škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Giden arabada kontak kapatip.........

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Oha, bu da olur mu diyebilirsiniz ama denedim hyundai kamyonette :)

Yaklasik 40-50 km/h hiz ile ilerlerken kontagi kapattim.Arac viteste ilerlemeye bir sure daha devam etti arac durmadan tekrar kontagi starta hazi r hale gelinceye kadar cevirdim ama kesinlikle daha fazla cevirmedim.Vee motor aynen calismaya devam ediyor haliyle..

Sorum su:

Bu hareketin araca zarari olur mu sizce?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

fabialife

• Ziyaretçi
Gökhan, sen denemeye devam et, sayende biz de öğrenelim.:++:

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63
Alıntı yapılan: fabialife;119795
Gökhan, sen denemeye devam et, sayende biz de öğrenelim.:++:
:+1::+1::+1:
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com

Çevrimdışı serkan35

• Leoncu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben meganede sürekli yapardım özellikle rampa aşağı giderken kontağı kapatıp motoru stop ederdim sonra yarım kontak açar boşta inerdim yokuşun sonunda vitese takar vurdurur gibi çalıştırırdım 2 seneye yakın aynen bu şekilde kullandım bi sorun yaşamadım frenler ilk seferde tutar sonra tutmaz şişer birde dreksiyon mekanikleşir zor döner o yüzden trafikte yapmak çok sakat yol boşken bi sorun olmuyo ama :D
Rover 220 Turbo
2011 Ford Connect

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir nevi vurdurma oluyor elektronik değilde ateşlemeyi mekanik devreye sokuyorsunuz o bütün arabalarda olur bizde 1-2 kere 80-90 la giderken stop ettiakü ışığı yandı babam kontakla hiç oynamadan debriyaja bastı sonra kavratarak çektı araba kendinden çalıştı ama bu olay zararlı diye biliyorum V kayışına fazla yük biniyormuş mazallah kopabilirde :)

efe_38

• Ziyaretçi
olmaz olurmu gökhan abi,o yaptığına vurdurma deniyor,çalışmayan boğulan vs. araçlarda yapılıyor bende az yapmadım minibüste :D :D öncelikle fark ettiysen vites biraz gevşer falan motorada zararı oluyor :(

ama 2. viteste yapılması lazım 1.de hemen burnunu yıkar

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Zararlidir net.

Butun aracin o agirligi hareket halindeyken motora bindiriyorsun Allah ne verdiyse, yani arabanin agirligi donduruyor motoru.

Cok uygun hiz ve vites seciminde zarar minimize edilir diye dusunmuyorda degilim ama mars motoru varken sadece motoru sakin sakin dondurup calistirirken bu ofke ne diye :D

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
BMC kamyonette satış yapan patatesçilerin hepsi bunu yapıyor zaten abi:++:

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Can;119838
BMC kamyonette satış yapan patatesçilerin hepsi bunu yapıyor zaten abi:++:

Onlarda yararli :D

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;119835
Zararlidir net.

Butun aracin o agirligi hareket halindeyken motora bindiriyorsun Allah ne verdiyse, yani arabanin agirligi donduruyor motoru.

Cok uygun hiz ve vites seciminde zarar minimize edilir diye dusunmuyorda degilim ama mars motoru varken sadece motoru sakin sakin dondurup calistirirken bu ofke ne diye :D
amarıkan klavyesinden yazdığın belli oluyor.:D

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hiç bişey olmaz diyeyimde ekstraordiner bir söylem olsun :D

araç common rail büyük ihtimal  enjektörler kapanıyor yakıt pompası kapanıyor

motor döndüğünden yağlama devir daim  varsa devam ediyor..

sanki gaz kesmişsin gibi.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araci vurdurmus gibi olmuyorum aslinda.Vurdururken mekanik zorlanma daha fazla oluyor belli ediyor zaten.Bahsettigim olayda arabada hic bisey olmuyor.Yola devam ederken motor kapaniyor, kontagi acik biraktigimda tekrar arac calisir hale geliyor..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Ugur A.

• Ziyaretçi
Debriyajı sertçe bırakmadığın için bence de çok fazla bir şey olmaz.
Marşa basmak motora ilk dönme hareketini vermektir. Zaten motor dönmekte iken, her bir haltı elektronik olan sistemler de çalışmasına devam ettiriyor demek ki.

Çevrimdışı mert0640

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: serkan35;119807
ben meganede sürekli yapardım özellikle rampa aşağı giderken kontağı kapatıp motoru stop ederdim sonra yarım kontak açar boşta inerdim yokuşun sonunda vitese takar vurdurur gibi çalıştırırdım 2 seneye yakın aynen bu şekilde kullandım bi sorun yaşamadım frenler ilk seferde tutar sonra tutmaz şişer birde dreksiyon mekanikleşir zor döner o yüzden trafikte yapmak çok sakat yol boşken bi sorun olmuyo ama :D
ne gerek varki bu harekete sente atlatırsın matlatırsın başına bela olur...
en güzeli rampadan inerken araba viteste olsun ayağını gazdan çek ve cut-off
a girsin araba...böylece araba yakıt yakmadan iner rampayı...stop etmeyle aynı işi yapmış olursun artıların frenlerin tutuyo olur,vede vurdurup arabaya zarar verecek hareketlerden kaçmış olursun:ok:
Detailing Garage
0537 623 54 52

fabialife

• Ziyaretçi
bu işi yapan birkaç kişinin akibetini bilirim;
kimisinin direksiyonu kilitlendi, kimisi panikledi en kısa yoldan rampadan uçarak indiler.