škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

octi a4-audi a4 motorları farklımı

fenomen · 32 · 10859

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustisahin;114093
up  :hanz: diyelim,

Audi de neden tsi motor yok da tfsi var, farkı nedir acaba:) superb tsi da 125 bg, audi tfsi de 125 bg, vw dede tsi in 122bg - 160bg vs farklı gücte oranları var,
asil merak ettigim audide neden tsi yok, tfsi diyolar?

aynı motorlar diye biliyorum audinin ciksliği işte burda devreye giriyor TFSI:D

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
TSI motorlar,FSI motorların Turbo beslemeli hali.

Örneğin Passattaki 2.0 FSI motorda TFSI.
Audi ise TSI yerine TFSI diyor.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;114096
TSI bildiğimiz MPI' ın turbolusu; TFSI ise direkt enjeksiyonlu ve turbolu olanlar diye biliyorum ben.:blm:

o zaman tfsi motor tsi dan dahamı cok yakıyor,

diger bi konu adamlar A3 1,4 tfsi a 260 kadran koymuslar, 125 bg e cok geldi banada.:)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mustisahin;114103
o zaman tfsi motor tsi dan dahamı cok yakıyor,

Çok yakacak diye bir kaide yok ki. Piyasada dolanan bir çok otomobilin motoru MPI' dır. Direkt enjeksiyonu FSI ile VW, GDI ile de Mitsubishi kullandı. Diğer markalarda direkt enjeksiyon şu an için yok. Bu motorların MPI olmaları çok yakacakları anlamına gelmez, gelemez.
Alıntı yapılan: mustisahin;114103
adamlar A3 1,4 tfsi a 260 kadran koymuslar, 125 bg e cok geldi banada.:)
Tasarruf tedbirleri çerçevesinde, A3' ün en süratli serisine göre bir çeşit kadran yapılır ve 1200 cm³ motorlu olanlarında bile aynı kadran kullanılır. Kadranda yazan her sürati yapacaklar diye bir kaide yok.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;64806
peki bu motor konumundan dolayı yakıt farklılığı varmıdır,borada octininki ile aynımıdır?ben boranın octiden fazla yaktığını duymuştum doğruluk payı nedir bilemem?
yakıtı farklıdır. çekişi farklıdır. aracın yol tutuşu bile farklıdır. bu tarz konumlandırlmış motorlar arkadan itişli araçlar gibidir. aktarma kayıpları çok yüksek olur motorun konumundan dolayıda ağırlık merkezi ön kısımda olacağı içinde yol tutuş sıkıntısı çeker bir çok kez önden ciddi kaymalar  yaşatır özellikle 1,8t lerde 1,9 tdi larda (daha ağır motorlarda) ciddi önden kayma eğilimi olur.

mesela 1,6 exeo hemen hemen octi ile aynı ağırlıtka bir araç ama 0-100 ü daha kötü ve tüketimi daha çok.

zaten bu yüzden son kasa passat çıkarken konumlandırma değişti.

bu arada eski kasa superblerdede motorlar bu şekildedir.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
TSI bildiğimiz MPI' ın turbolusu; TFSI ise direkt enjeksiyonlu ve turbolu olanlar diye biliyorum ben.:blm:
tsi= twincharged stratified injection
tfsi=turbocharged fuel strafied injection

ikiside FSİ motordur. mpı enjeksiyon sistemleri ile uzaktan yakından alakaları yok.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustisahin;114093
up  :hanz: diyelim,

Audi de neden tsi motor yok da tfsi var, farkı nedir acaba:) superb tsi da 125 bg, audi tfsi de 125 bg, vw dede tsi in 122bg - 160bg vs farklı gücte oranları var,
asil merak ettigim audide neden tsi yok, tfsi diyolar?
marka açısından isimlendirme farkı makineler aynı :)
benim leonun motoru babamın passatn motoru arkadaşımın 1,4T a3 ünün motoru 1-1 aynı kaput altı konumlandırmalar mekanik aksam herşey aynı. ufak bir yazılım farkı var sadece.

125 bg lik 1,4T (aynı motor leonda TSİ olarak adlandırılıyor) a3 ve leon mekanik ve elektronik olarak 1-1 golf ve passatlardaki 1,4 tsi122 bg ile aynı. bu motorlar sadece turbolu. bunların tsi açılımında turbocharged SI olarak geçiyor. twincharged değil.

twincharged olanlar 140-150-160-170-180 bg güç seçeneklerine sahipler birbirleri arasında çok çok az fark var %95 oranında aynı parçalara ve tasarıma sahipler güç farkının ana sebebi gene yazılım.

ayrıca golf gti daki 2,0 tfsi motorun tasarımı leondaki 1,4T ile 1-1 aynı sadece blok 2,0 :) tüm tork bandından güç verdiği devirlere kadar herşey aynı. turbo lag bile aynı devirde bitiyor tork bandı hemen hemen aynı aralıkta bitiyor. tek farkeden biri 1,4 diğeri 2,0 güç farkıda oradan geliyor zaten :)
« Son Düzenleme: 09 Haziran 2010, 17:51:24 Gönderen: mayham85 »

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;114105
Çok yakacak diye bir kaide yok ki. Piyasada dolanan bir çok otomobilin motoru MPI' dır. Direkt enjeksiyonu FSI ile VW, GDI ile de Mitsubishi kullandı. Diğer markalarda direkt enjeksiyon şu an için yok. Bu motorların MPI olmaları çok yakacakları anlamına gelmez, gelemez.
.

bir çok markada direkt enjeksiyonlu motorlar var. örnek 2,2 vectra C-2,0 vvti+direkt enjeksiyon eski kasa avensis kia bile direkt enjeksiyon kullanmaya başladı artık. ama en yaygın şekilde kullanıma başlaması ilk gdi ile mitsudan ikincisi fsi ile vwden.en yaygın kullanımda fsi dan sonra başladı zaten.

şuan vw grubunda FSİ olmayan turbolu  motor exeo da satılan 1,8 20V turbo eski a4 motoru :) oda efsane motorlardan birisi zaten.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;114121
bir çok markada direkt enjeksiyonlu motorlar var. örnek 2,2 vectra C-2,0 vvti+direkt enjeksiyon eski kasa avensis kia bile direkt enjeksiyon kullanmaya başladı artık. ama en yaygın şekilde kullanıma başlaması ilk gdi ile mitsudan ikincisi fsi ile vwden.en yaygın kullanımda fsi dan sonra başladı zaten.

şuan vw grubunda FSİ olmayan turbolu motor exeo da satılan 1,8 20V turbo eski a4 motoru :) oda efsane motorlardan birisi zaten.

Ah o 1.8 yok mu 1.8 adamlar emisyon diye biyerlerini yırtıp milleti LPG den ettiler. .

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
isteyen için halen getiriliyor özel sipariş ile o motor 63 65 arası bir fiyatı vardı sanırm. zaten eski a4 platformu olduğu için bir çok fsi bazlı motorun alt yapı desteği yok o şasenn yoksa çoktan 1,8 tfsi olurdu o motr  leondaki gibi :)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mayham85;114117
tsi= twincharged stratified injection
tfsi=turbocharged fuel strafied injection

ikiside FSİ motordur. mpı enjeksiyon sistemleri ile uzaktan yakından alakaları yok.
VW bu TSI, TFSI işlerini bok etti bıraktı kanımca.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

:) öyleyse tfsi a tsi dan daha iyi diyebilirmiyiz, direkt ekjeksiyonlu motorların daha iyi oldugu dogrulanmısmı acaba? örnegin 125 bg tsi ile 125 bg tfsi ın eksi ve artıları varmı acaba? performans, yakıt tüketimi, vs konularda:)

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustisahin;114350
:) öyleyse tfsi a tsi dan daha iyi diyebilirmiyiz, direkt ekjeksiyonlu motorların daha iyi oldugu dogrulanmısmı acaba? örnegin 125 bg tsi ile 125 bg tfsi ın eksi ve artıları varmı acaba? performans, yakıt tüketimi, vs konularda:)
mustafa bey yukarda açıkladım ikiside direkt enjeksiyonlu ve tek turbolu 1-1 aynı makineler 125 bg lik tsi lar arasında hiç bir fark yok. ikiside mpı değil. aynı motorlar

vw grubunda tüm markalar içinden sadece audi tsi adını kullanmadığı için ismi tfsi. hatta şöyle söyleyim size benim arabanın kitapçığında TFSİ yazıyor kaportada TSİ.

TFSİ = TSİ
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2010, 10:41:19 Gönderen: mayham85 »

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mayham85;114353
mustafa bey yukarda açıkladım ikiside direkt enjeksiyonlu ve tek turbolu 1-1 aynı makineler 125 bg lik tsi lar arasında hiç bir fark yok. ikiside mpı değil. aynı motorlar

vw grubunda tüm markalar içinden sadece audi tsi adını kullanmadığı için ismi tfsi. hatta
şöyle söyleyim size benim arabanın kitapçığında TFSİ yazıyor kaportada TSİ.

TFSİ = TSİ
Onlar bile karıştırmışlar yani. Motor kapağında da MPI yazmasın sakın.:rm:

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;114354
Onlar bile karıştırmışlar yani. Motor kapağında da MPI yazmasın sakın.:rm:
:++::++::++::++: