škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Az Yakmak

Ziyaretçi · 428 · 147412

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Çok güzel tüketim Ercan Abi.

Bende bugün çevre yolunu takiben Haymana'ya gidip geldim. Gidiş+geliş ortalamam 7.1 lt/100 km.

Gaz pedalını yerden kaldırmadım, 195-200 kadran hızlarını 6-7 sefer gördüm.

Hatta dönüşte tam 36 km çevreyolunda hiç kaldırmadım pedalı, sadece bir 3.20d'ye yol vermek için 160'a düştüm :++:

Araba 3 ay yattı, bi açılsın dedim.

Kafamı bozan nokta GPS'i açtığımda oldu, kadranda tam 200 sayısıyla ibre öpüşüyor, buraya kadar sorun yok. Ula GPS diyor hızın 115 mil.

Bu kadar sapmaya çüş dedim. Kadran 200 diyor, GPS 115 mil (telefon amerikan versiyon km yok) yani 185 km/s.

Tam 15 km sapıyor. 120 km/s'den sonra ciddi sapma mevcut.

Kafam bozuldu, ben arabamla 200'le gidemicek miyim :uhu::uhu:

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Symbol;142373
Neyse konuya döndüreyim ben fotolarla :)

Dün biraz dikkat ettim kullanımıma ve şehir içi birazda karma denebilecek bir durumda 4.5 litre / 100 km yakaladım. Ortalama hızım ise şehir içi dur kalklardan dolayı 36 kmydi.

çok güzel bir değer.

bugün zonguldak alaplıdan eskişehire geldim. yolun büyük kısmı rampa çıkış (yola çıktığım yer denize 0 kotundaydı hatt bizim temelin alt grobeton  kotu -0,6 m :D ) eskişehir 800 kotunda. ortalamam 5,7 lt/100 km. ekonomi kasmadım sadece 100 e sabitledm müziğimi açtım ve yolun tadını aldım.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mujdat@iqboya;142396
http://www.jupla.com/v-6gsyo6r/Ford-Thunderbird-1963

teknolojik olarak geri ama nostaljik bir araç.
Göz zevki olanlar için...
Aha! Eleman direksiyonu kırdı yahu!:kiki:

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Symbol;142373
Neyse konuya döndüreyim ben fotolarla :)

Dün biraz dikkat ettim kullanımıma ve şehir içi birazda karma denebilecek bir durumda 4.5 litre / 100 km yakaladım. Ortalama hızım ise şehir içi dur kalklardan dolayı 36 kmydi.

Abi, senin araç Hakan'ı da beni de harcar... Sana sadece araca alışmak için biraz zaman lazım. Ondan sonra kısmet olursa forumda 3 litreyi gören ilk üye olursun.:ok: (3 litrenin altına inebileceğini iddia ediyorum)

Ha, bu yolda ilk tavsiyemi de veriyorum: 5. vites 80 km/s.:ok: Cruise Control varsa mümkünse onu kullanmadan bizim ayak çekme, yokuş inme çıkma tekniklerini de kullanarak rakım kontrollü bir test yaparsan bu işi çok geliştirmek mümkün kanımca.

Alıntı yapılan: hakanerdogan;142404
Çok güzel tüketim Ercan Abi.

Bende bugün çevre yolunu takiben Haymana'ya gidip geldim. Gidiş+geliş ortalamam 7.1 lt/100 km.

Gaz pedalını yerden kaldırmadım, 195-200 kadran hızlarını 6-7 sefer gördüm.

Hatta dönüşte tam 36 km çevreyolunda hiç kaldırmadım pedalı, sadece bir 3.20d'ye yol vermek için 160'a düştüm :++:

Araba 3 ay yattı, bi açılsın dedim.

Kafamı bozan nokta GPS'i açtığımda oldu, kadranda tam 200 sayısıyla ibre öpüşüyor, buraya kadar sorun yok. Ula GPS diyor hızın 115 mil.

Bu kadar sapmaya çüş dedim. Kadran 200 diyor, GPS 115 mil (telefon amerikan versiyon km yok) yani 185 km/s.

Tam 15 km sapıyor. 120 km/s'den sonra ciddi sapma mevcut.

Kafam bozuldu, ben arabamla 200'le gidemicek miyim :uhu::uhu:

Bence GPS için kafanı o kadar bozma. GPS'in de güvenilirliği tartışılır. O esnada devir ne idi ?
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: SEAHAWK;142707

Bence GPS için kafanı o kadar bozma. GPS'in de güvenilirliği tartışılır. O esnada devir ne idi ?

GPS gerçek hızını verir net, radarda yazdığı gibi, yer değişiminden hesaplar. Tekerin döndüğü kadar gidemiyosun.

Seahawk'cım, aracım 5. viteste 4500-4600 net çevirebiliyor kırmızı bölgeye ihlâl teşebbüsünde bulunuyor.

Beni dün çok şaşırttı, çekip çekip dipledim, belki üst üste 4 kere 200'e oturdu it oğlu it :D

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;142709
GPS gerçek hızını verir net, radarda yazdığı gibi, yer değişiminden hesaplar. Tekerin döndüğü kadar gidemiyosun.

Seahawk'cım, aracım 5. viteste 4500-4600 net çevirebiliyor kırmızı bölgeye ihlâl teşebbüsünde bulunuyor.

Beni dün çok şaşırttı, çekip çekip dipledim, belki üst üste 4 kere 200'e oturdu it oğlu it :D

Valla o kadar kesin konuşmak mümkün olmayabilir GPS için. Yer değişimi diyorsun, yeri santimle göstermediğine göre onun da kayda değer yanılma payı olacaktır.

Ha 5. viteste 4500 gördü diye de GPS de 191 km's göstersin demiyorum tabii. Ama GPS'e bu kadar kutsal cihaz gibi bakmaya gerek yok.

Motorunu silip parlatıp okşasan yeridir Hakan.:++:
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
4500'de 191 falan yazmıyor ki! 200 diyor. :D GPS, kadran 195 falan yazarken tam 115 mil diyor.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;142718
4500'de 191 falan yazmıyor ki! 200 diyor. :D GPS, kadran 195 falan yazarken tam 115 mil diyor.

Yok, ben GPS'i diyorum; şanzıman hızı ile hesapladığım teorik maks hız.:D
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Hocam hasılı, muhtemelen en pis giderli stock 1.4 TDI aracı yetiştirdim.

Düz ara 190 gidiyo lan! Merc mi bu olooom :D

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;142722
Hocam hasılı, muhtemelen en pis giderli stock 1.4 TDI aracı yetiştirdim.

Düz ara 190 gidiyo lan! Merc mi bu olooom :D

Ahahah, sanki at yetiştiricisi ha.:++: Hakikaten çok şık.:ok:
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
fabialar merco değil ki kadaranda 5 km hata payı olsun şahsen şaşırmadım ben:D

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
722km  oldu  hala  tek  depo
izmir seferihisardan  doldurdum  istanbula geldim  hala dolanıyorum :D
bugece  yokuşa parkettim range 34  demesine  rağmen  her türlü  uyarı  ışığını  yakıyor :D
tecrübelerime  göre  yarın  marş basmakta  zorlanacak  zira benzin geri  kaçıyor heralde..

depoyu  izmir  fiyatı  155 tl  ye duldurmuştum (içinde az bişey vardı)

bu bağlamda 155 / 722  0.214  gibi  birşey  ediyor  ama  hata payı da versek karma kullanımda 22 - 23 kuruş arası yakıyor diyebilirm.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
NOT:Birazdan aşağıda okuyacaklarınız asla bir gövde gösterisi, rekor iddiası değildir, tamamen içine düştüğüm bir iç hesaplaşmanın sonucudur hatta ego tatminidir. Tabi SEAHAWK'ın 2.x lt'li laflarıda kızgınlaştırmıştır mevzuyu. Konuya başka araçlar, başka kişiler müdahil olunca ağırlığımı koyma ihtiyacı hissettim neden bilmiyorum. Konuya geçiyoruz.

Rotamız klasik. Ankara Eryamanevlerinden start alıp, yine aynı yerde biten bir seyahattir. Yani başlangıç ve bitiş noktamız aynı olduğundan rakım farkı gözetilmeyecektir, rakım etmeni tarafımızca yok edilmiştir.

Ölçüm oldukça titizlikle yapılmıştır, bütün karşılabileceğim çamur atmalara cevap verilecek kapasitededir. Ona göre çamur atmadan evvel iyi düşününüz zira tahammülüm yoktur :++::++:

Evden öğleden sonra çıkılmıştır, 28 derece sıcaklıkta sıcak güneşli bir Ankara günüdür. aracı çalıştırınca karşılaştığım sürpriz ciddidir, buyrunuz:

Önce bir oha falan olunur, her neyse denilip tırsıla tırsıla petrole kadar gidilir. Tabi gidiş ölçümümüz marş ile çoktan start almıştır. Eryaman içersinde asla 3.vitesin üzerine çıkılamaz yollardan geçilerek (rotamı 2 km uzatmıştır) Şeker Shell'e varılır. (neyse ki bitmeden vardı :D) mazot alınır.

Ardından geri Ayaş yoluna, esas rotama çıkmak için 3 ışıklı bir kavşak 3 ışıktada dur kalklar ile dönülür yola çıkılır. Önceki sayfalarda yazdığım teknikleri uygulamak sûreti ile yol alınmaya başlanır. İyide oluyor yavaş gidince, zira her yer radar.

Fakülteye varana kadar 9 ışıkta durmuşum. Bir kağıda tik attıydım her duruşumda. Tabi benzinliğe girip bir defalıkta start-stop-start yapmış idik.

Trafik nispeten yoğun fakat akıcı idi. Bu seyahatin hemen rakım verilerini girelim.

Eryaman'da bulunduğum yerde rakım: 822 metre

Fakülte rakımı: 863 metre

(kaynak doğrulaması veya rota uzunluğundaki şüpheler için detaylı bilgi konusunda bana danışıp, Google Earth'den sağlama yapabilirsiniz)

Varış verilerimize geçelim resimleriyle.

Seyahat boyunca tüketilen yakıtın 100 kilometreden cinsi.

Seyahatin ortalama hızı (benzinlikte geçen süre 0 km/s olarak sayıldığından düşürüyor.)

Geçen süre seyahat boyunca

Kat edilen mesafemiz:

Varış anında dış sıcaklık:

==============================================================================================

Varıcağımız yere vardık. Nazarımca çok yaktı, bazen araç sollamak durumunda kaldım veya önümde otobüs durdu, yavaşla hızlan falan oldu, o zamanlar anlık tüketim ekranı 5-6 lt gibi sapık değerler yazıyor, ortalamamı yükseltiyordu.

Gelelim varış verilerimize. Bu sefer yüksek rakımdan alçak rakıma gideceğiz. Fakat çok kötü, aleyhimize çalışan bir faktörümüz vardı. GECE. Mecburen ışıkları yakmak zorunda kaldım. Nerden bakılsa CD çalar ile birlikte 0.1 lt falan yükseltmiştir tüketimimi. Bu arada gidiş geliş boyunca 4 camda 4'er parmak açıktır.

Fakülteden çıkıp aynı rotadan geri yola koyuldum, fakat gece olduğu için hiç bir ışıkta durmadım, sadece bağlantı yollarında biraz yavaşlamak durumunda kaldım 3. vitese düşmem gerekti. Tekrar 4'e çıkmak için çok yakıt harcıyordum.

Otoparkta durulduğu an resmedilen veriler aşağıdaki gibidir;

Kat edilen mesafe (22 km'dir, sabah ki seyahatten 2 km eksiktir zira mazot almak için petrole gitmiştim)

Ortalama hız (sabahkinden yüksektir zira mazot almak için durmuştum sabah)

Geçen sürede haliyle düşüktür.

Sıcaklık 23 derecedir.

Ve varış ortalamamız, hiç elde edemediğim 2.9 litredir.

Depoda kalan yakıt göstergeden görülmektedir, sahibi olarak tahmini olarak 8-8.5 litre yakıtımız var. Menzilimiz ortada.

(Bu verdiği menzili sadece geliş ortalamamdan vermemektedir, son 50 km ortalamasından vermektedir. Yani hemen hemen rakım farksız olan seyahatimden, ki bu 46 km'dir 50'ye çok yakın, vermektedir.)

======================================================================================

Gelelim matematiğine işin. Yani biz asıl git-gelde, rakım farksızda ne yaktık Ankara'da.

Gidişin matematiği;

Toplam geçilen mesafe: 24 km

Toplam tüketilen yakıt: 24 km'lik ilk seyahatte yakılan yakıt miktarı 24.3,3/100=0,792 lt.

TL cinsinden ederi:0.792.3,09=2.44 TL

Gelişin matematiği;

Geçilen mesafe: 22 km

Toplam tüketilen yakıt: 22.2,9/100=0,638 lt

TL Cinsinden ederi:0,638.3,09=1,97 TL

TOPLAM VERİLER;

-46 kilometrede 1,43 litre motorin tüketilmiştir. Bunun 100 km'deki (yani yol bilgisayarı) hesabı;

143/46=3.108 lt/100 km'dir.

Km başına kuruş hesabı ise 9,6 kuruştur.

Yol bilgisayarı yanlıştır tarzı çamurluklar için lütfen geçmiş sayfaları kontrol ediniz, %99.9 doğru ölçtüğünü ispatlamıştım.

İster şehir içi deyin, ister dışı... Gidin uzay yolunda yapın gelin ispatlayın adil ölçümler kullanın, boynum kıldan ince. Kendim gibi ölçülmüşünü kabul ederim. Ne kibir yaptımsa :++::++::++::++:

Aracım sınıfının en panzer nitelikli, üst donanımlı (4 hava yastığı, ABS, TDI makine, tam boy stepne, sedan kasa vs...) bi çeşididir. Yüce oto'nun verdiği kantar ağırlığında 1206 kg gözükmektedir boş, benimle birlikte 1283 kg civarındadır.

Mühim Faktör: Paranın bu araç ölçülerinde satın alabileceği en düşük yuvarlanma dirençli Good Year Efficient Grip lastikler rol oynayabilir.
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2010, 22:35:59 Gönderen: hakanerdogan »

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
şu yol bilgisayarı yüzünden fabia I le takas edeceğim arabayı ya tak etti artık :D :D

bu arada 2.9 ortalamaya  maşallah diyorum diyecek söz bulamadım. :D :D
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2010, 23:01:55 Gönderen: Birkan »

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Yuh yani, 2.9 nedir yaw...

1.5 litre gazoz kadar mazotla nerdeyse 50 km gitmişsin.

Diyecek bi şey yok, piyasaya çıkınca 1.2 TDI'ı da bi dene bari.