škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Az Yakmak

Ziyaretçi · 428 · 147416

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Ego yaptım, stres oldum mu giderim. Ben en iyisini yapana kadar en iyisi bu.

:++: :++: :++:

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben hakanın yakaladığı verilere kesinlikle şaşırmadım.Eğer gerçekten bu işi biliyorsanız ki hakan bunu ispatladı, bu rakamları tutturmak çok zor değil.Bende kendime bu konuda çok güveniyorum.1-2 sene önce ankara-beypazarı arasını 207 1.4 90 HP benzinli aracımla ( toplam ağırlık yolcularla beraber yaklaşık 1430 kg ) ortalama 4.5 lt tutturmuştum.Yol inişli çıkışlı ve bozuktu.Gidiş dönüş 200 km civarı yol yapmıştık.Ortalama hızımda 70-80 arası bişeydi sanırım.Zaman zaman 90-100' e çıktığımda olmuştu.Hakanın arabasıyla kaymak asfaltta ve düz bir yolda 2.6-2.7 lt' leri görebileceğimi düşünüyorum :)
YAŞASIN PEUGEOT-SKODA KARDEŞLİĞİ...

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Yenimahalle Rakım: 870 mt.

Beyapazarı Rakım: 680 mt.

Bide geri gelirseniz lütfen... :)

Alıntı yapılan: crash;143144
Hakanın arabasıyla kaymak asfaltta ve düz bir yolda 2.6-2.7 lt' leri görebileceğimi düşünüyorum :)

Herhangi bir kaymak asfaltı bir kenara bırak, zaten bu 2.9 ortlamayı yaparken 2.7'yi gördüm fakat Eryaman'ın içine girerken tırmandım, orada 2.9 oldu, herhangi bir yer yada yol yakıt tüketim ölçümlerinde dikkate alınmaz. Yani benden daha az yapacağını iddia etmişsinde, biraz zor o iş... Başladığın yere aynı yoldan geri dönersin, o zaman kıldan ince...
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2010, 00:04:55 Gönderen: hakanerdogan »

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;143147
Yenimahalle Rakım: 870 mt.

Beyapazarı Rakım: 680 mt.

Bide geri gelirseniz lütfen... :)

Herhangi bir kaymak asfaltı bir kenara bırak, zaten bu 2.9 ortlamayı yaparken 2.7'yi gördüm fakat Eryaman'ın içine girerken tırmandım, orada 2.9 oldu, herhangi bir yer yada yol yakıt tüketim ölçümlerinde dikkate alınmaz. Yani benden daha az yapacağını iddia etmişsinde, biraz zor o iş... Başladığın yere aynı yoldan geri dönersin, o zaman kıldan ince...

Beypazarı rakım 680 mt demişsin ama aracın ağırlığını ve katettiğim mesafeyi atlamışsın hakanım :) O yolda o ağırlıktaki benzinli bir araçla 4.5 lt tutturmakda zor iştir bence ;) Yani benim burda asıl söylediğim şey, ekonomi için gerekli sürüş tarzını bilirsen çok düşük rakamlara ulaşabiliyosun.Ben seni geçerim falan diye bir iddiam yok :D sadece tahminde bulundum.Yapabilirmiyim bilmiyorum ama kendimede bu konuda güveniyorum.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Rakım düşerken az yakma sebebi yer çekimidir ve ağırlık yer çekimi etkisinin bir çarpanıdır. Yani dezavantaj değil.

Neredeyse alayı bayır aşağı diyebileceğimiz bir seyahatte ne kadar az yakarsan, çıkarkende tam tersi o kadar çok yakarsınız. :)

Tabi şimdi şurdan şöyle bir hesaba sakın gitme,

Genel ortalama 3.1 lt/100 km. Hımmn giderken çıkmış dönerken inmiş. Dönüş 2.9 lt ise genel ortalamadan yaklaşık %7 az yakmış, giderken (çıkarken) de aynı şekilde %7 fazla yakmış (yani +- 0.2 lt) deme sakın...

Zira burada önemli etkenler öncelikle rakımın fark eşiği. Az olur çok olur... Bu değişim yüzdesini sabit bi şekilde doğru orantılı artırıp azaltacağı anlamına gelmez. Ağırlığın ve rakım farkının değişken olduğu durumlarda yer çekimi çarpanını zaten sabit değişkenlerle çarpmayacağımız aşikar.

Bir diğer konuda dizel ve benzinli farkı. Dizel ağırlığa veya tırmanmaya ya da her ikisine benzinli motorlardan daha az ölçüde reaksiyon verir ;)

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Hazır elimde 1.2 varken bi deneme de ben yapayım bari... Ama düz yol yok buralarda...

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: turker;143166
Hazır elimde 1.2 varken bi deneme de ben yapayım bari... Ama düz yol yok buralarda...

Bir yere git 25-30 km. Sora geri dön aynı yoldan. Al sana düz yol.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ulan egoya bile daha fazla para verıyon olaya bak la.elını ayagına salık gozum

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Şimdi biraz köşeme çekilip arabanın tadını çıkaracağım :lol:

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;143263
Genel ortalama 3.1 lt/100 km. Hımmn giderken çıkmış dönerken inmiş. Dönüş 2.9 lt ise genel ortalamadan yaklaşık %7 az yakmış, giderken (çıkarken) de aynı şekilde %7 fazla yakmış (yani +- 0.2 lt) deme sakın...

Alıntı yapılan: hakanerdogan;143263
Bir yere git 25-30 km. Sora geri dön aynı yoldan. Al sana düz yol

Bu iki cümle sence biraz çelişmiyormu hakancım.Her nekadar ağırlık yer çekiminin bir çarpanı olsada bu ağrılığın etkili olmayacağı anlamına gelmez.Çünkü ağırlığın sadece yer çekimine değil motorada etkisi var.Hatta bunu basit bir örnekle açıklayabiliriz.İki araç düşün.Araçlar birbirinin aynısı.Gidilen yol aynı.İklim şartları yol şartları herşey aynı.Bu araçlardan birinin bagajı dolu ve 4 kişiyle seyahat ediyor.Diğeri ise bagaj boş ve sadece sürücü var.Bu araçların aynı oranda yakıt tüketmesi imkansız.Yükü fazla olan aracın motorunun boş olana göre daha fazla zorlanacağını söylememe gerek yok sanırım.Bu zorlanmanın neticesindede tabiki yakıt tüketimi artacaktır.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tüketim süper hatta süperin ötesi bir şey Hakan abi.Senin tüketim dğerlerini görünce 1.4 TDI adına gurur duydum abi:D

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Buna en iyi gideri 1.2 TSI HB fabia yapar diye düşünüyorum :D

Bir gün istanbula yolun düşerse hakan abi burdada bir test yapı ver 4 lt ye razıyım ben :D

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;143337
Buna en iyi gideri 1.2 TSI HB fabia yapar diye düşünüyorum :D

Bir gün istanbula yolun düşerse hakan abi burdada bir test yapı ver 4 lt ye razıyım ben :D

o değilde geçenlerde hem eskişehir yoluna hemde konya yoluna asfalt yapan zihniyetler yüzünden 5 dakkalık yolu 50 dakkada geldik daha ve 3. vitese atma fırsatımız olmadı ve yol bilgisayarı 7.0 litre gösteriyordu yani en baba trafikte bile tdı 7 litre yakar:D

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: kadir_;143337
...Bir gün istanbula yolun düşerse hakan abi burdada bir test yapı ver 4 lt ye razıyım ben :D
Şehiriçi veya dışı, hızı sabit tutarsanız tüketim ciddi oranda kontrol altında oluyor. Yalnız rampalarda hızınızı değil de motor devrinizi sabit tutmalısınız.

Kumbağ' a giderken tüketim diye kasmadım, fakat 80-90 km/s hızda sabitlemeye çalıştım. Önüme rampa geldiğinde yavaşlamaktan çekinmedim ve gerekiyorsa 3. vitese bile düştüm. Sonuç : Yaklaşık 0,22-0,23 lira/km.