gün gibi ama bazen de olmuyor bende anlam veremedim, frenleme sırasında her hangi bir problem yok. Bu durumun yaşanması için Vestinghaus'un vakum kısmında yani motor kısmında kaçak olması gerekiyor, her iki tarafta basınç dengelendiği için oluyor ama kaçak nerede bilmiyorum :o .

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Rapid_Sedan;639640
İş gereği aracımdan uzaktayım ama c.tesi günü deneyip bilgi paylaşacağım. Açıkçası öyle bir şey varsa da dikkat etmedim.

Deneyebilfiniz mi?