škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yakıt tüketimleriniz

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;136563
10.4 yol bilgisayarı versi yanlış yazmışım sanırım 2-3 litre fazla olacağına eksik yazmışım yani 12-13 litre LPG ye denk geliyor :D

Tamam, şimdi oldu.:)

Yalnız ben LPG'nin yol bilgisayarında neden gerçek değeri ile görünmediğini bilmiyorum. (gerçek görünmediğinden şüpheliyim) Yol bilgisayarı ile pompa değerini karşılaştırıp bunun kanıtlayan var mı ?

Ayrıca yol bilgisayarının çalışma prensibi tam olarak nasıl ? Belli bir noktadan geçen sıvı miktarını ölçmüyor mu ? Neden geçen sıvıyı yanlış hesaplasın ?
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;136567

Yalnız ben LPG'nin yol bilgisayarında neden gerçek değeri ile görünmediğini bilmiyorum. (gerçek görünmediğinden şüpheliyim) Yol bilgisayarı ile pompa değerini karşılaştırıp bunun kanıtlayan var mı ?

Ayrıca yol bilgisayarının çalışma prensibi tam olarak nasıl ? Belli bir noktadan geçen sıvı miktarını ölçmüyor mu ? Neden geçen sıvıyı yanlış hesaplasın ?

Bende açıkcası saptığını sanmıyorum şimdi hesap yaptım yaklaşık 11.1 lt gaz yakmış 65 tl gazla 300 km yol gitmiş 65/1,94=33,50/3=11,16 lt ye denk geliyor depodan depoya 10 km aşağı yukarı oynuyor buna göre 0,5 lt gibi bir sapma oluyor:ok:

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

çok bir sapma yok b ende kadire göre daha düşük oranda sapma hesaplamıştım toledoda :) ama ben lpg tüketim artş oranını %25 alıyorum oda çok az farkla kesişiyor veriler.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com

Fabia'da 2 sene neredeyse her lpg alışımda yol bilgisayarı ile karşılaştırma yaptım. Bunların bazılarında hiç benzin kullanmadığım saf uzun yol kullanımları da vardı.

Genellikle lpg tüketimi yol bilgisayarı verisinin %11-12, bazı durumlarda %20 fazlası çıkıyordu. Gaza ne kadar yüklendiyseniz %20'ye o kadar yaklaşıyor. Ne kadar ekonomik kullanırsanız %10'a o kadar yaklaşıyordu bu fark.

Tabi bu yüzde lpg ayarına da bağlıdır. Bir önemli nokta da aynı şartlarda benzin kullanılmış olsaydı yb ne gösterecekti? Bunun da bi ölçümü var bende. Benim tüplü 2004 HTP ile dayımın benzinli 2006 HTP (ikisi de 64'lük yani) ile beraberce Sivas-Karabük yapmıştık. Araçların ikisi de hem insan hem bagaj olarak fulldü :D Ben 8 sattlik yolun son kısımlarda sabırsızlanıp arayı 20 dk kadar açmıştım. Onun haricinde beraber gidiyorduk. Dayımın yb ortalaması 5.2 falansa, benimki de 5.7 gibiydi. Arada 0.5 fark vardı hatırlıyorum. Tabi bu 20 dk'lık farkla mı yoksa benim lpg kullanmamla mı açıklanır bilemem.

Yol bilgisayarı enjektörden geçen sıvıyı hesaplamıyor. Aslında simülasyon yapıyor. Yani bu kadar basınca bu enjektör açıklığıyla bu hızda ne yakar gibisinden tahmin yapıyor. Dolayısıyla lpg kullanırken de bu tahmine devam ediyor.

Çevrimdışı skoda53

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
rize - aydın 1599km,ortalama 4 litre (sedan bagaj dolu,klima açık ve üç kişi).

istanbul - rize 1186 km,yakıt ortalaması 4.3.
normal yolda 90 ve otobanlarda 120 geçilmedi.

Çevrimdışı mxdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Araç : Skoda Fabia II Makyajsız
Motor hacmi : 1.2
Motor gücü : 70 HP-112nm
Yakıt türü : Benzin

malatya - ankara + ankara - istanbul = toplam 1200 km yi 250 tl ye geldim

benzin fiyatı hep 3.7 tl civarında idi

(malesef kırşehirden geçerken ucuz yakıt alamadım çünkü depo doluydu :)
hazır aklıma gelmişken ben hep opetten alıyorum yakıtı sizin de yorumlarınızı merak ediyorum)

hıımmm bu da demektir ki toplam 67.56 lt benzin harcamışım
ve 100 km ye 5.63 lt gitmiş ( klima açık ve 3 kişi + bagaj)

ek bilgi 1:malatya ankara arası devir 90 bin civarında ankara istanbul arası (otobana girince )devir 110- 120bin civarında geldim

ek bilgi 2:önceki aracım 91 model spring le aynı yolu istanbuldan malatyaya (1150km) 140 tl ye gitmiştim
lpg fiyatı da 1.92 idi ( ahh nerde o eski terletmez koltuklar:)))) )

istanbul içi tüketim test aşamasında !
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2010, 06:37:06 Gönderen: mxdemirel »

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert0640;129997
evet Kırşehir - Mucur :ok:
mesajı yeni gördüm bende mucurluyum.sitede kırşehirli bile bulamazken mucurlusunu buldum
elegance=ugurcnplt