škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Akü sarj durumu, Start-Stop problemi

mkoray79 · 986 · 238211

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Chem 06;658252
Çok teşekkür ederim dünden beri her soruma cevap verdiniz. Peki Black decker şarj voltajı ne? Sürekli değişken bir voltajla mı şarj ediyor? Baya araştırdım ama net birşey bulamadım.

Rica ederim, önemli değil amacımız bu. Şarj voltajı 14,2 V fakat akünün durumuna göre sürekli 14,2 V sabit şarjda tutamıyor akü doldukça o voltaja yaklaşıyor ve tam doluma ulaşınca 13,5 V sabit tutuyor. Evde şarj imkanı yoksa iş yerinde veya AVM ye gidince ulaşabileceğiniz priz var ise takabilirsiniz, kablosu uzun olduğu için cihazı kaput altında bırakıp fişi uzatırsınız. Veya benim gibi yedek akü gibi bir yöntem uygularsınız, yedek akü hafif olduğu için evde şarj etme imkanınız var.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;658254
@mşah

Ohoooo, canlanmış buralar. Mehmet Merhaba; :D

Siz yoksunuz ne yapalım idare ediyoruz maçı :D:ok:.

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;658258
Rica ederim, önemli değil amacımız bu. Şarj voltajı 14,2 V fakat akünün durumuna göre sürekli 14,2 V sabit şarjda tutamıyor akü doldukça o voltaja yaklaşıyor ve tam doluma ulaşınca 13,5 V sabit tutuyor. Evde şarj imkanı yoksa iş yerinde veya AVM ye gidince ulaşabileceğiniz priz var ise takabilirsiniz, kablosu uzun olduğu için cihazı kaput altında bırakıp fişi uzatırsınız. Veya benim gibi yedek akü gibi bir yöntem uygularsınız, yedek akü hafif olduğu için evde şarj etme imkanınız var.

Yedek akü için tavsiyeniz var mı? Nette tunçmatik 1000 va yorumlarını okudum 2 sene içinde cihazın ömrü bitiyormuş ne yazık ki hemde ürün şuan 500 tl civarı:(

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Kaç günde bir bu işlemi yapacağım. Birde 2.5 saat yetecek mi acaba çünki 1.2 A saat ile dolduruyor Blackdecker. 72 amper akü 2.5 saatte 3 amper dolmaz mı sadece yalnışım varsa affola.

Birde ups 650 va lık olsa olmaz mı 850 va ya göre nasıl bir fark var?

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Chem 06;658261
Kaç günde bir bu işlemi yapacağım. Birde 2.5 saat yetecek mi acaba çünki 1.2 A saat ile dolduruyor Blackdecker. 72 amper akü 2.5 saatte 3 amper dolmaz mı sadece yalnışım varsa affola.
Birde ups 650 va lık olsa olmaz mı 850 va ya göre nasıl bir fark var?
Ben kendi zamanlama aralığımı aşağıdaki gibi düzene oturttum.

Kış sezonunda;

Aracı 2 hafta boyunca hiç çalıştırmazsam, 15 günde bir defa 2,5 saat şarj idare edecek kadar yeterli oluyor. 5 saat şarj yaparsam, akü fulleniyor. 15 gün aralığında araç ile kısa sürüşler yaparsam, 15 günde bir defa 5 saat şarj yapmaya özen gösteriyorum. Böylece akünün voltajı 12.4'lerden aşağı asla düşmüyor. Geçtiğimiz kış bu işin istatistiği yaptım, 6 aylık veri var, 2 haftalık ölçümlerin voltaj değerleri ve şarj sonrası voltaj değerleri telefonumda kayıtlı.

Yaz sezonunda; Zaman aralığını 20-21 güne çıkardım. Aralarda uzun sürüşlerim oldu (300-400km) ve cihaz ile hiç şarj yapmadım. Hatta bu yaz döneminde cihaz ile hiç şarj yapmadım, ayda bir defa mutlaka yolculuk yaptım (200km ve üstü). O yeterli oldu gibi.

UPS alacak olursan, içinde tek 9ah akü olan 850va yeterli olacaktır. Tunçmatik, Makelsan, Inform, hepsi aynı bence. APC veya Shneider bi başka, ancak daha maliyetli.
Başarılar.:gut::gaz:

Havaların soğumasıyla şarj işi başlayacak yine bizde. @mşah , @mkoray79 :D

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;658259
Alıntı yapılan: Levcho;658254
@mşah
Ohoooo, canlanmış buralar. Mehmet Merhaba; :D
Siz yoksunuz ne yapalım idare ediyoruz maçı :D:ok:.

Yok be üstat. Sen bu işte bizden eskisin. Tek başına yetersin bu konuda.
Kaç tane akün var şu anda bakım ve şarj masasında ? :)  :D

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;658262
Ben kendi zamanlama aralığımı aşağıdaki gibi düzene oturttum.

Kış sezonunda;

Aracı 2 hafta boyunca hiç çalıştırmazsam, 15 günde bir defa 2,5 saat şarj idare edecek kadar yeterli oluyor. 5 saat şarj yaparsam, akü fulleniyor. 15 gün aralığında araç ile kısa sürüşler yaparsam, 15 günde bir defa 5 saat şarj yapmaya özen gösteriyorum. Böylece akünün voltajı 12.4'lerden aşağı asla düşmüyor. Geçtiğimiz kış bu işin istatistiği yaptım, 6 aylık veri var, 2 haftalık ölçümlerin voltaj değerleri ve şarj sonrası voltaj değerleri telefonumda kayıtlı.

Yaz sezonunda; Zaman aralığını 20-21 güne çıkardım. Aralarda uzun sürüşlerim oldu (300-400km) ve cihaz ile hiç şarj yapmadım. Hatta bu yaz döneminde cihaz ile hiç şarj yapmadım, ayda bir defa mutlaka yolculuk yaptım (200km ve üstü). O yeterli oldu gibi.

UPS alacak olursan, içinde tek 9ah akü olan 850va yeterli olacaktır. Tunçmatik, Makelsan, Inform, hepsi aynı bence. APC veya Shneider bi başka, ancak daha maliyetli.
Başarılar.:gut::gaz:

Bide şeyi sormuştum 650 va lık alsam olmaz mı acaba?

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Chem 06;658260
Yedek akü için tavsiyeniz var mı? Nette tunçmatik 1000 va yorumlarını okudum 2 sene içinde cihazın ömrü bitiyormuş ne yazık ki hemde ürün şuan 500 tl civarı:(

Ben yedek akü olarak 12 V 20 Ah elektrikli bisiklet aküsü kullanıyorum ve beni 2 hafta rahat idare ediyor kış aylarında, yazın hiç kullanmadım gerek kalmadı sizin de işinizi bu tarz bir şey çok rahat görecektir.

Alıntı yapılan: Chem 06;658261
Kaç günde bir bu işlemi yapacağım. Birde 2.5 saat yetecek mi acaba çünkü 1.2 A saat ile dolduruyor Blackdecker. 72 amper akü 2.5 saatte 3 amper dolmaz mı sadece yanlışım varsa affola.

Akünün durumuna göre şarj süresi değişiyor ama en az 8-10 saat sürer zayıf akü için.

Aynen öyle olacak şu an Honda'ya takviye yapıyorum 45 Ah lik akü olduğu için 2 günde 12,8 V tan 12,4 V düşüyor ama bu şekilde 12,7 V ancak iniyor.

Alıntı yapılan: Levcho;658263
Alıntı yapılan: mşah;658259

Yok be üstat. Sen bu işte bizden eskisin. Tek başına yetersin bu konuda.
Kaç tane akün var şu anda bakım ve şarj masasında ? :)  :D

6 tanecik :D

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;658266
Ben yedek akü olarak 12 V 20 Ah elektrikli bisiklet aküsü kullanıyorum ve beni 2 hafta rahat idare ediyor kış aylarında, yazın hiç kullanmadım gerek kalmadı sizin de işinizi bu tarz bir şey çok rahat görecektir.

Aynen öyle olacak şu an Honda'ya takviye yapıyorum 45 Ah lik akü olduğu için 2 günde 12,8 V tan 12,4 V düşüyor ama bu şekilde 12,7 V ancak iniyor.

Alıntı yapılan: Levcho;658263

6 tanecik :D

Şunu anlamadım bu yedek aküyü aracın aküsüne nasıl başlayacağım anlamadım:wax2: bu aküden aracın aküsüne akım mı geçiyor??

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yedek aküye çakmaklık girişli kablo bağlayıp bagajdaki çakmaklığa takmak gerekiyor bu şekilde voltaj aynı ama Ah yükseldiği için deşarj süresi uzuyor bu sayede aracın kendi aküsü de diri kalıyor.

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bu çakmaklık girişli kabloyu nerden bulabilirim?

Demin youtube bir video izledim videodaki arkadaş yeni nesil arabalarda kontak yarım açık olmadığı sürece çakmaklıktan akünün şarj olmadığını söyledi. Benim araç 2012 1.6 tdi passat.

Çevrimdışı Forever

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Foruma her girdiğimde bu başlığa bakmadan edemiyorum.
Ekipten hangisi aracını komple elektrikli yapacak diye merakla bekliyorum. Sanayide oto elektrikçi diye dükkan açanların çoğunun bu kadar akü bilgisi yoktur. Özveri ve emeklerinizi tebrik ediyorum. :gut:

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Chem 06;658269
Demin youtube bir video izledim videodaki arkadaş yeni nesil arabalarda kontak yarım açık olmadığı sürece çakmaklıktan akünün şarj olmadığını söyledi. Benim araç 2012 1.6 tdi passat.

Şarj cihazı alırken, içinden soket gelen olan varsa onu al. N11 de var soketli model. Veya n11 den sadece soket alabilirsin ancak kabloyu kendin bağlaman veya bağlatman gerekir.
Vag grubu genelde çakmaklikta oluyor enerji. Test edebilirsin örneğin cep tel şarjı ile.
650va ups alırsan olur tabikide, her seferinde daha kısa süre şarj yaparsın, 1 saat 40-45 dak civarı şarj yapabilir tahminen.

Çevrimdışı Chem 06

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;658273
Şarj cihazı alırken, içinden soket gelen olan varsa onu al. N11 de var soketli model. Veya n11 den sadece soket alabilirsin ancak kabloyu kendin bağlaman veya bağlatman gerekir.
Vag grubu genelde çakmaklikta oluyor enerji. Test edebilirsin örneğin cep tel şarjı ile.
650va ups alırsan olur tabikide, her seferinde daha kısa süre şarj yaparsın, 1 saat 40-45 dak civarı şarj yapabilir tahminen.

Sizin gönderdiğiniz linkteki satıcı ile irtibata geçtim buğün net olarak bakıp dönüş yapacak.

Rica etsem bi tane sadece çakmaklık soketi linki gönderebilirmisiniz ben bulamadım. Sadece şöyle bişey buldum bunu alıp kesip çakmaklık tarafını Black decker A nasıl bağlatabilirim. Çünki Black decker in bağlantısı soket tarzında bişey. https://www.gittigidiyor.com/yapi-market-tamirat/aku-takviye-sarj-cihazi-12v-kolay-calistir-takviye-kablosu_pdp_485218097

650 va 1 saat civarı şarj eder demişsiniz.  Siz 850 va ile 5 saat şarj ediyorum yazmışsınız. 850 va 5 saat şarj edebiliyor mu?

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Chem 06;658269

Kablo bu ama soket kısmını değiştirmeniz gerekiyor, diğer linkteki ürün ile.

https://urun.n11.com/cakmak-soketleri/2mt-disi-cakmak-fis-aku-masasi-kalin-kablolu-2x25mm-kablo-P438919128?gclsrc=aw.ds&&gclid=Cj0KCQjw8fr7BRDSARIsAK0Qqr4WlHQxpzRoG4Nv-3Pk4Ng5s2tMa64Y8O2YRaSfx6xeys5apF6os5IaAoKpEALw_wcB

https://urun.n11.com/arduino-urunleri-ve-setleri/oto-cakmak-fisi-cakmaklik-soketi-kablosuz-P441589940

Veya bunu alıp çakmak kısmını montaj yaparsınız.

https://urun.n11.com/elektrik-olcum-cihazlari/aku-masasi-kablolu-21mm-jakli-15-metre-P193296337
« Son Düzenleme: 09 Ekim 2020, 09:46:40 Gönderen: mşah »