škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Uzun yolda yaşanmiş olaylar!

hiko · 24 · 7459

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
:kart:Arkadaşlar belki geç oldu ama olsun, gen de faydası olur diye düşünüyorum.
Tatil zamanı çoğumuz uzun yola gidip, geleceğiz.
Aramızda çok tecrübeleri kişiler olduğu kadar ilk defa uzun yola çıkacak olanı arkadaşlarımız da olacaktır. Ayrıca gördüğüm kadarıyla aramızda çok genç arkadaşlarımız da var.
O nedenle uzun yolda başımızda geçen yaşanmış ve bir daha yaşanmasını istemediğimiz olaylar veya çok faydalı anılar da vardır. Bunları paylaşmak istermisiniz?

Ben başlatayım.
Ben genel de gece yolculuğunu severim ,Gideceğim yere göre Akşam saat 21.00-22.00 arası yola çıkar sabahta güneş etkilemeden varmış olurum. Bu nedenle daha rahat oluyor, ancak, yol kenarında park etmiş, hiç bir ikaz ve işareti olmayan traktör, iş makinesi ve araba dışında , araç sollamalarında , virajlarda, tepe aşımlarında far sayesinde arabaların gelip, gelmediğinin önceden belli olması gibi faydaları da var.

2 sene önce mersin dönüşü çocuklar biraz dolaşarak, Ankara' ya dönelim dediler. (arabam 1,2-8 valf , sıyah palio, klima yok, ABS yok, tek sürücü hava yastıklı)öğlen yemeğini yedikten sonra yol üstünde gezilebilecek mesire yerleri, antik yerleri dolaşarak, yolumuza devam ettik, .Giderken Karaman üzerinden gitmiştik, gelirken de Konya üzerinden devam ediyoruz, Tam hatırlamıyorum ama Aksaray yakınlarında gece saat 03.00-04.00 arası falandı kendimde biraz yorgunluk, halsizlik gibi bir şeyler hissetim, ancak mola verecek ne bir benzinlik var var, ne de bir girecek cep var, yol kenarına da çekip, durmak istemiyorum araba siyah ve ufak görünmesi çok zor.
Pekines cinsi bir de köpeğim var arabada, o bile bendeki değişikliği hissetmiş, hiç bir zaman yapmadığı , davranışları sergiledi. Beni ikaz etmek için arkadan benim omzuma dokunarak, kafasını koluma koyarak, birşeyler anlatmaya çalışıyordu.
Ben de farkındaydım ama sürekli duracak bir yer ararken, bir gürültüyle kendime geldiğimde farların aydınlattığı otların içerisinde büyük ekran LCD Tv de mamanzara seyrediyormuş gibi hissetim.
Meğerse yoldan çıkmışım, ancak aşağıya inmemişim ki çok çabuk bir şekilde arabaya ve aileme bir zarar vermeden tekrar yola çıkmayı başarmıştım.
Sadece yola çıkarken plastik kedi gözlerine vurmaktan ön plakayı düşürümüşüm.Tek düşündüğüm şey, arka koltukda uyuyan çocuklarıma ve eşime zara vemeden, arabayı devirmeden ne şekilde durabilmek ya da yola çıkmaktı.

Düşünebiliyormusununz, yoldan çıkıp, arabayı devirmeden tekrar başka bir arabaya çarpmadan yola girmek , karşı şeride geçmemek,,,, Allah' ıma şükürler olsun bunların hiç birisini yaşamdan bugün hayatayız.
SONUÇ: Yorgunken araç kullanmayın, çok mecbursanız en kısa sürede dinlenmek için fırsat kollayınız, kazasız belasız sürüşler.
« Son Düzenleme: 19 Temmuz 2010, 12:38:06 Gönderen: hiko »
:ok:Neşeli ve Sağlıklı forumlar dilerim

Ugur A.

• Ziyaretçi

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
gece sürüşü görüşünüze bende katılıyorum bende gece tercih ederim. ancak ben saat 22 gibiçıkmaktansa hava kararmaya başlarken çıkmayı tercih ederim. genelde sık şehirler arası yolculuk yaparım.

uykum gelecek olursa hemen kenarda bir çeşme ararım. arabadan inip araba etrafında bir tur dönüp mümkünse çeşmede yüzümü yıkar açılırım.

güzergahı özellikle sürat yapmaya uygun güzergahlardan seçmektense trafiğin daha az olduğu ancak düzgün yolları kullanmayı tercih ederim. güzergah seçimi çk önemlidir. bilmediğiniz bir yolda çok büyük sıkıntı yaşayabilirsniz. öncelikle güzergahı internetten kontrol etmek araştırmakta yarar vardır.

Çevrimdışı alpko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynen yorgunken arac kullanilmamali ama bazen zor oluyor iste, ben de Bulgaristan'da orman yolunda uyumustum kullanirken hanim uyandirdi.. Hele gece surusu daha cok yoruyor adami, herkes gece serin rahat yolculuk olur diyor, ki yolcular icin iyidir belki ama surucu icin hicte degil, isiklar,gece gorusunun kisaligi cok yoruyor adami.. Bratislava - Istanbul 15 saatlik yolculukta 2+2, 4 saatte uyuyorum, yetmiyor ama yapacakta pek fazla birsey olmuyor bazenn....

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mayham85;125388
gece sürüşü görüşünüze bende katılıyorum bende gece tercih ederim. ancak ben saat 22 gibiçıkmaktansa hava kararmaya başlarken çıkmayı tercih ederim. genelde sık şehirler arası yolculuk yaparım.

uykum gelecek olursa hemen kenarda bir çeşme ararım. arabadan inip araba etrafında bir tur dönüp mümkünse çeşmede yüzümü yıkar açılırım.

güzergahı özellikle sürat yapmaya uygun güzergahlardan seçmektense trafiğin daha az olduğu ancak düzgün yolları kullanmayı tercih ederim. güzergah seçimi çk önemlidir. bilmediğiniz bir yolda çok büyük sıkıntı yaşayabilirsniz. öncelikle güzergahı internetten kontrol etmek araştırmakta yarar vardır.

Teşekkür ederim,
bakın genç bir arkadaşımız, ama tecrübeli bir gencimiz,
işte paylaşmanın faydaları,,, güzergah seçimi çok önemlidir. bilmediğiniz bir yolda çok büyük sıkıntı yaşayabilirsiniz.
onun için bildiğiniz yol en kısa yoldur!

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: alpko;125392
Aynen yorgunken arac kullanilmamali ama bazen zor oluyor iste, ben de Bulgaristan'da orman yolunda uyumustum kullanirken hanim uyandirdi.. Hele gece surusu daha cok yoruyor adami, herkes gece serin rahat yolculuk olur diyor, ki yolcular icin iyidir belki ama surucu icin hicte degil, isiklar,gece gorusunun kisaligi cok yoruyor adami.. Bratislava - Istanbul 15 saatlik yolculukta 2+2, 4 saatte uyuyorum, yetmiyor ama yapacakta pek fazla birsey olmuyor bazenn....

oralarda gündüz gitmek özellikle benim gittiğim yerlerdeki kadar rahatsız edici olmuyordur muhtemelen. mesela eskişehirden adanaya yada mersine yaz aylarında giderken gündüz uyuma riski gece olanndan çok daha fazla. yol fazla düz ve sürekli güneş altında direkt uyku getirir.

ama kış aylarında mümkün mertebe gündz tercih edilmeli. hava sıcaklığı düşeceği için buzlanma ve gizli buzlanma riski çok yüksek olucaktır kış aylarında.

ayrıca uzun yola giderken sürekli klima açık gitmeyin. özellikle yanlızsanız camı açıp teybin sesini sonuna kadar açın uykunuzu bir miktar engelleyecektir. sürekli klima kullanımıda insanı uyuşturabilir yol sırasında ve sağlık sorunlarına yol açabilir.

ancak yol virajlı ise gece gitmek çok daha güvenlidir.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gece yolculuk yapmayı isterim ama yolu otoban yolu ise şayet..Yoksa gündüz gözü ile gitmek daha güvenli geliyor bana.Yeterki Sabaha karşı yola çıkayım..

Uykunuz gelirse Redbull için..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
dün yine fethiye antalya yolunun 24.km de önüme 2 tane kocaman köpek çıktı ve hemen korna yaptım aniden geldiği yere döndü,diğer köpek daha küçüktü ama o yolun tam ortasındaydı nereye gideyim diye düşünüyordu asfalt sıcağı başına vurmuş olmalı.Demem o ki yola nereden çıkacağı belli olmıyan bir hayvan hayatımıza malolması veya araca büyük hasarlar vermemesi imkansız.o esnada 70-80km anca ydı hızım ki ani bir fren ve korna kuyruğuna teğet geçerek kıl payı yırttık.hemen bir kaç sn öncede cam çatlamıştı ikinci büyük faciadan sıyırmış olduk.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
acele etme, kurallara uy, ağır yemek yeme,bilmediğin yolda yolculuk edersen asla gece çıkma,3 saatte bir mola ver.
Ben bunlara dikkat etmeye çalışırım.
Uyku gidermek için geçen gece neskafe +çay içtım sanki uykum gitmis oldu.ama uyku geldimi çek sağa 15dk kestir ilaç gibi geliyor

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yemek denince  aklıma geldi. yola giderken sakın yoğurt yada ayran gibi gıdaları yemeyin :)

Çevrimdışı hiko

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba MAYHAM85 , oldukça tecrübeli birine benziyorsun, ne iş yaptığını merak ediyorum, bir sakıncası yoksa bahsedermisiniz?
Yaşanmış başka tecrübelerin varsa yazarsan faydalanmış oluruz. teşekkürler.

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hiko;125425
Merhaba MAYHAM85 , oldukça tecrübeli birine benziyorsun, ne iş yaptığını merak ediyorum, bir sakıncası yoksa bahsedermisiniz?
Yaşanmış başka tecrübelerin varsa yazarsan faydalanmış oluruz. teşekkürler.

abi dedemden tut amcama kadar tüm sülalem kamyon şöförüdür :) ben kendim inş. mühendisliği öğrencisiyim aynı zamanda aile işimiz dolayısı ile senede 80 bn km yol yapıyoruz ailecek :)

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
uzun yol tecrübeme güvenirim Bursa da akrabalarımız olduğundan ayrıca İstanbul da okuduğumdan olayı  İzmir - Bursa - İstanbul arası yıllardır araç kullandım halada kullanırım.
ayrıca göçmen olduğumuzdan dolayı her müsaitlikte İzmir - Bulgaristan arası yolculuk yaparız.

birkere herşeyin başı olarak şunu söyleyebilirim  yolu babasının sanan biri mutlaka vardır :D
dolayısı ile aracı yolu gördüğümüz kadar kullanmakta çok fayda var. hak benim  geçiş üstünlüğü benim  gibi kurslardan sınavdan kalan bilgileri bir kenara bırakmak lazım.

* yolu babasının sanan biri mutlaka vardır dikkat ;

* Trafik ışıkları size yeşil olmuşken  kırmızı yanan taraftan biri her zaman son dakka golü atmak ister dikkat

* gidiş geliş yolda kendi şeridinizde tek başınızaysanız karşı şeritte konvoy varsa heleki ağır vasıta falansa sizi kaale almazlar 2 şerit yolda 3 araba yan yana kalabilirsiniz yada koç gibi vuruşabilirsiniz gece yolculuğu ise küfür yeme pahasına uzunları yakın.(zaten konvoy içinde kalanlar uzundan etkilenmeyecek ancak burunlarını uzattıklarında sizi farkedecekler)

* teknolojinin geliştiğini unutmayın ara hızlanmaları mükemmel olan dizel araçlar var bunların sahipleri her zaman kibirli davranır onları kendi haline bırakın büyük ihtimal size kuka muamelesi yapıyordur unutmayın kukalar sabit durur, paniklerseniz hem kendiniz sıkıntıya düşer hem karşı taraf zira sözde planı bozulur.

*  istanbul plakalı araçlardan özellikle ticari araç olabilecek potansiyeli olanlardan (Accent era, ford focus sedan, ford fiesta vs.) kendinizi soyutlayın önünüzdeyse araya başkası girecek kadar boşluk bırakın.. bunların sürücüleri ne altlarındaki araca nede trafikteki insanlara saygı gösterir..

* Ağır vasıtalara stabilize yolda yaklaşmayın çok güzel taş sıçratıp camınızı çatlatırlar.

*Ağır vasıtaların ezdiği oyuklar aracı çeker dikkat edin  yol ıslaksa spine gelirsiniz.

* Stabilize bölünmüş yolda (meşhur duble yollar :D) sol şeritler sıkıntılıdır karşı taraftan gelen sol şeritçilerden taş sekebilir ayrıca hava yağmurluysa ordan su sıçrayabilir.

* bölünmüş yol SOL virajlıysa ve ilerisi görünmüyor yada refüjde bitki varsa birinin kaza yaparak sizin şeridinize düşeceğini düşünerek SAĞ tarafta kalın aynı olayın tam zıttı genelde olmuyor :D    

* ağır vasıtalar birbirini sollamaya çıkarsa sollayanın arkasına yaklaşmayın  sizden yada sizin arkanızdakilerden sellektör yada korna  yemeye başlarsa gaz kesip çıktığı yere girmek isteyebilir.

* konvoy ilerleyişlerde aranızı mesafeli tutun  klasik  88-89  yada 2 saniye muhabbetini unutun :D kendi limitinizi bulun.

* Trafiği en uzak yerden okumaya başlayın 2 araba önünüzü düşünmeyin.
* Trafiği en uzak yerden okumayı başarırsanız  biribiri arkasına yakın gitmekten dünya ile irtibatı kopmuş araçları konvoy halinde sollayacak aralığı çok rahat bulabilirsiniz

* Sollamaya çıktığınızda her zaman  " aha bu solluyorsa yol boş " düşüncesinde olan insanlar vardır önünüze atlayabilirler. Dolayısı ile en kısa sürede sollamayı  gerçekleştirecek sürati ayarlayın ve ani bir durumda çok rahat şekilde kaçış yapabilecek boşluğu gözetin.

*arabanızı çok iyi tanıyın solamaya çıkarken gaza basınca 1-2 saniye içinde sollamayı tamamlayıp tamamlayamayacağınızı  anlamıyorsanız mümkünse  arabanızdakilere acıyıp sağdan devam edin yada tırmanma şeridi falan bekleyin.

* fren mesafenizi bilin.  ABS , ESP gibi elektronik oyuncaklarınızn olduğu bir araç kullanıpta bu sistemleri tecrübe etmediyseniz özellikle ABS ile frenleme yapmadıysanız bence hiç 90 ı geçmeyin. zira bunların varl olduğunun bilinci bir çok sürücüye olmaması gereken rahatlığı veriyor.

* Radar var diye kendinizi kasmayın 90 - 100 arası sorun yok :)

* Radarı birbirine gösteren sürücüler vardır  sellektörleri iyi okuyun

* Bir nedenle durmaya yakınlayan trafikte yada duran trafikte derhal arkayı kollayın  durduğunuz yeri beğenmiyorsanız tepe üstlerinin hemen altındaysanız yada kör bir viraj içinde kaldıysanız  emniyet şeridi dahil her türlü kaçış mubah :D  yoksa tost olmanız olası.

* Allah kaza Kaza durumu kimseye göstermesin ancak seçim yapmanız gerekirse  her zaman  Ağır vasıtadan kaçın.

aslında tecrübe böyle yazıya kolay kolay dökülmüyor ancak şimdilik aklıma gelenler bunlar
bana kalırsa yolu babasının zanneden biri mutlaka vardır ve gödüğümüz kadar kullanalım  bence trafiğin özü :D

yurt dışında ise  yolu babasının sanan kısmı geçerli değil nispeten kurallar çerçevesinde haraket edebilirsiniz  ;)

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı demir_01

• O şimdi asker
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
dün mersindeydim,giderken o kadar kalabalık değildide,akşam dönerken günübirlikçiler falan dönüş yolundalardı.bi kere mersin kızkalesi,ayaş,limonludan mersin merkeze kadar zirilyon tane ışık var.trafik akmıyor resmen.baktım 01 plakaların hepsi emniyet şeridini kullanıyor.bende takıldım peşlerine.pek emniyet şeridide denmez ama velhasıl mersin merkeze girmeden  otobana attım kendimi.gaz az diye sağdan sağdan gidiyorum,mübarek millet otobanda nasıl basıyor.birde solda giden mallar var,la adam basmış geliyor sen niye solu işgal ediyon.benimde başıma geldi çoğunun sağından geçtim.ama kazasız belasız adanaya dönebildim.