škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Araç Aydınlatma Arızası

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı malioner06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Mehabalar.

2013 model A7 Octavia Ambition DSG TDİ aracım var. Araç ampulleri halojen.
Arabamda epeydir "araç aydınlatma arızası" şeklinde bir uyarı ile geziyorum. Arızanın kaynağını bulamadım. Ön farlarda arıza olunca "sağ kısa far" "sol uzun far" şeklinde uyarırken burada sadece "araç aydınlatma arıza" uyarısı var.

Gördüğüm kadarıyla yanmayan bir yer yok. Elektrikçiye gittim. Komple baktık yok. Hatta arka sisler çift mi tek mi bilemediği için arka sağ farı bile söküp içine baktı. Ampul orada yokmuş.

Geçen de birisi senin sol park yanmıyor dedi. Baktım gerçekten yanmıyor. Tabi daha sonra yandı kendiliğinden. Gittim o ampul olan OSRAM h15 15/55W ampül aldım, değiştirdim. Aynı uyarı. Farklı bir H15 ampul denedik Çin malı. O direkt sol kısa far arızalı dedi.

Yani anlayacağınız işin içinden çıkamadım. Görünüşte yanmayan hiçbir ampul yok. Sadece ekrandaki uyarı var. Yetkili servislerde bilgisayara bağlayıp bana senin şu ampül kaynaklı bir arızan var diyebilirler mi? Bilgisi olan var mı acaba.

Ayrıca yazılımsal veya tesisat kaynaklı bir arıza olabilir mi?

Teşekkürler.

Çevrimdışı malioner06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bu arabada ayak aydınlatması var mı? Bende yanmıyor. Baktım göremedim. Aynı araç olanlarda da durum bu şekilde mi?

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Herhangi ön ve arkada led ampul var mı? Yanıyor olsa da çektiği akım farkından eskiyen bir ampul de aynı arıza ışığını yakabilir. Ayrıca önceki arızadan dolayı yenilenen ampulden sonra vag-com ile hata kodu temizlenerek arıza ışığı söndürülmelidir.

Çevrimdışı malioner06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rsimsek;648725
Herhangi ön ve arkada led ampul var mı? Yanıyor olsa da çektiği akım farkından eskiyen bir ampul de aynı arıza ışığını yakabilir. Ayrıca önceki arızadan dolayı yenilenen ampulden sonra vag-com ile hata kodu temizlenerek arıza ışığı söndürülmelidir.

Araçta hiç led yok.
Hata kodunu sildirmek için nereye gitmem gerekir?

Çevrimdışı rsimsek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yakınınızda VAG-COM kablosu olan birisi silebilir. Gittiğiniz elektrikçi de kendisinde yoksa sanayii de bu işi yapan biri silebilir. Ya da servise uğrayacaksınız. OBD adaptörü varsa onunla da bazı hatalar silinebiliyor.