škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeniden canlanan bir E30

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aracın öncesi

ve nerdeyse sona yaklaşmış hali

araca yapılan her işlemde yanındaydım her anın ayrı ayır resimlerini çektim sırasıyla anlatırsak
ilk olarak motoru söktük dağıttık ve yeni sekman piston ve conta takımı aldık bu arada blokda taşlanmaya gitti
iç aksamdaki herşey en küçük vidasına kadar söküldü
gaz pedalının altında çıkan çürük yerine yeni saç kaynatıldı
koltukların altında ezilen elektirik tesisatının yenisi döşendi
çıkan eski koltuklar hurdaya ayrıldı yerine deri koltuk alındı
eskiyen tavan döşemesi değiştirildi
e tabiki haliyle zemin halısada aracın rengine uygun döşendi
bu kadar şey yaptık kapı kartonlarına deri kaplatalım demi
biz bu işlemleri hallederken araç doğrultma atölyesinden gelmişti bile
uzun süren macun ve zımpara işlerinden sonra nihayet araç boyaya hazır hale geldi
işler artık iyice çığrından çıkmışken zaten alırkende beğenmediğim rengini değiştirmek istedim
iş öyle olunca araç bu seferde kaportacıya gitmek zorunda kaldı komple göğüs söküldü camlar üstünden alındı
ve sonunda araç boyaya hazırdı 1 hafta sonunda araç boyanmış ve bitmiş bir halde beni bekliyordu
sonra tekrar kaportacı motorcu derken araç bu halini aldı şimdi sırada aracın pasta cilası ve ufak tefek bazı işleri kaldı sonrasında araç vizeden de geçtimi evimin garajında sadece hafta sonları kullanmalık bir aracım oldu demektir
bu işlemelerin hepsi 3 ay gibi bir zaman aldı kimi zaman sinirlerim zıpladı kimi zaman güldük eğlendik ama her anında yanında olmak gerçekten keyif verirci bir işti yeri geldi zımpara yaptım yeri geldi motor topladım bütün bu işlemeler araç dahil olmak üzere 16 bini buldu sanırım uzun bir süre sanayi yolu gözükmez bana :) yorumlarınızı esirgemeyin
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
"Aaa 16.000 e e36 3.20 alırdın yahuuu" diyen bedbahtların olacaktır :D :++:

Hattiriniz dediğini duyar gibiyim.

Allah kaza bela vermesin. tütütüt meaşallah...

Ugur A.

• Ziyaretçi

efe_38

• Ziyaretçi
bu aracın yolda dikkat çekmesi için daha 3-5 bin lira harcanmalı,araç çok diri olmuş ama kendini belli etmiyor.misal ön pampon m2 teknik takılabilir,boyama yapılmış pekte hoş durmamış.

ön farlar değişmeli harap olmuş,jant ve lastik gerekiyor gibi,aynalarda değişirse fena olmaz,arkaya 2 çıkış adana tipi egzoz güzel olur,plakalar app olursa yakışır vs...

eleştiri gibi anlamayın sadece görüşlerim :) aracı güzel toplamışsınız,şasi falan taş gibi belli oranlara bakarak ama birazda göze hitap etmeli...

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: efe_38;95827
bu aracın yolda dikkat çekmesi için daha 3-5 bin lira harcanmalı,araç çok diri olmuş ama kendini belli etmiyor.misal ön pampon m2 teknik takılabilir,boyama yapılmış pekte hoş durmamış.

ön farlar değişmeli harap olmuş,jant ve lastik gerekiyor gibi,aynalarda değişirse fena olmaz,arkaya 2 çıkış adana tipi egzoz güzel olur,plakalar app olursa yakışır vs...

eleştiri gibi anlamayın sadece görüşlerim :) aracı güzel toplamışsınız,şasi falan taş gibi belli oranlara bakarak ama birazda göze hitap etmeli...

:+1:

Ben çok daha iyi birşeyler bekliyordum.
İç döşeme vs güzel olmuş ama detay çalışılmamış araçta.

Dış tekrar toplanmak istiyor özellikle.:)
Kaporta işçiliği vs biraz kötü kalmış:(

Yanlış anlama ama abi sakın,sadece görüş:)

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: efe_38;95827

Benim bulundugum bölgede bir sürü m2 tamponlu, borbet jantlı E30 olunca aracı orjinal olarak toplamak daha mantıklı geldi, yalnız bu hep böyle olacak değil tabi, sıkılınca tamponları değişicem..
far için sanayide birinden haber bekliyorum, benimde pek hosuma gitmiyo..
jant değişmicek çünkü üzerindeki jantlr değerli, arabayı sokaklarda gezen apaçilerden en iyi ayıran nokta diyebilirim benim için, sadece tamire gidecek boyanacak falan.. Lastikleri değişicem..
ayna konusunda herhangi bi fikrim yok, bence gayet iyi ama senin görüşünü merak ettim mesela nasıl bi ayna takabilirim?
ben arabaya eğer eksoz yaparsam son susturucu falan takmam, yani kaliteli bişey çıkması lazım, doğan veya şahin değil ki bu araba sokaklarda patlak patlak geziyim :) yani yaparsam komple yaparım ki şu an onun için hiç para harcayasım yok :) görüntü olarak banada bi hayli itici geliyo, muhtemelen başlıkla o görüntü kirliliğini temizlemeye çalışırım :)
tabi bi iki ufak ayrıntı daha var arkadaslar, bu araba tam anlamıyla pişmedi daha :) plakaları vizeden sonra değişicek ve app olmasada daha güzel ve yasal bi şekle giricek :) camlara film çekerim muhtemelen.. bu arabanın belkide %50 tamamlanmış hali..

yani şu an için herhangi bi modifikasyona sıcak bakmıyorum, orjinal kalması bi süre benim için daha iyi olacak, zaman içerinse yapılabilir ama :)
« Son Düzenleme: 20 Nisan 2010, 19:51:06 Gönderen: serkan35 »
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dıştan ufak tefek aksesuralarla makyaj yapılabilir ön tampon altına rüzgarlık gibi biraz daha rabayı hoş göstericek rötuşlar. .

Birde eksoz orjinalmi bilmiyorum ama kötü duruyor doğrusu daha orjinal kafa patlatmayan cinsten güzel bir şey aparsanız daha hoş durabilir :)

İç gögüste biraz kirli kalmış gibi geldi güzelce temizlenip bakım yapılınca o da güzel duracaktır :)

Hayırlı olsun kazasız belasız güzel hafta sonları :)

efe_38

• Ziyaretçi
misal ben bu e30'a hastayımdır(adanalı filmindeki bir araç) benim söylemek istediğim tampon işte bundan ve aynalarda böyle olabilir büyük ihtimal sizdekiyle aynı ama bunda kaportayla aynı renge boyanmış.

ve iç kabin ise şöyle birşeyden esinlenerek yapılabilrdi

zaten bu direksiyon 200 tl recarto koltuklarda tüm seti 1500 tl falan,göğüste biraz bakım görse bu hale gelir.

yani 16 bin liraya mal olmuş bu araç 6 bin alımını çıksak 10 bin harcanmış bir araca bence daha çok eksiği var.

bakın şu araçta kayseride yapıldı ilk halini bilirim resmen hurdaydı ve sonuçta 16 bin liraya satıldı yani 14e mal olmuştur.sizde aşağı yukarı bu kadar para harcadınız ve bundan daha çok emek verdiniz ama çıkan sonuçlar karşılaştırıldığı zaman?

ben sadece fikirlerimi söylüyorum kimine göre doğru kimine göre yanlıştır orası tartışılır,bana honda falan sorsanız hiçbirşeyini bilmem ama konu e30 olduğunda az biraz bilgim vardır...

şuan müsayit değildim bu kdar yazabildim yarın inş daha ayrıntılı açıklamalı fotolu fikirlerimi sunarım :)

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim aynam gövde rengi olsa, sonradan boyanan broadwayler gibi olabilirdi ve ben o riski göze alamadım. arabada herşeyi 4/4lük yapmaya maddi imkanlar el vermediği için bazı riskler harbiden dışardan bakıldığı gibi kolayca alınamıyo :) ayna belki küçük bir ayrıntı ama bunun gibi nice örnekler var..

verdiğiniz iç resimde ki araba galiba gerçek bir m3, 6ileri şanzıman var yanlıs görmüyorsam tabi, araç benimkinden üst model ve m40 motor haliyle donanım farkı var mesela klima mesela yol bilgisayarı gibi.. orta konsolda bende olmayan şeyler ve benim aracıma klima takmak nerdeyse bin lira gibi bi rakama geliyodu.. birde direksiyon farklı, benim direksiyon zaten kırıldı kırılacak, araç daha tam rayına oturmadıgı için üzerinde yeni direksiyonun harab olmasını istemiyorum, direksiyonun tam suyu cıksın 3 kollu direksiyon benimde aklımda..

birde koltuklar farklı, onun üzerinde "muhtemelen orjinal" recaro koltuklar var ve piyasa fiyatı 2.el için konusuyorum 1-1.5 civarında.. üzerindeki koltuklara 500 lira verdim.. 10bin gibi bi para harcandı doğru ama bunun içinde sıfır şanzıman sıfır difransiyel sıfır motor gibi yüksek maliyetli kalemler var :) bu aracın sadece boyası yaklaşık 1.5 ay sürdü, aracın müthiş bir kaporta masrafı vardı yani.. bende mesela ilk olarak siyah veya bordo düşünüyodum ama aracın kaportası buna müsait değildi.. haliyle benim zorlamalarımla araç 2 kere boyandı :) ama sonuç kötü olunca gümüşe çevirdik..

ha birde şöyle birşey var, Allah kimseyi burdaki esnafların eline düşürmesin. Ben eminim ki Ankara'da olsam çok daha ucuza çok daha kıymetli bi araç çıkartabilirdik..

Şunu tekrar belirtmek istiyorum, benim bu aracı toplamakta ki amacım kesinlikle "modifiye 1.si, yan 1.si" yapmak değil. ben olabildiğince orjinal bi araç yapmaya çalıştım. Diğer mesajımda da söyledim, zaman içerisinde aracın üzerinde "yavaş yavaş" değişiklikler yapabilirim. Bu değişikliklerde BMW adına yakışan şeyler olacak, benim bu arabayı toplarken ki en büyük korkum arabanın sokak tabiriyle apaçiye çıkmasıydı ki bunu önlemek için çok çok çaba sarfettim :) o yüzden orjinal olması daha uygun :)
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yanlış anlaşılmasın,araca verdiğiniz emek apaçık ortada.
Ancak sizinde belirttiğiniz gibi ustalar biraz boşlamış olayı...

Örneğin sadece kaporta işçiliği bile iyi olsa bu araç süper dururdu.
Yine diri duruyor ama yeniden toplanmış gibi durmuyor...

Gerçi buda bir avantaj:ok:

Zamanla herşey rayına oturacaktır...

Jantlar boyansın,filmler çekilsin,plakalar dğeişsin,farlar değişsin;o zaman bu görünümden kurtulacaktır ve güzel duracaktır araç:ok:

İç mekan gayet güzel.
İyice bir temizlendikten sonra kendini belli eder:ok:

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
tamponları ve tampon altlarını tekrar boyatıcam, benimde gözüme hos görünmüyo acıkcası.. kaportayada giricek, kapı ayarları falan var yapılacak şu an aracın çoğu civatası tam takılı bile değil herşey emanet gibi duruyo.. diyorum ya yarısı bitti diye :)

en azından yürüyeni ve motoru sorunsuz sıfır tıkır tıkır :) kaporta elbet düzeltilir tek derdi o olsun :)

birde detaylı temizledik mi arabayı, inş p.tesiye kadar güzel bişey çıkar  :)
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: serkan35;95989
tamponları ve tampon altlarını tekrar boyatıcam, benimde gözüme hos görünmüyo acıkcası.. kaportayada giricek, kapı ayarları falan var yapılacak şu an aracın çoğu civatası tam takılı bile değil herşey emanet gibi duruyo.. diyorum ya yarısı bitti diye :)

en azından yürüyeni ve motoru sorunsuz sıfır tıkır tıkır :) kaporta elbet düzeltilir tek derdi o olsun :)

birde detaylı temizledik mi arabayı, inş p.tesiye kadar güzel bişey çıkar :)

Geç olsun,güzel olsun:ok:

Eğer maddi durum kısıtlıysa önce güvenlik diyerek lastikleri değiştirirsiniz sanırım:ok:

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Can;95991
Geç olsun,güzel olsun:ok:

Eğer maddi durum kısıtlıysa önce güvenlik diyerek lastikleri değiştirirsiniz sanırım:ok:

lastiklerde daha karar veremedim, michellin mi yoksa nokian mı daha sessiz.... onun kararını verdiğim an değişicem lastikleri.. zaten jantlar sökülecek boyanmak için, sıfır lastiklerini temiz jantlarıya beraber takalım diyorum :)

asıl parayı E39'a harcamak istiyorum acıkcası.. bu araba zevk aracı olsun benim için hafta sonları bineyim :D inş E39'a yeni jant m tamponlar falaan.. off bak masraflarımı hatırlattın bana :D çokk çalışmam lazım çokkk :D
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: serkan35;95998
lastiklerde daha karar veremedim, michellin mi yoksa nokian mı daha sessiz.... onun kararını verdiğim an değişicem lastikleri.. zaten jantlar sökülecek boyanmak için, sıfır lastiklerini temiz jantlarıya beraber takalım diyorum :)

asıl parayı E39'a harcamak istiyorum acıkcası.. bu araba zevk aracı olsun benim için hafta sonları bineyim :D inş E39'a yeni jant m tamponlar falaan.. off bak masraflarımı hatırlattın bana :D çokk çalışmam lazım çokkk :D

NOKIAN ı bilmiyorum ama Mıchelin bu konuda liderdir:ok:

AHHH AHH:ok:

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
birde benim araç bordoya, düşünmesi bile güzel (: şöyle açmışım sanroofumu, izmirin cânım kordonunda yavaşça ilerliyorum.... la git akşam akşam öldürdün beni :D
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect