škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Az Yakmak

Ziyaretçi · 428 · 147310

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Her gün yol yapıp duruyorum, artık mazot biraz sıkmaya başladı haftada 1 depo gidiyor. Arabada lastikte yok, durduğum düz yolda bile sakincene kalkarken pati çekiyor namıssız, makineyi hissettim ve artık sürat yapmayı pek kaldıracak halde değil şehir içinde, TEM'de yine basarım :hanz:

Neyse konuma gelecek olursak, Eryaman-Ulus-Eryaman şeklinde bir seyahat. Öncelikle şöyle söyliyim ben Ankarada en fazla bu tarz bir trafik yaşarım. Ennn fazla yani, kendi şehir içi kavramımda.

İstikamet şöyle;

Ayaş Yolu+İstanbul Yolu+Gençlik Parkı Kavşağından Ulus'a giriş+Heykelin ordan Sanayi Caddesine giriş(orda işimi hallettim)+Sanayi Caddesinden Ulusun içerlerinde biraz dolanarak Leblebicioğlu Caminin ordan (Eynebeyi Hamamının orlar) geri Ana yola çıkış, oradan İstanbul Yolu+Ayaş yolu ve Eryaman'a dönüş.

Ayaş yolunda 3 ışık, İstanbul yolunda radar çevirmesi vardı oralarda biraz yavaşlama (bu sefer 4. vites 70 gittim hatta geçerken memura noooldu bu sefer çeviremedin diyesim geldi :haha:) Gençlik parkının oradaki ışıklarda metrelerce kuyruk vardı, dur kalk bekledim dakikalarca, o eski Ulusun içinde debriyajsız zaten gidilmiyor, sürrrekli dur kalk... bi yere park ettim yolun ortasına bide orda hemen yandaki tükandaki adama dedim bak çekerlerse ney ara beni diye :lol:

Makineleri aldım yükledim, geri dönücem, aman o ne trafik, kilitlendi kaldı Ulusun içi, o vergi dairesi başkanlığının oralardayım, dakikalarca bekle babam bekle.... duur-kalk-duur kalk. Tam 5 ışık bekledim öyle ilk turdada geçemiyorsun, bir tur yeşili daha beklemen gerekiyor. Hele tam o otobüs duraklarının ordaki ışığa 2 tur yakalandım, kırmızısı 133 saniye yanıyor. İlkinde motor açıktı ama ikinci turda istop ettim :++:

Yani benim "şehir içi" kavramını doruklarında yaşadığım, damarlarımda hissettiğim sıradan bir gün. Ama diğer günlerden farkı çok özenli kullanmış olmam, hiç tam gaz yapmadım yav çok garip hissediyorum uzun zamandır alışmışım :++: :++:

Hasılı İstanbul Yolununda sıhhıye ayrımı kısımlarındaki trafiğide belirttikten sonra sonuca gelecek olursak, 3.9 litre ortalama çıktı.

Şehrin içinde miyim, içindeyim, hatta göbeeene girdim çıktım, ışık bekledim,
dur kalk trafiğine girdim, ama İstanbul yolu kurtarıyor işte, 4. vites 2000-2250 dev/dak. civarı bir yere sabitletyince şerrefsizim yakmıyor, İstanbul yolunda sürekli 2.x-3.x li rakamlarla seyrettim. Bİldiğin yakmamak :hanz:

Eğer Ulusa dalma olayını çıkarırsak, oraya dalmadan önce 3.3 ortalama ile geldim tam Gençlik Parkının önüne Eryaman'dan, Ulusta 4.4'e kadar tırmandı, geri çıkınca yola çektim aşağı. Hep 5 litreyle falan inerdim :hanz::hanz:

48 km yol geçmişim hani gerçekten şehir içi mesafe oldukça kısa.

Aha bunlar;

:D :D :D :D :D :D

NOT:Buradan çıkaracağımız sonuç, eğer peygambere yakın bir varlıksanız, TEM veya uzun yolculuklarınızda 4. vites 2250 devre sabitlerseniz max 3.5 falan yakarsınız :D Yol biter mi? Bitmez, 70 civarı bi hıza tekabül ediyor :D :D
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2010, 16:06:14 Gönderen: hakanerdogan »

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hakan süper bir tüketim bu yaw,bu anlattığın ş.i ile benim octi 15lt yapardı 100 km de kesin.yaw resmen koklamış.benim octi rampa aşağı o rakamları anca yakalarım herhalde.gelde dizel alma şimdi.offffffff nolamaz yaw.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
tebrikler hakan. seninle buluştuğumuz günde benim ortalamam 5,8 e kadar düşmüştü :)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun abi bayağı ter atmış gibi görünüyosun :D

Bu değerler hayal bizim için biz öyle grip bakıyoruz "yok artık !,hadi be! " gibi tebkiler verip yorum atıyoruz :D:D

Ş.içi kavramın çok rahat vallahi burda akşam trafiğine bi kal mecidiyeköyden levente çıkana kadar 15-18 lt ortalama olur yani geçen gün kaldık öyle eve geldiğimizde buram buram debriyaj kokuyordu istanbulda bu değerler hayli diyebiliriz :D

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Litresi 3 TL'lik mazotla 10.5 kuruş km'de, yani 0.105 TL, (yazıyla on bıçıh guruş :D)

Ukalalık olarak algılanmasında, herkes yapamaz. :hih: (1.4 TDI ile yani)

Öyle bir vites seçer, o arabanın her devrini öyle bir bilirim ki, araba anlamaz vites değiştiğimi :lol: :lol:

He şuda var, otobüs kamyon arkamdan selektör çakıyordu bu da var, bende elimi camdan çıkarıp "ne var lan" işareti yapıp arkasına baş parmağım ve işaret parmağımı birleştirmek sûretiyle öteki elimin ayasına sürtüyordum ve dudaklarımdan "yazıyolaaaar" kelimesini okutuyordum :++: :++: :++:

İnişi görünce direk acımam 5 lerim gazı bırakırım, yolları ezber ötesi hatmettiğim için ilerde ne olacağını bilip ona göre hızı ayarlarım. Mesela iniş aşağı komple gazı bıraktım, 0.0 anlıkla gidiyo iyi hoş, ama o inişi geri çıkacan, o zaman düşük devirle yokuşa yakalanacan, ya gaza basacan 6-7 litre anlık okuyacan, yada vites düşürüp hız kaybedicen, heeeee ne yapmalı? İniş aşağı gaz pedalını okşayarak anlık 1.5 litre ile hızlanmalı ki rampayı anlık 4-4.2 ile alabilesin. Tabi 4. viteste. 5. viteste yemez :D

Bu gibi milyonlarca işlem yapılır beynimde ekonomiye programladıysam :D :D :D

Valla şehir içi olmasa uzun yolu direk 3.3-3.4 falan. Tabi başladığın yere geri dönme şartı ile.
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2010, 16:20:24 Gönderen: hakanerdogan »

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mayham85;73281
tebrikler hakan. seninle buluştuğumuz günde benim ortalamam 5,8 e kadar düşmüştü :)

Yav sende alt devirde var bayılma derdide yok, çek az daha aşağı :rock1:

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakan abi;böyle konular açınca bizim arabadaki motor neymiş bee diyorumm:D

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: dgn;73286
Hakan abi;böyle konular açınca bizim arabadaki motor neymiş bee diyorumm:D

Olm bu makine 1500 devirde falan rahat gitmiyo bi gidebilse var ya, anasını satim şu Fabia'ya bi 1.6 dizel koymadılar. Ağır lan araba işte koy di mi?? :++::++::haha::haha:

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;73285
Yav sende alt devirde var bayılma derdide yok, çek az daha aşağı :rock1:
benzinde bu kadar hakancım :(

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;73287
Olm bu makine 1500 devirde falan rahat gitmiyo bi gidebilse var ya, anasını satim şu Fabia'ya bi 1.6 dizel koymadılar. Ağır lan araba işte koy di mi?? :++::++::haha::haha:

:+1:

2000 devirde bile bayılıyo 5. vitesde.1.6 TDı fabiada hem performansı iyi olur hemde düşük devirlerde iyi gider

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mayham85;73288
benzinde bu kadar hakancım :(

Ama senin yanında gezdirdiğin makine ile benimkide bir değil, 5.8 iyi yani :) Çok iyi bile :)

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Real81;73296
chip attır alt devirler canlansın :D

Chip attırmak ne yaa :++::++::++::++::++::++::++:

Yok abi turbo murbo hortum sökerse ben kendimi asla affedemem.

Kara duman görsem var ya, satabilirim bile yani. Ben zamanında çok düşündüm, benim gibi adama gelmez o iş. Hele beyin ısınıp pet diye kesiverirse arabayı, valla oturur ağlarım ben ne b.k yedim diye :lol:

Turboyu harıl harılda dolduracak, yok aman uzak dursun benden. :D

Full orijinal makine ;)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Beyin ısınacaksa şimdi de ısınır. Kafana taktığın şeye bak yahu!

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;73305
Beyin ısınacaksa şimdi de ısınır. Kafana taktığın şeye bak yahu!

Hayır chiplendiği zaman daha çok ısınıp kendini korumak maksadı ile keser, çooookkk gördüm Uğur Abim, sanayi biliriz az çok çevremiz vardır.