škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2001 Astra ile ilgili

Ziyaretçi · 21 · 7734

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mertcankar

• Ziyaretçi
arkadaşlar konunun yeri uygun mu bilmiyorum bi tanıdığımın arabası 2001 astra classic göstergede şu ışığı yakıyo:

anlamı nedir?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: mertcankar;139596
arkadaşlar konunun yeri uygun mu bilmiyorum bi tanıdığımın arabası 2001 astra classic göstergede şu ışığı yakıyo:

anlamı nedir?

Motor arıza lambası (check engine), genelde lambda sensörüyle ilgili olabilir belki. Yine de makineye bağlanıp hata kodu bakılması en güvenilir yolu...

mertcankar

• Ziyaretçi
araca 1 aydır binmiyordum bugün gördüm sanki biraz daha sesli çalışıyo gibiydi

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tech II  ile bayramlaşmamış araba özlemiş  belliki :D servise götürün hasret gidersinler

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: mertcankar;139599
araca 1 aydır binmiyordum bugün gördüm sanki biraz daha sesli çalışıyo gibiydi

Yazılımla arıza kodu takibi en güzeli.

Yıllar önce forumda birisi, göstergemde helikopter işareti çıktı, ne yapmam lazım demişti, aklıma o geldi  :)

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Katalitik Konvertör arızası:)

Benden önce çoktan cevap verilmiş zaten :D

Bizim Vectra yakıyordu bunu,motor arıza lambası değil demişlerdi:)
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2010, 21:23:06 Gönderen: Can »

mertcankar

• Ziyaretçi
cevaplar için herkese teşekkürler arkadaşlar.. zaten servise gidecekti ama ne olduğunu bi sormak istedim

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Can;139602
Katalitik Konvertör arızası:)

Benden önce çoktan cevap verilmiş zaten :D

Bizim Vectra yakıyordu bunu,motor arıza lambası değil demişlerdi:)

Amma salladın he :D :++:

Motor arıza lambası. Arıza kodunu kendinize de cihaza bağlatmadan okuyabilirsiniz.

Önce aracın motoru kapalı iken Gaz pedalına tamamen basın. Sonra fren pedalına sonuna kadar basın. Bu ikisinden hiç ayağımızı kaldırmayacağız. Kontağı 1. kademeye getirip beklemeye başlayın.

Daha sonra o ışık yanıp sönmeye başlayacak. 1-10 arası yanıp sönecek. 10 kere kesilmeden sönerse 0 demek. Işık yanıp sönmeye başladıkça saymaya başlayın durunca not alın. Daha sonra kodu buraya ya da google a "opel fault code XXXX" olarak yazarsanız sorunu anlarsınız.

Lütfen bilmiyorsak atmayalım. En azından servise gidin falan diyebiliriz. Kesin şu kesin bu gibi yorumlara gülmekten karnıma ağrılar giriyor :++:

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Abi benden yaşça büyük olduğun için birşey demiyorum,kusura bakma ama Yunus Emre abi davasında haklı sanırım.

Altındakini okuduysan servisin söylediğini yazdım oraya.Bir tarafımdan uydurmuyorum.

Not:Senin forumda yazdıklarından sonra karnımızda ağrı girecek derman kalmadı,birazda biz güldürelim değilmi?

Bu arada katalitik konvertörlle ilgili bir sorun olduğunda direkt motor arıza lambası yanıyor.Çift sensör olayını bilmediğimden söyledim...
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2010, 22:42:36 Gönderen: Can »

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
OBD soketinde köprü atmadan Astra G veriyor mu fault code  :confused:

Çevrimdışı hurd@cı

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bende o yandığında ateşleme bobinimiz bozulmuştu,bunu demek istiyomuş :D

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Can;139629
Abi benden yaşça büyük olduğun için birşey demiyorum,kusura bakma ama Yunus Emre abi davasında haklı sanırım.

Altındakini okuduysan servisin söylediğini yazdım oraya.Bir tarafımdan uydurmuyorum.

Not:Senin forumda yazdıklarından sonra karnımızda ağrı girecek derman kalmadı,birazda biz güldürelim değilmi?

Bu arada katalitik konvertörlle ilgili bir sorun olduğunda direkt motor arıza lambası yanıyor.Çift sensör olayını bilmediğimden söyledim...

Hay Allahım ne diyeyim ? (Yunus emre abinin davasını yiyeyim :++: Ne davaymış arkadaş... neyse...)

Kardeşim direkt şundan bundan demek atmak tutmak değil mi?

Ayrıca yazdığına bir daha bak! "Katalitik konvertör arızası :)" o sonundaki gülücük yüzünden küfür etse adam haklı bence. Kat arızası dediğin şey 1000 küsür TL. ki bunda gülünecek HİÇ BİR YAN YOK!

Kısacası o lamba motor arıza lambası ve bir çok olay yüzünden yanabiliyor. Malum araçta bir sürü sensör var...

Ahmet; 2001 model abimin aracında veriyor. Zannımca arkadaşın arabası da Z14XE dir ve kodu verir.
« Son Düzenleme: 16 Eylül 2010, 23:39:40 Gönderen: ero__ »

mertcankar

• Ziyaretçi
abilerim kardeşlerim herkese yardım için teşekkür ederim ama tartışma konusu olmasaydı keşke :(

ufak şeylere takılmayalım kimsenin burda artniyetli olduğunu zannetmiyorum ben

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mertcankar;139817
abilerim kardeşlerim herkese yardım için teşekkür ederim ama tartışma konusu olmasaydı keşke :(

ufak şeylere takılmayalım kimsenin burda artniyetli olduğunu zannetmiyorum ben

Her şeye bu tip cevap verince Erhan abi,isterse istemez sinirleniyor insan.
Dün gece otopaka gidip aracın kitapçığına bile baktım.Citroen C4 kitapçığında bu ışığın yanında ''Katalitik Konvertör Arıza Lambası'' diyor.

Ancak 2001 model Astrada çift sensör olayı olmadığından bu ışık motor arıza lambasıymış.Düzeltmek yerine aşağılamak ne kadar doğru?
« Son Düzenleme: 17 Eylül 2010, 13:33:29 Gönderen: Can »