škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Otomatik viteste ayağı frenden kaldırdığında aracın hareket etmemesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı titan100

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,

2016 model yaklaşık 50.000 km'deki aracımda son zamanlarda başlıkta da belirttiğim gibi ayağımı frenden kaldirdigimda düz yolda aracın kendini hareket ettirmemesi problemi yaşıyorum. Ilk aldığım zamanlarda eger yokuş değilse araç mutlaka kendini öne atardı. Hatta yoğun trafikte sadece frene basarak ve ayağımı kaldırarak sürebilirdim. Bu ciddi bir problem midir? Bir de bazen gaza basmama ragmen araç algılamıyor gibi hissediyorum ve sonrasında bağırmaya başlıyor. Diğer problemle ilişkili midir bu da? 50.000 bakımı yaptıracağım yakında. Bunlara çözüm olabilecek ne gibi şeyler yapılabilir araçta? Şimdiden teşekkürler cevap verirseniz eger.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: titan100;654934
Merhaba arkadaşlar,

2016 model yaklaşık 50.000 km'deki aracımda son zamanlarda başlıkta da belirttiğim gibi ayağımı frenden kaldirdigimda düz yolda aracın kendini hareket ettirmemesi problemi yaşıyorum. Ilk aldığım zamanlarda eger yokuş değilse araç mutlaka kendini öne atardı. Hatta yoğun trafikte sadece frene basarak ve ayağımı kaldırarak sürebilirdim. Bu ciddi bir problem midir? Bir de bazen gaza basmama ragmen araç algılamıyor gibi hissediyorum ve sonrasında bağırmaya başlıyor. Diğer problemle ilişkili midir bu da? 50.000 bakımı yaptıracağım yakında. Bunlara çözüm olabilecek ne gibi şeyler yapılabilir araçta? Şimdiden teşekkürler cevap verirseniz eger.

Mekatronik arızası gibi çünkü daha önce aynı sorunu yaşayanlar vardı ve sanırım mekatronik değişti.

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Vites geçişlerinde problem yoksa, kart kaynaklı arıza olması muhtemel.

Garanti henüz bitmediyse, yetkili servise; bittiyse özel bir servise gösterin. Mekatronik ünite komple değişimi pahalı, fakat aracınızın mekatroniğinde 2 ana parça var. Biri hidrolik ünite, diğeri mekatroniğin beyni yani kartı. Boşuna ikisini birden değiştirtmeyin. Yetkili servis değiştirirse komple değiştirir.

Çevrimdışı titan100

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Masraf tahmini ne kadar olur bilginiz var mi?

Bir de bu durum aylardır bu şekilde. Zaten hiçbir uyarı da vermedi araç. Böyle devam etmenin bir sakıncası var mi?

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: titan100;654944
Masraf tahmini ne kadar olur bilginiz var mi?

Bir de bu durum aylardır bu şekilde. Zaten hiçbir uyarı da vermedi araç. Böyle devam etmenin bir sakıncası var mi?

Bana kalırsa önce mekatronik yağını değiştirin, fazla maliyetli değil. Eğer düzelmez ise gittiği yere kadar kullanın.

Çevrimdışı coxcomb

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bakımlarınızı serviste yaptırdıysanız iyi niyet garantisinden faydalanıp sadece işçilik ücretinin bir kısmını vererek sorunu çözebilirsiniz.

İlk kalkışta aracın kavramaması durumu sadece araç soğukken oluyorsa bende de oluyor. Ancan diğer sorun bende mevcut değil.

Çevrimdışı titan100

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bugün özel bir servise götürdüm aracı. Mekatronik arızası var, değişmesi lazım dedi. Fiyat olarak da 6000 TL dedi.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: titan100;655128
Bugün özel bir servise götürdüm aracı. Mekatronik arızası var, değişmesi lazım dedi. Fiyat olarak da 6000 TL dedi.

Şahkan otomotiv - Güngören, Serkan Usta, ondan da fiyat alın derim

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: titan100;654934
Merhaba arkadaşlar,

Bir dsg yi sıfırlamayı bir deneyin. Belki yemez ama bir denemekte fayda var.
En güzel yöntemi ise akü kutup başlarını ayırmak ve bir cıgara yakıp cıgara bitince kutuplari geri takmak :D önce + sonra - sökülecek. takarken de önce + sonra - takılacak. (bu sadece güvenlik için işleme bi faydası yok).

Akü kutup başlarını sökerseniz. sadece sürüş bilgileri gider okadar. ilkbasta bir iki ikaz verir. ancak aracı salıstırıp biraz yol alıp stop start yaptıgınızda tum ikazlar sönecektir.

Belki dsg düzelebilir. inşallah yer.

Çevrimdışı titan100

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;655129
Şahkan otomotiv - Güngören, Serkan Usta, ondan da fiyat alın derim

götürdüğüm usta gidebildiğin kadar git dedi, ben de öyle yapmayı düşünüyorum zaten. Araç mekaniğinden hiç anlamam ama sanki bu mekatronik sistemi tamamen değiştirme işi ustaların kolaya kaçması gibi geliyor bana niyeyse. Belki de önyargılıyım bilemiyorum :)

Çevrimdışı titan100

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mkoray79;655134
Bir dsg yi sıfırlamayı bir deneyin. Belki yemez ama bir denemekte fayda var.
En güzel yöntemi ise akü kutup başlarını ayırmak ve bir cıgara yakıp cıgara bitince kutuplari geri takmak :D önce + sonra - sökülecek. takarken de önce + sonra - takılacak. (bu sadece güvenlik için işleme bi faydası yok).

Akü kutup başlarını sökerseniz. sadece sürüş bilgileri gider okadar. ilkbasta bir iki ikaz verir. ancak aracı salıstırıp biraz yol alıp stop start yaptıgınızda tum ikazlar sönecektir.

Belki dsg düzelebilir. inşallah yer.

dsg resetleme diye bir iki video gördüm internette ve denedim onları ama bir işe yaramadı.

Çevrimdışı mkoray79

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: titan100;655155
götürdüğüm usta gidebildiğin kadar git dedi, ben de öyle yapmayı düşünüyorum zaten. Araç mekaniğinden hiç anlamam ama sanki bu mekatronik sistemi tamamen değiştirme işi ustaların kolaya kaçması gibi geliyor bana niyeyse. Belki de önyargılıyım bilemiyorum :)

Sadece bu işte mi?! Her işte öyleler ki. Dışarı servislerde öyle. sana bana iş yaparken parçayı komple değiştirme taraftarı hepsi.

Parça tamirini ise senden benden çıkan parçaları tamir edip başkasına orjinal çıkma var abi diyecekleri zaman kendileri için yapıyorlar.

O nedenle araçtan çıkan tüm parçaları almak gerek

Çevrimdışı octa

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yetkili servis, garanti kapsamında değiştirilen ve çıkan parçaları, Doğuş Otomotiv'e gönderiyor ve oradan da fabrikaya geri göndermek zorundalarmış. Özel servisler ise çıkan parçaları revizyondan geçirip, tekrar satabilirler. Ben mekatroniği komple yetkili serviste (mecburiyetten yetkiliye gittim) değiştirdim. Çıkan hidrolik pompa ve mekatronik kartını aldım. Daha sonra sahibindende sattım. Zararımı biraz düşürmüş oldu.

Tamamen değiştirmenin avantajı, bir daha bu üniteyle alakalı sorun olma ihtimalini bertaraf ediyorsunuz. Çünkü beraber çalışan parçaların birbirine zarar verme olasılığı yüksek, hele ki mekanikse... Servis, elbette ki para kazanmak için bunu yapmaktan geri durmaz.

Benim sattığım parçaya talip olan, İstanbul'daki yetkili serviste çalışan arkadaşla muhabbet etme şansım oldu. Değiştirilen DSG'nin hidrolik pompasının mukavemetinin daha yüksek olduğunu, bundan sonra sorun yaratmayacağını, ona göre tasarlandığını söyledi. Bunun aksi sonuçlarla karşılaşanlar da yok değil. Ancak bu istisnalar her yerde olur.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13647]titan100[/MENTION]

Herhangi biri gelişme var mı, yoksa aynı şekilde kullanmaya devam mı ediyorsunuz.

Çevrimdışı dadas15

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
hocam aynı sorun bende de vardı. 2015 model fabia 3. otomatik. ayağını frenden çekince gitmiyordu. erzurumda skoda servisine kaynım götürdü, tanıdıktı. arada ayar yapmak lazım dedi. bazı ayarlar yapmışlar. düzeldi, yanlış hatırlamıyorsam para bile almadılar. istersen tanıdık birini araya koy. servise oyle git. erzurum skoda servisi arayıp sorabilirsin. yılmazlar otomotiv.

ayrıca trafikte sadece ayağını frenden çekip gaza basmadan aracı sürmek tavsiye edilmiyor diye biliyorum. kitapcıkta bunu yapmayın diye bir uyarı vardı sanırım.