škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Güvenli Mi Sağlam Mı?

Ziyaretçi · 16 · 10625

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Güvenli Mi Sağlam Mı?
Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekleştirilen bir çarpışma testinde otomotiv endüstrisinin güvenlik konusunda 50 yılda ne kadar yol katettiği açıkça görülüyor.

Testte yüzde 50 örtüşme ile önden çarpıştırılan 1959 Chevrolet Belair ve 2009 Chevrolet Malibu'dan elde edilen veriler incelendiğinde bir tabu da yıkıldı.

Testin sonuçları incelendiğinde eski otomobillerin sanıldığı kadar güvenli olmadığı ve böyle bir kazada Chevrolet Malibu sürücüsünün dizinden önemsiz bir yara ile aracından yürüyerek çıkabileceği görülürken, Belair sürücüsünün ise olay yerinde hayatını kaybedeceği anlaşılıyor.

http://otomobil.mynet.com/haberler/1653-bu-carpismanin-galibi-kim-olur

Not : Linkteki videoyu da izlemenizi tavsiye ederim.

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
pazar günü gecesi bir kaza sonrasına tanık oldum.kesinlikle güvenli diyorum.daş gibi araba dediğimiz toros ile nissan note kavşakta karşılaşıyorlar.nissan torosun sağ arka kısmına çarpıyor.sonuç ise torostaki 4 kişi yaralı.nissan sürücüsü ise sapasağlam.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
sağlamlııkla güvenli noktası karıştırılır. araçların kaza sırasındaki darbeyi emebilecek kadar esnek olması gerekir.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Sağlamlık; düşük hızlardaki kazalarda az masraf açan arabalara verilen isimdir :lol:

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;73208
Sağlamlık; düşük hızlardaki kazalarda az masraf açan arabalara verilen isimdir :lol:
mesela benim araba.ışıklarda arkadan mobilet patladı.sadece tampon çizildi.geçenlerde dar bi aradan dönerken duvara sürttüm.sadece tamponda çizikler var.:)

Çevrimdışı seyyah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bunun birçok sebebi olabilir.

- 1959'da muhtemelen testler yapılmıyordu.
- O zamanki tasarımlarda darbeyi emecek tasarımlar düşünülmüyordu.
- 1959 yapımı bir aracın metal aksamındaki yorulma daha yüksektir.

Ayrıca daş gibi dediğimiz toroslarda kaput ters yöne açıldığı va önünde engel olmadığı için önden çarpmalarda kaputun köşesiyle tanışma ihtimali yüksek.

octaviaman

• Ziyaretçi
Saglamlik ve beraberinde guvenlik olmali.Araba var teneke ustunde her turlu guvenlik ve konfor sistemi var,kaza yapiyor jantlari haricinde ki parcalarini kiymasiyla beraber supuruyorlar asfalttan.Araba var saglam airbag bile yok,insanlar burnu kanamadan cikiyor.Allahin dedigi olur.Hurdacilari gezen varsa ne dedigimi daha iyi anlar.Manda kasa mercedesim vardi 77model halada oylesine saglamini gormedim.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
VW grup otomobilleri bu iki terimi ortalar vaziyette uretim yapiyorlar.Bizim otomobillere guveniyorum.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Toros yeni model gibi olsada prosesleri 70'lere dayanan bir araba.Bu tarz arabalar var trafikte,model yılı hiç sorun değil 2010 model olur ama üretim prosesi 30 yıl önceye dayanır.Bugünün en basit yüzüne bakmadığımız aracı bile daha sağlam kalır yanında.Günümüzde belli bir standartı tutturmak zorunda üreticiler,avrupa satış izni bile vermiyor. (bkz.çin otomobilleri).
Eski arabalarda emniyet kemeri bile yoktu,tabure üstünde gidiyordun.İstisna bozanlar da var tabi,Mercedes gibi.Kasa sağlamdır ama içinden ne derece sağlıklı çıkacağın soru işaretidir,ölmezsin işte belki.Güvenlik+sağlamlık ikisi bir bütündür,yani en azından öyle olmalıdır.

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bence ikiside
biri olmadan diğerinin anlamı fazla yok.özellikle konu insan hayatı ise...

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
geen sene 80 küsür model bir kartal burada bir 406 ya çarpmıştı. kaportası bildiğiniz patlamıştı resmen.  içi komple çürümüş nerdeyse darmadağın olmuştu kaportası.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Asli terimin "güvenlik" olması gerekir. "Sağlam" öyle bir kelime ki, kimisi aracın aldığı hasarın azlığını anlıyor, kimisi ise söz konusu aracın "güvenli" oluşunu.:)

Yani her "sağlam" diyen de eski tıngırtıları kastetmiyor aslında.
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: SEAHAWK;73473
Asli terimin "güvenlik" olması gerekir. "Sağlam" öyle bir kelime ki, kimisi aracın aldığı hasarın azlığını anlıyor, kimisi ise söz konusu aracın "güvenli" oluşunu.:)

Yani her "sağlam" diyen de eski tıngırtıları kastetmiyor aslında.

Sakız gibi mevzu. Valla sağlam araba değil Megane, hemde hiç değil, ama çok güvenli. Alt takımları falan 18'lik kız gibi, hemen çıtıdan gidiveriyor ayarı :++:  :)

Bence özeti bu.

Çevrimdışı osman gülter

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bunu okudum tüm yorumlarınızı eyw o kazayı yapan kişi benim adana gece saat : 00:57  14 subat gecesi o şerefsiz diyim ben nedenmi? bilinsiz sürüyor kırmızıda geciyor sagına saluna bakmadan direk gecti o gün yukarıda arkdas yazmıs 40 50 klmetre ben acil yetişmem lazımdı o yolda 110 la  gidiyordum firen filn son anda bastım kurtaramadım 90 filn wurdum zaten arkdasda görmüş o kazayı nissan note : nissan saglam ama frenleri berbat bunu diim alacak adam almasın ben aldım yeni 2011 modelini son modelini aynı renk aldım cünkü içimde kalmıstı  bu yorumları gördüm kayıt oldum bu yüzden ilginiz inc tesktr z.g