škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia 2024 Şanzıman Aşırı Isındı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lufnis

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Öncelikle merhaba,

Yakın zamanda bir fabia 2024 aldım(İlk arabam). Binanın otopark çıkışı biraz dar. Çıkması da arabaya hakim olana kadar biraz zor. Hal öyle olunca hafta sonu babamla indik otoparka etraf sakinden 3 kez çık gir yaptık pratik olması için. 20 dakika falan sürmüştür totalde. 3. çıkıştan sonra girerken tam park yerinin önünce sarı renkte şanzıman ısındı uyarısı verdi. Geriye alıp aracı yerine koyana kadar bu kırmızı renkte şanzıman aşırı ısındı uyarısına döndü. Bu kadar çabuk ısınması normal midir?(Alan cidden dar olduğundan pek gaz veremiyorsunuz haliyle araç yarım debriyajda gidiyor. Normal olabilir gibi. Yoğun trafikte manuel'e alıyorum yani aslında normalde yaşayacağım bir senaryo değil.) Bir seferden bir şey olur mu? Hafif de sıcaklık kokusu vardı. Stop edip 5 dakika sonra tekrar kontak açtığımda bir uyarı vs. yoktu. Ve son olarak bu sarı uyarının daha erken gelmesi gerekmiyor mu? Yani sarı uyarıyı ilk defa gördüm. Geri vitese takıp park yerine girdim ve kırmızı uyarıya döndü. İki uyarı arasında en fazla 10 saniye ve 2 metre mesafe farkı var.

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Epey uğraşmışsınız, sürekli bu şekilde park edecekseniz baskı balata ömrü çok kısa olabilir. Ama 1 seferden bir şey olmaz. Hareket, hız ve devir düşük olunca yağlama ve soğutma da yetersiz kalıyor tabi

Çevrimdışı lufnis

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Epey uğraşmışsınız, sürekli bu şekilde park edecekseniz baskı balata ömrü çok kısa olabilir. Ama 1 seferden bir şey olmaz. Hareket, hız ve devir düşük olunca yağlama ve soğutma da yetersiz kalıyor tabi

Pratik olması için çık gir yaptık aynı yerde. Park ettiğim yerde değil sorun otopark kapısı dar biraz. Burnu kurtardığınızdan emin olamayıp biraz solda kalsanız solda kapı sürtecek oluyor maalesef. Normalde 1 seferde çıkıp gideriz artık diye umuyorum. Burun payından emin olamıyordum ama bugün o konuyu çözdüğümü düşünüyorum. Isınması normal ve bir seferden sorun olmayacaksa güzel. Dediğim gibi böyle 3 kere çık gir yapacağım bir senaryo yaşanmıyor normalde. Peki uyarının neredeyse direk kırmızı gelmesi normal mi. Sarı uyarıyı sadece 10 saniye falan gördük yani.

Çevrimiçi lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Peki uyarının neredeyse direk kırmızı gelmesi normal mi. Sarı uyarıyı sadece 10 saniye falan gördük yani.

Demek ki gerçekten yarım debriyaj fazla gelmiş, hızlı yükselmiş sıcaklık

Çevrimdışı erman17

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Buna benzer olarak sıcak havada çok dur kalk yaptığım bir zamanda düz yolda giderken arabadan gacııııırt diye ses gelip stop etmişti. Sonra internetten biraz baktığımda dsg'de ısınmadan kaynaklı bir problem olduğu yazıyordu. Sonra 1 kere daha yapıp bir daha hiç yapmadı. Yapmasın da. Dur kalk çok olduğu zaman manuele alıp o şekilde devam ediyorum. Öyle de öneriyorum.

Çevrimdışı lufnis

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Buna benzer olarak sıcak havada çok dur kalk yaptığım bir zamanda düz yolda giderken arabadan gacııııırt diye ses gelip stop etmişti. Sonra internetten biraz baktığımda dsg'de ısınmadan kaynaklı bir problem olduğu yazıyordu. Sonra 1 kere daha yapıp bir daha hiç yapmadı. Yapmasın da. Dur kalk çok olduğu zaman manuele alıp o şekilde devam ediyorum. Öyle de öneriyorum.
Dur kalk trafik olursa direk manuele alıyorum bende. Ama dar alan manevralarında manuele almanın bir artısı olur mu bilemedim. Denenebilir. Biraz fazla hareket oluyor tabi. R'ye al. D'ye al. Sağa it manuele al falan. Park ederkende ayağım frende boşa alıp yükü el frenine bindirip sonra tekrar freni çek bas yapıp parka alıyorum.

Çevrimdışı lufnis

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Demek ki gerçekten yarım debriyaj fazla gelmiş, hızlı yükselmiş sıcaklık
Bu sefer pratik yapacağız derken çok yarım debriyaj yürüdük sanırım. Buradan foruma giren arkadaşlara da tavsiye olsun. Pratiklik bir durum varsa da sıcaklığı kontrol edin. Uyarı biraz ani gelebiliyor anladığım kadarıyla. Yardım için teşekkürler.