škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sisli Havalarda Araç Kullanmak

Ziyaretçi · 16 · 6618

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ugur A.

• Ziyaretçi
  • Far ve stop lambalarınızı iyice temizleyiniz.
  • Kısa hüzmeli farlarınızı ve ön sis farlarınızı yakınız. Siste araç kullanırken yapılan yanlışlardan biri, uzun huzmeli farların yakılmasıdır. Uzun huzmeli farlar yakıldığında öndeki sisli bölge bir ışık duvarı halinde gelecek ve görüşü engelleyecektir.
  • Ön sis farlarınızın yanısıra kısa hüzmeli farlarınızı yakmayı unutmayınız. Sisli havalarda sürücülerin yaptığı diğer bir yanlış ise tüm farların kapatılıp sadece ön sis lambalarının yakılmasıdır. Bu durum karşıdan gelen sürücülerin aracın boyutlarını tam olarak görmesini engelleyecek ve kazalara neden olabilecektir.
  • Hareket halindeyken dörtlü flaşörlerinizi yakmayınız. Siste taşıt kullanırken sürücülerin yaptığı başka bir hata da, dörtlü flâşörlerin görülmek için yakılmasıdır. Dörtlü flâşörler, sadece bir tehlike durumunda ve taşıt durduğunda yakılmalıdır.
  • Takip mesafenizi artırınız. Siste taşıt kullanırken takip mesafesine de dikkat etmek gerekir. Çünkü sis, su buharından oluştuğu için yolu ıslatacaktır. Bu yüzden fren mesafesi kuru zemindekine göre daha uzun olacaktır. Normal zeminde 100 km/s süratle giden bir araç fren yaptığında 44-50 metrede dururken, siste bu mesafe 100 metreye kadar çıkabilir. Sisli havalarda öndeki araçla normalden daha fazla mesafe bırakılmalıdır. Örneğin 60 km/sn süratle giden bir taşıtın öndeki araçlarla arasında hızı kadar, yani 60 metre mesafe bırakması gerekir.
  • Yol çizgilerini değil, yol kenarında bulunan işaretleri takip ediniz. Silinmiş yol çizgileri sizi yanıltıp tehlikelere yol açabilir.
  • Hava ne kadar soğuk olursa olsun, aracın camını açınız. Böylelikle diğer taşıtların sesli uyarılarını kolaylıkla duyabilirsiniz. Ayrıca iç camlarda buğu engellenecektir.
  • Siste taşıt kullanırken kesinlikle sollama yapmayınız. Çünkü sisli havalarda görüş mesafesi ve buna bağlı olarak sürat düşeceğinden, karşıdaki taşıtla burun buruna gelme olasılığı artacaktır. Ancak yine de sollama yapmak gerekiyorsa, mutlaka ışık ve klaksonla gerekli uyarı yapılmalıdır.
  • Sisli havalarda herhangi bir problemden ötürü yol kenarında durmak gerekirse, mutlaka dörtlü flâşörler yakılmalı ve mutlaka arkadan gelen sürücülerin fark edilmesi için araçtan 100 metre geriye reflektör yerleştirilmelidir.
  • Sis, özellikle şehir içi yollarda yayaların görülmesini de engelleyecektir. Bu yüzden sisli havalarda özellikle şehir içi yollarda yavaş gidilmeli, kavşaklarda mutlaka durulmalı ve kimsenin gelmediğinden emin olduktan sonra hareket edilmelidir. Sisli havalarda yayaların da üzerlerine, uzaktan rahatlıkla görülebilecek fosforlu giysiler giymelerinde fayda vardır.

Alıntı : http://www.toyotaclubtr.com/mekanik-sohbet/sisli-havalarda-arac-kullanmanin-puf-noktalari/?topicseen

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bu konudada eğitim şart , sisli havalarda yada akşam hava kararmak üzereyken normal farlarını açmadan trafinde araba kullananlar var.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Real81;68772
bu konudada eğitim şart , sisli havalarda yada akşam hava kararmak üzereyken normal farlarını açmadan trafinde araba kullananlar var.
"Farları aç" diye uyarınca da Allah ne kadar ampul ihsan etmişse hepsini yakıyorlar. Hele yağmurlu havalarda sisleri yakanlar yok mu?:sopa: Tam dayaklıklar.:kafa:

octaviaman

• Ziyaretçi
sise-pusa,kara-buza bayilirim.faydali bilgiler icin saol.kuru havada sisle gezen conconlari gordukce yagmurda sis acanlara bisey diyemiyorum.

Çevrimdışı sarp

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Önemli bir konuda değerli bilgiler için teşekkür ederim. Tam mevsime uygun hepimizin önem vermesi gereken hayati detaylar
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ciddi  siste  kısa  far görüşe engel  oluyor  oda  ayrı  konu :)

bu arada  yoğun  yağmurda sisleri  açmaya  müsade  var :)

Kara yolları trafik kanunu
3.Bölüm - Sürücülerin uyacağı diğer kurallar
Işıkların kullanılması:
Madde 64
b) Yasaklar   kısmının
1. maddesi  diyor ki ;

Gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağnak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakılması

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sisli hava kadar berbat bir hava yoktur. Bundan yaklaşık 2-2.5 ay kadar önce İstanbul'a 1-2 gün süren feci bir sis çökmüştü hatırlayan olur belki,özellikle İstanbul'un kuzeyinde çok etkili oldu. Ben o siste ve gece Polonezköy yolunda cebelleştim,yol kenarı falan hikaye öyle bir siste,beyaz bir perde indi direk ön cama.Bir ara resmen durup beklemeyi düşündüm,yol mol yok,kalmadı meydanda.Milim milim asfalta bakarak takip ettim ancak,yolda çukur varmış aha dedim yol bitti sanırım,durdum hafif sağ sol yaparak anladım devam ettiğini.Sürücülüğümü bunca zamandır bilen kız arkadaşım bile ilk defa yanımda panik yaptığını gördüm.Şaka gibi geceydi, 5 dk'lık yolu yarım saatte falan aldık sanırım.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sis farım yok ama olsa bile sırf sis olduğunda yakmam onca para verecem fara bide sırf sis olduğunda yakacam bu kural benim DNA'ma uymaz:D:D.Bizim puntoda var gece her zaman yakıyorum çünkü görüntüsü hoşuma gidiyor.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: FF;68803
Sisli hava kadar berbat bir hava yoktur. Bundan yaklaşık 2-2.5 ay kadar önce İstanbul'a 1-2 gün süren feci bir sis çökmüştü hatırlayan olur belki,özellikle İstanbul'un kuzeyinde çok etkili oldu. Ben o siste ve gece Polonezköy yolunda cebelleştim,yol kenarı falan hikaye öyle bir siste,beyaz bir perde indi direk ön cama.Bir ara resmen durup beklemeyi düşündüm,yol mol yok,kalmadı meydanda.Milim milim asfalta bakarak takip ettim ancak,yolda çukur varmış aha dedim yol bitti sanırım,durdum hafif sağ sol yaparak anladım devam ettiğini.Sürücülüğümü bunca zamandır bilen kız arkadaşım bile ilk defa yanımda panik yaptığını gördüm.Şaka gibi geceydi, 5 dk'lık yolu yarım saatte falan aldık sanırım.

Macereya bak  :)

Bundan 20 yıl önce Bolu dağında siste kaldık 302 otobüste, Adana'ya giderken Seç Turizm ile. Sis duvar, yoldaki şeridi bile göremiyorsun, muavin indi, yürüyerek yol çizgisine bakıp elinde fenerle otobüse yol gösterdi, 1-2 km sonra sisten kurtulduk  :)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Açık alan olmasına rağmen, her ne hikmetse Çobançeşme' de acayip sis oluyor ara ara. Bir seferinde öyle bir sis vardı ki göstergeleri göremedim neredeyse.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;68803

O gece o yolda bizde vardık otobanda iken kısaları kapatıp sisleri yaktık biraz olsun rahatlattı bir ara uzunları yaktık önünüze beyaz bir perde yapıyor sis parlıyor felan çok kötü bende ilk defa o kadar yoğun bir sise denk geldim . .

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sisli karlı havalarda araç kullanmayı çok seviorum nedendir bilinmez :) biraz sadislik var galiba
siste yapılacak en son şey uzunları yakmaktır hatta mevcutsa sadece parklar ve sisler kullanılmalıdır en net görüş o şekilde sağlanır yağmurda sislerini yakanlardan bende gıcık oluyorum o yol nasıl parlıyor bilmiyorlar hoş elimden geldikçe gösteriyorum nasıl parladığını bu arada moda sislerde xenon ya bi far bu kadarmı göz alır ya o nedir öyle

sis farı sis içindir başka amaçlarda kullanmayalım
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;68808
Macereya bak  :)

Bundan 20 yıl önce Bolu dağında siste kaldık 302 otobüste, Adana'ya giderken Seç Turizm ile. Sis duvar, yoldaki şeridi bile göremiyorsun, muavin indi, yürüyerek yol çizgisine bakıp elinde fenerle otobüse yol gösterdi, 1-2 km sonra sisten kurtulduk  :)

Muavinde esaslı muavinmiş eskilerden, şimdikiler bacağıma kola dökmekten başka bi işe yaramıyor artizler.

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

henüz sisle bi tecrübem olmadı ama sis farlarım olmuştu abim sayesinde.pek istemiyordum yanmalarını ama parka baglıydı.sonradan da patladılar zaten yenı ampulde takmadım:D

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben 3-5 sene öncesinde kamyonetle İnegöl dönüşünde bir sise yakalandım ama ne sis! 1mt önümü göremiyordum resmen.Adım adım gittiğimi bilirim..

Karlı yolda gitmek çok hoşuma gidiyor..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI