škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Carbon Clean Yararlı Mı Yoksa Zararlı Mı?

Ziyaretçi · 17 · 8929

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Carbon Clean Yararlı Mı Yoksa Zararlı Mı?

Carbon Clean işlemi yaptırmak turbo arızasına yol acıyorsa hangi işlem mantıklı olur?

Suzuki Grand Vitara 1.9 Dizel araç sahibiyim. Ülkemizde kullanılan Euro dizel yakıtların araçta yarattığı kurumlanma yüzünden zaman zaman Carbon Clean işlemiyle temizlenmesi gerektiğini bazı dergilerde okuduğum için biliyorum. Ancak geçmişte sizin bir yazınızda Carbon Clean işleminin turbo arızasına neden olduğunu yazdığınızı hatırlıyorum. Bu doğru mudur? O zaman ne yapmak gerekir? Carbon Clean işlemi yaptırmak turbo arızasına yol acıyorsa hangi işlem mantıklı olur?
Hüseyin ERÖZ

Dizel motorların yakıtı olan motorin yani mazot bünyesinde ihtiva ettiği kükürt ve diğer kimyasallar nedeni ile kurum yapma özelliğine sahiptir.
Bu kurumlanma ise bilhassa supap yuvalarında birikmekte ve motorun gerek hava almasında, gerek egzoz gazlarını dışarı atmasında zamanla zorlamalara neden olarak hem motorun performansı düşmekte, hem de tüketim artmaktadır.
Son yıllarda geliştirilen özel Eurodizel özelliklerinde yakıtlarda ise kükürt miktarı oldukça az olmasına rağmen, kurumlanma sadece daha az ve uzun vadede olmakla beraber sorunu kökünden giderememiştir.
Bu nedenle de ortalama 40-50 bin km'de bir Carbon Clean veya benzeri temizleme araçları ile bu kurumların temizlenmesi gerekmektedir.

Carbon Clean'ın sık sık ve bilinçsizce ve bilhassa benzinli yaşlı motorlarda uygulanması ise hem motorun faydalı kurumlarını yakmakla, hem de bu kurumların bertaraf edilmesi de yağ yakma gibi sonuçlan üretmektedir. Ancak bu sadece benzinli motorlar için geçerlidir.
Onno USTA

Alıntı : http://www.arabam.com/haber.aspx?HID=1&PID=685&haberID=286193&baslik=CARBON%20CLEAN%20YARARLI%20MI,%20YOKSA%20ZARARLI%20MI?

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63
bunu okumuştum.paylaştıgın için teşekkürler ugur abi.hatta bu suzuki grand vitaracıyı birkaç başka sitedede aynı soruları sorduguna denk gelmiştim
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Carbon clean yapıldı bizim şirket aracına (doblo 1.3 m.jet) Memnun kalmadık.Belkide iyi yapamadılar.Amao riske bir daha girmem..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı azakoglultd

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
ben benim eski fabia ya yaptırmıştım 90.000 km de iken baya fark etmişti

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim araca yaptırdım... (tdi) sakarya bülbül lerde... hiç farketmedi...
" ALLAHIM GÖNLÜMDE OLANI HAKKIMDA HAYIRLI EYLE, HAKKIMDA HAYIRLI OLANA GÖNLÜMÜ RAZI EYLE..."[SIGPIC][SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: beytullah;8658
benim araca yaptırdım... (tdi) sakarya bülbül lerde... hiç farketmedi...

bunu bildiğim iyi oldu, denek olmayacaz en azından yapılmısı var :kiki:

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;8660
bunu bildiğim iyi oldu, denek olmayacaz en azından yapılmısı var :kiki:

bülbüllere arabayı bıraktım çekişten düştü diye... carbon yaptılar... tamam hallettik diye verdiler... hiçbişey değişmedi... kendilerine söledim 2-3 gün bizde kalsın biz bi araştıralım dediler... şimdi önlerinden bile geçmiyom... istanbula iş çıkartmaya çalışıyom... serkanı bi ziyaret edecem...:ok:
" ALLAHIM GÖNLÜMDE OLANI HAKKIMDA HAYIRLI EYLE, HAKKIMDA HAYIRLI OLANA GÖNLÜMÜ RAZI EYLE..."[SIGPIC][SIGPIC]

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: beytullah;8664
bülbüllere arabayı bıraktım çekişten düştü diye... carbon yaptılar... tamam hallettik diye verdiler... hiçbişey değişmedi... kendilerine söledim 2-3 gün bizde kalsın biz bi araştıralım dediler... şimdi önlerinden bile geçmiyom... istanbula iş çıkartmaya çalışıyom... serkanı bi ziyaret edecem...:ok:

turbodan şüphelen abi, senin km yüksek zira.

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;8673
turbodan şüphelen abi, senin km yüksek zira.

abantta serkan bakmıştı... turboda sorun gözükmüyo demişti... bikaç bişey söledi... hava filtresinin arkasında bi parçaydı... buluşmada çözeriz sorunu... bi fırsatını bulsam gidecem şahkan'a ama... :ok:

Çevrimdışı mihalgazi

• Site Güvenliği
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: beytullah;8664
pazara halledersin beytoom...:D

SKODATURKEY ailesi bir AYRICALIKTIR

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mihalgazi;8727
pazara halledersin beytoom...:D

pazar fuara gitmeyecezmi... tatil günü kapalı olurlar... uğraştırmayalım...

Çevrimdışı azakoglultd

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar fayda göremeyenler için biraz detaylı bilgi vereyim , carbon clean patentli bir marka ve işlemdir ama piyasada birçok farklı marka adı altında biz carbon clean yapıyoruz diyip gereksiz işlem yapan biçok firma var , carbon clean n Turkiye de tek yetkili yapabilen yerler BOSCH servisleridir ve kullandıkları şişenin markasıda carbon clean dir buna mutlaka dikkat edin , yani başka marka olup altında ufak carbon clean yazanlara aldanmayın.

Carbon clan sonrasında ise yapmanız gereken ortalama 50-100 km motoru 4000 devir üzerinde sürmek ve eğer imkanınız varsa usun bir yokuş aşağı yolda hiç gaza basmadan sadece arabayı kompresöre bindirerek bi 5-10 dakika sadece kompresörde ve devir 4000 üzerinde kullanın.

Daha sonra hayırlı uğurlu olsun bütün kurumlardan kurtuldunuz :) :) :)

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: azakoglultd;8846
arkadaşlar fayda göremeyenler için biraz detaylı bilgi vereyim , carbon clean patentli bir marka ve işlemdir ama piyasada birçok farklı marka adı altında biz carbon clean yapıyoruz diyip gereksiz işlem yapan biçok firma var , carbon clean n Turkiye de tek yetkili yapabilen yerler BOSCH servisleridir ve kullandıkları şişenin markasıda carbon clean dir buna mutlaka dikkat edin , yani başka marka olup altında ufak carbon clean yazanlara aldanmayın.

Carbon clan sonrasında ise yapmanız gereken ortalama 50-100 km motoru 4000 devir üzerinde sürmek ve eğer imkanınız varsa usun bir yokuş aşağı yolda hiç gaza basmadan sadece arabayı kompresöre bindirerek bi 5-10 dakika sadece kompresörde ve devir 4000 üzerinde kullanın.

Daha sonra hayırlı uğurlu olsun bütün kurumlardan kurtuldunuz :) :) :)

düzcede bosh servisi var... carbon yaptırıp bolu dağını çıkıp insem 70-80 km yol yapar... kurumdan kurtulduk o zaman... bi bosh a uğrayayım...:)

Çevrimdışı s.alkan

• Servis Müdürü
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.sahkanotomotiv.com
depolarında pompa bulunan araçlarda fazla para ödemen carbon clear yapmanın sırları pazar günü tunnig fuarında şahkan otomotiv temsilcilerinden öğrene bilirsiniz.

bu arada ben dün fuara gittim çok küçük bir fuar

fuara gelen arkadaşlar erken saate gelirlerse iyi olur öğleden sonra çok kalabalık olur rahat hareket edemezler buluşma saatini belirleyelim.
---------------1.4 TSI 180 HP-------------------------

Çevrimdışı beytullah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: s.alkan;8861
depolarında pompa bulunan araçlarda fazla para ödemen carbon clear yapmanın sırları pazar günü tunnig fuarında şahkan otomotiv temsilcilerinden öğrene bilirsiniz.

bu arada ben dün fuara gittim çok küçük bir fuar

fuara gelen arkadaşlar erken saate gelirlerse iyi olur öğleden sonra çok kalabalık olur rahat hareket edemezler buluşma saatini belirleyelim.

biz düzceden 3 kişi gelecez bi terslik olmazsa inş... siz yer söleyin orda buluşalım... fuarda detaylıca konuşuruz...:ok: