škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

SCALA 2024 1.5 DSG düşük hızlarda titreme tırıltı sesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı RmznOzsoy

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,

2024 yeni kasa scala 1.5 dsg aracımda düşük hızlarda örneğin 15-20km hızda, 1000-1500 devir aralıklarında sabit giderken araç sanki vitese geçmemiş kararsız kalmış gibi trıltı ve titremeler yapıyor. Video çektim fakat burada yükleyemiyorum sanırım. Aracı servise götürdüm sorunu anlayamadılar. Randevu oluşturdum incelemek için hafatya servise gidecek.Bu tarz sorun yaşayan varmı?
Daha önce 1.0 fabia aracım vardı hiç bir sorunum yoktu. 1.5 scala aldık şanzıman sürekli sesli ve 2-3 vites geçişlerini hissettiriyor.

Çevrimdışı RmznOzsoy

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
normal ve eko modda yapıyor. Sport modda deneme yapmadım. düşük devirde sabit hızda giderken vitese geçmemiş gibi takılmış gibi sesler geliyor araç titriyor. Bazen 3 den 2. vitese düşerkende devir 1bin devirlere yaklaştığığında da yapıyor. araç sıfır daha bin km olmadı.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,

2024 yeni kasa scala 1.5 dsg aracımda düşük hızlarda örneğin 15-20km hızda, 1000-1500 devir aralıklarında sabit giderken araç sanki vitese geçmemiş kararsız kalmış gibi trıltı ve titremeler yapıyor. Video çektim fakat burada yükleyemiyorum sanırım. Aracı servise götürdüm sorunu anlayamadılar. Randevu oluşturdum incelemek için hafatya servise gidecek.Bu tarz sorun yaşayan varmı?
Daha önce 1.0 fabia aracım vardı hiç bir sorunum yoktu. 1.5 scala aldık şanzıman sürekli sesli ve 2-3 vites geçişlerini hissettiriyor.
DSG resetleme işlemi yapabilirsiniz:
https://youtu.be/Z5KD7LyQnqg

1- Kontağı aç.
2- Gaz pedalına 10 saniyeden daha fazla bir süre sonuna kadar bas
3- Kontağı kapat
4- Gaz pedalını bırak
5- Anahtarı kontaktan çıkart
6- Gaza 10 saniyeden daha fazla bir süre sonuna kadar bas
7- Gaz pedalını bırak
8- Motoru çalıştır
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı RmznOzsoy

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Altur otomotiv kalibrasyon ayarı yaptı. Sonuç değilmedi fakat vites düşürmeler ve geçişler biraz yumuşadı. Eskisi gibi sert değil. Fakat düşük devir ve hızda sabit gittiğimde ses ve titreme devame diyor. Araba sanki boğulup stop edecekmiş gibi davranıyor. Bunu yaptığında aracı manuele çekiyorum yine aynı. Biraz gaz verdiğimde devir yükselince normale dönüyor.

Çevrimdışı RmznOzsoy

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba, Dün DSG sıfırlamayı deneme yaptım. Faydası olmadı. S modda da aynı sorunu yapıyor. Sanırım kavrama veya şanzıman değiştirelim diyecekler. Sizce sıfır arabada şanzıman arızalı ise ne yapmamı önerirsiniz. Satarken sorun yaşarmıyım? Experde şanzıman değişimi belli olur mu?
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2024, 08:39:29 Gönderen: RmznOzsoy »

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun. Öncelikle servisin şanzımanda tamir edilemez bir arıza olduğunu tespit etmesi lazım ki komple değiştirsin. Eksperde şanzıman değişimi anlaşılmaz ama servis kayıtlarında görünür. Satarken yada farklı bir durumda sorun teşkil etmeyecektir. Neticede tamir edilebilir sök tak bir parça. İleride bakım vb için de açılıp tamirlenebilir. Şanzıman yüzünden satışta sorun yaşatan alıcıya da zaten aracı satmayın derim.

Çevrimdışı RmznOzsoy

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Bu 3. Vag grubu aracımız. Hep sıfır almak nasip oldu fakat bu sefer böyle bir sorun yaşıyoruz. 1.5 alalım daha konforlu daha iyi olsun dedik. 1.0 3 silindir şanzımanlı araçlarımız daha kararlı konforluydu. Yetkili servisin çözüm ve sonucunu buradan bildireceğim.

Çevrimdışı Blackadder59

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bilgilendirme için teşekkür ederim. Bu 3. Vag grubu aracımız. Hep sıfır almak nasip oldu fakat bu sefer böyle bir sorun yaşıyoruz. 1.5 alalım daha konforlu daha iyi olsun dedik. 1.0 3 silindir şanzımanlı araçlarımız daha kararlı konforluydu. Yetkili servisin çözüm ve sonucunu buradan bildireceğim.

1,0 yada 1,5 den ziyade şans işi. Ben 1,2 Leon de kulandım, 1,4  SuperB de kullandım uzun yıllar. Hepsi ayrı güzeldi. Sorun sıkıntı yaşamadım.
Servis büyük ihtimal normal diyerek savuşturacak. İnşallah öyle olmaz.

Çevrimdışı RmznOzsoy

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Servise sorunu anlattığımda normal dedi zaten :D. Nesi normal deyip birazda tepki verip teste çıktığımızda 'randevu alın 2 gün araç bizde kalır, şanzıman ve kavrama yazılımları ile testler yapmamız lazım' dediler.  Bakalım sonuç ne olacak. Randevu sırasında bekliyorum. Manuel araba kullanıyormuşumda vites düşürmeden araç stop edecekmiş gibi sesler cıkartıyor. Motor boğuluyor gibi oluyor.
« Son Düzenleme: 08 Ağustos 2024, 10:57:24 Gönderen: RmznOzsoy »

Çevrimdışı experta

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba, Dün DSG sıfırlamayı deneme yaptım. Faydası olmadı. S modda da aynı sorunu yapıyor. Sanırım kavrama veya şanzıman değiştirelim diyecekler. Sizce sıfır arabada şanzıman arızalı ise ne yapmamı önerirsiniz. Satarken sorun yaşarmıyım? Experde şanzıman değişimi belli olur mu?

Satsanız dahi şanzımanda sorun varsa 2 yıl geriye dönük gizli ayıplı araç satışından dava açılabilir.
Experde çıkmasa dahi bilinçli alıcı servis kayıtlarına bakmak ister ve bilinen arızalar var mı yok mu onun için kısa bir test sürüşü yapar.
Araç garantili değil mi zaten? Servis ne gerekiyorsa ücretsiz yapar. Anlamıyorlarsa anlayan daha büyük bir servise gidebilirsiniz.
Sorununuzu ingilizce olarak video ve yabancı skoda sitelerinde de aratırsanız sonuca daha çabuk ulaşırsınız.

Çevrimdışı RmznOzsoy

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yeniden Merhaba,

Aracımı avek otomotiv randevulu olarak incelemeye aldı. İkame oalrak 2024 superb prestige paket verdiler. Benim aracımdaki şikayet superb de de var. :)
Benim arabada 16-20km aralığında 1000-1500 devir aralığında giderken titreme ve ses başlıyor. Superb de 20-27km aralığında aynı şikayeti 3-4 gün kullanarak deneyimledim.
Bu arada bayi sorunu farketti. Kabul etti fakat çözümünü bilmiyorlarmiş. Araç yeni olduğu için kullanmamı istediler. Benzer şikayet gelirse ve çözüm olarak yazılım veya parçe değişimi markadan bildirilirse beni çağıracaklarını belirttiler. Kısacası sorunu çözemelediler. Şuan konuyu almanya ya yazdım. Benzer soruna denk gelen oalcakmı veya hissedip şikayet eden olacakmı merak içerisindeyim.  :) :D
Sıfır arabadan keyif alamıyoruz. Sorunu çözemiyorlar.

Çevrimdışı RmznOzsoy

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Sorunu tespit ettik.  Araç sakin ve yavaş kullanımda 2 silindir ACT moduna düşüyor. Bu durumda da egzozun birini vana yardımı ile kapatıyor. Araçta titreme ve uğultu başlıyor. ACT özellikli pek çok 1.5 motorda bu durum mevcut. Yeni SuperB Scala montecarlo audi grubunda dahi test edip gözlemledik. Bu açıklamayı bayiler yapamadı. Aracın ekran menüsünü kurcalarken kendim 2 silindirde yaptığını farkettim. Yetkili servisler belki yazılımsal güncelleme gelir bu durum düzelir diyorlar. Araçta hata olmadığı için şuan için çalışma prensibi olarak yorumlanıyor. 1.5 ACT motorda 2 silindir kullanımda hissedenler varmı yorumlarını beklerim. İyi günler dilerim.