škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Az Yakmak

Ziyaretçi · 428 · 147471

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BerkerCELIK

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;131617
Ben 90 ile giderken devir 3000 de oluyor.Max. Tork devri bu mesela.Ama tüketiminde fazla olduğu bir devir sanırım.

=)) 1,6 HDI 110HP Auto6R ile 6.Vites 3000 devirde hız 150 km/h oluyor =) 90 ile giderken 1750 oluyor. Her ne kadar en yüksek tork değeri elde edilsede devir arttıkça tüketim genelde artıyor...
« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2010, 23:25:09 Gönderen: BerkerCELIK »

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir dahakine araba alacagim zaman 90 ile giderken ki devrine bakacağım :) 2500' U geçerse almam :D
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: BerkerCELIK;131620
=)) 1,6 HDI 110HP Auto6R ile 6.Vites 3000 devirde hız 150 km/h oluyor =) 90 ile giderken 1750 oluyor. Her ne kadar en yüksek tork değeri elde edilsede devir arttıkça tüketim genelde artıyor...
yanlz sizin örnekte şöyle bir durum var. hız arttıkça gereken güç karesi ile orantılı olarak artar yani 3000 devirde aynı hızda olmadığı için tüketim ciddi şekilde artıyor.

ben şöyle rnek vereyim.

bizim passat tsi motor. 100 km hızla  giderken 2300 devirde oluyor. leon 2100 devirde oluyor. passat daha ağır bir araç olduğu için daha fazla devir çevirdiği halde motorun gücünü daha rahat kullana bildiği için leonla aynı anlık tüketime sahip (nerdeyse)

şanzıman oranlarında bitiyor aynı hızdaki çevrilen devir sayısının o anda üretilen tork-bg bağlantısının denklemdeki çarpımının araca karşı gelen yüklere karşı direnci için tüketilmesi gereken enerjiyi doğru şanzıman oranı ile ayarlamak gerek. :)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mesela 1.2 htp ile yeri geldiginde 5. Vites 2000 devirde 50 ile ilerlemekmi daha ekonomik olur yoksa 4 e atıp 2500-3000 devirde mı ilerlemek daha ekonomik olur?

Toyota corollada 60 ile giderken bile hemen aracı 5 e attiriyordu. Arabaya göre en ekonomik kullanım bu sekildeydi..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
gaz vermiyorsam max vites düşük devir (cut off da mesela ) ama yükteyse yani gaz veriyorsan gıy gıy gy etmicek en uygun tork devrinde devam 4. viteste olabilir tdi ler yleydi snaırım htp yi tam bilmiyorum kullanmadım.

Çevrimdışı mertozbek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim araç da 2500 devirde tam 90 ı görüyor genel de yol açıksa o şekilde gidiyorum hem ekonomk hemde hız da normal. octavia ise 7.vites 3000 devir 160 görüyor yol bilg ı olmasa da uzun süre o şekilde gittiin zaman bnzin ibresindeki hareketlenmeyi hissedebiliyorsun :D octide bnce en güzel tüketim uzun yol için hem sıkılmadan hem ekonomi 2000 devir 110km dir :D

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;131624
Mesela 1.2 htp ile yeri geldiginde 5. Vites 2000 devirde 50 ile ilerlemekmi daha ekonomik olur yoksa 4 e atıp 2500-3000 devirde mı ilerlemek daha ekonomik olur?

Toyota corollada 60 ile giderken bile hemen aracı 5 e attiriyordu. Arabaya göre en ekonomik kullanım bu sekildeydi..
gökhan abi bizim fabiayla roomster ın şanzıman farkı olabilir mi

çünkü ben 3000 d/d da 95-96 gibi bir hız görüyorum.

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Birkan;131639
gökhan abi bizim fabiayla roomster ın şanzıman farkı olabilir mi

çünkü ben 3000 d/d da 95-96 gibi bir hız görüyorum.

Bir farklılık var o zaman zira roomster 'in yukteyken cekisi fabiadan daha iyi.Ama hızlanmada da fabia daha iyi. Eğer hız/devir oranı dediğin gibiyse bor farklılık var.İste o farklilik yakıta bile etki ediyor ;)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
rommster şanzımanını fabia ya taksak fabia daha seri bir araç olur esneklikleri falan. kısa oran serilik demek uzun oran ekonomi dmek. yani vites oranları ne kadar uzarsa o kadar ekonomi odaklı oluyor

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;130967
Heyt be ne konu acmisim, benden az yakmayi basarabilen var mi acaba baya baktim ama rastlamadim sanki :D :p :p

Geçtiğimi sanmıyorum, ama 3.3 efenim.:hhh: Hem de defalarca kez.:heyo:

Alıntı yapılan: dgn;130974
1.2 ler TDI lara yaklaşıyorlar Abi rekor bekliyoruz senden:D

Adamların alt yapısı uygun Doğan, yapacak bir şey yok.:D Ama merak etme, daha fazla yaklaşamazlar.:D

Alıntı yapılan: mertozbek;131217
octavia nın classic donanımında yol bilgisayarı yok araç da babamın olunca hem kasıp hemde hesaplamak zor oluyor :D bir de daha ağır bir araç büyük ihtimal sen kullansan da ulaşamaz fabianın değerlere :)

Octavia'nın fabrika verileri Fabia'dan da Cordoba'dan da düşük. (manuel viteste tabii) Yani DSG'yi bilemem ama, manuel viteste iyi bir kullanımla çok daha düşük bir tüketim elde etmek mümkün. Kaldı ki DSG tüketimde en azından fabrika verilerine göre kayda değer bir artışa neden olmuyor. Yani "mümkün".:)

Alıntı yapılan: mayham85;131607
bugün bütün gün ankarada dolaştım.

güzergahım: çankaya birlik mahallesi-turan güneş bulvarı - kepekli iniş- çayyolu- çayyolu içinde dolanma - etimesgut içinden istanbul yolu fabrikaya -dnüş tekrar aynı güzergah çayyolu - konya yolu volvo - balgat içinden hoşdere - tekrar birlik mahallesi

bu güzergahta ortalamam 5,4 idi arabada sürekli 2 kişiydik ve peder olduğu için malesef klima açıktı :)

sonrasında yozgata geldim. arabayı pedere bıraktım ortalamam 6,1 di :) şehirler arası elmadağ taraflarıdna ankar aiçinde yaktığımdan fazlasını yaktım :)

Yunus Emre, tek kelimeyle mükemmel.:ok: Bu devirde, bu çağda alınacak motor TSI'dir artık...

Alıntı yapılan: mygokhan;131617
Ben 90 ile giderken devir 3000 de oluyor.Max. Tork devri bu mesela.Ama tüketiminde fazla olduğu bir devir sanırım.

Alıntı yapılan: mayham85;131619
3000 yüksek malesef. 1,2 lern fabia larda oranları bence bu yüzden uzatılmış.

ben bugn tüm gün 2200 deviri aşmadım nerdeyse yozgata gelirken hariç 220 yı tıklattım yolda :D

Aslında çok da abartılı kısalıkta değil sanki yav. 1.4 100 hp Fabia, Ibiza ve Cordobada 5. vites 1000 devir hızı o civarda işte.:)

Gerçi bu da çok sıra dışı örnek oldu, ama 1.2 motorlu, 1150 kg'lik, bolca hava direnci yiyen bir araç için fena değil.:D
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Peki SEAHAWK'cim basladigin noktaya geri donme seklinde mi olcum?

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
favomun ybsi yok ölçmüyorumda matematiğim hep zayıf olmuştur.yoksam 3,3 ne olaki daha aşşa benimkisi.:D

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;131701
Peki SEAHAWK'cim basladigin noktaya geri donme seklinde mi olcum?

3 ayrı 3.3'ün 2'si dediğin şekilde, yani gidiş geliş ortalaması ile elde edildi. Diğer 3.3 ise Google Earth ile yüksekliğini kontrol ettiğim 2 nokta arasında elde edildi. :ok:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mertozbek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
evet bugun bayağı bir kastım büyükçekmeceden beylikdüzü git gel genel olarak sokak araları diyebiliriz otrduğum yerden e-5 çıkmak için de bir müddet yokuş çıkıyorsunuz. tabi bu değerler tekrar ewe geri geldiimde resmedildi :) gaza gerçekten hafif hafif dokunarak bastım hiç gazlamadım bakın da kendi halinize şükredin :D

bu kdr km yapmısım tabi bu hem sokak arasında hemde çok az da olsa dur kalk var yollarda sürkli tümsek vs

13.6 km de 1.2 ltre benzin yakcakmısım eğer benzinde kullansam

wee mükemmel ortalamam :D:D:D

araç 1.6 115 hp bayağı sağlam yük vardı gerçi bagaj ve arka koltuklar bile doluydu araç normalde 1350 kg zaten lpg tankı 2 kişi ve yükle kaç olmustr bilmiyorum :D

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Doblo 1.3 multijet ile bugünkü tüketimim..1300 kg aracın ağırlığı..:)

Toplam yaptığım km..

Tamamı şehir içi ve sıkışık trafik, ara sokaklar vs..

Kalan mazot ile gidebileceğim km..

2004 Skoda Fabia 1.2 HTP