škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

kalorifer sıcak üflemiyor sıcak soğuk ayarı nerden düzelir

gerdal · 18 · 20947

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı gerdal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhaba malum havalar soğudu aracımda akşamları kaloriferi açtığımda soğutmadığını fark ettim.
aracım kliması manuel
hararet 90 dereceye gelmesine rağmen sıcak hava üflemiyor büyük ihtimaşlr sıcak soğuk ayarını yapan mekanizma bozulmuş
ayarı sıcağa getirdiğimde klimayı açıyorum ve soğuk üflüyor
sıcak soğuk ayarını yaparken hiç ses gelmiyor

bu durumun kontrol panelinden mi yoksa mekanizadan mı olduğunu nasıl anlayabilirim
konsoldaki parçayı söktüm ama biraz karışık geldi

Çevrimdışı gerdal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
kaloriferi sıcağa getirip klimayı açtığımda soğuk üfşemesinden dolayı kontrol paneli bozulmuş diyebilirmiyiz

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: gerdal;642945
kaloriferi sıcağa getirip klimayı açtığımda soğuk üfşemesinden dolayı kontrol paneli bozulmuş diyebilirmiyiz

Sıcak hava istediğinde düğmeyi sıcağa getirip bir de klimayı açarsan Climatic (yarı otomatik) klimanın kafası karışmaz mı?

Sonuçta elle bir sıcaklık ayarı veriyorsun sisteme...

Çevrimdışı gerdal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
şimdiye kadar kullandığım araçlarda sıcak konumunda ac tuşuna basıp klimayı açsam bile hiç soğuk üflemediler ordan aklıma geldi .

bugun paneli söktüm arkasındaki kablolara kısa devre yaptırmaya çalıştım herhangi bir ses gelir mi diye ama bir ses gelmedi.

sıcaklık soğuktan sıcağa getirdiğimde çok çok ufak bi ses geliyor tık diye

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gerdal;642956
şimdiye kadar kullandığım araçlarda sıcak konumunda ac tuşuna basıp klimayı açsam bile hiç soğuk üflemediler ordan aklıma geldi .

bugun paneli söktüm arkasındaki kablolara kısa devre yaptırmaya çalıştım herhangi bir ses gelir mi diye ama bir ses gelmedi.

sıcaklık soğuktan sıcağa getirdiğimde çok çok ufak bi ses geliyor tık diye

Klima sadece soğutmak için ısıtma işini zaten motor suyu yapıyor. Kışın klima sadece yağmurlu havalarda camdaki buğu gidermek için kullanılır onun dışında açılmaz gerek yok boşuna yakıt tüketimi artar.

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Sıcağa ayarladığımda klima soğuk üflemiyor benim araçta, az önce denedim

Çevrimdışı gerdal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2009 manuel klimalı oktavia kullanan birisi soğuk sıcak düğmesi ile oynarken ses geliyprmu söyleyebilirmi

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim araçta 2011 mpi 1.6 manuel klimalı aynı sisteme sahip. soğuk sıcak düğmesini çevirdiğinizde herhangi bir ses duyulmaz.
arızanın iki ihtimali var
1. kalorifer peteği tıkalı
2. kalorifer hava yönlendirme kapakçığı mekanizması arızalı veya kapakçık üzerinde bulunan yalıtım malzemesine benzer sünger dağılmış.

geçen hafta benzer sorun için amcaoğlunun a4 kasa octavia araca 2. şıktaki sorun çıktı ancak bunu çözmek içinde göğüsün komple inmesi gerekti.

rta bulumde gordugunuz kutu seklindeki parca
« Son Düzenleme: 10 Ekim 2018, 12:08:25 Gönderen: mdindas »

Çevrimdışı gerdal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
peteğin tıkalı olup olmadığını nerden anlayabilirim kaputtu açınca görebilirmiyim hortumlaarını

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sıcak üflememe sorununda ilk bakılacak yer kaput altındaki su tesisatında bulunan termostadın çalışıp çalışmadığına bakmaktır. Anlamak için motor sıcakken kaput açılıp radyatör peteğinin sıcak olup olmadığına bakılabilir. Termostat arızasında soğutma suyu devridaim yapamadığından hararet yükselir, fan içeri sıcak veremez. Malum motor ısınınca termostat 87-90 derecede içindeki suyun sirkülasyonuna izin vererek (kapağının açılmasına) ısınan suyun dolaşması sağlanır. Sorun yoksa arkadaşların dediği gibi kalorifer peteğine bakılmalı.

Çevrimdışı gerdal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;643054
Sıcak üflememe sorununda ilk bakılacak yer kaput altındaki su tesisatında bulunan termostadın çalışıp çalışmadığına bakmaktır. Anlamak için motor sıcakken kaput açılıp radyatör peteğinin sıcak olup olmadığına bakılabilir. Termostat arızasında soğutma suyu devridaim yapamadığından hararet yükselir, fan içeri sıcak veremez. Malum motor ısınınca termostat 87-90 derecede içindeki suyun sirkülasyonuna izin vererek (kapağının açılmasına) ısınan suyun dolaşması sağlanır. Sorun yoksa arkadaşların dediği gibi kalorifer peteğine bakılmalı.

dediğiniz şekilde bakacam hocam dün akşam birşeyi fark ettim üfleme kapalı birkaç dakika aracı kullanım kaloriferi açınca başta bi sıcak hava geliyor sonra hemen soğuyor
şunan kalorifer peteğinin tıkalı olduğundan şüpheleniyorum

Çevrimdışı gerdal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
az önce radyatöre baktım çok aşırı sıcak değildi gösterge 90derece gösteriyordu ama o kadar sıcak değildi radyatörden çıkan boruyu sıkınca su kabına su gidiyor

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kaputu kaldir akunun solunda arac kabin icine giren iki tane hortum var. Bunlar kaalorifer petegine giren ve cikan hortumlar. Araci calistir, kaliriferi sicak konuma al, arac isinsin. Bu ince hortumların ikiside sicak olmali. Degilse petek. Petekse bu hortumlari bi önceki baglantidan sök ve hava üfle. Hava diger uctan rahat cikiyormu bi bak. Cikmiyor ise cok kuvvetli olmayan kirec cozucu ile hortumdan temizlik islemi denemek lazim.

Çevrimdışı gerdal

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
merhabalar tekrardan,

aracı geçen 5 dk sanayiye götürdüm usta baktı ama açıp bakmal lazım dedi baktıramadım fakat;

ısıtma ayak konumunda iken içeri sıcak hava geliyor diğer konunmlarda ise soğu hava üflüyor.

bir diğer sorun ise içeri gelen hava sıcak denemez araç 90derece olmasına rağmen ılık bi esinti geliyor araçta üşüyorum resmen :D

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ön göğüs inecek, petek ve dışarıdan gelen havayı kesen kapak sistemi kontrol edilecek. petek temizlenecek veya değişecek. hava yönlendirme kapakları temizlenecek sıkışma varsa bakılacak giderilecek. motor arızalı ise değişecek. en az bir gün sanayide geçecek, sadece işçiliğe 400-500 tl para vereceksin.