škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

YENİ KASA OCTAVİA 1.4 Elegance Benzinlimi 1.6 TDI Dizelmi

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı drangelman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar aranızda yeniyim.ancak sizlere danışmak istediğim bir konu var.
   dün bursadaki skoda bayisine gitme imkanım oldu eşimle.

1.4 122 beygir tsı motorlu dsg 7 ileri seçenekli elegance paketli araç vardı teşhirde.tabiki satıcı bana gazı vermeye çalıştı dsg yi satmak için ama ben sorunları çok olduğunu bilidğim için yanaşmadım.düz 6 ileri vitesli olan modelle ilgileniyorum dedim.yeni evlendiğim için borcum olmasa aslında superb ye yanaşacağım ama cesaret edemedim.o nedenle şimdilik skoda 1.4 ile yada 1 ay sonra gelecek olan 1.6 tdı 105 beygir ile idare edeyim diye düşünüyorum.

satıcı bana 1-2 ay içinde 1.6 105 beygir dizel gelecek isterseniz bekleyin dedi.

açıkçası jetta motoru olacağını bildiğim için performans olarak kesinlikle benim kia ceratomdan iyi olmayacağı kesin.( 1.6 115 beygir 260 nm torch üretiyor bizimkiler) ancak yakıt konusunda benim ceratom gibi cimri olduğunu biliyorum bu motorun.

ancak tsı motordada düzde olsa otomatikte olsa yakıt konusundan çokda denildiği gibi cimri olmadığı söyleniyor.sonuçta benzinli tabiki.

ancak birde opsiyon listesinden araca 17 inç lastikten tutunda colombus navigasyon-dvd ye bir çok şeyi eklettiğimde bana çıkan fiyat metalik renk + 1.4 elegance 122 beygir + benim tercih ettiğim opsiyonlar 55000 oldu.açıkçası ben rahat 60 ı geçer diye düşünüyordum.böyle olunca iştahım biraz daha arttı tabiki octavia için.

mağazada açıkçası eşimle aracın içine bindik ve benim ceratodan bile daha geniş bir iç hacmi ve bagaj hacmi var.bagaj benim için çok önemli çünkü.

aklıma takılan iki konu şu :
1-eğer benzinli alırsam üzülürmüyüm acaba?cebimi çok yorarmı? çünkü bursada ayda rahat 900-1000 km yapıyorum.bu durumda bekleyip performansı düşükde olsa dizelimi beklesem. gerçi benzinli,dizelden 3-4 milyar aşağıya olacak.zaten bu farkda bir kaç sene içinde kafa kafaya gelecek.

2-benim bir iki octavida gördüğüm ve forumda bir kullanıcının kendi aracındada saptadığı bir süre sonra olan klima performasında düşme.benim ceratonun performans ve yol tutuşundan sonra en hayran olduğum konu klima ve kaloriferdeki hem performans hemde sessizliktir.acaba octavia üzermi beni hiç bilmiyorum.bursada test aracıda olmadığı için bakamadım bunlara. klima hem çok gürültülü hemde üfleme gücü çok yetersizdi.

sizin öneriniz nedir acaba?klima konusunda ne dersiniz varmı böyle bir izleminiz?ayrıca dizelimi bekleyin dersiniz yoksa arada fark vermeye değmez benzinlimi al dersiniz yaptığım kilometreyi dikkate alırsak?

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.    

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: drangelman;75717
arkadaşlar aranızda yeniyim.ancak sizlere danışmak istediğim bir konu var.
dün bursadaki skoda bayisine gitme imkanım oldu eşimle.

1.4 122 beygir tsı motorlu dsg 7 ileri seçenekli elegance paketli araç vardı teşhirde.tabiki satıcı bana gazı vermeye çalıştı dsg yi satmak için ama ben sorunları çok olduğunu bilidğim için yanaşmadım.düz 6 ileri vitesli olan modelle ilgileniyorum dedim.yeni evlendiğim için borcum olmasa aslında superb ye yanaşacağım ama cesaret edemedim.o nedenle şimdilik skoda 1.4 ile yada 1 ay sonra gelecek olan 1.6 tdı 105 beygir ile idare edeyim diye düşünüyorum.

satıcı bana 1-2 ay içinde 1.6 105 beygir dizel gelecek isterseniz bekleyin dedi.

açıkçası jetta motoru olacağını bildiğim için performans olarak kesinlikle benim kia ceratomdan iyi olmayacağı kesin.( 1.6 115 beygir 260 nm torch üretiyor bizimkiler) ancak yakıt konusunda benim ceratom gibi cimri olduğunu biliyorum bu motorun.

ancak tsı motordada düzde olsa otomatikte olsa yakıt konusundan çokda denildiği gibi cimri olmadığı söyleniyor.sonuçta benzinli tabiki.

ancak birde opsiyon listesinden araca 17 inç lastikten tutunda colombus navigasyon-dvd ye bir çok şeyi eklettiğimde bana çıkan fiyat metalik renk + 1.4 elegance 122 beygir + benim tercih ettiğim opsiyonlar 55000 oldu.açıkçası ben rahat 60 ı geçer diye düşünüyordum.böyle olunca iştahım biraz daha arttı tabiki octavia için.

mağazada açıkçası eşimle aracın içine bindik ve benim ceratodan bile daha geniş bir iç hacmi ve bagaj hacmi var.bagaj benim için çok önemli çünkü.

aklıma takılan iki konu şu :
1-eğer benzinli alırsam üzülürmüyüm acaba?cebimi çok yorarmı? çünkü bursada ayda rahat 900-1000 km yapıyorum.bu durumda bekleyip performansı düşükde olsa dizelimi beklesem. gerçi benzinli,dizelden 3-4 milyar aşağıya olacak.zaten bu farkda bir kaç sene içinde kafa kafaya gelecek.

2-benim bir iki octavida gördüğüm ve forumda bir kullanıcının kendi aracındada saptadığı bir süre sonra olan klima performasında düşme.benim ceratonun performans ve yol tutuşundan sonra en hayran olduğum konu klima ve kaloriferdeki hem performans hemde sessizliktir.acaba octavia üzermi beni hiç bilmiyorum.bursada test aracıda olmadığı için bakamadım bunlara. klima hem çok gürültülü hemde üfleme gücü çok yetersizdi.

sizin öneriniz nedir acaba?klima konusunda ne dersiniz varmı böyle bir izleminiz?ayrıca dizelimi bekleyin dersiniz yoksa arada fark vermeye değmez benzinlimi al dersiniz yaptığım kilometreyi dikkate alırsak?

cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar; aramıza hoşgeldiniz.:)

Öncelikle şu noktaya değinmek gerek: 105'lik 1.6 TDI'ın performans bakımından Cerato 1.6 CRDI'ın gerisinde kalacağı kesin değil.:) Hatta üstün olacağı bazı noktalar kesin olarak bulunacak. Zaten o sınıfta 1.6 litrelik turbo dizellerin hepsi aşağı yukarı aynı performansı veriyor. Örneğin 115'lik Cerato'nun hızlanma değerleri 109'luk Focustan iyi değil; kötü. 105'lik 1.6 TDI da bu araçların arasında gayet iyi değerlere sahip.  1.6 TDI'a performans konusunda tereddüt ile yaklaşmayın.

Bagaj hacmi olarak iki uç noktadan bahsediyoruz zaten. Cerato 345 litrelik bagaj hacmi ile C sınıfı sedanların en bagaj fakiri araçlarından biriyken (Ben bu 345 litrelik değerin yanlış olduğuna inanmak istiyorum. Bizzat incelediğim o bagaj hakikaten küçük; ama 345 litre de değildir sanırım) Octavia 560 litrelik olağanüstü bir bagaj hacmine sahip. Üstelik bagaj kapağı arka camla beraber açıldığından sedana kıyasla çok daha kullanışlı. Gerçekten tek başına Octavia tercih sebebi.:D

1_ Bu kısım daha ziyade size bağlı. Ama "performans" ve "ekonomi" kelimelerini telaffuz ettiğinize göre 1.6 TDI sizin ihtiyacınıza daha çok cevap verecektir. 1.4 TSI sakin kullanımda oldukça düşük tüketim değerleri sunabilse de, "performans" kriterine önem veren bir kullanıcının elinde mutlaka sıkıntı yaratır. (ekonomi anlamında) 1.6 TDI'ı alıp yakıttan yana gönlünüz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

2_ Klima konusunda şahsen bilgi sahibi değilim. Octavia A5 kullanıcısı arkadaşlar mutlaka yardımcı olacaktır.:ok:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1. ayda 1000 km yapıyorsanız yaklaşık 280 300 lira yakıt gerekir. bu kullanım tarzınıza göre artadabiir düşedebilir. tdi ise sert kullanırsanız 200 lira civarı sakinde 150 lira civarı tek depo gider. eğer arada 4000 lira varsa tahmini 2,5 3 sene sonra kara geçmeye başlarsınız. iksiinden hangisi olursa olsun octaviada ceratoyu unutur hatıralarının üzerine zevkle benzin döker yakarsınız.

2.vw grubu bir çok araç kullandım hiç bir zaman klimadan sorun yaşamadım. aynı klima sistemi golf V aracımda vardı makyajda ne kadar değişti bilmiorm ama şuanki leonumdada golf 6 kliması var ikside sorunsuzdu.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2010, 22:56:49 Gönderen: mayham85 »

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Ekonomi ise elbette dizel. Ayrıca Cerato gibi bi araçla falan kıyas bile götürmez derecede yüksek bi kalite farkı vardır aralarında. Gerek işçilik gerek malzeme olarak. Cerato şöleydide Octavia böle falan fişmandır..... Aman derim, kıyas bile götürmez. Biri Koreli düşük malzeme ve işçilik kalitesinde, birisi Alman temelleri ve kalbinden kurulu bir Avrupalı.

Performansının 1.6 TDI'da öle aman aman düşük olacağını sanmam. En azından kaya gibi TDI makineniz olacak.

Ne kadar maaşınız var bilmiyorum ama benzini km de 27 kuruştan alın, dizeli 15 kuruştan, çıkar zararı kârı.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yalnız bir noktada araya gireyim,

Kia Cerato, gerek 1. nesli, gerekse 2. nesli ile gerçekten kaliteli bir üretim. Malzeme kalitesi ve işçilik bakımından kesinlikle zayıf bir araç değil. Hatta malzeme kalitesi günümüz Seat-Skoda'larından daha üstün bile denilebilir. Motoru zaten mükemmel. (VW motoruna performans bakımından belirgin bir üstünlük sağlayamayacağını yineliyorum)

Kia Cerato'ya da haksızlık etmemek lazım.:) Bagajı küçük olmasa şu an 1.6 crdi Cerato sahibi olma ihtimalimiz gayet yüksekti:++: Yani aracı gayet ciddi olarak inceledim. Hatta 1. nesli gene dizel (1.5 Crdi 102 hp) versiyonu ile kuzenim tarafından yıllardır kullanılmakta. Maşallah, onbinlerce kilometredir başarıyla hizmet vermekte.:ok:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı vw=Skoda

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
drangelman kardeşim Öncelikle hoş geldiniz ama kafama şu takıldı pnik yaptım açıkcası

1.4 122 beygir tsı motorlu dsg 7 ileri seçenekli elegance paketli araç vardı teşhirde.tabiki satıcı bana gazı vermeye çalıştı dsg yi satmak için ama ben sorunları çok olduğunu bilidğim için yanaşmadım.düz 6 ileri vitesli olan modelle ilgileniyorum dedim.

aynen yazmışsınız bu DSG gerçekten sorunlumu nasıl bu kanıya vardınız yani benim düşündüğüm araç 1,4 122 DSG panik yaptım şimdi 49,000 tl para verecez okadar forum okudum bunla ilgili herkes memnun bununla ilgili bir yazı felan varsa linki buraya yazarsan sevinirim teşekkürler

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
boşa panik yapmayın binlerce araç satılıyor dsgli. sorunlu çıkan 3 5 tanesi donanımhaberde yaygara yapıyor diye adı çıkıyor şanzımanın :) sorunsuz binen tanıdıklarım mevcut.

Çevrimdışı drangelman

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
dsg sorunlu dememin sebebi şudurki Audi A3 alan arkadaşım daha 1 ay oldu.otoparkan çıkarken araç durdu.ne vites geçmiş ne başka bir şey.servis alıp götürdü.şanzıman durduk yerde dağılmış.üretim hatası denmiş.değişim kararı sıfır araç ile.arkadaşımın dili yandığı için düz vites talep etti.bekliyor bakalım yenisini.

diğer nokta yeni nesil dsg ler 7 ileri.benim zaten sorunlu diye duyduğum bunlar.eski 6 ileri dsg lerden pek şikayet yok incelediğim kadarı ile.6 ileri olanların şanzıman sistemi ıslak sistemken 7 ileri olanlarda kuru bir sistem kullanılmış.

cerato ile octavi dizeli kıyaslarken elbette vw jettadaki 1.6 105 beygirlik motoruda kullandığım için  yorum yaptım.yanlış anlaşılmasın.ama aradaki ben farkı çok  net anladım aracın torkundan.cerato çok daha hızlı ivmeleniyor kendi kategorisindeki araca göre onuda belirteyim.focus,corolla,jetta,megane.

ama benim şu saatten sonra aradığım zaten performansın yanında konfor ve emniyet.bunlar pek ceratoda olmayan şeyler.sonuçta ne kadar ekmek o kadar köfte demişler.

anlaşılan dizelin çıkmasını beklemem gerekecek galiba km hesabını gözönüne aldığımda.tsı bu kadar km ile cebimizi yakacağa benziyor :haha:

octaviaman

• Ziyaretçi
Hoşgeldiniz.Ben olsam 1.6 tdi ı alırdım.Klima konusunda 1.6mpı la bile sorun yaşamamıştım.tsi ve tdi la hiç yaşamazsınız.Bence de kia tarih olur hafızanızda.

Çevrimdışı dogmatik

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2 gün önce 1.4 TSİ düz vites elegance sahibi oldum ve aranıza katıldım.Depoyu 203TL ye fulledim.Şu an yarım depo benzin var 456km yaptım.Güzergah istanbul-adapazarı arası idi.Ekranda ortalama 6lt olarak gösteriyor.Kullanımın bir kısmı İstanbul'un dur kalklı trafiğinde geçti.Araç yeni olduğundan tabi bende 90km yi pek geçmemeye çalıştım.Motorun yeni olması yakışı yükseltiyordur.Dizelin ataklığı ile kullandığımızı düşünürsek arada çok fazla fark olmaz diye düşünüyorum.1.4tsi elimizin altında baya güçlü bir motorda bulunacak demektir.Dizel modellerde özellikler daha az olacak diye duydum.Elegance modeli gelecekmi bilmiyorum fakat ambiante dsg 50bin tl gibi olur.Bu aracı passatla mukayese edebiliriz diye düşünüyorum.Bencede hundai yada kia gibi modeller bu araçla mukayese edilemez.Çok araca baktım alfa 159 a bile şu anda bu aracı aldığıma çok memnunum.
« Son Düzenleme: 24 Şubat 2010, 11:03:20 Gönderen: dogmatik »

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.6 TDI derim bende..

Arkadaşımda dizel cerato var.Yakın zamanda buluşup test edeceğim aracını..Fena araç değil ama octavia yanında ben pek değer vermiyorum..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1.6 140 lık motor yaptı VW abi ama daha sürmedi onuda hele bir TR ye sürse of of of diyorum :D

1.6 105 hp lik motor size gayet yeterli hiçte sıkıntı yaratacağını sanmıyorum torku çekişi güzel donanım vs var araçta ben olsam dizel alırdım yada tsı alıp lpg düşünürdüm:)

10 senedir skoda kullanıyoruz vazgeçemedik bi türlü :)

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;75908
octavia passat rakibi değil jetta rakibi.
bu göreceli gibi sanki,bazı alman oto dergilerinde audi a6 ile süperbII kıyaslanırken passatla octi a5 kıyaslanmıştır.ama bu neye göre kıyaslanır anlamış değilim.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fenomen;75955
bu göreceli gibi sanki,bazı alman oto dergilerinde audi a6 ile süperbII kıyaslanırken passatla octi a5 kıyaslanmıştır.ama bu neye göre kıyaslanır anlamış değilim.
abi passat ile superb geliştirilmiş büyütülmiş mk v platformu iken octi jetta ile beraber direkt mk V.

bu konuda ise dergilerin hiç bir şey bilmediğide ortada hepsinin kafası karışık. mesela sahibinden de de hem jettaya hem octiye D sınfıı demiş ama ikiside D sınfıı değil.