škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Neden 5 bijonlu

0 Üye ve 8 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı igneli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Neden 5 bijonlu??

Doğru düzgün jant bulamıyoruz piyasa 5 bijonlu olduğu için. Halbuki 4 bijonlu çok güzel jantlar var :(

Facede grup açıp 4 bijonlu üretmelerini mi istesek napsak?!?

efe_38

• Ziyaretçi
bilmiyorum vardır bi bildikleri heralde.

bizdeki caddy'de 5 bijonlu ama piyasada gayet hoş jantlı caddyler dolanıyor biraz araştırmak lazım gibi :)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bana görede çok hoş jantlar var 5bijonlu belki küçük ölçülerde sıkıntı olabilir:)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Adamlar mühendisliği sağlamlığa göre düşündükleri için 4 bijon yerine 5 bijon düşünmüşler.Çoğu kaliteli ve büyük otomobil firmalarında 5 bijon kullanılır.(Mercedes, BMW vs..)

Tabi 4 bijon güvensizdir demek değil tabi bu da..Teker bağlantısının sağlam olması açısından 5 bijon olması cidden faydalı.Dikkat edin yük araçlarında hep 5 bijon var.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Valla ben bizim EGO Manların tekerlerde 650-700 tane sayıyorum :++:

Sağlamlık işin olayı.

Şimdi şöyle düşünmek lazım. Aslında alaşım jant hiç bir koşulda kaba sac jant kadar güvenli değil. Bu konuda hemfikir olalım itiraz kabul etmiyorum, polemiğede girerim çok pis. :hanz:

Tekeri kaldırıma taşa kayaya veya herhangi bir sebepten ötürü bir yere vurduğunuzda olayın gerçekliği ortaya çıkar. Yani sadece bijon değil jantında malzemesinin kalitesi önemli.

Haaa, şimdi 4 delik açılmış jant göbeği ile 5 delik açılmış jant göbeği dirençleri nasıl olur, bakın bu tartışılır eş malzeme kalitesinde. Hani çok delersen göbeği direnci düşer falan...

Ama malzemesine güvenen 5 bijon yapıyor sağlama alıyor kanaatindeyim.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;85544
Valla ben bizim EGO Manların tekerlerde 650-700 tane sayıyorum :++:

Sağlamlık işin olayı.

Şimdi şöyle düşünmek lazım. Aslında alaşım jant hiç bir koşulda kaba sac jant kadar güvenli değil. Bu konuda hemfikir olalım itiraz kabul etmiyorum, polemiğede girerim çok pis. :hanz:

Tekeri kaldırıma taşa kayaya veya herhangi bir sebepten ötürü bir yere vurduğunuzda olayın gerçekliği ortaya çıkar. Yani sadece bijon değil jantında malzemesinin kalitesi önemli.

Haaa, şimdi 4 delik açılmış jant göbeği ile 5 delik açılmış jant göbeği dirençleri nasıl olur, bakın bu tartışılır eş malzeme kalitesinde. Hani çok delersen göbeği direnci düşer falan...

Ama malzemesine güvenen 5 bijon yapıyor sağlama alıyor kanaatindeyim.

:+1:907

bizim puntonun jantını yaklaşık 25-30 kollu, bu kolların hepsini serviste kırık gördüm üstelik araç kaza yapmamıştı kaldırıma çarpmış sadece dedim neden yapıyonuz bu jantı:hanz:

jant bu

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: dgn;85548

bizim puntonun jantını yaklaşık 25-30 kollu, bu kolların hepsini serviste kırık gördüm üstelik araç kaza yapmamıştı kaldırıma çarpmış sadece dedim neden yapıyonuz bu jantı:hanz:

Artiztik kaygı. :hanz:

Çevrimdışı igneli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hangi Jantcıya gitsem 5 bijonlu az çeşidimiz var bulamazsınız çok fazla diyorlar. 4 Bijon içinmiş çoğu. Acaba şahinler doğanlar çok jant değiştirdiği için mi 4 bijonlu jant getiriyorlar :s

Altı üstü bir sarı jant istiyorum :(

hakanerdogan

• Ziyaretçi

Çevrimdışı Real81

• ROOMSTER COMFORTSPORT 1.4 TDI 105 HP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
piyasada 16" 5 bijon jant bulmak gerçektende zor... gözde jant tedarikçileri 17-18" jant getiriyor sürekli...

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
BBS nin çok güzel jantları var ama boyutları büyük. .

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;85654
BBS nin çok güzel jantları var ama boyutları büyük. .

Çok hoş bir jant mış..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı mertozbek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bende tam tersine 5*110 5*112 fln çok war diye biliyorum çnkü laguna için jant ararken 5*108 nereye gttysem 1-2 model bazı yerlerde de hiç yoktu ama bu 112 ve 110 vw grubu ve bmw mercedes grubu diye biliyorum we çok fazla çeşit vardı ama küçük ebat için bilmiyorum tabi benm sölediklerim 17 ve üstü.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kosei,Enkei gibi uzakdoğulu markalara bakın. Pek çoğunda 5 bijon bulunur, hele Racing veya Tuning serilerinin neredeyse tamamı 5 bijondur. Aslında ünlü markaların çoğunda rahatlıkla bulunuyor, OZ Racing, MOMO gibi. OZ mesela Ferrari'ye jant verir ve Ferrari 5 bijon kullanır, 5 bijon geometrisi en düzgün janttır (arabalar için). Piyasada bol bulunan jantlarda 5 bijon zor bulunur, adamlar genele hitap etmek için bu şekilde tercih yapıyorlar, yoksa yok değil.

Çevrimdışı igneli

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;85596
Mevcudu boyayın istediğiniz renge.
Normalde yok. Sadece renkte değil. Ama sarı jant güzel durur gibi geldiği için bana ona baktım sadece ama siyah veya parlaklardan da yok :(