škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Akü sarj durumu, Start-Stop problemi

mkoray79 · 986 · 242179

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;658310
3,5A olanı al.
1,2A ufak kalır.

Koray Bey marka model olarak bi tavsiyeniz var mı kutup başlarını sökmeden şarj edebileceğim.

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;658310
3,5A olanı al.
1,2A ufak kalır.

Birde üst sınır 3.5 A mi olmalı sağlıklı bi şarj için? Einhell in 5 8 12 Ah saatlik ürünleri varda.

Benim için optimum ürün ne olmalı sizce?

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;657715
Vay bro teşekkürler. beni dusundugunuz icin de ayrıca sagolun.
Valla ne yalan soyleyim benim de aklımdasınız ama konuyla alakalı yeni, aslında farklı yazacak birşey olmadıgı için yazmadım. Ama hep bir yazasım vardı. Senin yazın iyi geldi bahane oldu.

Akü problemsiz çok sukur, ama problem olacakta birsey yok. Havalar iyi birde surekli sarjlıyorum.
Nasıl:?
Şöyle ki; haziran basında 65 üstüne izin kalkınca anayı babayi ve benim aileyi aldım ve Kayseri Develi'ye getirdim. O gun bugundur buradayız evden calısıyorum sorun olmuyor. Buradaki ev bahceli 2 katlı biz ustte komsu altta. bizim bahce önde yola bakıyor. Bahcede elektrikte var. Oh mis!!! (aküyü çıkarma zahmetinden kurtuldum).
Ama soyle bir durum var mesafe kısa ama ev marketler arası mesafe biraz oldugu için yurumeye yurunmuyor, arac içinde cok kısa kalıyor. Carsıya pazara marketlere cıkınca en fazla 4-5 km içinde 5-10 kere arasında marş yapıyor arac. o marketten obur markete, fırına, manava, vs vs. haliyle aküde 3-4 hafta isare edeveğine 1 hafta 10 gunde voltajı en fazla 12,5'e yaklasıyor.
12,55V ve altını gordukce şarjlıyorum.

Ama bahcere priz oldugundan, aracın dıbıne kablo uzatıp yerinde 1 ila 2 saat içinde sarjlıyorum yetiyor. Çok rahat oluyor.

Bu arada şarjlarken (aku araç üstünde) kitapta birşey farkettim +/+ , -/- baglamıyorum sarj cihazını. Bizimkiler start stop sistemli oldugundan araç ustu akü şarjında +/+ , -/şase şeklinde şarj aletini bağlıyorum.
Asagıdaki gibi:

Sizde durumlar nasıl?

Yukardaki mesajıma bak. Aracın kullanma klavuzunda akuyu nasıl baglayıp sarj edileceği yazıyor. Her otomobil aküsüne uyumlu sarj cıhazını bu sekilde baglayıp arac uzerinden sokmeden sarj edebilirsin. Turkiye sartlarında gönderdiğin bosch iyi gibi duruyor.
Ben aliexpress ten bu aleti aldım ve kullanıyorum işimi görüyor. Bu 5A ama Bosch daha kalitelidir herhalde.
https://tr.aliexpress.com/item/32880436386.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d8r8aLE
 gümrükle beraber 200TL ye falan gelir bu alette sanırım
« Son Düzenleme: 11 Ekim 2020, 10:52:54 Gönderen: mkoray79 »

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Chem 06;658312
Birde üst sınır 3.5 A mi olmalı sağlıklı bi şarj için? Einhell in 5 8 12 Ah saatlik ürünleri varda.

Benim için optimum ürün ne olmalı sizce?

orijinal aku kapasıtesinde aku kullanmalısın aku kapasıtesının onda biri 1/10 akimı da gecmemeli standart sarj amperajı.

Orijinal akün 70 AH ise max. 7A sarj akımı olmalı. altında sarj etmek daha iyi.

o yuzden 3,5A lik makine iyidir yeterlidir. Paran varsa daha kalıtelisine de bakabilirsin. sonuçta bütçe meselesi seyler bunlar.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
24 saatlik bekleme voltajı olarak 12,8 V ancak olmuş.

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;658313
Yukardaki mesajıma bak. Aracın kullanma klavuzunda akuyu nasıl baglayıp sarj edileceği yazıyor. Her otomobil aküsüne uyumlu sarj cıhazını bu sekilde baglayıp arac uzerinden sokmeden sarj edebilirsin. Turkiye sartlarında gönderdiğin bosch iyi gibi duruyor.
Ben aliexpress ten bu aleti aldım ve kullanıyorum işimi görüyor. Bu 5A ama Bosch daha kalitelidir herhalde.
https://tr.aliexpress.com/item/32880436386.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4d8r8aLE
 gümrükle beraber 200TL ye falan gelir bu alette sanırım

Koray Bey,

Ne yazık ki benim aracın kullanma kılavuzunda akü şarjı için servis tarafından yapılmalıdır diye zırvalamışlar sizin ki gibi bi detay yok.

Sadece takviye ile ilgili şunu yazmışlar.

Gerçi eski akü bitince biz böyle yapmadık +,+/-,- bağlayıp takviye yapmıştık.

İşin özü şimdi ben nasıl şarj edeceğim?

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aracta start stop var ise sarj aletinin + kutbunu akünün + kutbuna, şarj aletinin - kutbunu aracın sasesine baglayacaksın akü arac ustunde sarj ederken. aracta çalışan baglı hicbirşet olmayacak ısıkları da kapat. arac da kılıtlı olsun.

akuyu cıkartıp sarj ederken, akuyu cekarmadan önse aracı kilitlemelisin. akü cıkardıktan sonra + + - - kutuplar baglanacak. sökerken önce - kutup sonra + kutup sokulecek. takarken de önce + sonra - kutup.

ilk aracı acarken anahtarla acacaksın akü sökükken.

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;658319
aracta start stop var ise sarj aletinin + kutbunu akünün + kutbuna, şarj aletinin - kutbunu aracın sasesine baglayacaksın akü arac ustunde sarj ederken. aracta çalışan baglı hicbirşet olmayacak ısıkları da kapat. arac da kılıtlı olsun.

akuyu cıkartıp sarj ederken, akuyu cekarmadan önse aracı kilitlemelisin. akü cıkardıktan sonra + + - - kutuplar baglanacak. sökerken önce - kutup sonra + kutup sokulecek. takarken de önce + sonra - kutup.

ilk aracı acarken anahtarla acacaksın akü sökükken.

Koray Bey,  aracın saşesi derken yalnış bişey yapmayayım diye soruyorum nerelere bağlayabilirim eksi kutbu mesela şu resimdeki delik yere baglasam olur mu?
https://resmim.net/i/HpzW
Yada siz bi resim atabilirseniz araç üstünde oda çok iyi olur müsait olduğunuzda.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Chem 06;658320
Koray Bey,  aracın saşesi derken yalnış bişey yapmayayım diye soruyorum nerelere bağlayabilirim eksi kutbu mesela şu resimdeki delik yere baglasam olur mu?
https://resmim.net/i/HpzW
Yada siz bi resim atabilirseniz araç üstünde oda çok iyi olur müsait olduğunuzda.

Hayır öyle bir yer değil.

zaten resmi atmıstım önceki mesajımda ama okumamıssın. akünün hemen üzerinde aküye yakın yerde bu işler veya takviye akü bağlama işlerinde falan kullanılacak bir bağlanti noktası var.
Aşağıda yeniden görebilirsin "A" noktası.

Hala anlamadıysan veya kendi araçın üzerinde bulamadıysan yine msj at yarın kendi aracımdan kaput altından bir foto alıp yollarım.

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;658323
Hayır öyle bir yer değil.

zaten resmi atmıstım önceki mesajımda ama okumamıssın. akünün hemen üzerinde aküye yakın yerde bu işler veya takviye akü bağlama işlerinde falan kullanılacak bir bağlanti noktası var.
Aşağıda yeniden görebilirsin "A" noktası.

Hala anlamadıysan veya kendi araçın üzerinde bulamadıysan yine msj at yarın kendi aracımdan kaput altından bir foto alıp yollarım.

Okudum ama gözden kaçırmışım şimdi daha net gördüm. Tamamdır. Teşekkürler.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;658315
24 saatlik bekleme voltajı olarak 12,8 V ancak olmuş.
:gut::gaz:

@mkoray79
Müdavimler çıkmış meydane. Koray kayıplardasın... ;)

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Selamlar beyler,
Bugun ben de araci sarja bagladim 2 km de 3 4 kere mars (her markette dur kalk) ve lastiklere kucuk kompresorumle hava bastiktan sonra 10 dk kuraliyla aku olcumu sonrasi 12.49V gosteriyordu ve sarja basladim.
Baslangic voltaji 13.2V, amperaj ise 5.2A ile sarja basladi. 45dk, 1 saat sonra asagidaki resimlerden de gorulecegi gibi akim 2.9A ve 2.6A voltajda 14.35V civarindaydi. 1.5 saat sonra sarjlama degerleri akim 1.1A, voltaj 15V oldu. Sarj hala devam ediyordu taki 1 saat 40dk da sarji bitirdi. 0.8-0.7A de kesiyor. Bir yarim saat de dusuk dalgali akimda (0.2-1.5A arasi) sarj eder birakirim.
https://i.hizliresim.com/Dk4NWJ.jpg
https://i.hizliresim.com/SCeP8S.jpg
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2020, 16:40:18 Gönderen: mkoray79 »

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
:) foruma can geldi beya.
Ben de bu hafta sonu sarjlarım.
3 haftadır araç yatıyor, bir tek geçen hafta sonu fenni muayeneye giriş araç.

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;658329
Selamlar beyler,
Bugun ben de araci sarja bagladim 2 km de 3 4 kere mars (her markette dur kalk) ve lastiklere kucuk kompresorumle hava bastiktan sonra 10 dk kuraliyla aku olcumu sonrasi 12.49V gosteriyordu ve sarja basladim.
Baslangic voltaji 13.2V, amperaj ise 5.2A ile sarja basladi. 45dk, 1 saat sonra asagidaki resimlerden de gorulecegi gibi akim 2.9A ve 2.6A voltajda 14.35V civarindaydi. 1.5 saat sonra sarjlama degerleri akim 1.1A, voltaj 15V oldu. Sarj hala devam ediyordu taki 1 saat 40dk da sarji bitirdi. 0.8-0.7A de kesiyor. Bir yarim saat de dusuk dalgali akimda (0.2-1.5A arasi) sarj eder birakirim.
https://i.hizliresim.com/Dk4NWJ.jpg
https://i.hizliresim.com/SCeP8S.jpg

Süper paylaşım :) teşekkürler.