škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni LPG taktırdıktan sonra....KONTROL LAMBASI

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mxdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Akadaşlar eminim forumda daha önce görüşülmüştür ama ben bi daha soracağım
abim yakın zamanda 2005 1.2 fabia sına lpg taktırdı
fakat bir zaman sonra " kontrol lambası" yanmaya başlamış

servise gidip yana ışık söndürülmüş ama bir müddet sonra tekrar yanmaya başlamış
bu sürekli yanmasının araca zararı varmıdır ve bu ışık nasıl söndürülür?
Şimdiden Teşekkürler
« Son Düzenleme: 24 Eylül 2010, 21:41:37 Gönderen: mxdemirel »

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Allah'ın emri :)

Ama iyi bi ayarla çok nadir yanabilir. Benim 2004 1.2 Fabia'da 70 bin km boyunca 3 defa yanmıştı.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Motor arıza lambası=LPG

Sonuçta aracın tanımadığı, programlanmadığı bi yakıt, başka çeşit yanma, başka çeşit enjektör, açığa çıkan başka gazlar... Hiç birisi o aracın motoruna göre programlı değil ki.

LPG taktınsa istop etmeden gidiyo mu, o zaman OK :D

Çevrimdışı mxdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
biraz daha detaylı anlatabilir misiniz Türkey bey ? Bu farz(Allah'ın emri) :)  nasıl bir ayarla ortadan kalkıyor? Ustaya yada servise ne diyelim?

Çevrimdışı mxdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;141392

LPG taktınsa istop etmeden gidiyo mu, o zaman OK :D

ömürsün Hakan :)   bu arada bahsettigim sembole sitedeki klavuzda 'egzos kontrol lambası' diyor...du

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Bi çok sebepten yanar o, sade egzost kontrol lambası değil :D

Soğuk suyla yıka üşüsün, o yine yanar :lol:

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Yav söndürecen ayar yapcaklar, sora hava soğur bişi olur yine yanar, canını sıktığına değmez görmeyiver işte, söndürecem diye her seferinde ayara para vercen. Yok bi zararı. Sallaaaa.... LPG'li arabaya binersen o yanar hoca, 2+2=4...

Çevrimdışı mxdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
nete cepten baglandıgım icin biraz gecikiyorum hakan  Araba abimin arabası (yukarıda bahsetmiştim ) O da cok dert etmiyor senin gibi (bu arada arabasının rengi sizin 2001 fabia ile aynı :) ) Ben merak ettim  nasıl söner ?

Çevrimdışı hibo

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arıza lambası çoğu araçta yanıyor evet,ancak eğer düzgün bir montaj vede kaliteli bir kit varsa tamamen yanmama garantisi verilebiliyor...o şekilde binmenin çoğu araçta bi sakıncası olmayabilir belki ama benim aracımda başıma geleni söyleyim...bu yaz klimam dolayısıyla bi kaç kere servise gittim...en sonunda problemi çözdük...klimam,ışıklarda beklerken filan gayet güzel soğutuyordu ancak araç hareket etmeye başlayınca,tahmini 70-80 km hızlara gelince soğutmayı kesiyor,dış ortam havasını vermeye başlıyordu,yani klima kompresörü dervren çıkıyordu,noluyo diye yavaşlayıp kenara çekeyim dediğinde tekrar aracı buz gibi yapıyordu:)çok gıcık bi arızaydi...meğerse sebebi şuymuş...aracımda lpg takılı ve çoğu zaman arıza lambam yanıyordu...beyin fakir karışım arızası algılayıp,motoru zorlayacak tüm etkenleri devredışı bırakma talimatı veriyormuş,yani fakir karışım arızasını bi kere algılayınca,ömcelik sadece motorun çalışması olacağı için,özellikle seyir halinde motora yük binince klima kompresörü gibi güçlü bir etkeni devreden çıkarıyormuş...tabi araç rölantiye düşünce,motorun zorlanması  kalkınca tekrar kompresörü deevreye alıyor ve soğutma yeniden başlıyordu...nihayetinde problemin sebebi lpg den yanan arıza lambası ve fakir karışım çıktı...çözüm olarak ise montaj yaptırdığım ustama gidip hassas bir kalibrasyon yaptırdım,çok şükür 2000 km dir lambam yanmamakla birlikte klimam oldukça soğutuyor...biraz uzun oldu ama ,arıza lambasının nelere sebep olabileceği ve aslında yabana atılmaması gerektiğini anlatmak istedim...benim araçta böyle bi sapıtmaya neden olmuştu,neyseki halledildi...saygılar:)

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de taktırdığımdan beri bir kez yandı ve hemen söndü o da dağa çıkmıştım o yüzden olsa gerek :D

Şu ana kadar ayarlar o kadar mükemmel ki(maşallah ) Aracın benzinden LPG'ye geçişini anlamak için sessiz bir yerde tık sesini duymam gerekiyor.Ha belki daha yenidir diye sorun yoktur belki ama en azından şimdilik kafam rahat..Sadece LPG'yi dolduruyorum ve geziyorum..Sanki arabada bitmeyen yakıt varmış gibi çok hoş :D

Full şehir içi kullandım bu depoyu, 250 km oldu 1 yeşil ışık 1 tanede kırmızı ışık kaldı.

Yeşilde sanıyorum 50 km gider rahat, kırmızıda ise 40 km gidiyor genelde..Daha ne olsun..:) 63 TL 'ye doldurdum.Gerisini siz hesaplayın..

Elbette bende LPG 'li araç kullanmaktan çokta memnun değilim, arıza anlamında değil, ne gerek var! al dizel bin git işte..Orjinal olsun..

Ama şu yapılan LPG sistemim fabrikanın önerdiği marka ile aynı montaj prosedürlerine sahip olduğu için içim bir nebze daha rahat.Müsait olduğum ilk anda dizel bir fabia'ya geçmeyi planlıyorum..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı mxdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bende tam ST sitesinin mühendislerinin yorumlarını merak ediyorum diyordum Bir dönem avatarında malum sönmeyen ısıgın resmini kullanan İrfan hocam , mygökhan ,... Gökhan hocam ayar deniyor kalibrasyon deniyor detaylı olarak ne yapalım?

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bende lpg takıldığında uyarı ışığının  sönmeyeceğini duymuştum ve takan yerde aynısını teyit etmişti.
yazın aracı kullandığım sürede aldığım yakıtın durumu yada bilemediğim başka bi sebepten ışık 1000 km de 1 yanmaya başladı bazen yanıyo bazen sönüyo.bilgisayara bağlandığında fakir yakıt karışımı diyor başka bi şey demiyo.
kalibrasyondan ise iyi bir usta bana da lazım.

Çevrimdışı mxdemirel

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: fmaka;141550
bilgisayara bağlandığında fakir yakıt karışımı diyor başka bi şey demiyo.
kalibrasyondan ise iyi bir usta bana da lazım.

Alıntı yapılan: mxdemirel;141511
ST sitesinin mühendislerinin yorumlarını merak ediyorum.. Bir dönem avatarında malum sönmeyen ısıgın resmini kullanan İrfan hocam , mygökhan ,...
Gökhan hocam ayar deniyor kalibrasyon deniyor detaylı olarak ne yapalım?

Çok mu ısrar ediyorum ne
  :blg::blg::blg::blg:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Ben LPG bilmem, bilmediğim konuda da yazmam  :D

Yoksa esirgemem yardımı  ;)