škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fiat Doblo'nun Turbo hortumu patladı!

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dün akşam mazot bitmek üzereydi.Öyleki deponun tozunu bile çektik :D Ama bir ara bir baktık araç rampayı zor çıkıyor.Yakıttan mı acaba dedim ama camı açınca tıslama sesini duyunca teşhisi koydum.Hemen ustama gittim.Bir baktım turbo hortumu yarılmış.Erimiş adeta.Hemen değiştik.İşçilik dahil 95 TL para verdim.

Patlak hortum bu

Bizim şirketin emektar 132.000 km'deki canavarı:)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bildiğin plastik ya nasıl böyle bişey kullanmışlar şarşırdım doğrusu :D

Bizdekiler kalın kauçuktan yapılmış bu çok ince bence .

Çevrimdışı mert0640

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
turbolu arabalarda dikkat edilmesi gereken bi unsur.
hortumlardaki ufak kaçaklar bile büyük güç kaybına neden oluyor
benim de turbo hortumunda fay hattı varmış servise sordum sadece parça 200 lira dediler.bende arkama bakmadan kaçtım:D
büyük bi hortumcuya gittim ve orjinaliyle birebir aynı malzemeden olan bi hortum aldım güzelce taktım.2.000 km dir 0.7 ile 0.9 bar arası kullanıyorum taş gibi duruyor.
bana maliyeti 20 lira oldu:D
« Son Düzenleme: 09 Mayıs 2010, 00:10:27 Gönderen: mert0640 »
Detailing Garage
0537 623 54 52

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun Gökhan'cığım. Turbolu arabanın ilk dertlerinden biridir bu, olur olmadık yerde yolda bile bırakır. Takip edilmesi gerekir sık sık, yepyeni arabada bile cortlayabiliyor.
Alüminyum bantla kapağı mı tutturuyorsunuz :hanz: benim araba gibi aynı :hanz:

Çevrimdışı filatron

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Gelmiş olsun abi ne yapmışın doblo yu ya birazda doblo ya özen göstersen roomster gibi :)
2007 Fiat Doblo 1.3 Multijet 75hp & 2007 Ford Focus S-Max Titanium 2.0 TDCI 140hp

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Geçmiş olsun.

Turbo hortumlarında zaten bildiğin plastik kullanılır emme taraflarında, 1.8T olsun TDI olsun yine bildiğin plastiktir.

Erime olduğuna göre plastik boru yani emme tarafıdır diye tahmin ediyorum. Sıkıştırarak kullanıldığında (şehir içi yüksek devirlenme düşük vites sürekli ivmelenme gibi) emme kısmına baskı çok oluyor, sıcak yağ değiyor falan zamanla yapmış normal. Bendede var emme tarafındaki boruda sıkıntı biraz ama henüz değişmem hala 200 yapıştırabiliyor :D Ne zaman araba şişer tıkanır 170 i falan geçemez o zaman değişicem :)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: filatron;101825
Gelmiş olsun abi ne yapmışın doblo yu ya birazda doblo ya özen göstersen roomster gibi :)

Tek ben kullansam o dedigin daha iyi olacakta :)

Onceki donemlerde bu arabayi cok hor kullanmislar.Ben 80 bin den sonra devraldim.Ben bakmasam ne hale gelecekti kimbilir.Bir tek temizligine dikkat edemiyorum.Yoksa bakimlarini hic aksatmiyorum.Ama tas gibi cikti araba.Birtek kaporta zayif ve guvensiz gorunuyor. 170 falan basiyor rahat :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

efe_38

• Ziyaretçi
geçmiş olsun gökhan abi.

iyi bilirim bu meret turboyu bizimkine turbo dayanmayınca haliyle öğrendik :D :D ıslık sesi geldimi tamamdır bu iş :hanz:

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;101847
Geçmiş olsun.

Turbo hortumlarında zaten bildiğin plastik kullanılır emme taraflarında, 1.8T olsun TDI olsun yine bildiğin plastiktir.

Erime olduğuna göre plastik boru yani emme tarafıdır diye tahmin ediyorum. Sıkıştırarak kullanıldığında (şehir içi yüksek devirlenme düşük vites sürekli ivmelenme gibi) emme kısmına baskı çok oluyor, sıcak yağ değiyor falan zamanla yapmış normal. Bendede var emme tarafındaki boruda sıkıntı biraz ama henüz değişmem hala 200 yapıştırabiliyor :D Ne zaman araba şişer tıkanır 170 i falan geçemez o zaman değişicem :)

Plastikte abi bi plastik var bide başka türlü plastik var bu ince geldi bana

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Şimdide Turbo gitti! 1000 TL masraf!!!

Turboyu ucuz nerde bulabiliriz? Çıkmacılardan falan kazalılardan alsak mı?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun Gökhan başkan, revizyonlu turbo alınabilir ama tabi ucuza bulunursa (300-350tl)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;265020
Şimdide Turbo gitti! 1000 TL masraf!!!

Turboyu ucuz nerde bulabiliriz? Çıkmacılardan falan kazalılardan alsak mı?

Perte çıkmışlardan bulun, Turbo'nun adı havalı durduğu için servisler direk yapıştırıyor fiyatı, yoksa bu standart Turbo'lar bir para değil aslında.

Çevrimdışı lastdkilly

• Zetec-S
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Turbosuz araba gitmiyor mu? Yanlış anlamayın meraktan soruyorum Partner berlingo 1.9 lar bildiğim kadarıyla turbosuzlar?

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lastdkilly;265129
Turbosuz araba gitmiyor mu? Yanlış anlamayın meraktan soruyorum Partner berlingo 1.9 lar bildiğim kadarıyla turbosuzlar?

Pejoların/citroenlerin/1.9 SDI VW motorlarının 1.9 olanlarının motorları turbosuz..

Turbo dizellerin turbosu arızalı olursa zaten araba yığılıyor kalıyor.Motorada zararı varmış..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP