škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Az Yakmak

Ziyaretçi · 428 · 147474

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mujdat@iqboya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
BİLGİ İÇİN :
Bakınız...

Buick LeSabre - Wikipedia, the free encyclopedia

- [ Bu sayfanın çevirisini yap ]... by the Century for 1973) lost its ragtop completely after the 1972 model year. ... The 1975 LeSabre was the first to require use of unleaded gasoline, due to the ... Only minor styling changes highlighted the 1976 Buick LeSabre, .... 18 mpg (13.1 L/100 km) in the city and 28 mpg (8.4 L/100 km) on the highway, ...
Alüminyum, Demir, Çelik, Alaşım, PVC, Deri, Konsol Ne boyamak istiyorsanız, boyası bizde vardır.
Tüm Boyalarımız standart olarak;
UV, hidrolik, Seyreltik asitler,
sıcaklık ( sadece 300 dereceye kadar)
aşınma ve darbeye dirençlidir..
Arayın Boyayalım...

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
tüketilen enerji kaldıracak adamla alakalı değildir kaldırılacak yükün ağırlığıyla alakalıdır. zira ağırlık arttığı sürece kaldırmak iin gereken enerji artar ağırlık azalırsa gereken enerji azalır. temel fizik mantığıdır denklemde elimizde m ağırlığında bir kütle varsa ve bu kütleyi hareket ettireceksek ilgili kısım m*h (H=hareket edeceği uzaklık) olarak geçer kaba şekilde. yükü kaldıracak adam isterse ağırlıksız olsun durum değişmez. kaldıracak adamın ağırlığı devrilmeye karşı etkili olur ki konumuzla devrilmenin alakası yok.

o modellerin verilerine de bakıyroum. ilk gördüğüm şeylerden birisi araç 1900 deil 1600 kg ağırlığında.

http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=44891

bizim 1500 kg lık passatın 5,5 lt yakacağı yolda senin verdiğin değerle 1600 kglık 183 bglik arabayla 12 lt falan yakmışsn :) benzer güzergahta gene 1500 kg gelen 2,0T 200 bg golf gti ile 6 6,5 lt yakarak gezmişliğimizde mevcut.

tam tamına benzer şartlarda 2 kat fazla yakıyormuş o buick. şehir dışında bu şekilde yakarsa tam şehir içi şartlarında 20 lt den de aşağı yakmaz.

tipik amerikan motoru aşırı verimsiz 5800 cc den ancak 180 bg.
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2010, 14:04:28 Gönderen: mayham85 »

Çevrimdışı mujdat@iqboya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İddialaşmayı sevmem ama, mühendislik eğitimi almış biri olarak ürettiğin mantığı anlamsız buluyorum..  
""denklemde elimizde m ağırlığında bir kütle varsa ve bu kütleyi hareket  ettireceksek ilgili kısım m*h (H=hareket edeceği uzaklık) olarak geçer  kaba şekilde. yükü kaldıracak adam isterse ağırlıksız olsun durum  değişmez.""

Burada, adamın gücü motor gücü, adamın agırlığı da kasa ağırlığı. dolayısıyla sıfır ağırlık o motoru taşıyamacağından bir anlam ifade etmiyor...

Benim bahsettiğim..  harcanacak enerji...
birim agırlıkta bir maddeyi herkes yerinden kaldırırken aynı enerjiyi harcar iddiasında isen .. konuşmayalım hiç...

Büyük bir motor , taşıdığı kasayı , küçük bir motora göre daha az enerji harcayarak kaldırır..

Baktığın araç Skylark.. Birde Century ye bakar mısın? Aynı yerde tüketim miktarı da bulacaksın sanırım...

Birde 0-100 km ve 400 m. performanslarına bak..
beygir çok anlamlı değil.
Alüminyum, Demir, Çelik, Alaşım, PVC, Deri, Konsol Ne boyamak istiyorsanız, boyası bizde vardır.
Arayın Boyayalım...

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mujdat@iqboya;141232
...Baktığın araç Skylark.. Birde Century ye bakar mısın? Aynı yerde tüketim miktarı da bulacaksın sanırım...
O linkte 5800 cm³ Century bulamadım ben.:blm:

Çevrimdışı mujdat@iqboya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
1990 dan beri aracın sahibiydim.. 2 yıl önceye kadar
kilosunu derdini sesini yakıtını bilmemem mümkün müdür?

BUİCK CENTURY 350 CDİ  5800 cc
bahse konu araç için resim bilgisi

http://www.abodysite.com/rr76buickcenturysgaskin.html
Arayın Boyayalım...

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mujdat@iqboya;141232
İddialaşmayı sevmem ama, mühendislik eğitimi almış biri olarak ürettiğin mantığı anlamsız buluyorum..
""denklemde elimizde m ağırlığında bir kütle varsa ve bu kütleyi hareket ettireceksek ilgili kısım m*h (H=hareket edeceği uzaklık) olarak geçer kaba şekilde. yükü kaldıracak adam isterse ağırlıksız olsun durum değişmez.""

Burada, adamın gücü motor gücü, adamın agırlığı da kasa ağırlığı. dolayısıyla sıfır ağırlık o motoru taşıyamacağından bir anlam ifade etmiyor...

Benim bahsettiğim.. harcanacak enerji...
birim agırlıkta bir maddeyi herkes yerinden kaldırırken aynı enerjiyi harcar iddiasında isen .. konuşmayalım hiç...

Büyük bir motor , taşıdığı kasayı , küçük bir motora göre daha az enerji harcayarak kaldırır..

Baktığın araç Skylark.. Birde Century ye bakar mısın? Aynı yerde tüketim miktarı da bulacaksın sanırım...

Birde 0-100 km ve 400 m. performanslarına bak..
beygir çok anlamlı değil.

neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum fizik kurallarınıda çok iyi biliyroum zira bir inşaat mühendisiym ve mühendislik mekaniğinin temellerini ve mühendislik fizik ve dinamiğini çok iyi bilirim. verdiğin örneğide bu yüzden anlatmaya çalıştığın nokta ile alakalı bulmuyorum.

Alıntı
the Century name replaced Skylark on Buick's mid-size sedans and wagons and some coupes. Beginning at this point,

kaynak:

http://en.wikipedia.org/wiki/Buick_Century

bu linkten century nin başka bir modeline bakıyoruz bir üst kasa 79 modeli oda 1400 küsür.

http://www.carfolio.com/specifications/models/car/?car=54934

hemen hemen aynı yıllarda üretilmiş hemen hemen aynı yapıdaki arabaların arasıdna 300 500 kg gibi ağırlık farkları olması mümkün değil.

konu esneklik ve performansa gelincede 7 sn de 0-100 değerine ulaşıpta 6 lt yakabileceğini hiç sanmıyorum.standart amerikanlar bu yüzden verimsiz fazla tüketen tükettiğinin hakkını veremeyen arabalardır 90 lara kadar 50 lerin otomotiv teknolojilerinde kalıp dünya pazarlarını kaybetmişlerdir bu yüzden.hatta kendi pazarlarını bile resmen bu şekilde japon üreticilere peşkeş çektiler.

bu arada 1900 diye ruhsatında yazıyorsa zaten gerçek olma ihtimali yok. genelde o tarz eski arabalarda değerler yanlş yazar. mesela benim toledoda 125 kw diyor gücüne ruhsatta ama araba 125 bg ki iki güç seviyesinin alakası yok birbiri ile. ruhsatta her yazana inanmayın.
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2010, 16:19:00 Gönderen: mayham85 »

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;140755
seahawk cım br hondacı akrabam vardı böyle iddia lı iddialı konuşrdu benim golf varken :)

bir gün dedim gel ülen kantara gidioz :D onun ruhsatta 1230 yazıo kantarda geliyor 1135 kg (son kasa) benim golfte 1198 yazıyordu kantarda geldi 1355 :) hadi 50 60 kg yakıttı bagajdaki ıvır zıvırdı de gene 1300 lerde kalır araç ki golf 6 ve leon hafifletildikleri halde 1320 lerde geziyor tam ağırlıkta.

vw modellerinde ağırlık genelde düşük yazlır. son iki yıldır doğru düzgün giriyorlar ağırlıkları.

Ee, yani Cordoba Fabia'dan ağır mıdır diyorsun sen de bu sefer ?:++:

Aslında tekrar özetlemek gerekiyorsa ben sadece şunu söylüyorum: Fabia Cordoba'dan 150 kg ağır olamaz, mümkün değil. Ha, sedan biraz daha ağırdır, bu böyle görünüyor. Ama o ağırlık 1200'ün üstünde olamaz. Olsa idi Fabia 1.4 TDI sedanı ancak 1.4 TDCI Fusion'lar ile rekabet ederken falan görebilirdik zaten.

Alıntı yapılan: paris;140822
2004 ford Focus Sedanı olan şirketten bir arkadaş vardı.Dedi benim araba senin arabadan ağır.O zaman bende fabia 1.2 vardı.Getirdi ruhsatı 1050 kg yazıyor.Benimkinde 1075 kg yazıyor.:) Senin minicik araba bu kadar ağır olamaz, benim ruhsata yanlış yazmışlardır dedi gitti ford servisi aradı ama dumur oldu :)

yazan:mygokhan :)

Bana göre bu durumda ilginç olan Focus'un kg değeri. Ben o aracın 1050 kg olduğuna inanmıyorum. 2004 model C sınıfı 1.6 litre motorlu sedan bir Ford'un o ağırlıkta olması mümkün değil. Gerçek ağırlığı 1110-1180 kg aralığında olmalı.

Alıntı yapılan: kadir_;140859
Sanmam o kadar bizim ruhsattada 1280 yazıyor :D

Bak bu çok tutarlı. Zira 1.6'lık versiyonunuz 1205 kg.

Alıntı yapılan: dgn;140865
bizim fabia 1205kg di heralde:D

Sizin araç 1130 kg. Gene sürücü işin içine girmiş olsa gerek.
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mujdat@iqboya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
çok sıkıldım.. mühendis olan bir kişi, motoru taşıyacak kasanın ağırlığını sıfır kabul etmez. Sanırım anadoludaki dandik İnşaat bölümlerinden birinden mezunsun.. sıfır yutan elemandır..orada da kütle çarpan konumundadır...  bu bir..

""""bu linkten century nin başka bir modeline bakıyoruz bir üst kasa 79 modeli oda 1400 küsür.
http://www.carfolio.com/specificatio...car/?car=54934
hemen hemen aynı yıllarda üretilmiş hemen hemen aynı yapıdaki arabaların  arasıdna 300 500 kg gibi ağırlık farkları olması mümkün değil."""

BU, yazı bilimsel eğitim almış birine ait olamaz.. Burada bir şahsi fikir öne sürüp olamaz diyorsun. Hem de hiç bilmediğin belli olan bir konuda. Neye göre mümkün değil?
Senin baktığın araba,
1979 Buick Century Special Sedan.. Ben 1976 Buick Century den bahsediyorum... ABD de aynı yıl içerisnde çıkmış kaç model ve alt model üretidiğine bak, aralarında 900 kg fark olan araclar göreceksin. Mesela 1976 Dodge furry ile Dodge Omni arasında o kadar fark vardır..
Mesela Century de 5 farklı motor gücü seceneği var.
Bilgi sahibi olmadan nasıl fikir sahibi oluyorsunuz anlamıyorum...

"""konu esneklik ve performansa gelincede 7 sn de 0-100 değerine ulaşıpta 6  lt yakabileceğini hiç sanmıyorum.standart amerikanlar bu yüzden  verimsiz fazla tüketen tükettiğinin hakkını veremeyen arabalardır 90  lara kadar 50 lerin otomotiv teknolojilerinde kalıp dünya pazarlarını  kaybetmişlerdir bu yüzden.hatta kendi pazarlarını bile resmen bu şekilde  japon üreticilere peşkeş çektiler. """

hiç sanmıyorum...  senin ne sandığının geçekler karşısındaki önemi nedir?
Orada sana katalogtan bakmanı sağlayacak linki veriyorum. Belgeler yalan söylüyor ve sen sanmıyorsun. hem de mühendislik eğitimi aldın öyle mi?  :D:D:D
Neşelendim akşam akşam...

"""bu arada 1900 diye ruhsatında yazıyorsa zaten gerçek olma ihtimali yok.  genelde o tarz eski arabalarda değerler yanlş yazar. mesela benim  toledoda 125 kw diyor gücüne ruhsatta ama araba 125 bg ki iki güç  seviyesinin alakası yok birbiri ile. ruhsatta her yazana inanmayın."""

Vay be .. biz bunu düşünemedik ve aracı tartıya götürmedik ve kek gibi dünyanın vergisini ödedik... Keşke seninle daha önce tanışsaymışız.
Bunu nasıl düşünemedik.. vah vah...

Bak bu da benim gazeteye haber olduğum röportaj.. Resim maalesef burda yok . ama üşenmeyip star gazetesine gidersen arşivden fotograflı habere ulaşabilirsin....

http://mobil.stargazete.com/default/politika/hurdadan-gicir-cikti-haber-12052.htm
Arayın Boyayalım...

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mujdat@iqboya;141407
çok sıkıldım.. mühendis olan bir kişi, motoru taşıyacak kasanın ağırlığını sıfır kabul etmez. Sanırım anadoludaki dandik İnşaat bölümlerinden birinden mezunsun.. sıfır yutan elemandır..orada da kütle çarpan konumundadır... bu bir..

""""bu linkten century nin başka bir modeline bakıyoruz bir üst kasa 79 modeli oda 1400 küsür.
http://www.carfolio.com/specificatio...car/?car=54934
hemen hemen aynı yıllarda üretilmiş hemen hemen aynı yapıdaki arabaların arasıdna 300 500 kg gibi ağırlık farkları olması mümkün değil."""

BU, yazı bilimsel eğitim almış birine ait olamaz.. Burada bir şahsi fikir öne sürüp olamaz diyorsun. Hem de hiç bilmediğin belli olan bir konuda.Neye göre mümkün değil?
Senin baktığın araba, 1979 Buick Century Special Sedan.. Ben 1976 Buick Century den bahsediyorum... ABD de aynı yıl içerisnde çıkmış kaç model ve alt model üretidiğine bak, aralarında 900 kg fark olan araclar göreceksin. Mesela 1976 Dodge furry ile Dodge Omni arasında o kadar fark vardır..
Mesela Century de 5 farklı motor gücü seceneği var.
Bilgi sahibi olmadan nasıl fikir sahibi oluyorsunuz anlamıyorum...

"""konu esneklik ve performansa gelincede 7 sn de 0-100 değerine ulaşıpta 6 lt yakabileceğini hiç sanmıyorum.standart amerikanlar bu yüzden verimsiz fazla tüketen tükettiğinin hakkını veremeyen arabalardır 90 lara kadar 50 lerin otomotiv teknolojilerinde kalıp dünya pazarlarını kaybetmişlerdir bu yüzden.hatta kendi pazarlarını bile resmen bu şekilde japon üreticilere peşkeş çektiler. """

hiç sanmıyorum... senin ne sandığının geçekler karşısındaki önemi nedir?
Orada sana katalogtan bakmanı sağlayacak linki veriyorum. Belgeler yalan söylüyor ve sen sanmıyorsun. hem de mühendislik eğitimi aldın öyle mi? :D:D:D
Neşelendim akşam akşam...

"""bu arada 1900 diye ruhsatında yazıyorsa zaten gerçek olma ihtimali yok. genelde o tarz eski arabalarda değerler yanlş yazar. mesela benim toledoda 125 kw diyor gücüne ruhsatta ama araba 125 bg ki iki güç seviyesinin alakası yok birbiri ile. ruhsatta her yazana inanmayın."""

Vay be .. biz bunu düşünemedik ve aracı tartıya götürmedik ve kek gibi dünyanın vergisini ödedik... Keşke seninle daha önce tanışsaymışız.
Bunu nasıl düşünemedik.. vah vah...

Bak bu da benim gazeteye haber olduğum röportaj.. Resim maalesef burda yok . ama üşenmeyip star gazetesine gidersen arşivden fotograflı habere ulaşabilirsin....

http://mobil.stargazete.com/default/politika/hurdadan-gicir-cikti-haber-12052.htm

dandik dediğin bölüme millet ağzının suyu akarak bakıyor. öncelikle haddini bil yazarken. özelliklede kanıtlayamayacağın yalanalr yazarken......
.

http://wikicars.org/en/Buick_Century

buraya göre araç 3700 - 4000 lbs ağırlığı aralığında = 1678 - 1814 kg aralığı yapar

tüketim verilerinide kullanıcı yorumlarından alırsak 13 mpg ile 18 mpg deniliyor. mpg = 1 galon yakıt ile gidilen mil olarak mesafe demek.

http://www.carsurvey.org/reviews/buick/century/r28379/comments/

http://www.autoexpress.co.uk/carreviews/longtermtests/61142/volkswagen_golf.html

bir golf gti ın mpg değeri 30.9. 18 nere 30.9 nere. gti ı geçtm tsi golflerde 40 mpg değerinin üzerine çıkanlar var artk. dünyanın her yerinde amerikan demek v8 demek benzincinin akrabası olmak demektir. bu yüzden mecbur kaldılar daha dşk hacimli ve daha hafif arabalar üretmeye ve bittiler çünkü beceremediler japonlar düşük hacimli daha performanslı motorlarıyla amerikan pazarını bu şekilde resmen işgal etti. amerikan gerçeği budur.

ha ille bunlar kesmiyorsa ekle orjinal kataloğun yakıt verilerini inanalım sana.
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2010, 08:47:06 Gönderen: mayham85 »

Ugur A.

• Ziyaretçi
Diyaloglar çirkinleşmesin.
Kilitlerim konuyu, haberiniz olsun.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Lütfen kırıcı olmadan, nazikçe tartışalım.

Çevrimdışı mujdat@iqboya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
söyleyecek bir şey.. Ben yaşayıp görmüşüm. 1995-2009  arasında aynı aracı kullanmışım..
tarttırmışım, benzin almışım.. İddialaşmışım, bir sürü iddia sahibinden bu sebeple yemek yemiş giyinmişim...

İnternetten aracı dahi bulamamışsın.
Klasik bir aractan söz ediyoruz.
Buick Century Custom 1976 ...
Çok merak ediyorsan bu konunun uzmanları var. adresleri ekledim. Arar sorarsın öğrenirsin.
Bilgi aktardım ben burda. Yanlış olduğunu söylemek için mukayese ettiğin sistem bilimsel değil. Tıpkı en başlarda,o yıllarda katalitik convertor olmaz denildiği gibi.. Bu bir düşünce. Ama yanlış. Herkesin fikri doğru olsa zaten tek bir fikir olurdu. Fikirin doğru olması için, bilim insanları deneyerek görürler. Ama suyun kaldırma kuvvetini denemek için de hamama gitmeye gerek yok.

Bu işin piri olan adamlar var. Ara sor bilgi al. sonra konuşalım..
Halen golf gibi bir araçla kıyaslama yapıyorsun. Ben 80 litre benzin koyar temiz 600 km. yol yaparım .
Arkadaşlarımdan bir araba alıp gelirim. Boluya gideriz geliriz., 599 km yol yaparsam hesabı ben öderim. 600 üzerinde yol yaparsam hesabı sen ödersin. öyle katalog ile olmuyor. ben yolladım kataloğu siteye. 13.1 lt/ 100 km..

Horoz Cemal
http://www.horozperformance.net/
Arayın Boyayalım...

Çevrimdışı mujdat@iqboya

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bahse konu araçla ilgili bulabildiğim görsel bu..

http://www.cardomain.com/ride/2950119
Arayın Boyayalım...

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aracın adı custom olmş sedan olmş hiç farketmez alayında aynı motor kullanılmış zaten.

doğru düzgün taratılmış kataloğu buraya ekle görelim oradaki nedir. abuk sabuk sitelerde uğraştırma bizi.

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aynı kasada büyük hacimli motorun az yaktığına katılıyorum.

kupa & motor ilişkisine inanırım.