škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Doblo ekonomik yakıt tüketme çalışması

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakan varya senin yüzünden  :D

Doblo 1.3 multijet  Cargo 2005 model.
1

Şirketten çıktım.Yolbilgisayarını sıfırladım.İşte fotolar..

Yola çıktım, yoldan birisini aldım o noktaya kadar 15 km kadar mesafede oluşan ortalama

Dönüşte yaptığım tüketim ve km bilgilerii..

Toplam katedilen yol.

Kalan yakıtla yapılabilecek yol :

aracın km'si..

Veeee tüketim değeri...Dönüşte trafiğe takıldım çok.O yüzden biraz arttı.Ama olsun yine 1400 kg'luk araç için çok iyi bir tüketim..Sonuçta araba bakımlı sayılmaz.Aslında son bakımlarını hiç kaçırmadım devraldığımdan beri.Ama hor kullanılmış bir araç.

Sonucu görünce kafayı çizdim :D Dizelle ekonomiyi çok rahat yapıyorum.Benzinli ile daha zor bu olay..Belkide sürekli dizel motorların tepesindeyim.O yüzden aracın turbosunun girişini bile hissediyorum :)

2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Doblo motor konusunda gayet başarılı tüketimde bunu gösteriyor birde tasarımı becerebilse :)

Ne güzel ışık yanınca 160 km bizde yandığından sonra 30-40 km anca :D

En iyisi 1.2 TSI yada 1.4 TDI :)

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Abi bu 3.7 yolun gidişi, 4.2 de aynı yolun dönüşü değil mi ? Valla ister 4.2 litre bile harika bir değer.:ok:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;76033
En iyisi 1.2 TSI yada 1.4 TDI :)

1.4 TDI'ın devri kapandı artık Kadir...:dede: Yeni nesil araçlarda 1.6 TDI taraftarıyım.
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı kobak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;76035
Abi bu 3.7 yolun gidişi, 4.2 de aynı yolun dönüşü değil mi ? Valla ister 4.2 litre bile harika bir değer.:ok:

Dönüşte aynı yol ama trafik çok vardı.Yolun 3/1'ni dur kalk trafikte veya çok düşük hızda 2. viteste seyrettim..Giderken ki yol şehir dışı sayılacak akıcılıkta idi.Hatta yol üzerinde 3.5 değerini okudum ama onu belirtmek yanlış olur.

Müsait olduğumda daha farklı güzergahlar'da yine test eedeceğim.Şu tüketim değeri beni hayretler içinde bıraktı.Biraz daha gaza az basınca şu tüketimi bulmak zor değil.Yeterki uygun viteste seyretmek lazım.Araç 60-70 le giderken 5.vitese attık mı araç gidiyor 1750-2000 devirde..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;76037
1.4 TDI'ın devri kapandı artık Kadir...:dede: Yeni nesil araçlarda 1.6 TDI taraftarıyım.

Bende vw yi 1.6 TDI motor konusunda kınıyorum rakipleri 115 hp çıkardılar hala 105 hp üstelik 1.6 biraz daha çalışması lazım diye düşünüyorum :ok:

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;76039
Dönüşte aynı yol ama trafik çok vardı.Yolun 3/1'ni dur kalk trafikte veya çok düşük hızda 2. viteste seyrettim..Giderken ki yol şehir dışı sayılacak akıcılıkta idi.Hatta yol üzerinde 3.5 değerini okudum ama onu belirtmek yanlış olur.

Müsait olduğumda daha farklı güzergahlar'da yine test eedeceğim.Şu tüketim değeri beni hayretler içinde bıraktı.Biraz daha gaza az basınca şu tüketimi bulmak zor değil.Yeterki uygun viteste seyretmek lazım.Araç 60-70 le giderken 5.vitese attık mı araç gidiyor 1750-2000 devirde..

İyide bu değerler son 50 km'nin ortalaması değilmi? Bende geçen hafta depoyu fulleyip (Roomster 1.4 TDI) deneme yaptım. 3.7'lere kadar gördüm. Birde son bakımdan itibaren hesaplana bir ortalama tüketim değeri var. Oda şu an 5.2 gösteriyor bende.

Birde depo 149 TL'ye doldu. Otobanda yaklaşık 15 km. ortalama 95 km hızla 5. vitesle gittikten sonra fulledim. O an baktım menzil 1300 km gösteriyordu.
Yaklaşık 500 km. şehirdışı 150 km. şehir içi kullandım. Şimdi km 650 menzil ise 450 gösteriyor.

Nasıl sizce?

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bugün mudanyaya gittim.Git gel 60 km yol yaptım. 4.5 lt/100 km.. ;)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;76394
Bende vw yi 1.6 TDI motor konusunda kınıyorum rakipleri 115 hp çıkardılar hala 105 hp üstelik 1.6 biraz daha çalışması lazım diye düşünüyorum :ok:
bg gücü için değil zaten vw motorlarının karakteri torktur. 250 nm torku bu kadar geniş ve verimli şekilde kullanan pek fazla yok.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Torkunda yanı sıra dayanıklılık, uzun ömürlülük ve sorunsuzluk konusunda TDI dizel makinelerin ağa babasıdır. Bende zamanında çok savundum güçsüz görünümlerinin olduğunu çekik gözlünün daha güçlü dizel yaptığını. Evet gerçektende haklıydım ama 1 yaş daha büyüdüm ve güç çokda önemli bir şey değil aslında.

Sorunsuzluk... Kes sesini ve her sabah bastığımda yıllarca gık demeden git! İşte bu çok ama çok önemli bir şeydir.