škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Ufak Talihsizlik ve Bakım

Ziyaretçi · 57 · 17045

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Pek sevgili babacığım gece yolda giderken hata yapar, artık klimayla mı oynamış, CD mi değişmeye çalışmış yoksa uyumuş mu artık neyse  :++::++::++:

Arabayı almıştı bir kaç günlüğüne, Uşak dolaylarında yoldan çıkarak duble yolun gidiş ve geliş kısımlarını ayıran ortadaki kanala düşeeeerrr :D :D :D :D

3 kedigözüne çakıp içeri uçar yani atlamalı bi şekilde, V şeklinde olduğundan sol yanağa gelince araba direnç koyar ve neyseki takla tukla olmadan durabilmiş :D :D

Aslında arabada ciddi bir şey yok, çıkmaya uğraşmış çıkamamış :++: Askıya falan almış aracı bakmış olmuyo kaskonun ücretsiz yol yardım var hemen gelmiş çekmiş götürmüşler bakmışlar ciddi gidişi engeller bişi yok yola devam şeklinde.

Neyse gelir gelmez ben durumu çaktım sol ön jant rende vaziyet :D  Dedim bu park ederken kaldırıma sürtme işi değil :++:

Gelgelelim görünürde bişey olmasada, sabah arabayı aldım abooo, sağdan sanki jüpiter yanaşıyor, fena çekiyordu :( Birde direksiyonda yüksek hızda titreme var.

Çekme rot, titreme balanstan dedim kendimce. Sınavdan çıktım kapıldım sanayi rüzgarına.

Öncelikle serviste bi çok dolu yemiş araba vardı, bi saat ustayla beraber silikonla tavan çektik, muhabbet kıral kaptım işi :D

Neyse;

Baktım araba tam 59.002 kilometrede bundan önceki bakımı bir kaç ay önce 52.500'de yapılmıştı, yağ filtre değişimide yapayım dedim önceliklen.

Artık daimi yağım Mobil 5-30 ESP Super-Syntetic önce 5 litre ondan aldım 4+1 şeklinde. Motora nakşettik eski ESP yağı süzüp yenisini koduk ama usta çok kızdı bölesine bir yağı 6500 km'de nası dökersin diye, uysa alıp kendi arabasına koyacaktı o derece çok güzel çıktı yağ kapkara değildi :)

Mazot filtreside 29.000 km olduydu, periyodu 60.000 ama acımam, 30 bin bende :hih: Değiştim.

Lan bi sürü mazot kaldı içinde, birazda su vardı sanki karışmış :D

Yağ filtremizi değiştik Made in France :hih:

(çaktırmayın 32 anahtarla açılıyor :D)

Bir tane Feliçita gördüm karteli inmiş yere aboo krank meydanda kaçar mı ne güzel pistonlar falan görüküyor :D

Efenm malum kedigözlerini biçerken ve orta refüje inerken haliyle ufak yara bere mevcut araçta. Plakalık ilk kedigözüne kıymış, iyi ki tampona gelmemiş, değiştim plakalığı ordan kaptım bi tane :D

Askıya kalınca depoya binivermiş biraz :)

Burda ayna yansımasının daraldığı bi bölge var ezik hafiften pek belli olmuyor.

Burdada var bi nane vurulmuş bir yere araç çekilirken ya da kıytırık Uşak'ta bensizken lifte çıkarken yapmışlardır.

En kötüsüde bu lastik yanakları falan ciddi hasarlı sürtmüş betona jantıda rendelemiş, şimdilik dursun ben döndüğümde icabına bakarım, zaten ağır bakıma gireceğiz sonbaharda.

Şimcik jant yamuk 140'dan sora titreme var ama çok çok az janttan sebep, 90-100 giderken ip gibi bişi yok.

Sağa çekme sıkıntısı vardı, çektik Hunter makineye bilirsiniz kudretli cihazlar ekranda her haltı çıkıyor. Rot ayarlandı, düz gitmek için direksiyonu artık kırık tutmaya gerek yok.

Neyse rotçu usta lastikleri gördü vallahi dövecekti :lol: Kısa kestik o mevzuyu :D

Dönüşte diskler, burçlar, fişekler, kayışlar frenler mirenler ne haltı varsa değişecek. O zaman balans işinide çıkarırız aradan şimdi şu haliyle balans yaptırsam anlamsız olurdu.

Bu şekilde bir bakımı tamamlamış olduk, araba hala tek parça :D
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2010, 20:46:15 Gönderen: hakanerdogan »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Geçmiş olsun Hakan'ım, Allah korumuş, cana gelmesin...

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;114532
Geçmiş olsun Hakan'ım, Allah korumuş, cana gelmesin...

Yav baba işte, kaç yerde çalışıyor 5 kişilik aile doyuruyor hâliyle kafa kalmıyor yaşda ileri yılların yorgunluğu ilk defa yaptı böyle bir şey, Allah'tan sola düşmüş, sağa kaysa uçurum...

Allah'a binlerce kez şükürler olsun. Yollarda Allah hepimizi korusun.

efe_38

• Ziyaretçi
abi geçmiş olsun...

senin arabada her 6-7 binde bakım görüyo insafsız :D bizimki 10bini deviriyo benim ısrarlarım üzerine yapılıyor :D :D

Çevrimdışı rayen

• Seyirci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun Hakan. Önemli olan cana birşey olmasın.

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Büyük geçmiş olsun kardeşim. Arabayı istiret (ki ediyon zate) cana gelmesin aman. Hiç bir metal parçası canın yerini tutmuyor malum. Allah korumuş.

Yusufun jantları kap hemen ankaradayken hazır :P

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok geçmiş olsun abi Allah daha beterinden saklasın. .

Jant konusunu takma bizimkinide lastikçi yedirdi kenarında 2-3 mm sıyırmış almış düzeltmek içinde bi güzel zımparalamış o jantı temizlerken hep söverim :D

Çevrimdışı xxman

• New York Subesi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun Hakan, olan mala olsun
Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir,
Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geçmiş olsun Hakan Abi.Cana geleceğine mala gelsin..

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Çok geçmiş olsun :( Allah önce can sağlığı versin, canınız sağolsun hiç sorun değil.

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Abi geçmiş olsun sana ve emmiye:)

Benimde motosikleti babam çızdırmış biraz geçen sene.
Baştan biraz sinirlendiydim ama sonra durup düşününce aptalca olduğunun kanıtına vardım:++:

Motosikletmiş,arabaymış hiç önemli değil.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Allah hepinizden tek tek râzı olsun, neyse ki kimseye bir şey olmadı ne babama ne de babam bir başkasına zarar vermemiş zaten önemlisi bu sizlerinde söylediği gibi.

Aha bugün gittim eski hâline getirdik aracı hiç sorun olmadı makine dipçik gibi. Danalar gibi çekiyordu sağa servisten sonra İstanbul yolunda şöyle bir denedim zangırdama çekme falan yok sadece ufak bi rot ayarıyla balanssız olmasına rağmen oldukça fark yarattı.

Fabianıza iyi bakın daşş gibi cihaz. Direksiyon düzken düz gitmesi beni çok mutlu etti :heyo:

http://www.dailymotion.com/video/xdmk7z_fabia-tdi_auto

Alıntı yapılan: Can;114572
Abi geçmiş olsun sana ve emmiye:)

Benimde motosikleti babam çızdırmış biraz geçen sene.
Baştan biraz sinirlendiydim ama sonra durup düşününce aptalca olduğunun kanıtına vardım:++:

Motosikletmiş,arabaymış hiç önemli değil.

Neyi la sinirlenip kızması, babadır ister çizer ister kırar atar, ister yakar. Aha böle böle oldu adam çekti neyse verdi git ne gerekiyosa yaptır gel dedi gerçi ben yine jantı falan elletmedim gerek yok gibisinden :kiki:
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2010, 20:40:11 Gönderen: hakanerdogan »

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
çok geçmiş olsun hakan aradan bakım çıkmış oldu iyi yönden bak :)
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: serkan35;114587
çok geçmiş olsun hakan aradan bakım çıkmış oldu iyi yönden bak :)

Yani :) Harbi iyi oldu ben 3 ay yokum araba 3 ay melekler gibi yatar, 59100 kmde döndüğümde acaba 60.000 olacak mı diye merak ediyorum, ama yok ben yarın öbürgün 60.000 yaparım onu doğru ya, 61.000 olmaz :D