škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Lastikleri değiştireceğim. Karar veremedim?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Evet arkadaşlar, Fabia Speacial aracımı yeni aldım. Arabadan memnunum. Aldığımda üzerinde yazlık Dunloplar vardı ve durumları iyi değildi yer yer parça koparmıştı lastikler; ama satıcısı olan kişi 4 adet sıfır kış lastiği verince çok sorun etmedim. Zaten Van'dayım şu an işime de geldi doğrusu. Malum önümüz bahar bir ay sonra havalar ısınmaya başlayacak, uzun yollar yolculuklar var planda ben de şimdiden lastik seçimi yapayım dedim. Ama kararsız kaldım Fabia'ya ne gider bilemedim, sizlere danışmak istedim:)
Sanırım bizim araçlar ya 86T ya da 86H kodlu lastikleri kullanabiliyorlar. Hız yük sabiti olarak.
http://www.hepsiburada.com/dunlop-18565-r14-86t-ec201/ProductDetails.aspx?productId=otysf777802&categoryId=259720#tablnk
http://www.hepsiburada.com/goodyear-18565-r14-86t-duragrip/ProductDetails.aspx?productId=otysf777806&categoryId=259720#tablnk
http://www.hepsiburada.com/pirelli-18565-r14-cinturato-p4-86-t/ProductDetails.aspx?productId=otb1771500&categoryId=259720
http://www.hepsiburada.com/michelin-18565-r14-energy-saver-86t/ProductDetails.aspx?productId=otysf777325&categoryId=259720#tablnk
Yukarıdakiler 86T olanlar bir de aşağıdakiler var onlar da 86H olan lastikler
http://www.hepsiburada.com/lassa-18565-r14-impetus-revo-86h/ProductDetails.aspx?productId=otysf777098&categoryId=259720#tablnk
http://www.hepsiburada.com/bridgestone-18565-r14-turanza-er300-86h/ProductDetails.aspx?productId=otysf777260&categoryId=259720

Arkadaşlar H ve T kodu arasında bariz bir fark var mı, varsa fiyat performans ve tecrübeleriniz doğrultusunda bu altı lastikten hangisini önerirsiniz ya da sizlerin önerebileceği başka marka ve modeller de olabilir. :)
Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 06 Mart 2010, 10:32:48 Gönderen: BuRZuM0765 »
[SIGPIC][/SIGPIC]1.2 HTP Ambiente Dinamik
Kapuçino Bej

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
H ile T arasını bilmem ama H ile V arasında hamur farkı vs var buda tutuşu arttırıyor tabiki. .

T kodu 190 di son hızı öyle hatırlıyorum H da 210 olmaı lazım.

Çevrimdışı burock

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
H ile T çok farketmez. o hızlar arabanın yarım saat gibi bir süre durmadan aynı hızda giderse dayanacağını garanti ediyor. ama V sınıfı lastikler performansa yönelik üretilen ve ona göre fiyatı olan lastikler. ADAC ın lastik testleri vardı bulursam koyayım linkini yardımcı olur

en son çıkan sizin lastik ebatına uygun test
http://www1.adac.de/Tests/Reifentests/Sommerreifen/185_65_R15/tab.asp?ComponentID=280069&SourcePageID=280715
almanca terimlerin karşılığını yazacağım birazdan

trocken: kuru
nass: ıslak
gerausch: gürültü
kraftstoffverbrauch: yakıt tüketimi
verschleiss: aşınma

tabloda nekadar düşük okadar iyi
« Son Düzenleme: 06 Mart 2010, 10:57:40 Gönderen: burock »

Çevrimdışı isikayhan

• SIMPLY CLEVER
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

M.Niyazi Saral

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: burock;79329
H ile T çok farketmez. o hızlar arabanın yarım saat gibi bir süre durmadan aynı hızda giderse dayanacağını garanti ediyor. ama V sınıfı lastikler performansa yönelik üretilen ve ona göre fiyatı olan lastikler. ADAC ın lastik testleri vardı bulursam koyayım linkini yardımcı olur

en son çıkan sizin lastik ebatına uygun test
http://www1.adac.de/Tests/Reifentests/Sommerreifen/185_65_R15/tab.asp?ComponentID=280069&SourcePageID=280715
almanca terimlerin karşılığını yazacağım birazdan

trocken: kuru
nass: ıslak
gerausch: gürültü
kraftstoffverbrauch: yakıt tüketimi
verschleiss: aşınma

tabloda nekadar düşük okadar iyi

Teşekkürler verdiğiniz bilgi çok işe yaradı hatta bir iki arkadaşa da mail attım, onlara da yaradı. Emeğinize sağlık. Bu arada Fiyat performans olayında Michelin önde görünüyor. Dunlop baya uygun, birde Dunlop'un bu modelinin kompak ve küçük sınıflar için üretilmiş olduğu söyleniyor;ancak aşınma oranı baya yüksek
Lassa Impetus beni baya şaşırttı, yakıtta ve ses konusunda iyi ancak kuru ve ıslak zemin performansı diğerlerine göre oldukça geride kalmış :(
Bir de Michelin halk arasında yumuşak olduğu için çabuk aşınır gibi bir bilgi var ama bu tabloya göre acayip bir fark atmış diğer lastiklere...
« Son Düzenleme: 06 Mart 2010, 23:09:11 Gönderen: BuRZuM0765 »
Kapuçino Bej

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Michelinden bence şaşmayın derim... Yumuşak hamurlu lastik bittiği gözle görülüp neredeyse tek anlaşılır lastik. En güzel yolu kavrayan ve tutan lastik bana göre.

Lastik zamanla eridiği için altından sürekli taze hamur çıkıyor...

Çevrimdışı TOOWYLDE

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Toyo proxes CF1 öneririm.Kullanıyorum çok iyi bir yaz lastiği, fiyatı da çok uygun.

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Arkadaşımızın verdiği test sonuçlarına göre ufak bir analiz çalışması yaptım.
Trocken: Kuru zemin
Nass: Islak Zemin
Gerausch: Ses
Kraftstoff...:Yakıt tüketimi,
Verschleis: Aşınma
Tabloda Siyah nokta Markanın 1. , kırmızı 2. , mavi de 3. olduğu alanları işaret ediyor arkadaşlar. Biraz acele ettim ve bazı markalar da yok. Daha çok herkesçe bilinenler bunlar olduğu için seçim bu yönde oldu. Umarım Lastik seçiminde benim gibi kararsız kalanlara yardımı olur. Ayrıca burock arkadaşa da test sonuçları için tekrar teşekkür ederim.
İyi forumlar :)
« Son Düzenleme: 07 Mart 2010, 12:27:59 Gönderen: BuRZuM0765 »
Kapuçino Bej

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Evet arkadaşlar Michelin Energy Saver almaya karar verdim. Siparişi hemen verdim kargo bedava ve piyasa fiyatından biraz daha aşağı bir fiyat. Bu lastiğin ıslak zemin performansı hariç gayet yeterli görünüyor. Sonuçta fiyatına göre gerçekten güzel bir lastik uzun ömürlü olması da işime gelir.
Herkese teşekkürler. :ok:
İyi forumlar:)
Kapuçino Bej

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende yakinda değiştireceğim ama yokohama diyorum bu sefer.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Valla ben baya bir inceledim. Yokohama kötü lastik değil ancak aşınma olarak ülkemizin yollarına pek gitmez gibi yorumlar duydum. Ben eskiden kullanmıştım. Açıkçası normal bir kullanımda gözle görülür bir farklılık olmuyor zaten. Hayırlı olsun o zaman şimdiden :)
« Son Düzenleme: 09 Mart 2010, 17:57:38 Gönderen: BuRZuM0765 »
Kapuçino Bej

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben kullanmadım ama audi ve passat kullanan arkadaş kullanmadığım lastik kalmadı dedi ve hatta şimdi kışlık olarak michlın kullanıyor ondan memnun değil yokohamayı hemen geri taktı.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Evet Michelin lastiklerim geldi. Hemen servise gittim taktırdım, bir de hava değil de  bir gaz bastılar nitrojen sanırım. Faydalı mıdır, fark yaratır mı? Her neyse aracın gidişi değişti resmen, yol sesi ciddi oranda azaldı arkadaşlar tavsiye ederim. :ok:
Fiyat olarak da netten sipariş daha cazip görünüyor.
Önceki Lastiklerime gelince onlar da Dunlop SP Sport modeliydi.
Herkese iyi forumlar :)
Kapuçino Bej

Çevrimdışı sshusun

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
2005 model aracım şu an 46.000 km. de, 43.000 de iken üzerindeki dunlopları değiştirmek zorunda kaldım. 185/60/14 T lassa atracta aldım. ancak performans olarak dunloplar kadar iyi olmadığını gördüm. ayrıca lassa lar sert olduğu için çok ses yapıyor ve araç havada gidiyor hissi veriyor.  şimdiki aklım olsa tekrar dunlop sport alırdım.

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Benim Dunloplar baya yıpranmıştı. Ondan da baya fark etmiştir tabii.
Kapuçino Bej