škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabia II 1.2 Dynamic

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: asterixxxxxx;167538
Arkadaşlar ben 400 km den fazla göremiyorum. 3000 km deyim şu anda.. 2-3 bin devirlerde kullanıyor olmama rağmen.. bu 600 km görenler şehir içi sırrı nedir. 10.000 km de rejim değişecekmi gerçekten. bilgi verirseniz sevinirim.

Kullanım alışkanlıkları ve yol şartlarına bağlı çok değişkenli bir olay bu..Başkasına bakmamak lazım..Çok yanıltır..

10.bin km geçsin önce..

Vitesleri çabucak atın üst vitese..

Araç hareket eder etmez 2 ye atın.Uzatmayın.

Vitesleri 2000-2500 devir civarında değiştirin.

Yolda 60 km hızda iken 5. viteste olsun araç, devirde 1900!den büyük, 2500'den küçük olursa tüketim ciddi anlamda düşer.

Devir 2000 civarı seyretsin genelde..

Gaza hafifçe tepki verin..Ani hareketten kaçının.

Birde bunlara dikkat ederek deneyin bakalım sonuç ne olacak?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;167605
Kullanım alışkanlıkları ve yol şartlarına bağlı çok değişkenli bir olay bu..Başkasına bakmamak lazım..Çok yanıltır..

10.bin km geçsin önce..

Yolda 60 km hızda iken 5. viteste olsun araç, devirde 1900!den büyük, 2500'den küçük olursa tüketim ciddi anlamda düşer.

gökhan abinin dediklerini uyguladığımda hesapladım, araba 6.5 litre yakmıştı. her şey gaz pedalının altında bitiyor. örneğin son kullandığımda araba açılsın diye basmıştım yolda, tüketimim 8.5 lt çıkmıştı.

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı omer06

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı BuRZuM0765

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bende de dinamik var. Benim yol bilgisayarında gördüğüm en düşük menzilim bir depo ile 540 km idi. O da ortalma 8.3 litre falan yapıyordu şehir içinde.Kış ve soğuk olması cabası artı çok uzun mesafelerde de kullanmıyorum. İşten eve evden işe hesabı. Şehir dışı uzun yolda ise 4.5-5.5 arasında oluyor genelde bu da mesafe olarak bir depoyla yaklaşık 800-950 km denk geliyor.
Az yakmak için, benim gördüğüm kadarıyla, 2000-3000 devir aralığında gezmek ve arabayı yumuşak kullanmak lazım. Öngörülü kullanmak ve arabayı boşa atmak yerine viteste gazdan ayak çekmek, ayrıca motor freni ile yavaşlamak baya fark ediyor bence.
HTP'leri zorlamak gerçekten çok yakmalarına neden oluyor. Sakin kullanımda şehir içi 6.5-7.5 litrelerde geziyorum. Biraz asılsam 8-9 litreleri görüyor birden.

İyi forumlar :ok:
[SIGPIC][/SIGPIC]1.2 HTP Ambiente Dinamik
Kapuçino Bej

Çevrimdışı basarani

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;167605

10.bin km geçsin önce..

Arkadaşlar,

Soğuk bastırana kadar, (yukarıda zikredildiği gibi bir kullanımla) bir depo benzin ile 750-850 km  yapardım, Şehiriçi-dışı karışık. Şimdi 600-650.
4.5  lt/100km anlık tüketim ile gittiğim yolda şimdi 5.5 lt/100km anlık  tüketim ile gidiyorum. Eminim soğuk havanın etkisi vardır. Ama bu kadar  mı? Ayrıca soğuk havada lastik basınçları fark edilebilir seviyede düşer  mi? ki bu da tüketimi etkileyebilir...

Ne dersiniz?

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: basarani;167880
Arkadaşlar,

Soğuk bastırana kadar, (yukarıda zikredildiği gibi bir kullanımla) bir depo benzin ile 750-850 km yapardım, Şehiriçi-dışı karışık. Şimdi 600-650.
4.5 lt/100km anlık tüketim ile gittiğim yolda şimdi 5.5 lt/100km anlık tüketim ile gidiyorum. Eminim soğuk havanın etkisi vardır. Ama bu kadar mı? Ayrıca soğuk havada lastik basınçları fark edilebilir seviyede düşer mi? ki bu da tüketimi etkileyebilir...

Ne dersiniz?

Aracı kullandığınız mesafeye göre ciddiyeti değişecek bir konu bence. Eğer 8-9 km'lik bir yolda kullanıyorsanız hiçbirşey olmasa sadece motor geç ısındığı için bile çok rahat bir şekilde 4.5'ten 5.5'e çıkar. Eğer aracı hergün kullandığınız yol 20-30 km değilse bence çok olağan bir durum.
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı basarani

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SEAHAWK;168353
Aracı kullandığınız mesafeye göre ciddiyeti değişecek bir konu bence. Eğer 8-9 km'lik bir yolda kullanıyorsanız hiçbirşey olmasa sadece motor geç ısındığı için bile çok rahat bir şekilde 4.5'ten 5.5'e çıkar. Eğer aracı hergün kullandığınız yol 20-30 km değilse bence çok olağan bir durum.

Her sabah 26 km gidiyorum. yazın aldık arabayı, o zamandan 2 hafta öncesine kadar 4.5 lt/100km ile gelirdim işe. Bu sabah 5.3 lt ile geldim. Soğuktur umarım bu kadar değiştiren.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Soğukta tüketim artışı sadece motor soğukkendir, ısınınca bilakis soğuk hava daha iyidir motora  ;)

Çevrimdışı basarani

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;168535
Soğukta tüketim artışı sadece motor soğukkendir, ısınınca bilakis soğuk hava daha iyidir motora  ;)

Teşekkürler, iyi oldu döylediğiniz. Hazır benzin 4 kuruş ucuzlamışken benzin alıyım ve bi gidip lastiklerin havasını kontrol edeyim. Ondan da kaynaklanıyor olabilir.

En son ihtimal de şu depoyu izmit'te bi Total de fullemiştim. İzmit'te ucuz ya göyaaa ( istanbul'dan 5 kuruş ucuz), yakıtta kalite problemi de yaşıyor olabilirim.
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2010, 09:22:04 Gönderen: basarani »

Çevrimdışı basarani

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;168535

Kullanım klavuzuna baktım. Hava ne kadar soğuk olursa o kadar çok yakıyor motor. Sadece motor soğukken değil, tüm sürüş sırasında da bu geçerli. Havalar biraz ısındı benim tüketim de eski seviyelere döndü...

Teşekkürler.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: basarani;171215
Kullanım klavuzuna baktım. Hava ne kadar soğuk olursa o kadar çok yakıyor motor. Sadece motor soğukken değil, tüm sürüş sırasında da bu geçerli. Havalar biraz ısındı benim tüketim de eski seviyelere döndü...

Teşekkürler.

Motor ısındıktan sonra tüketimim hiç fazla olmadı, ama kişisel kullanım farkları olabilir belki, ya da yakıt/motor tipi farkı. Ama tabi İstanbul'da eksi dereceler yok, belki çok soğuk iklimde fark olabilir.

Yaz kış 8 litre yakıyorum şehir içinde, ne artar ne azalır 4 yıldır.

Soğuk hava daha iyidir, daha iyi yanar, oksijen daha yoğundur zira.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;171308
Motor ısındıktan sonra tüketimim hiç fazla olmadı, ama kişisel kullanım farkları olabilir belki, ya da yakıt/motor tipi farkı. Ama tabi İstanbul'da eksi dereceler yok, belki çok soğuk iklimde fark olabilir.

Yaz kış 8 litre yakıyorum şehir içinde, ne artar ne azalır 4 yıldır.

Soğuk hava daha iyidir, daha iyi yanar, oksijen daha yoğundur zira.
Oksijen daha yoğun geliyor diye, ECU da daha fazla yakıt sevk ettiriyor olabilir mi ki?:blm::hmm:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;171321
Oksijen daha yoğun geliyor diye, ECU da daha fazla yakıt sevk ettiriyor olabilir mi ki?:blm::hmm:

Hacim ölçüyor, yoğunluk ölçmüyor diye biliyorum.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hayırlı olsun kazasız belasız inş.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;157410
Sadece yağ değişir o bakımda.

10 bine doğru tüketim rejimi değişir. Her 2 Skoda'mda da yaşadım bunu.
irfan hocam sen hep sıfır araç mı alırsın,2.ele binmezmisin?
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ