škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Akü sarj durumu, Start-Stop problemi

mkoray79 · 986 · 242506

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Chem 06;658332
Süper paylaşım :) teşekkürler.

Koray Bey iyi akşamlar trdeki ürünler çok pahalı şu ürünü alsam diyorum 112 tl,  bangood da 160 tl civarı acaba 160 tl likler bundan farklı olabilir mi resimlerde ürünler aynı duruyor.

Birde aliexpresten ürün gelmesinde uzama oluyor mu bu dönem bilginiz var mı yakın zamanda alışveriş yaptıysanız. Bu ürünle bosch Blackdecker arasında ciddi farklar var mı?

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;658346
3 günlük bekleme değeri.

Bakalım 12.6 da kaç gün kalacak....

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim Aküyü bir gün dinlenmeden sonra bugun olçtüm 12,67V olarak gösteriyordu. İyi mi yoksa dolum sonrası tepeleme şarjı az mı yapmışım bilemedim?!

Ölçtükten sonra ıvır zıvır işler için 30dk içerisinde ve gitgel 4 km lik bir mesafede 5 kere durak yapıp aracı marşladım araç toplamda 10dk bile çalışmamıştir.
Böyle bir kullanima akü mü dayanır. :)
Bizler aküyü şarjlamayalım da kimler şarjlasın. Mahalledeki komsular diyor ki araçta problemi var napıyorsun, niye akuyu mu problemli. :) :) :)
Nasıl anlatacaksın simdi bunlara 72 sayfalık forumda konuştuklarımızı, tecrübelerimizi, yaşanmışlıkları, problemleri, çözümleri.
Aküyü sürekli zinde tutuyorum diyor geçiyorum. :D
Yalnız bu aküyü 8-10 seneden aşağı kullanamazsam yakarım o şarj aletimi ve bu konu başlıgımı hehehehe :)
@Levcho, @mşah

Mehmet bu senin fotodaki 0,03A neyin akımı?
İki akü arasındaki geçiş akımı mı? Yoksa aracın aküden çektiği anlık akım değeri mi?
30mA aracın çektiğine benziyor ama o aletle o akımı ölçmek için aracın kablolarını aküsüne bağlamak yerine o aletin kablolarını bağlayıp seri geçirmen gerek?! O şekilde de aracı çalıştıramazsın?!
Kutup başlarını söktün mü? naptın...

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;658329
Selamlar beyler,
Bugun ben de araci sarja bagladim 2 km de 3 4 kere mars (her markette dur kalk) ve lastiklere kucuk kompresorumle hava bastiktan sonra 10 dk kuraliyla aku olcumu sonrasi 12.49V gosteriyordu ve sarja basladim.
Baslangic voltaji 13.2V, amperaj ise 5.2A ile sarja basladi. 45dk, 1 saat sonra asagidaki resimlerden de gorulecegi gibi akim 2.9A ve 2.6A voltajda 14.35V civarindaydi. 1.5 saat sonra sarjlama degerleri akim 1.1A, voltaj 15V oldu. Sarj hala devam ediyordu taki 1 saat 40dk da sarji bitirdi. 0.8-0.7A de kesiyor. Bir yarim saat de dusuk dalgali akimda (0.2-1.5A arasi) sarj eder birakirim.
https://i.hizliresim.com/Dk4NWJ.jpg
https://i.hizliresim.com/SCeP8S.jpg

Koray Bey iyi akşamlar trdeki ürünler çok pahalı şu ürünü alsam diyorum  https://m.tr.aliexpress.com/item/4000993764542.html?spm=a2g0n.productlist.0.0.5ae76e22QZOMWX&browser_id=7409fd94fa0c4ec7a14d7436ec0dbceb&aff_trace_key=d1376763e1de4f5aa346a86492c2352f-1602609675889-03866-UneMJZVf&aff_platform=msite&m_page_id=17525a9729e11dba91ba1a1aa885e224903939196a&gclid=&_imgsrc_=ae01.alicdn.com%2Fkf%2FHc65597de66994076ac48dc2b92b3c4edA.jpg_640x640Q90.jpg_.webp 112 tl, bangood da 160 tl civarı acaba 160 tl likler bundan farklı olabilir mi resimlerde ürünler aynı duruyor.

Birde aliexpresten ürün gelmesinde uzama oluyor mu bu dönem bilginiz var mı yakın zamanda alışveriş yaptıysanız. Bu ürünle bosch Blackdecker arasında ciddi farklar var mı?

Birde şu kafamı kurcalıyor araç şarj dinamosu 14,5 14,6 v larda şarj ediyor bu ürün 15,5 v A kadar çıkış veriyor yazılmış araç üzerinde şarj ederken 15,5 lerde şarj ederse aracın sistemine zarar vermesin?? Yada 5A ile şarj yaparsa oda zarar verebilir mi?

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;658329
Selamlar beyler,
Bugun ben de araci sarja bagladim 2 km de 3 4 kere mars (her markette dur kalk) ve lastiklere kucuk kompresorumle hava bastiktan sonra 10 dk kuraliyla aku olcumu sonrasi 12.49V gosteriyordu ve sarja basladim.
Baslangic voltaji 13.2V, amperaj ise 5.2A ile sarja basladi. 45dk, 1 saat sonra asagidaki resimlerden de gorulecegi gibi akim 2.9A ve 2.6A voltajda 14.35V civarindaydi. 1.5 saat sonra sarjlama degerleri akim 1.1A, voltaj 15V oldu. Sarj hala devam ediyordu taki 1 saat 40dk da sarji bitirdi. 0.8-0.7A de kesiyor. Bir yarim saat de dusuk dalgali akimda (0.2-1.5A arasi) sarj eder birakirim.
https://i.hizliresim.com/Dk4NWJ.jpg
https://i.hizliresim.com/SCeP8S.jpg

Çok pardon unutmadan bişey daha sormak istiyorum geçen Blackdecker ın kullanma kılavuzunda ürünü uzatma kablosu ile kullanmayın yazıyordu. Foxsur un kablosu 60 cm baya kısa mecbur araç üzerinde şarj ederken uzatma kullanmak zorunda kalacağım sıkıntı olur mu? Yada max şu kadar metre uzatma kullan mı dersiniz?

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Chem 06;658352
Çok pardon unutmadan bişey daha sormak istiyorum geçen Blackdecker ın kullanma kılavuzunda ürünü uzatma kablosu ile kullanmayın yazıyordu. Foxsur un kablosu 60 cm baya kısa mecbur araç üzerinde şarj ederken uzatma kullanmak zorunda kalacağım sıkıntı olur mu? Yada max şu kadar metre uzatma kullan mı dersiniz?
220v tarafı cihaz beslemesi için mi kastediliyor acaba uzatma olayı?

Uzatma kablosu boyunu hangi gerekçe ile kısıtlamışlar bilemiyorum, ancak bu kısıtlamanın bir mantığı yok.
21 metre uzatma kablosu ile 3. kattan sarkıtarak kullanıyorum ben.

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;658353
220v tarafı cihaz beslemesi için mi kastediliyor acaba uzatma olayı?

Uzatma kablosu boyunu hangi gerekçe ile kısıtlamışlar bilemiyorum, ancak bu kısıtlamanın bir mantığı yok.
21 metre uzatma kablosu ile 3. kattan sarkıtarak kullanıyorum ben.

Hocam burda yazmışlar.

Çok fazla elektrikten anlamam ama şayet kullanılan uzatma sağlıklı ise sıkıntı olmaması gerekir diye düşünüyorum nacizane. Ama bi kaç yerdede uzatma kablosunun çok uzun olunca ısındığını vs. Yazmışlar.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Chem 06;658354
Hocam burda yazmışlar.
Çok fazla elektrikten anlamam ama şayet kullanılan uzatma sağlıklı ise sıkıntı olmaması gerekir diye düşünüyorum nacizane. Ama bi kaç yerdede uzatma kablosunun çok uzun olunca ısındığını vs. Yazmışlar.
Vahdet bey; Yazıyı iyi okumak ve doğru anlamak gerekli.
Yazıda "gerekli olmadıkça" ve "uygun olmayan" yazıyor. Bu demek olmuyor ki uzatma kablosu kullanılmaz.
Kablo kesiti ince bir uzatma kablosu ile 3 tane UFO ısıtıcı soba çalıştırmak, kabloyu ısıtır ve ciddi güvenlik zafiyeti oluşturur. Alıntı yaptığınız sayfa genel bir uyarı sayfasıdır.

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;658355
Vahdet bey; Yazıyı iyi okumak ve doğru anlamak gerekli.
Yazıda "gerekli olmadıkça" ve "uygun olmayan" yazıyor. Bu demek olmuyor ki uzatma kablosu kullanılmaz.
Kablo kesiti ince bir uzatma kablosu ile 3 tane UFO ısıtıcı soba çalıştırmak, kabloyu ısıtır ve ciddi güvenlik zafiyeti oluşturur. Alıntı yaptığınız sayfa genel bir uyarı sayfasıdır.

Orasını anladım zaten ama olaya sıcak bakmamışlar sonuçta.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Chem 06;658352

@Chem 06
@Levcho

Arkadaşlar orada uzatma kablosundan kastı bence takviye kablosudur. Yani şarj aletinin 12V çıkış olan tarafındaki kutup kablolarına takviye kabloları bağlayarak uzatmaktan bahsediyordur. Şayet diğer 220V kısmından bahsediyorsa da kimin ne incelikte uzatma baglayacağını bilemedikleri veya priz kafalarındaki atlama zıplama ABD gibi angutların yasadıgı yerlerdeki tazmınatlardan korunmak amaclı sirketi korumak ıcın yazılmıstır. Salagın biri incecik kafasıda kırık gevsek bir uzatmaya aleti baglayıp kendini yakarda burada yazmamıslar bende bagladım dıye tazmınat almasın diyedir.

Valla Vahdet Bey ben hukumetin yurtdısından hediye bile gelse gumruge tabi bıraktıgı gunden beri Çinden bisey getirtmiyorum. Önceden 2-3TL lik postalar bile almıstım simdi en kotu 10 TL gumruk var bedel arttıkca gümrük de artıyor PTT nin sayfasında gumruk bedelleri yazıyor olabilir bir bak sonra abarti bir gumruk masrafı görme.
Banggood birazdaha pahalıydı ama orada banggood kendisi alıp gonderiyor ve ozamanlar cuzı bır bedele gumruk dahil alabiliyordun, istanbul silivride bir lojistik firmasına geliyor orada yurtiçi kargolanıyor ve gumruğunu onlar yapıyordu. Ama belini ödeyerek gümrük dahil secmeliydin. simdi nasildir bilemiyorum.
Aliexpress gittigidiyor gibi kisiler bagımsız yolluyor firma arada garantör.
Banggood  eski hepsiburada gibi kendi alıp yolluyor.
ama en son 1-2 sene once alısveris yaptım. sonra ne oldu bilmiyorum.
Bu arada aliexpresten alımlarda gönderi şeklini ve ücretlerini muhakkak kontrol et ordan gol yiyebilirsin.
ama bunların hepsınde garanti yok makine geldiğinde bozuk veya kırıksa video ve foto cekip ucret iadesi alabilirsin. Yalnız alımdan 15 20 gun sonra alım koruma suresı dolduktan sonra karsında garanti verecek kımse bulamazsın.

Benim aleti ornek olarak yolladım ben illa onu almak zorunda hıssetme kendını. ayrıca o alet cok cok iyi bir alette değil, sadece işimi görüyor. Şimdiki aklım olsa daha iyi bisey alırdım.
Ama bunların hepsi göreceli elektrikten anlamalı ve tecrubeyle ne istediğini bilmelisin. Emin ol bu ise bulaşırsan ve devamını getirirsen dinamik bir şekilde zamanla fikir ve isteklerin değişecektir.

15,8V aslında darbeli şarj için az bile 16 ve ustu olmalı zaten voltaj iyi veya orta şeker otomatik bir alet akımı düsürür.
Otomatik sarj aletlerinin Akünün durumuna göre başlangicta uyguladığı voltaj ve akımıla ılerleyen saatlerde uyguladığı voltaj ve akım farklıdır.

Benim sana önerim ki aracın 1.8 litre ve uzeri değilse üzerinde 60A yada 70A akü vardır.
Onda biri 7A olacağı için sarj aletin max 7A ve altı olmalı.
Muhakkak korumalı ve otomatik olmalı.
3,5A cıvarı işini görür. 5A civarı seni mutlu eder. 6A-7A ise tadından yenmez.
1,5A de işini görür ve akuyu gayet saglıklı sarj eder ama seni de bekle bekle kanser eder. nasıl ne sekilde kullnırsın bilemem ama surecleri uzatırsan 1,5A lik makine ile 20 24 saate varan sarj sureleri görebilirsin.
Kullanmasını bilir ve bir duzene bağlarsan Leventin yaptığı gibi 2-3 saatte işini de bitirebilirsin.

Aslında bence problemsiz uygun fiyatlı 2. el bir akü sarj cihazı alırsan tecrube edersin. isteklerin değisince ve daha iyi birsey aradıgında zarar etmeden 2. elini satar 0 daha fonksiyonel birşey alırsın.

makinelerle alakalı kullanıcı yorumları sana fikir verebilir. Ama onlarada koru korune inanma yada bağlanma. Sonucta herkezin istekleri önemsedikleri bigisi farklı oluyor.

Ben şahsım adına bir alet bulup onun teknik özelliklerini ve kullanma klavuzlarını da gönderebilirsen o bulduğun aletler ile alakalı gördüğüm ve bilgim kadarıyla iyi yada kötü yanlarını söyleyebilirim. Başkaca görüşlerle beraber karar vermek sana kalır.

kolaylıklar dilerim.

Ekleme:
Bir ufonun cektiği akım voltaj ve enerjıyle sarj aletinin cektiği bir mi allahaşkına.
Ufoda yan yana koysan baglasan bilek kalınlıgında drençler var. adamların 3000 watt ısıtıcıları var ki direk aktif güç çekiyor. neredeyse 15A akım çekiyor. o ısıtıcılar bina içinde bozuk tesisat varsa onu bile yakar. uzatma kablosu sürekli çalışmada hiç ısınmasın dersen parmak kalınlıgında izoleli uzatma kablosu kıllanmak gerekir.

bizim 12V 5A lik sark aleti ise 60 watt güç tüketir. hadi trafo selenoid vs vs kayıplarla 75 watt olsun yani 40 tane sarj aletini aynı kabloyla beslersen 3000 wattlık 1 tane ufonun çektiği everjiyi çeker.
Hadi fabrika verileri tırt olsun 100 watt ceksin 30 adet sarj aleti bir 3 bin'lik bir ufo yapar.
Sizin 1,5A'lik şarj aletiyle 100 tanesi 1 ufo yapar :p :D
:):):)
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2020, 15:36:04 Gönderen: mkoray79 »

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;658357
@Chem 06
@Levcho

Arkadaşlar orada uzatma kablosundan kastı bence takviye kablosudur. Yani şarj aletinin 12V çıkış olan tarafındaki kutup kablolarına takviye kabloları bağlayarak uzatmaktan bahsediyordur. Şayet diğer 220V kısmından bahsediyorsa da kimin ne incelikte uzatma baglayacağını bilemedikleri veya priz kafalarındaki atlama zıplama ABD gibi angutların yasadıgı yerlerdeki tazmınatlardan korunmak amaclı sirketi korumak ıcın yazılmıstır. Salagın biri incecik kafasıda kırık gevsek bir uzatmaya aleti baglayıp kendini yakarda burada yazmamıslar bende bagladım dıye tazmınat almasın diyedir.

Valla Vahdet Bey ben hukumetin yurtdısından hediye bile gelse gumruge tabi bıraktıgı gunden beri Çinden bisey getirtmiyorum. Önceden 2-3TL lik postalar bile almıstım simdi en kotu 10 TL gumruk var bedel arttıkca gümrük de artıyor PTT nin sayfasında gumruk bedelleri yazıyor olabilir bir bak sonra abarti bir gumruk masrafı görme.
Banggood birazdaha pahalıydı ama orada banggood kendisi alıp gonderiyor ve ozamanlar cuzı bır bedele gumruk dahil alabiliyordun, istanbul silivride bir lojistik firmasına geliyor orada yurtiçi kargolanıyor ve gumruğunu onlar yapıyordu. Ama belini ödeyerek gümrük dahil secmeliydin. simdi nasildir bilemiyorum.
Bu arada aliexpresten alımlarda gönderi şeklini ve ücretlerini muhakkak kontrol et ordan gol yiyebilirsin.
ama bunların hepsınde garanti yok makine geldiğinde bozuk veya kırıksa video ve foto cekip ucret iadesi alabilirsin. Yalnız alımdan 15 20 gun sonra alım koruma suresı dolduktan sonra karsında garanti verecek kımse bulamazsın.

Benim aleti ornek olarak yolladım ben illa onu almak zorunda hıssetme kendını. ayrıca o alet cok cok iyi bir alette değil, sadece işimi görüyor. Şimdiki aklım olsa daha iyi bisey alırdım.
Ama bunların hepsi göreceli elektrikten anlamalı ve tecrubeyle ne istediğini bilmelisin. Emin ol bu ise bulaşırsan ve devamını getirirsen dinamik bir şekilde zamanla fikir ve isteklerin değişecektir.

15,8V aslında darbeli şarj için az bile 16 ve ustu olmalı zaten voltaj iyi veya orta şeker otomatik bir alet akımı düsürür.
Otomatik sarj aletlerinin Akünün durumuna göre başlangicta uyguladığı voltaj ve akımıla ılerleyen saatlerde uyguladığı voltaj ve akım farklıdır.

Benim sana önerim ki aracın 1.8 litre ve uzeri değilse üzerinde 60A yada 70A akü vardır.
1,5A de işini görür ve akuyu gayet saglıklı sarj eder ama seni de bekle bekle kanser eder. nasıl ne sekilde kullnırsın bilemem ama surecleri uzatırsan 1,5A lik makine ile 20 24 saate varan sarj sureleri görebilirsin.
Kullanmasını bilir ve bir duzene bağlarsan Leventin yaptığı gibi 2-3 saatte işini de bitirebilirsin.

Aslında bence problemsiz uygun fiyatlı 2. el bir akü sarj cihazı alırsan tecrube edersin. isteklerin değisince ve daha iyi birsey aradıgında zarar etmeden 2. elini satar 0 daha fonksiyonel birşey alırsın.

makinelerle alakalı kullanıcı yorumları sana fikir verebilir. Ama onlarada koru korune inanma yada bağlanma. Sonucta herkezin istekleri önemsedikleri bigisi farklı oluyor.

Ben şahsım adına bir alet bulup onun teknik özelliklerini ve kullanma klavuzlarını da gönderebilirsen o bulduğun aletler ile alakalı gördüğüm ve bilgim kadarıyla iyi yada kötü yanlarını söyleyebilirim. Başkaca görüşlerle beraber karar vermek sana kalır.

kolaylıklar dilerim.

Ekleme:
Bir ufonun cektiği akım voltaj ve enerjıyle sarj aletinin cektiği bir mi allahaşkına.
Ufoda yan yana koysan baglasan bilek kalınlıgında drençler var. adamların 3000 watt ısıtıcıları var ki direk aktif güç çekiyor. neredeyse 15A akım çekiyor. o ısıtıcılar bina içinde bozuk tesisat varsa onu bile yakar. uzatma kablosu sürekli çalışmada hiç ısınmasın dersen parmak kalınlıgında izoleli uzatma kablosu kıllanmak gerekir.

bizim 12V 5A lik sark aleti ise 60 watt güç tüketir. hadi trafo selenoid vs vs kayıplarla 75 watt olsun yani 40 tane sarj aletini aynı kabloyla beslersen 3000 wattlık 1 tane ufonun çektiği everjiyi çeker.
Hadi fabrika verileri tırt olsun 100 watt ceksin 30 adet sarj aleti bir 3 bin'lik bir ufo yapar.

Koray Bey çok teşekkür ederim. 3 4 gündür hangisini alsam diye düşününce yine en mantıklısı foxsur oldu. Black Decker zaman kısıtım olduğu için uymadı. Noco ve bosch çok pahalı özellikle döviz kurları arttığı için trde noco yok bile hiçbiryerde.

Foxsur gerek tr gerek yurt dışı sitelerinde baktığım kadarıyla problemli görünmüyor şarj akım değeride benim için çok ideal bu yüzden tercihim bu yönde oldu.

O zaman gelir gelmez cihazı deneyeyim düzgün çalışıyor mu diye. Gerçi sadece avometre ile verdiği voltajı ölçebilirim başka nelere dikkat etmeliyim düzgün çalışıp çalışmadığını anlamak için?

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
@Chem 06
@Levcho

kolaylıklar dilerim.

Ekleme:

Sadece merakımdan soruyorum şimdiki aklım olsa daha başka bir alet alırdım yazmışsınız nasıl bir cihaz alırdınız ne gibi özellikleri olan foxsur dan farklı olarak?

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Chem 06;658363
Sadece merakımdan soruyorum şimdiki aklım olsa daha başka bir alet alırdım yazmışsınız nasıl bir cihaz alırdınız ne gibi özellikleri olan foxsur dan farklı olarak?

bilemiyorum araştırmam gerek ama vaktım yok. foxsurun o modeli gosterge verileriyle avo ile olctuklerım arasında kısmen farklar oluyor. ama yinede iyi değerler. belki desulfat ozelligi daha iyi olan olabilir. ama sut içmek için inek beslemeyede gerek yok akü isleriyle ugraşmıyorsak.

http://www.foxsur.com/productlist-1.html

foxsurun baska modelleri var burada belki bakmak istersın.
ama kolayıma geldıgı için bu linki yazdım. Foxsurdan daha iyi çok marka da vardır.
Bende Foxsuru aslında buradan ogrendim sagolsun bir arkadas o gunlerde link atmıstı. 20 li sayfalarda okurken denk gelmissindir sende.

Birde çok dallanıp budaklanınca insanın kafası karışıyor ve karar vermede güçlük çekiyor. Ben öyleyim en azından çok incelerim cogunlukla bu da çok bıkkınlık veriyor.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ekleme:

@mkoray79 Ya UFO soba olayını örnek olsun diye yazdım Koray. :ok:

Arkadaşın elektrik bilgisi olmadığı ve "yanan uzatma kablo" konusunda yorum yaptığı için yazmak istedim.
Elbette ki şarj aleti o kadar akım çekmiyor ve pekala ince bir kablo ile de beslenebilir ve sorun yaşanmaz.

@Chem 06

Vahdet Bey, alın artık bi şarj aleti ve aksiyona geçiniz. Daha düşünmeye gerek yok. Hepsi işinizi görür. :gaz: Siz karar verene kadar akünüz tamamen bitecek. :dede: