škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bizim araçların 2.el piyasası neden çok az ve çok yavaş ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Gözlemlerim şu yönde ;

-Aynı araçlar tekrar tekrar ilana koyulmasına rağmen satılmıyor.
-Fiyatlar çok garip skalaya sahip.
-Alıcılar için pek albenisi olduğunu düşünmüyorum arayan soran çok az Fabiaya.
-Poloya veya diğer hatchback araçlara yönelme oluyor alıcılarda.

Sizce neden böyle ? Özellik olarak sportiflik olarak hep önde ama kimse düşünmüyor bu yıl 19 ilan vardı sadece 2 adet satıldı 17 ilan mevcut.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bizim araçların yeterince reklamı yapılmadı, kendi kendine keşfeden aldı sadece. youtube üzerinde şu an satılan kasanın doğru düzgün incelemesi bile yok ama trafikte çokça görüyorum hatta oturduğum bölgede 3 adet fabia birlikteyiz :)

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Skoda markasının değerini bilen yok malesef.
Türk insanı oldukça sabit fikirlidir. Skoda ve Seat in, volkswagen in bünyesinde olduğunu ve vw kalitesinde olduğunu bilsek de, illa ki logonun tutkusuna kapılıp skoda yi kabullenemiyoruz. Değerini bilen biliyor. Ilk aracım seat markaydı, şimdiki skoda.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Beyler ben mühendisim skoda octavia aracımı kılı kırk yararak emsallerinin alayının herbir haltını kıyaslayarak aldım aracımı. VW markasını ve grubunu zihniyetini hiç sevmem ama zihniyeti sevilecek hangi üretici var ki bir de onu düsünmek gerek. Bu nedenle alacağı araca bakmalı insan.
Motor, donanım, performans, görsellik ve fiyat hepsini bir değerlendirdiğinde skoda tüm emsallerinde diğerlerine nazaran bence en iyi araç.

***(Sadece binek araçlar için konuşuyorum, şirket aracı olarak kullanılacaklar çok daha farklı)***

Ama arkadaşların da dediği gibi kim nasıl belirliyor ki tercihini?!
Adam ucuz alayım istediğinde gidiyor dandik renault ve fiat grubuna halbuki o araçlardan aldıklarını kıyaslayınca daha pahalıya geliyor.
Birde adam 0 aldığı araçta bile 2. el piyasasını düşünerek alıyor ne zihniyetse bu anlamış değilim. Lan olm o zaman 0 alma 2 gün sonra satarım düşüncesindeysen.
Bir de hundai var hem kalıtesiz hem dandik ecuz görünümlü aslında pahalı heleki bir I20-I30 serisi var hem pahalı hem dandik...!
Ama millet alıyor işte.
Toyota var 2010 da araç alıcakken Aurisin içine oturmamla söve söve aractan inmem bir oldu. satıcı cocuk ağzını acamadı haklısın abi dedi. Aracın konsolun orda kurek gibi cıkıntı var dibindeki hazneye akrobası yaparak ulaşıyorsun. Bunu yapan mühendisle basladım kontak cevirmeden indim. 1.4-D4 diye dangalak bir dizelleri vardı akıllara zarar artık oda yok.

Bu arada değeri fabrikaya 100 tl bile olmayan, orta segmentte taş çatlasın en kralı 50 TL olan (fabrikanın alışı) yedek lastiği vermeyip lastık bakım kiti koyan hiç bir aracı da almam. 100.000'lik araç alacaksın hırto abi yedek lastik ekstra ama hediyemiz olsun diyip sanki lütüfta bulunacak. 50 TL değeri yok bile.

Neyse çok uzattım be. Skodayı bilen alır. Ha Skoda da aman aman mı, mega muhteşem mi? Hayır! ama emsalleriyle kıyaslayınca daha iyi.
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2019, 09:27:56 Gönderen: mkoray79 »

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ben aynı fikirde değilim. Şuan dışarıya yollara baktığımda Vw den çok Skoda ve Seat görüyorum. Kendiniz demişsiniz 17 araç satılık diye. Birde girin Polo ya bakın. Yüzlerce satılık mevcuttur. Skoda, özellikle Fabia kullanıcıları araçlarından memnun kaldıklarından kısa vadede satılığa çıkarmıyor, uzun dönem kullanıyorlar. Misal ikamet ettiğim Çorlu da Golf ten çok Leon mevcut. Ve ilana konuldukları gibi muadili Golf lere oranla daha çok ve hızlı satılıyorlar. Artık insanlar araçların kalite/ marka durumundan çok fiyat/ performans durumlarına bakarak alıyorlar.
Ha birde ekleme yapayım. Son dönem insanlarda para olmadığından araç alım/ satım piyasası ciddi yavaşladı. O sebeple de takibinizdeki Fabia lar uzun zamandır satılmayabilir. :)
« Son Düzenleme: 13 Aralık 2019, 09:17:10 Gönderen: Blackadder59 »

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Blackadder59;653795
Ben aynı fikirde değilim. Şuan dışarıya yollara baktığımda Vw den çok Skoda ve Seat görüyorum. Kendiniz demişsiniz 17 araç satılık diye. Birde girin Polo ya bakın. Yüzlerce satılık mevcuttur. Skoda, özellikle Fabia kullanıcıları araçlarından memnun kaldıklarından kısa vadede satılığa çıkarmıyor, uzun dönem kullanıyorlar. Misal ikamet ettiğim Çorlu da Golf ten çok Leon mevcut. Ve ilana konuldukları gibi muadili Golf lere oranla daha çok ve hızlı satılıyorlar. Artık insanlar araçların kalite/ marka durumundan çok fiyat/ performans durumlarına bakarak alıyorlar.
Ha birde ekleme yapayım. Son dönem insanlarda para olmadığından araç alım/ satım piyasası ciddi yavaşladı. O sebeple de takibinizdeki Fabia lar uzun zamandır satılmayabilir. :)

Kerem arkadaşın tespitleri de gayet doğru. hepsine katılıyorum.

Bilen arastıran uzun soluklu alıyor. 2. eli çok yok. 2. ele çıktıgında temizse hemen gidiyor, ilanı göremezsin bile çok sık takıp etmıyorsan. Görünen ve satılmayan ilanlar da illa içinde bir hırtlık olan ilanlar oluyor.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Leon'un Türkiye'de tutmasının sebepleri: gençlere hitap eden sportif görünüm ve VW altyapısına sahip parçaları kullanması. Bir önemli etken de Golf'ün pahalı olmasından. Avrupada Leon satışları çok yüksek değil. Hatta Octavia, Leon'dan 2 kat daha fazla satılıyor. Avrupalılar Golf'ü tercih ediyor. Sanırım 3-4 kat daha fazla satılmıştı bu sene. Çünkü Leon'dan daha kaliteli. Leon, Golf'ün Türkiye satışlarını bir nebze azaltıyor.

Fabia, aynı fiyat aralığında Polo'dan daha üstün donanım barındırıyor. Bagajı daha geniş, multimedia sisteminde ek ücret gerektirmeden android auto ve apple carplay, dijital klima,  kol dayama, otomatik far ayarı, daha sportif görünen alaşım jant, mercekli far, gündüz led'leri var. Aynı fiyattaki Polo'da Bluetooth dahi yok :) Malzeme kalitesi de aman aman fark edecek boyutta değil. Motorlar zaten aynı...

Skoda alanlar, aracı al sat yapmak için değil uzun soluklu kullanıyor. Polo, piyasası olan paraya çabuk çevrilebilen bir araç. "Tutulan araç al" kafası var bizim insanımızda. Şimdi Saab'ı kaç kişi biliyor? Üretildiği dönemde, dünyanın en sağlam ve güvenli arabasını üretiyordu. Halen de ürettiği araçların tasarımı ve kalitesi, çoğu yeni araçtan bile iyi.

Kısacası, insanlar Fabia'yı bilmiyorlar.

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia candır bu sınıfta araç ihtiyacı olan fabia dan başka birşey almamalı. Denildiği gibi reklamı az aracın bence ihtiyacı da yok..

Çevrimdışı Bilgic

• Nová Fabia III Combi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2016 yılında Fabia Combi Türkiye'de satılmıyor iken Doğuş Oto Esenyurt'ta özel sipariş ile getirmiştim. Şahsen alırken 10 yıl binerim diye almıştım, son vergi artışları ve döviz kaynaklı artıştan sonra bu süreyi 15 yıla çıkardım. Aracımdan fazlasıyla memnunum, satmak gibi bir düşüncem yok.

Satıp araba almak da ayrı bir çile. Dürüst insan çok az artık. İnsanların tek derdi, kazaları sanayide hallettirip aracı kazasız göstermek. Motor ve şanzıman arızalarından ise bahsetmiyorum bile. Ara sıra meraktan ilanlara bakıyorum, o kadar yalan söyleyen satıcı var ki; güvenip de araba alınmaz. Özel konfigürasyon ile sipariş ettiğim Fabia Combi'yi satmam satamam :D

Çevrimdışı smtcglr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
geçen letgo ya gece 22:00 gibi ilan koydum, 15 dakika sonra kaldırdım ilanı. Az kalsın satılıyordu istediğim fiyata. :-)))

Çevrimdışı hamemo

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mdindas;654116
geçen letgo ya gece 22:00 gibi ilan koydum, 15 dakika sonra kaldırdım ilanı. Az kalsın satılıyordu istediğim fiyata. :-)))

Fiyat olarak ne yazmıştınız hocam :)

Çevrimdışı ruzgar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle