škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Ehliyetler değişiyor..

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
                                                                                                                                                                                          Ehliyette radikal değişiklik

Sürücü  belgeleri AB ile uyumlu hale getiriliyor. Bir ömür boyu tek bir  ehliyetle araç kullanma dönemi kapanıyor. Sınav formatının da değişeceği  düzenlemeyle birlikte ehliyetin şekli de değişicek.                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Ehliyet  konusunda AB standartları geliyor. Öngörülen trafik reformlarıyla, 18  yaşında ehliyet alıp yıllarca aynı ehliyetle otomobil kullanma dönemi  kapanacak. AB stratejisi 2010 - 2011 Eylem Planı, 2918 sayılı  Karayolları Trafik Kanunu'na göre ilk etapta sürücü ehliyetleri AB  standardına kavuşacak. Daha sonra kamu ulaştırma araçlarına hız  sınırlayıcı teknik cihazlar takılacak; sürücü belgeleri sadece 5 yıl  için geçerli olacak. Belgeyi kullanmaya devam etmek için yeniden ehliyet  sınavına girilecek. İlk kez ehliyet alanlara, 2 yılı kapsayan staj  dönemi verilecek. Bu kişiler ‘2 yıllık stajyer sürücü belgesi' ile  araçlarını kullanabilecek. Bu sürede 2 kez kırmızı ışıkta geçen, 2 kez  hız limitini aşan, uyuşturucu ve alkol etkisiyle araç kullananların  ehliyetleri tamamen iptal edilecek.

REFORM NİTELİĞİ TAŞIYOR
Hükümetin,  “Reformları, AB istediği için değil, halkımızın yaşam düzeyini, hak  ettiği seviyeye yükseltmek için yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz”  şeklinde verdiği taahhüt, trafik canavarının yok edilmesini de  kapsayacak kadar genişledi. Bakanlar Kurulu'nun önceki gün kabul ettiği  Türkiye'nin katılım süreci için ‘AB stratejisi 2010-2011 Eylem Planı'  2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nda bir reform niteliği taşıyor.  AB ile müzakere eden Türk yetkililerin verdiği bilgiye göre “Ülkemiz  sürücü belgelerinin AB sürücü belgeleriyle uyumlaştırılması; belirli  araçlara hız sınırlayıcı teknik cihaz takılması” olarak belirtilen kanun  değişikliği, kısa ve orta vadede köklü değişiklikler getiriyor.

Taksi  sürücülerine GPS zorunlu olacak
• Ehliyet, 5 yıl geçerli olacak ve  ehliyetin son kullanma tarihi yazılı olarak belgede yer alacak. Süreyi  uzatmak isteyenler, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu alacak  ve sürüş testlerinden geçirilecek. Sadece testi geçenlerin ehliyeti  yenilenecek.

• Otobüs, kamyon ve çekicilere hız sınırlayıcı cihaz  takılması mecbur tutulacak.

• Taksi sürücüleri araçlarında yer  tespit cihazı GPS ile yön belirlemek için navigasyon cihazlarını  taktırmak zorunda olacak.

• Okul servis araçlarını kullananların  deneyimli olmaları istenecek ve araçlarda her koltuk için emniyet kemeri  bulunması şartı aranacak.

• İzinsiz otoparkçılık yapan, yol  kenarına park eden araç sürücülerinden park parası isteyen kişiler hapis  ve para cezası ile cezalandırılacak.

• 1 Nisan 2008'de başlayan  ve vatandaşların kaza yaptıktan sonra kendi aralarında tutanak  düzenlemesini öngören değişiklik zorunlu olacak. Tutanak düzenlenmediği  takdirde, polis yerine sigorta ekspertizleri kaza yerine çağrılacak.

EHLİYET  ŞEKLİ DEĞİŞECEK
Ehliyetlerin şekli ve koşulları değiştiriliyor. Yeni  ehliyetin ön yüzünde fotoğraf, ad-soyad, doğum yeri, tarihi, geçerlilik  süresi yazılacak, ehliyetin verildiği yer ve makam, belge no, imza,  adres ve sürücü belgesi sınıfı yer alacak. Sağ üst köşede TR kısaltması  bulunacak ve ehliyetler yeniden sınıflandırılacak. Otomobil kullananlara  BE sınıfı ehliyet verilecek. Sürücü otomobilin yanı sıra otobüs  kullanmaya da yetkiliyse, BE'nin yanına ‘BE C1E gh' şeklinde ek harfler  yazılacak. Kamyon sürücülerinin sınıfı CE, otobüs, midibüs, minibüs,  römorklu minibüs kullanıcılarının D, D1, D1E, DE olacak. Traktör  sürücülerine F, iş makinesi sürücülerine G, sakat ve hastaların  kullandığı motosiklet ve otomobil sürücülerine ise H sınıfı verilecek.

İkinci  el otoya yeni düzenleme yolda
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün,  ikinci el oto pazarını düzenleyeceklerini söyledi. Ergün, ağır kaza  sonucu perte ayrılmış, yani ölmüş araçların, sigorta-kasko şirketlerince  piyasaya satıldığını, bu hurdaların oto sanayi sitelerinde tamir  edilerek kayıtdışı olarak yollarda dolaşabildiklerine dikkat çekti.  Ergün “İkinci el pazarının düzenlenmesi gerekiyor. Otomotiv sektörü de  bu konuda bize bir rapor sundu. Üzerinde çalışıyoruz. Birlikte kısa,  orta ve uzun vadede yapılabilecekleri yapacağız. İkinci el piyasası  bizde, birinci el kadar önemli. Milyonlara varan rakamlardan söz  ediliyor” dedi.Star
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

hakanerdogan

• Ziyaretçi

efe_38

• Ziyaretçi
ben biliyordum ya bize epey bir girecek :D 2 sene stajerlik ney ya bilen adam yanlız başına çıksın trafiğe sanki yiyecekler :D 5 senede birde yenileme,oda iyimiş işimiz gücümüz olmayacak zart zurt sınava girecez :D

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim ehlıyetın değişmesi gerekiyor.fotografı yok silindi.ben biraz daha bekleyeyeim o zaman

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: demir_01;84485
benim ehlıyetın değişmesi gerekiyor.fotografı yok silindi.ben biraz daha bekleyeyeim o zaman

Benimkininde resim tarafında preslemede nolduysa artık hava yapma durumu söz konusu, kenarı köşesi hep kıvrıldı her gün polise göstermekten :++:

Sen pederinkini görme :D:D

3 parça şu an ve üzerinde hiç bişey okunmuyor :++: :++: :++:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Millet nasıl dökülecek görün o sınavlarda..Acayip rüşvet döner şimdi ha 5 yılda bir..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mygokhan;84558
Millet nasıl dökülecek görün o sınavlarda..Acayip rüşvet döner şimdi ha 5 yılda bir..

Ne iyi dedin.

Bugün arabayı temzlediğim boşlukta bi sürücü kursunun eğitim aracı vardı, öğrenci bayan. Tur atıp duruyorlar. Araba ne zaman yanımdan dönse boğazımda burnumda bir acıma, bir ekşime böle dıhanma nası anlatsam bilemedim.

Soradan benim jeton düştü, baskı kokusu :hanz:

Bunlar yine yanımda durdu, arabayı sürüyor yavaş yavaş hatun, şöle bi el edip durdurdum,

-Hocam eğitimi bölüyorum çok afedersiniz, kusura bakmayın ama açık havada bile ciddi rahatsız oldum buram buram baskı kokuyor dedim, hanımefendinin sol ayağı galiba hep debriyajda!

dedim.

-Aaa gerçekten evet!

falan oldu ortam :++:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;84561
Ne iyi dedin.

Bugün arabayı temzlediğim boşlukta bi sürücü kursunun eğitim aracı vardı, öğrenci bayan. Tur atıp duruyorlar. Araba ne zaman yanımdan dönse boğazımda burnumda bir acıma, bir ekşime böle dıhanma nası anlatsam bilemedim.

Soradan benim jeton düştü, baskı kokusu :hanz:

Bunlar yine yanımda durdu, arabayı sürüyor yavaş yavaş hatun, şöle bi el edip durdurdum,

-Hocam eğitimi bölüyorum çok afedersiniz, kusura bakmayın ama açık havada bile ciddi rahatsız oldum buram buram baskı kokuyor dedim, hanımefendinin sol ayağı galiba hep debriyajda!

dedim.

-Aaa gerçekten evet!

falan oldu ortam :++:

:++: :++: :++: :++: :++: alem adamsın ya gidip durdurdun bide :++::++::++::++:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

hakanerdogan

• Ziyaretçi
E yapışacak yanacak bişi olacak kalacaklar orda :D

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bunlar mıllet ehlıyet alamayıp skoda bınemesınler dıye ellerındn gelenı yapıyolar..ama bu turk mılletı hıç pes edermı :) ayrıca ben bu yasayı şiddetle kınıyorum.böle saçmalıkmı olur yaa..

Çevrimdışı mertozbek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
3 senedir stajer gelcek diyolar ama hala yok ortada :) :D:D

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar alkol,kırmızı ışık ihlali konularında ehliyet iptali güzel şeyler ama 5 yılda bir sınav işi rüşvete sürükleyip kapı aralamalar olacaktır.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
geçen bankadayım adamın birine ceza kesmişler emniyet kemerinini takmadığı için adam ısrarla sitem ediyo görevliye şehir içinde kemer takmadım diye ceza kestilerdiyor.bunun üstüne bide emniyet kemeri sırf uzun yolda takılmıyo mu diyede soruyo görevliye ben gülmekten yerlerdeyim o sıralar:D

Uzun lafın kısası 5 yılda bir yeniden test iyi oldu diyecem ama rüşvetten oda uygulanmaz bizim ülkede

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;84591
geçen bankadayım adamın birine ceza kesmişler emniyet kemerinini takmadığı için adam ısrarla sitem ediyo görevliye şehir içinde kemer takmadım diye ceza kestilerdiyor.bunun üstüne bide emniyet kemeri sırf uzun yolda takılmıyo mu diyede soruyo görevliye ben gülmekten yerlerdeyim o sıralar:D

Uzun lafın kısası 5 yılda bir yeniden test iyi oldu diyecem ama rüşvetten oda uygulanmaz bizim ülkede

İşte öyle adamlara :sopa::sopa: lazım :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı classic

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;84455
Peki biz aynen devam mı? :D

Bende merak ettim şimdi.