škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Az Yakmak

Ziyaretçi · 428 · 145135

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;74190
Direnç mirenç bilmem arkadaş, kaç kere denedik şirket Focus'unu yokuş aşağı sallıyon arabayı kış lastiği varken resmen gitmiyor.

Hava basıncı neydi o lastiğin; lastik ölçüsü neydi, yazlık ile denedin mi vb. gibi pek çok soru var ortada. :rock1: (bu smileyi de anlamlı-anlamsız her yerde kullanıyor gibi hissediyorum bazen:D)

Boşver abi, önce emniyet. Yöntemlerinin amaca giden yolda işe yararlığı tartışılmaz; ama 0.3 fazla yaksın, daha uzun zaman yaksın.:kro:(yakmak kısmet olsun anlamında:D)
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Resmen trafiğe gömüldüm kaldım arkadaşlar. Sonuç biraz farklı oldu.

Bu seferki gidiş çok kastırdı. Öncelikle seyahat bilgileri;

Eryaman-Beşevler-Eryaman-Beşevler. Toplamı eder 74 kilometre. Fotoğraflarla birlikte seyahat hakkında bilgi vermeye devam ediyorum.

Siteden çıktığım gibi ışık yandı derhal fotoğrafladım. Daha sonra ise ikinci sayacı 0.0'ladım.

Senin boş depona gurban davşanııım :)

Yakıt istasyonuna girip sadece 10 TL'lik Eurodiesel aldım litresi 3.08 TL'den. Para yok napalım :D (3.25 lt civarı mazot)

Sonra koyuldum efendim yola. Aman Ya Rabbi, o ne trafik, yaklaşık 25 km civarı yolu 1 saat 15 dakikaya geçtim. Güzergahı bilenler için söyleyeyim, Ayaş Yolu (en olmadık yere üst geçit yapan İ. Melih GÖKÇEK şekerin oraya yapmıyor, kesin nemalanamadı onlardan vardır bi kuyruk acısı) Şeker'in önündeki ışıklardaki yığılmada baya bekledim, dur-kalk şeklinde. Temiz 15 dakika dur-kalk.

Daha sonraları İstanbul yolunda Trafik sürekli duruyor, bi türlü akıcılığı yakalayamadım yok kaza yok döncem derken şerit değişimi dokundurmaları ile iki şerit kapayan moronlar derken... Durum bu...

Daha sonra dedim ya bugün Çiftliğe dönmeden gideyim ama ne mümkün İstanbul yolunda 7 km'dir sürünüyorum mecbur döndüm, ahanda çiftlikteki tren yolu eziyeti. Motoruda kapayıp kapamamakta kararsız kalıyoruz, açıyolar önden 30 saniye hemen arabalar geçiyo geri tren geliyor pat kapanıyor, yani ilerlemen gerekiyor sürekli dur kalk... Temizinden 20 dk burda debriyaj sürüncemesi... (daha dönememişken bile, arkamda dahada var kuyruk :D)

Gazi Mahallesinde tekrardan bi tıkanma sıkışma, 6-7 ışıkta çift parti sürünceme, Beşevlere gelince Gaziye girmek için bi 5 kırmızı ışığıda ek olarak sürünerek geçtikten sonra okula varış. Oh be.

07:30'da çıkıp derse 15 dk. kala yetiştim. Yani 08.45'de :) Valla inip dalacaktım o 2 cm araba çizildi diye koca E-5'i kapıyan insan bozuntularına.

Neyse konuya dönelim, 10 TL mazot aldık 1001 stres okula girdik, akşam oldu eve geldim. Nispeten rahattı yollar, 9-10 trafik ışığında durup geldim.

Ertesi sabah tekrar okula gittim. (bu sabah oluyor yani, hala aynı mazot.) Önceki sabah kadar olmasada sonuçta yine sabah trafiği, vardım okula ama biraz daha sakindi.

Ve verilere geçeyim. Özetle 10 TL yakıt aldım ışık yanar yanmaz, yukarda bahsettiğim şekilde 73-74 km kadar yol geçtim ve durum;

Işığı henüz yakmadı ama biraz var yakmaya, bunu çektikten sonra benzinliğe kadar 5 km yol geçtim yanmamıştı.

Desek ki benim göreceğim en yoğun trafikte 10 TL'ye 78 km gidiyor, 0.13 TL'den az bir rakam kilometre başına. (0.128 TL)

Sonra benzinliğe gelince bir 10 TL daha aldım. Sayaç hala ellenmemiş vaziyette. Işık yanana kadar almıyacam ve yandığında fotoğraflayacağım, bakalım yoğunlukta 20 TL'ye ne kadar gidecek???

Hani amacım sürekli ekrandan ortalama çekmiş olmayalım ;)

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Bugün yandı, tam yandığı an çekildi. Işık yanar yanmaz sayaç sıfırlandı ve 20 TL mazot girdi depoya, tekrar yanışı.

Geçen süre: 2 gün
Yapılan km: 166.6 km
Mazot litre fiyatı: 3.08 TL
Harcanan yakıtın takriben parasal değeri: 20 TL
Alınan ve takriben tüketilen yakıt: 6.4 litre
Km başına parasal tüketim: 0.12 TL (12 kuruş)
Litre/100 km tüketimi: 3.96 litre.
Yol şartları: Sürekli şehir içi(yukarıda belirtilenler bu teste dahil) Eryaman, Beşevler, Gazi Mahallesi, İstanbul Yolu, Emek, Eskişehir Yolu, Ümitköy, Etimesgut, Akköprü, AOÇ gibi semtler görüldü.

Öncelikle şunu belirteyim ki bu mesajım yol bilgisayarı yanlış diye düşünüp inanmak istemeyenlere NOKTA'dır. Aslında matematik, yada bir nevi hesaplama zaafiyetidir. Yol bilgisayarı %100 doğrudur. Bende hep yol bilgisayarı ortalaması okur, gidiş gelişi ayrı ayrı alır kendi ortalamamı çıkarır ve 3.9 litre bulurdum, buldumda, foruma koydumda.

Yol bilgisayarının tek yanılgısı 3.96 yazmak yerine 3.9 yazmasıdır o da basamak yetmediğinden :D Belki bu 100 kilometredeki 0.06 litrelik farkın nedeni şamandıranın biraz yanılma payı olabilir zira düz zeminde aracın yaktığı yakıt ışığını baz aldık. Belkide tam 3.9 idi :)

Yakıt tüketimi ve yol bilgisayarının bu tüketim hesaplamaları konusunda artık arşivlik güzel bir cevaplar bütünü olduğu kanısındayım bu konunun, sorana artık direk link veririz :D :D
« Son Düzenleme: 04 Mart 2010, 14:15:57 Gönderen: hakanerdogan »

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
20 tlye 166 km, deponun 45x3.08 den 138,6 TL den dolacağını hesaplarsak kabaca 140 tl diyelim basit bir orantıyla 20 TLye 166 km ise 140 tlye 1162 km gider bu araç kısaca Hakan abi bizim uzun yolda yaptığımız kmyi bu kullanım tarzıyla şehir içinde yapmışsın

:clap::clap:

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: dgn;78725
20 tlye 166 km, deponun 45x3.08 den 138,6 TL den dolacağını hesaplarsak kabaca 140 tl diyelim basit bir orantıyla 20 TLye 166 km ise 140 tlye 1162 km gider bu araç kısaca Hakan abi bizim uzun yolda yaptığımız kmyi bu kullanım tarzıyla şehir içinde yapmışsın

:clap::clap:

Belki dolu depoda ağırlıkla birlikte 1000 km'de 1-2 litre fazla yakabilir :)

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yanlız hakanın gittiği yolların büyük kısmı şehirler arası bir çok yoldan daha iyi standarda sahip :)

ama bu bile bir başarı bence. tebrikler hakan usta :D

bu değerde benden:

benzin alınca sıfırların kmyi her zaman :)  

« Son Düzenleme: 04 Mart 2010, 17:30:23 Gönderen: mayham85 »

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Sen asfaltın kalitesini napıcan(ne kadar kaliteliyse artık, her yer dalga dalga, çukurun haddi hesabı yok) yolda durup kalkıyon, ışık dolu, iş giriş-çıkış saatlerinde yoğun... E şehir içi standartı sağlamaya yeter herhalde Ankara :D Ben hiç şehrimin dışına çıkmadım :lol:

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;78809
Sen asfaltın kalitesini napıcan(ne kadar kaliteliyse artık, her yer dalga dalga, çukurun haddi hesabı yok) yolda durup kalkıyon, ışık dolu, iş giriş-çıkış saatlerinde yoğun... E şehir içi standartı sağlamaya yeter herhalde Ankara :D Ben hiç şehrimin dışına çıkmadım :lol:
sen buradaki çevreyolunu gör sonra sizin istanbul yoluna otoban dersin :D

kalitesi olarak demedim zaten dur kalktı hız standardı idi bir sürü parametresi var :) burada çevre yolunda bile 10 km gitmek yarım  saat alıyor :(

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mayham85;78812
sen buradaki çevreyolunu gör sonra sizin istanbul yoluna otoban dersin :D...
E-5' in Mecidiyeköy kısmında koca otoyolda kasis var Hakanım. Gerçekten bir acayip İstanbul' un yolları.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;78931
E-5' in Mecidiyeköy kısmında koca otoyolda kasis var Hakanım. Gerçekten bir acayip İstanbul' un yolları.
abi kasise kurban olayım ben :)

gerçi istanbul yolu derken istanbul yolları anlamında demedim. ankaradaki istanbul yolundan bahsetmiştim.
eskişehirde çevre yolunda bir kaç noktada alt geçit çalışması var rezalet durumda yol şuan bildiğiniz tarla mod.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mayham85;78988
abi kasise kurban olayım ben :)

gerçi istanbul yolu derken istanbul yolları anlamında demedim. ankaradaki istanbul yolundan bahsetmiştim.
eskişehirde çevre yolunda bir kaç noktada alt geçit çalışması var rezalet durumda yol şuan bildiğiniz tarla mod.
Çalışma varsa tamam da en az 80-90 km/s hızla gidilen yolda birden karşına kasis çıkması pek bir acayip. Kaldı ki öncesinde de uyduruk tenekeden mamûl bir levha var.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;78992
Çalışma varsa tamam da en az 80-90 km/s hızla gidilen yolda birden karşına kasis çıkması pek bir acayip. Kaldı ki öncesinde de uyduruk tenekeden mamûl bir levha var.

malesef oda ülkemizin bir gerçeği.

bir inşaat mühendisi adayı ve yol işi yapan birisi olarak bunlardan utanıyorum.

Çevrimdışı igneli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Benim 3 farklı sürüş tarzım vardır. Performans mod, Normal mod, Eko mod :hanz:

Performans mod: Sürekli son devirde vites değiştirme ve aracı yüksek devirde kullanma. Makas atmakta güçlük oluyor yoksa :D Yani gaz fren şeklinde geçen bir sürüş stili. Km'de yaklaşık 20-19 kuruş arası yakıyor.

Normal mod: Duruma göre gaza yüklendiğim geri kalan vakitlerde ise trafik hızıyla aynı gittiğim sürüş stilimdir. Km'de yaklaşık 16-15 kuruş yakıyor.

Eko mod: Gaza yüklenmediğim, 500 metre ilerden selektçr yaparak gelen bi hışımla bana yaklaşan araçlarla yarışa kalkmadığım sakince yol verdiğim, yokuş aşağı yerlerde boşa aldığım, trafik ışıklarına yaklaşırken aracı boşa aldığım, müziğin ve komforun keyfini çıkarttığım anlardır. Km'de yaklaşık 13 kuruş yakıyor.

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;86778
Boşa almayın.

1 redline 2 redline 3 redline 4'de kitle tork devrine tamam :hanz::hanz::hanz: vitessel açıdan ekonomi :hanz: