škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Xenon ampul renkleri farklılaştı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Evrenn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bir kaç gündür dikkatimi çekti sağ taraf sarımtırak sol taraf daha beyaz yanıyor. Böyle bir durumla karşılaşan oldumu. Neden olabilir? Xenon ampul önerisi olan varmı ne alabilirim? Teşekkürler

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Ampul ömrü bitmiş olabilir ama bazen balast da bozulmaya yakın yapabiliyor. Ampullerin yerini değiştirin, sağı sola alın, halen rengi aynı ise ampuldendir. Bu durumda her ikisini de aynı anda değiştirmek daha sağlıklı olur

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Evrenn;654405
Balast dediğiniz beyin mi?

Evet, xenonların beyni

Çevrimdışı Evrenn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sıfır 2 ampul aldım yine biri beyaz biri sarı yandı. Balastı değiştirdik yine sarı yanmaya devam etti. Başka bir öneriniz varmı?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Evrenn;654425
Sıfır 2 ampul aldım yine biri beyaz biri sarı yandı. Balastı değiştirdik yine sarı yanmaya devam etti. Başka bir öneriniz varmı?

Ampulü sarı yakan balastı diğer tarafa geçirin, halen sarı mı yanacak kontrol edin bence.

Kabloları da değiştirerek deneyin, sorunlu olan şeyi deneyerek bulmak lazım. Hata kodu da taratılabilir

Çevrimdışı Evrenn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Dün 3 tane usta gezdim. 1. si ampul yada beyindir dedi. 2. si mercekten oluyor  bu farı değiştirmen gerek dedi. 3. sü hayır sarı yanan da birşey yok diğer mercek buğu yapmış dedi. Kafayı yedirtecekler bana. En sonunda arabayı satıcam

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Farklı açılardan (yakın-uzak) 3-4 foto eklersen daha kolay olur yardım etmek.

Buğu dediğin kalıcı değildir zaten, onu eleyebiliriz gibi. Ama mercekte kir toz vs. varsa başka. Arka kapaklar, contalar sağlam mı?

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mercekte buğu değil de ince bir toz tabakası bile renk değiştirir. Bir de aracınızın genelde park halinde durduğu yerde, güneşi hep tek taraftan yiyorsa, farın dışı solar. Mercek ise cam olduğundan solması pek mümkün değil. Orijinal ampül D3S 4300K mi?

Ben açıkçası mercek ile ampülün tam merkezli, odaklı oturup oturmadığından şüphelendim. Küresel olduğundan dolayı da kenarlar ışığı daha çok kırıp rengi değiştirir. Misal çoğu xenon'da ışığın bittiği noktada aberration denen renk bozulması olur. Bizim octavia'larda o kısımlar hafif mavimsi beyazdır.

Çevrimdışı Evrenn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Fotoğraf çekip eklerim. Peki 2 farı açtırıp temizletmek mantıklı mı? Eksisi artısı nedir? Üzerinde philips 4300k vardır. Ben yine aynı marka aynı kelvin alıp denedim yine olmayınca 6000k aldım

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Farı açtırıp temizletmenin sıkıntı olacağını sanmam. Yalnız Octavia A7'nin farı, ön tampon komple sökülmeden çıkmıyor, bilginiz olsun.

Orijinaller 4300K, beyaza çalan sarımsı bir rengi var. 5000K'dan sonra zaten beyaza geçiyor.

Fotoğrafta bir şey dikkatimi çekti. Merceklerin, ön plastiğe çarptırdığı ışığın şekli farklı gözüküyor. Sağdakinde benim aracımdaki gibi "()" şekli oluşmuş. Sarı yanan mercektekinde ise ışık huzmesi dağılmış ve ortası dolu bir "O" var.

Fotoğraf çekerken, telefonunuzun kamerasını silmeden çekince bozulmuş olabilir mi? El, parmak izi fotoğrafı etkiler. Eğer onla alakalı bir şey değilse, mercek acaba yerinden mi oynadı?

Merceklere yakından bakarsanız (far açık-kapalı fark etmez), içinde marker yani işaretler vardır. Camın içinde işlenmiş iz gibi şeyler. Onları bir kontrol edin, ikisi mercekte aynı mı kontrol edin. Aklıma başka bi farklılık gelmedi.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Far plastiğinin birinde çatlak varmış gibi görünüyor, yoksa fotodan mı öyle çıkmış. Toz, buhar, buğu vs. zamanla olumsuz etkileyebilir.

Ampullerin yerini değiştirince ampuller yine aynı renkte ışık veriyorsa sıkıntı orada. Yeni ampuller bile bozuk çıkabiliyor. Serviste ustanın başında durmak lazım

Çevrimdışı Evrenn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet çatlak var. Fakat ustanın buğu yapmış dediği mercek diğeri. Ampullerin yerini değiştirdik bi fark olmadı

Çevrimdışı Evrenn

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Resimleri yükleyemedim farlar kaplıyken gündüz çektim. Bilgisayardan deneyeceğim
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2020, 12:17:46 Gönderen: Evrenn »