škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

KDV kazığına karşı faturayı kontrol edin

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İpekyol, Machka ve Twist'in sahibi Yalçın Ayaydın'ın eşi ünlü bir markadan bir çift ayakkabı aldı. Faturayı inceleyen Ayaydın, KDV'nin yüzde 18 olduğunu görünce şaskına döndü. Mağaza mağaza KDV kontrolü yaptı.

Demet CENGİZ BİLGİN'in haberi
 Hemen mağazayla temasa geçen ama aradığı cevabı bulamayan Ayaydın “Yüzde 8 KDV almaları gerekiyor. Bugüne kadar kaç kişiden yüzde 10 fazla KDV alındıysa iade etsinler” dedi.
 TÜRKİYE’nin önde gelen kadın giyim markalarından İpekyol’un kurucusu Yalçın Ayaydın, eşinin yaptığı alışverişte kesilen vergiye şaşırdı.
 Eşi İpek Ayaydın’ın ünlü bir mağazadan aldığı ayakkabının faturasına incelerken yüzde 18 KDV oranını görünce çok şaşırdığını söyleyen Yalçın Ayaydın, “Ben de bir perakendeci olduğum için az-çok KDV oranlarını biliyorum. Ayakkabıda yüzde 8 olması gereken KDV yüzde 18’di. Çok şaşırdım ama bir taraftan da ‘acaba ben mi yanlış biliyorum’ diye düşündüm. Sektörden tanıdığım bildiğim dostları arayıp sordum. Evet ayakkabının KDV’si benim bildiğim gibi yüzde 8’miş” diye konuştu.
 Mağazadan tatmin edici bir yanıt alamayan Yalçın Ayaydın, olayı şöyle aktardı: “Bir ara acaba uluslararası firmalar bizden daha iyi bilgiye mi sahip, dedim. Böyle bir KDV farkı yerli yabancı markalar arasında olabilir mi diye araştırdım. Hayır böyle bir ayrım yok. Acaba suni deri-gerçek deri ayrımı olabilir mi? Öyle bir şey de yok! Ucuz-lüks ayrımı yok. Peki bu yüzde 10 daha fazla KDV nereden geliyor? Mağazadan bir yanıt alamadım.”
 İade etmeliler
 Yalçın Ayaydın, faturaları incelemek gibi bir adeti olmadığını olayı tamamen tesadüfen fark ettiğini belirterek, “Bugüne kadar herkesten yüzde 10 fazla para alıp almadığını nereden bilelim?
 Eğer böyle bir durum varsa bunları iade etmesi gerekir. Nasıl dünyada bir üründe bir sorun çıkınca geri çağırıyorlar. Onun gibi burada da daha önce alışveriş yapmış insanlar çağrılmalı. Fazladan kesilen KDV iade edilmeli” dedi. Uzmanlar, KDV’nin fazla kesilmesi durumunda bile bunun devlete gideceğini, bir markanın buradan haksız kazanç elde etmesinin mümkün olmadığını söylüyor.
 Mali müşaviri hatalı
 Yalçın Ayaydın, “Bence burada firmanın kendisinden çok mali müşaviri hatalı. Firma kendini bu kişiye emanet etmiş ama o da bu işi böyle yapmış. Ancak ne tarafından bakarsak bakalım bu işte hata var” diye konuştu.
 Dedektif gibi Nişantaşı ve İstinye Park’ta mağaza gezdi
 YALÇIN Ayaydın, ayakkabıya yüzden 10 daha fazla KDV ödemek zorunda kalınca, sonraki bir iki gününü Nişantaşı ve İstinye Park’taki lüks mağazaları gezerek geçirdi. Hemen bütün markaları gezen Ayaydın, gönüllü dedektiflik yaparak, farklı KDV uygulamaları olup olmadığını yerinde inceledi. Ayaydın, “Deri cüzdanları bazıları aksesuvar kategorisinde değerlendiriyor ve yüzde 18 KDV uyguluyor. Kimisinde de çanta sayılıp yüzde 8 KDV ile satıldığını gördüm” dedi.

kaynk: haber7.com
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ayakkabı fiyatına bak... 1000 tl... :sopa:
" ALLAHIM GÖNLÜMDE OLANI HAKKIMDA HAYIRLI EYLE, HAKKIMDA HAYIRLI OLANA GÖNLÜMÜ RAZI EYLE..."[SIGPIC][SIGPIC]

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: beytullah;76010
ayakkabı fiyatına bak... 1000 tl... :sopa:

Normal bir vatandaş bir ayakkabıya 300-400 TL verebiliyorsa bu para içinde yüzen adam için 1000 TL fazla olmasa gerek..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;76014
Normal bir vatandaş bir ayakkabıya 300-400 TL verebiliyorsa bu para içinde yüzen adam için 1000 TL fazla olmasa gerek..

Ben bilmiyorum yani gelirim yok ama aylık aileme yüküm normal bi vatandaş standartlarındadır ve hiç veremedim, versem ya babam kafama gül dikip ateş ederdi, onu geçtim vicdan azabından kıvrım kıvrım kıvranır ve dertten ölürdüm :++::++::++:

60-90 TL bandında aldığım ayakkabılardan çok memnun kalıyorum. (Adidas, Reebok falan. Asla daha Nike almam, bi kaç sefer aldım cahiliyye dönemlerimde :ok: hem tipsiz hem adidasdan pahalı ortalama modelleri hemde adidas kadar sağlam değil)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;76017
Ben bilmiyorum yani gelirim yok ama aylık aileme yüküm normal bi vatandaş standartlarındadır ve hiç veremedim, versem ya babam kafama gül dikip ateş ederdi, onu geçtim vicdan azabından kıvrım kıvrım kıvranır ve dertten ölürdüm :++::++::++:

60-90 TL bandında aldığım ayakkabılardan çok memnun kalıyorum. (Adidas, Reebok falan. Asla daha Nike almam, bi kaç sefer aldım cahiliyye dönemlerimde :ok: hem tipsiz hem adidasdan pahalı ortalama modelleri hemde adidas kadar sağlam değil)

Gençliğimizde (sanki şimdi yaşlıyızda :D ) yani 20 'li yaşlarda pahalı, markalı ürünlere yeltenme çabası içindeydik.Haliyle pahalı markalardan alışveriş yapmaya çalışırdım.Ama aldığım çoğu ürün yıllarca hizmet ederdi bana..En son 6 sene önce falan Nike bot aldım. O zaman 300 TL idi.Hala ilk günkü gibi giyiyiyorum..

Şu an artık eko modda gidiyorum.:) LCW-Southblue-C&W vs gibi mağazalardan çok uygun fiyata çok giyim ve kıyafet alıyorum.Ayakkabıdan monta kadar LCW hem uygun hemde kaliteli.Özellikle LCW mağazalarında southblue markasına dikkat ederim.Bunlar daha kaliteli oluyor.

Bir tek takım elbisede SARAR'dan şaşmam.Öyle tek gömlek alacaksamda SARAR vs iyidir. Kazakta ise bazen Sabri Özel tercihimdir..

Çok ekonomik gitmeye başladım araba sahibi olduğumdan beri :D Çok götürüyor namussuz :D
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Ugur A.

• Ziyaretçi

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
J and J , poll bear , colins , damat , kığılı  ilk tercihlerimdir...

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Mudo, Pull & Bear, Network, Koton, Nike, Adidas favorilerim...

İlginç t-shirtlerim de vardır, koleksiyon gibi  :)

Okulda herkes takım elbise giyer, bir ben öğrenci gibi gezerim hoca grubu içinde, alıştılar halime  :D

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ero__;76265
Reklam kokusu alıyorum :D

Banlarız, kilitleriz  :hanz:

fabialife

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;76029
Gençliğimizde (sanki şimdi yaşlıyızda :D ) yani 20 'li yaşlarda pahalı, markalı ürünlere yeltenme çabası içindeydik.Haliyle pahalı markalardan alışveriş yapmaya çalışırdım.Ama aldığım çoğu ürün yıllarca hizmet ederdi bana..En son 6 sene önce falan Nike bot aldım. O zaman 300 TL idi.Hala ilk günkü gibi giyiyiyorum..

Şu an artık eko modda gidiyorum.:) LCW-Southblue-C&W vs gibi mağazalardan çok uygun fiyata çok giyim ve kıyafet alıyorum.Ayakkabıdan monta kadar LCW hem uygun hemde kaliteli.Özellikle LCW mağazalarında southblue markasına dikkat ederim.Bunlar daha kaliteli oluyor.

Bir tek takım elbisede SARAR'dan şaşmam.Öyle tek gömlek alacaksamda SARAR vs iyidir. Kazakta ise bazen Sabri Özel tercihimdir..

Çok ekonomik gitmeye başladım araba sahibi olduğumdan beri :D Çok götürüyor namussuz :D

Gökhanım, yukarıdaki ilk yazına cevap yazmıştım ama kaydetmekten vazgeçmiştim.ama buna yazmak şart oldu.
demiştimki bu devirde ayakkabıya 300-400 lira veren vatandaş bizim anladığımız manada normal vatandaş pek olmuyor; o vatandaşın ya parası çoktur, ya marka takıntısı vardır, ya baba parası yiyordur, ya havadan para kazanıyordur vs.:knp:

sonradan öğrendikki o normal vatandaş senmişsin :sopa::sopa::sopa: 6 sene önce 300 liraya nike bot aldıysan bu  gün o para en az 600-700 lira seninde 1000 liraya ayakkabı alandan pek bir farkın kalmamış :++::++::++:
ahhh gençlik böyle bir şey işte ben kendime hep indirimlerde 50-80 lira bandındaki ayakkabılardan alıyorum ama benim oğlanlar parayı kendileri kazanmadıkları için önce markasına bakıyorlar.
yinede onlara öğretebildiğim iyi bir şey var, piyasa araştırmasını benim gibi iyi yapıyorlar, ucuzunu indirimde olanını buluyorlar.:bnn:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben yazlığı kışın, kışlığı yazın alırım  :D

Yaşasın sezon sonları, hatta şu aralar geliyor mevsimi  :)

fabialife

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;76288
Ben yazlığı kışın, kışlığı yazın alırım  :D

Yaşasın sezon sonları, hatta şu aralar geliyor mevsimi  :)

hocam en doğrusunu yapıyoruz aslında; yine güvenilir marka ve kaliteli malları alıyoruz ama sezon sonlarında genelde % 50 bazende %70-80 indirimler denk geliyor.
al o zaman 1 tane parasına 2-3 tane kullan tepe tepe.:rock1::rock1::rock1: