škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Hız limitleyici yakıtı arttırıyor

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uur_een

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba. Aracı aldığımdan beri bir kaç uzun yol tecrübem oldu. Son yolculuğuma kadar oyobanda hep limitleyiciyi açıp dip gaz gidiyordum, nası olsa limitlediğim hızın üstüne çıkmıcak diye. Fakat şunu farkettim, dip gaz olduğu için en küçük yokuşta 6ya hatta bazen 5e atıyordu. Bu da yakıtı arttırıyor görüşündeyim. Son yolculuğumda limitleyiciyi hiç açmadım ve daha önce görmediğim değerleri yakaladım. Benim gibi bu şekilde yapan arkadaşların aklında bulunsun.
Not: ilk kez gece uzun yol yaptım ve kısa farlarına hayran kaldım. Halojen farlar işini gerçekten iyi yapıyor.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
Hız sabitleyicinin yakıt tüketimine etkisi, güzergaha göre değişir.
İniş-çıkışı fazla olan yollarda cebinizi yorar, olmayanlarda da, ayağınızı dinlendirir.

Çevrimdışı vetapex

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
limit aslında benim çok işime yarıyor , mesela 90 a alıyorum ve gaza her zaman dokunarak basıyorum. hız düşecekse düşüyor fakat hiçbir zaman 90 dan sonra hızlanmaya çalışmıyor..

Çevrimdışı ceyupoglu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Kullanımla alakalı. Hatalı kullanıyorsunuz o yüzden [emoji106] dip gaz yaparsanız hız alta düşünce tabiki vites küçültecek. Dsg nin karakteri bu. Kullanıma göre tepki verir. 70 km hızla 7 ile de gider 3 ile de :)

Bir arkadaşta hız sabitleyici için konuşmuş. Bende her ikisi de var. Yıllardır da hız sabitleyicili araba kullandım. Hız sabitleyicinin her zaman yakıta yararı vardır. Sizin yokuş inip çıkarken çoğu zaman ayarlayamadığınız devri ayarlar. Hep takip etmişimdir yokuş yukarı bile çıkarken hız sabitleme sistemi 9 litreyle tırmanıyorsa kendim gaza basarak 11-13 ile tırmanıyorum :)

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: uur_een;639948
Merhaba. Aracı aldığımdan beri bir kaç uzun yol tecrübem oldu. Son yolculuğuma kadar oyobanda hep limitleyiciyi açıp dip gaz gidiyordum, nası olsa limitlediğim hızın üstüne çıkmıcak diye. Fakat şunu farkettim, dip gaz olduğu için en küçük yokuşta 6ya hatta bazen 5e atıyordu. Bu da yakıtı arttırıyor görüşündeyim. Son yolculuğumda limitleyiciyi hiç açmadım ve daha önce görmediğim değerleri yakaladım. Benim gibi bu şekilde yapan arkadaşların aklında bulunsun.
Not: ilk kez gece uzun yol yaptım ve kısa farlarına hayran kaldım. Halojen farlar işini gerçekten iyi yapıyor.

Gece sürüşlerinde bir de sis farlarını açın (soldaki far düğmesini kendinize çekerek 1 kademe) o zaman aydınlığı görün. yol çok aydınlanıyor ve sürüş kabiliyetini çok iyi artırıyor.

Çevrimdışı uur_een

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: irfun4ever;639983
Gece sürüşlerinde bir de sis farlarını açın (soldaki far düğmesini kendinize çekerek 1 kademe) o zaman aydınlığı görün. yol çok aydınlanıyor ve sürüş kabiliyetini çok iyi artırıyor.

Ben sis farının sis harici açılmasına karşıyım. Karşıdan gelenleri çok rahatsız ediyor.

Çevrimdışı uur_een

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ceyupoglu;639952
Kullanımla alakalı. Hatalı kullanıyorsunuz o yüzden [emoji106] dip gaz yaparsanız hız alta düşünce tabiki vites küçültecek. Dsg nin karakteri bu. Kullanıma göre tepki verir. 70 km hızla 7 ile de gider 3 ile de :)

Bir arkadaşta hız sabitleyici için konuşmuş. Bende her ikisi de var. Yıllardır da hız sabitleyicili araba kullandım. Hız sabitleyicinin her zaman yakıta yararı vardır. Sizin yokuş inip çıkarken çoğu zaman ayarlayamadığınız devri ayarlar. Hep takip etmişimdir yokuş yukarı bile çıkarken hız sabitleme sistemi 9 litreyle tırmanıyorsa kendim gaza basarak 11-13 ile tırmanıyorum :)

Aslında benim amacım cruise control rahatlığını yaşamak. Ayak dinlendirmek yani ama o şekilde de kullanınca yakıt artıyor[emoji4]
Çare cruise control taktırmak sanırım[emoji4]

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: uur_een;639985
Ben sis farının sis harici açılmasına karşıyım. Karşıdan gelenleri çok rahatsız ediyor.

Ama sis farının ışık yaptığı mesafe çok az ve zemine yapıyor? en azından aracı kullanırken öyle gözüküyor akşam. ben uzun farları pek kullanmam.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
[MENTION=16611]uur_een[/MENTION]

Başlık konusunu hız sabitleyici olarak anlamışım, ona göre cevap yazdım, kusura bakmayın.

[MENTION=17106]ceyupoglu[/MENTION]

Bilakis, inişli çıkışlı yollarda, yakıt tüketimini minimize etmeyi gözeterek araç kullanıyor iseniz, tüketiminiz her zaman hız sabitleyicinin sağlayabildiğinin altında olacaktır.

Rampalarda biraz hız kaybetmeyi göze alıp, optimum devirle aracı tırmandırıp,
İnişlerde de, biraz daha hızlanmayı göze alıp, serbest sürüşle aracı indirdiğinizde, tüketim, hız sabitleyicinin inemeyeceği seviyelere iner.

Hız sabitleyici, tasarruf değil, bir konfor mekanizmasıdır.

Çevrimdışı ceyupoglu

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: miyop;639988
[MENTION=16611]uur_een[/MENTION]

Başlık konusunu hız sabitleyici olarak anlamışım, ona göre cevap yazdım, kusura bakmayın.

[MENTION=17106]ceyupoglu[/MENTION]

Bilakis, inişli çıkışlı yollarda, yakıt tüketimini minimize etmeyi gözeterek araç kullanıyor iseniz, tüketiminiz her zaman hız sabitleyicinin sağlayabildiğinin altında olacaktır.

Rampalarda biraz hız kaybetmeyi göze alıp, optimum devirle aracı tırmandırıp,
İnişlerde de, biraz daha hızlanmayı göze alıp, serbest sürüşle aracı indirdiğinizde, tüketim, hız sabitleyicinin inemeyeceği seviyelere iner.

Hız sabitleyici, tasarruf değil, bir konfor mekanizmasıdır.

Biz yıllarca ekonomi olarak kullandık [emoji4] dediğim gibi benim ayağımla düşüremediğim değerlere düşürüyor yakıtı [emoji4] ben şahsen yakıtı arttırdığını düşünmüyorum tersine düşürüyor. Bizim ayağımızın hassas olarak veremediği gazı veriyor devri sağlıyor. Saatlerce ayağını aynı ayarda aynı şekilde tutamıyorsun sonuç olarak.

« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2018, 17:26:57 Gönderen: ceyupoglu »

Çevrimdışı Batuhn1907

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Her şehirdışı yolculuğunda hız sabitleyici kullanmışımdır gözle görülür bir yakıt artışı sezmedim varsada ufak artıştır konfor amaçlı nasıl olsa ama cruise control için aynı şeyi söyleyemem yakıt artırıyor hız sabitleyiciyi daha mantıklı geliyor bana

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: uur_een;639985
Al benden de o kadar. Sisli hava haricinde sis farı yakanlara GICIK oluyorum. :mad:
Sis farlarının sürüş konforuna hiç mi hiç etkisi yok.

Çevrimdışı irfun4ever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;640003
Al benden de o kadar. Sisli hava haricinde sis farı yakanlara GICIK oluyorum. :mad:
Sis farlarının sürüş konforuna hiç mi hiç etkisi yok.

Hoaydaaaaaaa o kadar goz almiyor yahu sis fari. Uzunlari yakmaya ne demeli. Ben hic sis farlarindan etkilenmiyorum. Bu arada sis fari dedigim aracin on altindaki farlar. Yanlis mi diyotum acaba?

Çevrimdışı Blue Rapid

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Sia farı gece şehirlerarası yolculukta daima kullanıyorum, sisler aracın hemen ön ilk 2 mt mesafeyi aydınlatıyor, gece 21_06 arasında karanlıkta çok işe yarıyor göz yorgunluğuna çare. Şehir içinde sis yakmak gereksiz olabilir.

Çevrimdışı uur_een

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: irfun4ever;640004
Hoaydaaaaaaa o kadar goz almiyor yahu sis fari. Uzunlari yakmaya ne demeli. Ben hic sis farlarindan etkilenmiyorum. Bu arada sis fari dedigim aracin on altindaki farlar. Yanlis mi diyotum acaba?

Evet alttaki farlar. Ya taksilerin ayarsız kısa farlarına ne demeli[emoji35] uzun yaksa okadar vurmaz insanın gözüne.