škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia II Lastik basıncı kaç olmalı?

Birkan · 20 · 16252

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sabaha karşı yola çıkacağım. Lastik havaları kaç olmalı? Sanırım Roomster ile aynıdır. Kullanma kılavuzunu da bulamadım. Sorayım dedim.

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Depo kapağında yazıyor ;)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bunu bilmiyordum. :)

\'10 Skoda Fabia

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben 31 bastım sanırım optimum değer 31.

\'10 Skoda Fabia

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Yaz kış 31 hava basarım.

Lastikler soğukken yani çok yol almadan hava basmaya-ölçmeye dikkat edin. İstasyonlardaki makinelere güvenmeyin 3-5 fazla bastıkları oluyor. Bagajda bir manometreniz olsun, bastıktan sonra hemen ölçün.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Her zaman kullandığım istasyonun basınç göstergesi doğru ise 35 psi ile gezen bir tek benim sanırım.:D
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
tek sen değilsin :D benim leonda önler 35 arkalar 32. ön arka aynı olacak diye bir kaide yok. mesela arkadaşımın ibiza cuprasında önler 39 arkalar 32 bu değer ne ise ona getirmek gerek.

ama şuda var. o değer 2 3 kişi artı hafif yük şartına göre. yani tek kişiyseniz 1 2 psi aşağısı olr ama birisi binecekse havasını yükseltmek gerekir.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastiğe göre de değişir, keza dizellerde ön daha ağır dizel bloğundan  ;)

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;135730
Lastiğe göre de değişir, keza dizellerde ön daha ağır dizel bloğundan ;)
bizim tsi lardada aynı durum var. benim motor 1,6 8v den 50 kg kadar daha ağır. çift besleme olanlarda 80 90 kg kadar ağırlık farkı var yanlışm yoksa. yük  ne kadar uygun dağılı olursa o değer daha dengeli olur. mesela bizim passatta da tsi var ama onda 32 ye 32. leonda arka daha hafif olduğu için yük önde kalıyor bu yüzden 35 e 32.

hani olurda bir arkadaşımız bir araç aldığında önler neden bu kadar farklı derse diye :)

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında önden çekişli her araçta ön daha ağır. Ağırlık dağılımı daima %60 ön %40 arka civarında olur.

Benim eşit yapmamın sebebi aracın yüklü halini önemsiyor oluşum. Ayrıca bagajımız her zaman 3/5 seviyesinde doludur. İçeri de insan oturdu mu, arka tarafa çok ciddi ağırlık akıyor.

Aracın yüksüz ve maksimum yüklü lastik basınç değerlerini biliyorum. Kendimce bir hesap yaparak "genelde kullanıldığı yük durumuna göre" bir ayar çektim anlayacağınız.:ok:
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yanlız yüklü durum içinde orada bir basınç değerleri var iksini düşünerek yapmak gerek.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;135732
Aslında önden çekişli her araçta ön daha ağır. Ağırlık dağılımı daima %60 ön %40 arka civarında olur.

Benim eşit yapmamın sebebi aracın yüklü halini önemsiyor oluşum. Ayrıca bagajımız her zaman 3/5 seviyesinde doludur. İçeri de insan oturdu mu, arka tarafa çok ciddi ağırlık akıyor.

Aracın yüksüz ve maksimum yüklü lastik basınç değerlerini biliyorum. Kendimce bir hesap yaparak "genelde kullanıldığı yük durumuna göre" bir ayar çektim anlayacağınız.:ok:

Alıntı yapılan: mayham85;135734
yanlız yüklü durum içinde orada bir basınç değerleri var iksini düşünerek yapmak gerek.

İşte onu dedim abi.:ok:

Hatta ayrıntı vereyim:

Bizim 1144 kg'lık 1.4TDI Cordoba'da 195 55 15'lik ölçülerde minimum değer 32 ön 30 arka şeklinde. Maksimum değer ise 36 ön 38 arka şeklinde.Bu değerlerin arasında, üst değere daha yakın ve eşit bir değer benimsedim yani.
« Son Düzenleme: 30 Ağustos 2010, 19:55:43 Gönderen: SEAHAWK »
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;135732

Önden çeker olmasına rağmen 1.4 dizel ve 1.4 benzinli için ayrı tablolar var bizim kapaklarda

Bu bendeki kapak (1.2 ve 1.4 benzinli tablosu) Soğuk lastik hava basıncı diye de yazmışlar  ;)