škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Roomster 1.2 LPG uygulaması Landirenzo !

mygokhan · 381 · 153410

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;125386
Ha tamam! ben mydüğün sandımdıydı.:D:hanz:

Ayıp ettin kaptan ! :rm: ST'siz düğün olurmu? :D
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı ilk çalıştırdığımda soğukken stop etme sorunu ile karşılaştım 2 defa..

Onuda aslında buldum gibi..Şöyleki..

Normalde araç çalışırken benzinde çalışıp,40 sn bekleyip gaza bastığımız ilk anda gaza geçmesi gerekiyorken benim araçta 40 sn'den daha kısa sürede gaza bastığım gibi LPG ye geçiyor.Geçtiği içinde soğuk motorda verimli olmuyor ve araç stop ediyor.Ayarlarını yaptıracağım..Ama en azından şimdilik manuel olarak benzinde 40 sn bekliyorumki hemen gaza geçmesin..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
gaza geçmesi süreye mi bağlı?
benim bildiğim motor sıcaklığı belli dereceye gelince benzinden gaza geçmesi gerek.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;125511
gaza geçmesi süreye mi bağlı?
benim bildiğim motor sıcaklığı belli dereceye gelince benzinden gaza geçmesi gerek.

Yani o süreye kadar zaten araba ısınmıştır mantığıyla sanırım..40 sn içinde LPG için yeterli ısıya ulaşıyor demekki motor..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ısıya göre ayarlanıyorsa belli bir derecenin altnda sıkıntı oluyordu diye hatırlıyorum. özellikle kış aylarında. ayar yaptırırken ona dikkat etsinler bence.

brde az yaksn die elini korkak alıştırma kısık yapmasınlar ayarını :D

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://renault9.wordpress.net
Gökhan öncelikle LPG hayırlı olsun. Ekonominin tadına varacaksın. Benzin derdin kalmayacak :)

Marka olarak landi de kaliteli bir markadır. Ancak çoğu markanın enjektörleri birbiri ile aynıdır, fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla rail tip enjektör kullanılmış TR'de artık bu tip enjektörler kullanılıyor. DH den aldığın alıntıda biri matrix enjektörlere laf atmış ama şimdiye kadarki hiçbir enjektör matrix kadar hızlı çalışamamıştır. Ancak lpg kalitesinden kötü etkilendiği için artık kullanılmıyorlar.

Bazı tavsiyelerim olacak, servise gittiğinde mutlaka bu ayarlara baktır.

1-) OBD'den araca bağlanıp benzin ve LPG deki LTFT değerlerini karşılaştırsınlar. Anlık olarak STFT değerini hem rölantide hem gazda hemde yol sürüşünde izlesinler. Eğer rolantide STFT değeri + yada - %10-15'den fazla gösteriyorsa kalibrasyonda problem avr demektir.
2-) Lambda değerini 4 gaz analiz cihazında incelesinler benzinde ve LPG de 1,00 olması gerekiyor. Araç fakir karışımda kalmasın aman dikkat.

3-) İlk depo hikayesi regülatör diyaframının alışması için verilen bir süredir, ama tüketim değerin bundan çok farklı olmayacaktır. LPG diye mucize beklememek gerekiyor. Benzinde yaktığının 1,2 katı kadarını yakacaksın. Bu fizik kuralıdır :)

4-) Garanti belgesi, evrak vs herşeyi tamamla, LPGciye güven olmaz ne jkadar kanın ısınmış olsada :) Hiç acıma yüklen adamlara.

5-) Göstergelerin doğru göstermesi için kalibrasyonunu softwareden yapmaları lazım. Tavsiyem boş depo ile git, sonra atıyorum 40 litre ise depon 5e böle 8 litre lpg al lpgciye git (yakın mesafede ise) kırmızıyı ayarlasınlar, bi 8 litre daha al birinci yeşili ayarlasınlar şeklinde lambaları düzgün ayarlatabilirsin.

Evde biryerlerde landi için bilgisayara bağlantı kablosu olacaktı, bulabilirsem sana göndereyim, bol bol evde kurcalarsın ayarlarını :D

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Can;125533
Ercan abi;

:eek::eek::eek:
Hayırdır niye şaşırdın bu kadar.
Seneler önce evi terk eden abini mi buldun yoksa?!:rm:

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hayırlı olsun gökhan abi sana tek önerim lpg yi büyük petrollerden alma.babam okula giderken tabelası olmayan bi yerden alıyomuş su an fiyatı 1.75 shell den ve aygaz euro lpg den cok daha iyi performans ve daha uzun km yapıyor vede rolantıde oynama sıfır denecek kadar az iç anadoluda yaygın ama bursada varmı bilmiyorum güvenalgaz dan dene derim bildigim kadarıyla ipragazda katkılı.bildigin sagda solda ucuz olanınıdan al derim.ilk önceleri cok tırsarak aldım ama artık cok rahatım
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: mygokhan;125497
Aracı ilk çalıştırdığımda soğukken stop etme sorunu ile karşılaştım 2 defa..

Onuda aslında buldum gibi..Şöyleki..

Normalde araç çalışırken benzinde çalışıp,40 sn bekleyip gaza bastığımız ilk anda gaza geçmesi gerekiyorken benim araçta 40 sn'den daha kısa sürede gaza bastığım gibi LPG ye geçiyor.Geçtiği içinde soğuk motorda verimli olmuyor ve araç stop ediyor.Ayarlarını yaptıracağım..Ama en azından şimdilik manuel olarak benzinde 40 sn bekliyorumki hemen gaza geçmesin..

O problemi corolla 1.3 terra'da yaşadım. Ben de gaza çabuk geçmesine bağlıyordum. Çünkü gaza en çabuk geçen arabam oydu. Örneğin gün içindeki 2. ya da 3. kontaklarda, zaten motor suyu sıcakken yani, gaza çok çabuk geçiyor (3-5 saniyede) ve stop ediyordu. Ama mesela motoru yeni durdurmuşken, yani fazlasıyla sıcakken, yeniden kontak çevirince sorunsuz geçiyordu gaza.

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;125543
Hayırdır niye şaşırdın bu kadar.
Seneler önce evi terk eden abini mi buldun yoksa?!:rm:

Ansiklopedide bu akdar bilgi yoktur heralde:++:
Sende bırak abi ayağı,ben hepsini biliyorum yavv hesabı yapma:++::knp:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu akşam üzeri özellikle geçiş süresini test ettim..

40 sn kadar kesinlikle bekliyor..Saymadım ama dahada fazlada olabilir.Aracı çalıştırdım.Gazada bastım ama araç LPG ye geçmedi.Ne titreme yaptı ne bişey..Haraket ettim süre dolduktan sonra sanırım geçti.Ne titreme yaptı ne bişey..Aynı benzinde çalışır gibi..

Şu ayar yapılacak günü iple çekiyorum.Ondan sonra dahada verimli olacağına eminim sistemin..

Bu akşam ufak bir gezintiye çıktım.Araçta LPG var yok hiç belli değil.Dur kalk hızlanma falan gayet temiz bir sürüş var.Belkide sistem kendine gelmeye başladı.Benzin göstergesine bakmadan yolculuk ne keyifli yaaav :D

Şu depom ne zaman biter bilinmez ama artık bitince tüketim değerim iyice belli olacaktır.Eco modda güzel ilerliyorum.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Symbol;125531
Gökhan öncelikle LPG hayırlı olsun. Ekonominin tadına varacaksın. Benzin derdin kalmayacak :)

Marka olarak landi de kaliteli bir markadır. Ancak çoğu markanın enjektörleri birbiri ile aynıdır, fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla rail tip enjektör kullanılmış TR'de artık bu tip enjektörler kullanılıyor. DH den aldığın alıntıda biri matrix enjektörlere laf atmış ama şimdiye kadarki hiçbir enjektör matrix kadar hızlı çalışamamıştır. Ancak lpg kalitesinden kötü etkilendiği için artık kullanılmıyorlar.

Bazı tavsiyelerim olacak, servise gittiğinde mutlaka bu ayarlara baktır.

1-) OBD'den araca bağlanıp benzin ve LPG deki LTFT değerlerini karşılaştırsınlar. Anlık olarak STFT değerini hem rölantide hem gazda hemde yol sürüşünde izlesinler. Eğer rolantide STFT değeri + yada - %10-15'den fazla gösteriyorsa kalibrasyonda problem avr demektir.
2-) Lambda değerini 4 gaz analiz cihazında incelesinler benzinde ve LPG de 1,00 olması gerekiyor. Araç fakir karışımda kalmasın aman dikkat.

3-) İlk depo hikayesi regülatör diyaframının alışması için verilen bir süredir, ama tüketim değerin bundan çok farklı olmayacaktır. LPG diye mucize beklememek gerekiyor. Benzinde yaktığının 1,2 katı kadarını yakacaksın. Bu fizik kuralıdır :)

4-) Garanti belgesi, evrak vs herşeyi tamamla, LPGciye güven olmaz ne jkadar kanın ısınmış olsada :) Hiç acıma yüklen adamlara.

5-) Göstergelerin doğru göstermesi için kalibrasyonunu softwareden yapmaları lazım. Tavsiyem boş depo ile git, sonra atıyorum 40 litre ise depon 5e böle 8 litre lpg al lpgciye git (yakın mesafede ise) kırmızıyı ayarlasınlar, bi 8 litre daha al birinci yeşili ayarlasınlar şeklinde lambaları düzgün ayarlatabilirsin.

Evde biryerlerde landi için bilgisayara bağlantı kablosu olacaktı, bulabilirsem sana göndereyim, bol bol evde kurcalarsın ayarlarını :D

Ercan; bu konuyla ilgili müsait olduğun bir saatte seni aramak istiyorum.Ben adamlara şunları şunları ayarla dersem ters olur :D Kendim kavrayıp söylersem daha güzel açıklarım vede onlarda anlayışla karşılar.Özellikle şu yol bilgisayarı hakkında da soracaklarım var bide..:)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: mygokhan;125683
Ercan; bu konuyla ilgili müsait olduğun bir saatte seni aramak istiyorum.Ben adamlara şunları şunları ayarla dersem ters olur :D Kendim kavrayıp söylersem daha güzel açıklarım vede onlarda anlayışla karşılar.Özellikle şu yol bilgisayarı hakkında da soracaklarım var bide..:)

Yol bilgisayarın var mı? Varsa lpg tüketimi yb'dekinin %10-15 fazlası çıkıyor.