škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

İş hukuku hakkında..

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Biraz önce aynı sektörde olduğum bir arkadaşla görüştüm msn'den.

Çalıştığı firmanın personele bir kağıt imzalamasını söylemişler.Kendisi henüz imzalamamış ama içeriği ne diye sorduğumda şu cevabı verdi ;

--Haftalık .... şu kadar saat çalışma haricindeki çalışmalar(mesai) ücretlendirilmeyecek.(Haftanın hergünü pazar hariç Sabah 8:30 akşam 18:00 çalışıyorlar.)

--Personel izinleri gerekli gördüğü yerde verilecek .

-- vs. vs..

Bir kaç şey daha söyledi hayret ettim.Birde bu yazılanlar şirket sırrı olarak kalacakmış.

Hayret ettim, şaşırdım, kızdım.Yarın ayrıntılı konuşacağız gerçi.İşverenin böyle bir şeye hakkı olduğunu sanmıyorum.Kaldı ki ben hiç bir personelime bu şekilde dayatma yapamam.Pazar günleri çalışınca mesai veriyoruz biz.Ustalara sadece.Tabi şirket içi personel alamıyor, almıyorum :) Zaten ben ve iki arkadaş dışında kalanda yok :)

Neyse bu sözleşmeyi imzalamamasını söyledim.Yarın fotokopisini alıp inceleyeceğim.Avukatla görüşebilirim..Böyle bir şeye hakkı yok bunların.Tamam almıyor olabilirler mesai ama bunu belgelemeye hakları yok diye biliyorum.

Yorumlarınız?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı erzopelci

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
is veren o kagıdı belgeleyebilir . calısan hic bir hak talep edemeyebilir . cok rahat bir sekilde isveren calısanı isten atabilir . hatta isveren bu boyutları dahada uzatabilir.. (sahsen imzalamam) eger imzaya gerek görüyorsa belgeye v.s , is yerinde ciddi bir düzensizlik ve disiplinsizlik var die düsünüyorum . toplantı düzenler ve ciddi iyi bir konusma yaparsa durum düzelebilir . isine gelmeyende cıkar gider isten . sonucta günümüz kosullarında özel sektörde calısmak isteyen kisilerle raflar klasör klasör insanla dolu . bir telefonda on kisi anında gelir . . sinirlenmkete gayet haklısınız hem fikiriz .. arkadasınızı yönlendirin asla imzalamasın . . umarım en kısa zamanda durum problemsiz olarak düzelir . .

Ugur A.

• Ziyaretçi
İş kanunu denilen şey bellidir, işyeri mesai ücreti, izin, hafta tatili, ...vb. konularda tekrar kendi kanunlarını koyamaz.
Örnek:
Lokantada garson olduğunu düşün şahsın. Pazar günü açıktır lokantalar ve şahıs da çalışacaktır. İşyerinin şartı budur ancak şahsın hafta iznini iptal edemez, hafta içi günlerden birinde izin vermek zorundadır ve b gibi durumlar iş kanununda hep belrtilmiştir.

Çevrimdışı JBL

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
muhasebeci olarak görüşüm kağıdın imzalanmamasıdır. işçinin işverene karşı hiç bir hak talep edememesi için düzenlenmiş işverenin kendi menfaat ve çıkarları doğrultusunda düzenlediği bir belgedir. imzalanması durumunda sonraki zamanlarda işçi tarafından yapılacak itirazlarda işveren haklı görülerek işçi madur durumda kalacaktır .

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tüm işçi haklarım saklıdır şeklinde altına yazı yapıp imzalasa olmaz mı?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;76219
Tüm işçi haklarım saklıdır şeklinde altına yazı yapıp imzalasa olmaz mı?
"Madem saklıydı, niye imzaladın" diye sorarlar adama kanımca.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;76221
"Madem saklıydı, niye imzaladın" diye sorarlar adama kanımca.

Formalite icabı imzalayın diyorlarmış.Arkadaşta formalite icabı yazdım desin :hanz:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı JBL

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;76224
Formalite icabı imzalayın diyorlarmış.Arkadaşta formalite icabı yazdım desin :hanz:

işçi haklarım saklı diye savunma söz konusu olmaz çünkü zaten imzaladığın kağıtla , kağıt üzerindeki işçi haklarını kabul etmiş olursun.Formalite işine gelincede bunlar pratik fikirler gibi gözüksede iş hukukunda geçerli sebeblerden değildir.

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
buyuk şirketlerin çogunda böyle uygulamalar var .

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yani imzalamasında sıkıntı olur mu? İmzalasın mı imzalamasın mı?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Biraz bekle abi ciddi bir işveren olarak konuyu babama aktarıyorum, %99 bilicektir ne yapılmasını gerektiğinide avukatına sordurayım yinede.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
imzalamasın. bizde bu tarz evraklar imzalatıyoruz genelde. yasal sınırlar içinde yapıyoruz gerçi onu bizim hukukçular ayarlıyor. işverenn şartlarına karşı çalışan bir itirazda bulunursa imzaladığı evrak şikayetini geçersiz kılar. İmzanın altına yada yanına ne yazarsa yazsın geçerli olan metnin altındaki imzadır.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Dayatılan sözleşme imzalansa bile "İş Hukukuna" aykırı olacağı için zaten geçersiz olacakmış. Tümden kanuna aykırıymış. Ayrıca iş sırrı olarak kalması mümkün değilmiş. İş sırrı olabilmesi için yapılan işin niteliği, alanı ile ilgili olması gerekirmiş. İş verenin böyle bir şey talep etmeside zaten kanuna aykırı olduğunu bildiği içinmiş.

Günde max. 8 saat çalıştırılabilirmiş, fazlası yine max. 3 saat olmak üzere ek mesai olabilirmiş. Haftada 1 gün izin vermek zorunda imiş. Tamamen iş verenin çalışanı sömürmek istemesine dayanıyormuş gibiymiş.

Sonuç olarak böyle bir sözleşme zaten kanunlar hükmünce geçersiz olacakmış. Yinede imzalamasınmış.

Ben bilmem babam bilir :D

fabialife

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: hakanerdogan;76314
Dayatılan sözleşme imzalansa bile "İş Hukukuna" aykırı olacağı için zaten geçersiz olacakmış. Tümden kanuna aykırıymış. Ayrıca iş sırrı olarak kalması mümkün değilmiş. İş sırrı olabilmesi için yapılan işin niteliği, alanı ile ilgili olması gerekirmiş. İş verenin böyle bir şey talep etmeside zaten kanuna aykırı olduğunu bildiği içinmiş.

Günde max. 8 saat çalıştırılabilirmiş, fazlası yine max. 3 saat olmak üzere ek mesai olabilirmiş. Haftada 1 gün izin vermek zorunda imiş. Tamamen iş verenin çalışanı sömürmek istemesine dayanıyormuş gibiymiş.

Sonuç olarak böyle bir sözleşme zaten kanunlar hükmünce geçersiz olacakmış. Yinede imzalamasınmış.

Ben bilmem babam bilir :D

:ok::+1:

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
imzalamazsa en kötü tazminat verip işten çıkartırlar.