škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Az Yakmak

Ziyaretçi · 428 · 145166

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Valla ne iş arkadaş anlamıyom ya, yeni yeni arabalar lastikten memnun değil vatandaş, ben diyom la belki 55 bin/5 yılız, 6 yıl/60.000 gidecek heralde diyom, fecide memnunum 40-50 kavşak falan dalarım kuruda, nası ya, nası kayıyo nası hacı ya :D :D :D

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastikler Firestone Firehawk dilim bile dönmüyo nası lastikse, ölçü sakat olunca en ucuzundan takmışlar.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: demir_01;90720
alloooooo başlık az yakmak.baki abi,hakan.hadı hakan dizel bassada az yakıyor.senin fabiş ne yakıyor baki abimm...:D

Ekonomi modunda mı yardırking modundaki mi Cihangir'ciğim :hanz:
Şehir içi ekonomi modunda 6,5-7 aralığında, şehir dışı, çevre yolu oldumu 4,5-5'lere kadar çekiyorum:ok:
Yardırking'de ise 10'dan kapıyı aç direk :hanz: bir dönem ortalamam 10,6'dı:hanz:

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
abi sen hangi mod kullanıyon peki:Dben genellikle yardırking modunda kullanıyorsun diye düşünüyorum.
istanbulda yaşasam sana favomu teslim ederdim motorunu açasın diye.biraz körelmiş.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: demir_01;90970
abi sen hangi mod kullanıyon peki:Dben genellikle yardırking modunda kullanıyorsun diye düşünüyorum.
istanbulda yaşasam sana favomu teslim ederdim motorunu açasın diye.biraz körelmiş.

Valla açıkcası normal şartlar altında o söylediğin şekilde tabi Cihangir'ciğim :hanz:, kesiciye yakın devirden başka devirde vites atmam neredeyse lakin arabayı çok yoğun kullanıyorum özellikle son 1-2 yıldır, bu son benzin zamlarından sonra hiç olmazsa 650-700 km gitsin diye gaz pedalı konumunu ekonomiye aldık :hanz: normal şartlarda yoksa 400 km'yi göremem, göremedimde :hanz: ortalaması şu anda 7'nin altında:hanz: ara sıra bir depoyu full diplemeye ayırıyorum tabi, 2 hafta önce dipleme haftamdı mesela :hanz: doldurdum ertesi gün tekrar depoyu doldurdum:hanz:
İtinayla motor açılır :hanz::hanz::hanz::hanz::hanz::hanz:

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: FF;90952
Ekonomi modunda mı yardırking modundaki mi Cihangir'ciğim :hanz:
Şehir içi ekonomi modunda 6,5-7 aralığında, şehir dışı, çevre yolu oldumu 4,5-5'lere kadar çekiyorum:ok:
Yardırking'de ise 10'dan kapıyı aç direk :hanz: bir dönem ortalamam 10,6'dı:hanz:
Senin anlık 99,99 litre/100 km. fotoların da vardı üstâd!:rm::hanz:

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;91132
Senin anlık 99,99 litre/100 km. fotoların da vardı üstâd!:rm::hanz:
:hanz::hanz::hanz::hanz::hanz::hanz::hanz::hanz: :hanz: :hanz::hanz::hanz::hanz::hanz::hanz::hanz: :hanz: :hanz::hanz:

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;90898
Valla ne iş arkadaş anlamıyom ya, yeni yeni arabalar lastikten memnun değil vatandaş, ben diyom la belki 55 bin/5 yılız, 6 yıl/60.000 gidecek heralde diyom, fecide memnunum 40-50 kavşak falan dalarım kuruda, nası ya, nası kayıyo nası hacı ya :D :D :D

Alıntı yapılan: dgn;90900
Lastikler Firestone Firehawk dilim bile dönmüyo nası lastikse, ölçü sakat olunca en ucuzundan takmışlar.

Doğan söylemiş işte Hakan; bizim derdimiz büyük... Firestone Firehawk 700 Fuelsaver denilen lastiklerden çektiğimizi bir ben bilirim bir de Doğan.:++:

Ya hadi bu Firestone İspanya üretimi diye taktılar bizim araca; caanım Çek malı Fabia'dan ne istediler.:++:

Zaten bugün de kışlıklardan tekrar Firestone'larımıza geçiş yaptık; efkarlıyım... (eli cebinde iskelede yürüyerek ufka bakan İbrahim Tatlıses smileyi)
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2010, 00:08:08 Gönderen: SEAHAWK »
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün baktım benzin bitiyor.Menzile bakayım dedim.

Geçen Sabiha gökçene giderken doldurmuştum depoyu.O günden beri yakıt almadım.

400 km'si şehir dışı
300 km'si şehir içi

ışık yanmadı, daha gidiyoruz..:)

2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Vay anasını be abi kaç gün geçti, valla iyi sabrediyorsun, o günden saysak benim 3. depo bitti galiba dizel haliyle :D :D

Yok abi LPG mepege diyorsun, dertsiz başına dert mi açıcan, şehir dışına çıkmana rağmen bi depo yakıyon belki bir ayda, gerenk yok.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;91848
Vay anasını be abi kaç gün geçti, valla iyi sabrediyorsun, o günden saysak benim 3. depo bitti galiba dizel haliyle :D :D

Yok abi LPG mepege diyorsun, dertsiz başına dert mi açıcan, şehir dışına çıkmana rağmen bi depo yakıyon belki bir ayda, gerenk yok.

Bende şu değeri görünce sevincimi paylaşayım istedim, mutlu oldum :) Bu kadar uzun bir menzil beklemiyordum.Abartısız şehir içi kullanımı işte.Kasma yok normal kullanım.Hatta bagajı fulledim, 4 kişi ile 0-100 bile denedim yalova yolunda.Azıcık gazlayınca iyi geliyor.

Şu tüketim hali beni mutlu etti..LPG zaten düşünmüyorum..Mümkün olduğunca az kullanmaya çalışıyorum.Ama 2 haftadır yapı marketlerini turlayıp duruyorum.O yüzden gereksiz 100 km yaptık şehir içinde en az.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gökhan sende yakıyorum dersen biz ne yapalım ya :hanz: bırakta az yaksın lütfen, o zaman daha ne esprisi kaldı geriye 1.2'nin. Mis gibi çıkar tadını işte :ok::hanz: ömrümde ben 700 mesafe görmedim, nasıl bir duygu bilmiyorum bile:hanz:

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bizim Oğuz Ziya'nın 3.20'nin o klasik anolog anlık tüketim göstergesi birkaç haftadır beni farklı bir sürüş tarzına itti...

Şöyle,

Bu adam az yakmak için 600-2000 devir aralığında kullanıyor ciddi ciddi. 6 silindirli, yemek masası büyüklüğünde bir motor var araçta, malum... Neyse, sollamaya çıkarken bizim gibi vites küçültüp gaza asılmıyor, 1800 devirde bile gidiyorsa vites büyütüyor. Normalde bu tip bir durumda aracın daha fazla yakmasını falan bekler çoğu insan aşırı düşük devir kullanımından dolayı. Ama anlık tüketim gayet de aksini söylüyor. Düşük devir kullanımında araç gerçekten de daha az yakıyor. (ne var bunda demeyin; çok düşük devir çok yaktırır diye çok yaygın bir görüş var ortada)

Bu araçta bu durum gene de çok beklemediğim bir şey değil. Sonuçta hacimli, atmosferik benzinli bir makineden bahsediyoruz. Ama bizim motor için de bu durumu değerlendirmeye başladım. Zira 1000-2000 arası çok yakar falan diyoruz, ama bazı şüphelerim vardı.

Uygun bir yerde 3. vites 1000 devirde başladım asılmaya... (bizim 1.4 TDI ile) Anlık tüketimde karşıma çıkan değerler hakikaten de çok ilginçti: 1600-1700 devre kadar nispeten düşük, 1750 civarından itibaren çıldıran bir tüketim...

Bu birinci nokta idi.

2. nokta olarak hatırlamadığım bir markanın ekonomi rehberinde çok düşük devirlerde kullanımı teşvik eden bir ifade görmüştüm.

3. nokta olarak bir arkadaşın otomotik vitesli 1.4 TDCI Fiestası'nın ısrarla 2000 deviri geçmeden vites büyütüp 1500 devir ile araç gezdirdiği gözüme çarptı.

4. nokta ise en sağlamı...

Bu altta gördüğünüz kadran resmi Opel'in yakıt tüketimi için özel optimize edilmiş serisine (EcoFlex) ait bir modele ait.

Bu resim çok şey anlatıyor aslında, üzerine çok şey konuşmaya gerek yok. Ama şunu eklemek lazım: Haydi bu model alt devirlerde daha rahat çalışıyor falan olsun; bizim araçta da böyle bir işaret olsa 1300'den değil de 1500'den başlasın hadi.

=============================

Bütün bunları düşünerek kullanım tarzımı buna göre adapte ettim. Deneme yapıyorum birkaç haftadır. Bilimsel veri gibi olmaz tabii; ama tesadüfi midir bilemem, gerçekten daha düşük tüketim değerleri elde ettim. Ama hala da tam emin değilim. Vites büyütüp çok düşük devirlerin kullanımının kesin daha iyi olduğ yerler var. Örneğin hafif inişlerde hız arttırırken 4. vitesle ne kadar az gaz verirseniz verin, 5. viteste gene de daha da düşük tüketim söz konusu. Ya da duran aracı sakin sakin hızlandırıyorsanız gene erken erken vites büyütüp gaza hafifçe basmak daha karlı. Gaza çoook az basarak deviri 2000 küsürlere tırmandırmak en azından yol bilgisayarından gözlediğim kadarıyla daha yüksek tüketime neden oluyor.

Gene de sizlerin de bunları deneyip gözlemlemenizi isterim. Ben belki de bakıma birkaçyüz km kaldığı ve lastik havalarım kontrolsüz olduğu için çok da istediğim mücizevi değerlere ulaşamadım. Gene de bariz bir düşüş var normal kullanımda. Ama bu fark genel sürüşü sakin ve yavaş kıldığım için de olabilir. Sizler de deneyimlerinizi paylaşırsanız daha belirgin bir fikrimiz olur.:ok:
« Son Düzenleme: 26 Mayıs 2010, 00:11:54 Gönderen: SEAHAWK »
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Damn right SEAHAWK'cım.

Ama bak şu var, 1500 devirde 4. veya 5.viteste yakıt pompasını falan zorluyor olacaksın aracı hızlandırmak istediğinde, TDI kudretinden çok yoksun kaldığın bir devir.

Ben o 3.5 litre ortalamaları falan 4.-5. vites 1750 rpm dolaylarında tutturuyorum fakat asla hızlanmak istediğimde ordan gaza basmıyorum, vites düşürüyorum. Sabit gideceksem gidiyorum o devirde ama hızlandırmak istediğimde asla sıkıntıya sokmam cihazı, direk 2500 rpm denk gelecek şekilde düşürrüm vitesi ve tüketimine fazla takılmam ortalamamı 0.1 lt bile etkileyeceğinden bile şüphe olan bir durum için, zaten hızlan sora yine sabitlen gazı azalt az yakışa geçtiğini sende biliyorsun.

Yüksek vites-düşük devir ıkına sıkına hızlandırdığın zaman çok çok güvendiğim ve asla sanayi kasabı olmayan kalın bir ustam yakıt pompasını sıkıntıya düşürebileceğimi tembihlemişti sıkıntılı ivmelenme durumlarında.

Yani sonuç olarak normal düz gidişte ben kendim zaten 1500-1750 rpm kullanıyorum, ama yokuştur, hızlanmadır gibi durumlarda asla ordan gaza asılmıyorum.