škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

OKTAVİA a-5 TDİ CR İLE İLGİLİ SIKINTILAR

Ziyaretçi · 89 · 30744

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Muhlis OZTURK

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sicakta da klima calisir ancak nem alir sadece. Ornek arabaniz buhar yapti, sicagi verdiginiz, klimayida acarsaniz o zaman nem alma fonksyonu calisacagindan bugu daha hizli bir sekilde kaybolur.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: Muhlis OZTURK;181699
Sicakta da klima calisir ancak nem alir sadece. Ornek arabaniz buhar yapti, sicagi verdiginiz, klimayida acarsaniz o zaman nem alma fonksyonu calisacagindan bugu daha hizli bir sekilde kaybolur.

Klima ustası bana şunu demişti: Araba kliması nem almaz!

"Araba klimaları nem almaz, zira araba klimaları kabindeki havayı emmez, sadece üfleme yaparlar, ev tipi klimalar iç havayı emip tekrar geri verebilirler, damla ikonu olan nem alma fonksiyonunda çalıştırıldığında ortam havasını çekip kuru olarak geri veririler aynı yere". Haliyle bizim araç klimalarında o tip bir fonksiyon düğmesi yok.

Naçizane aktarayım dedim  :)

Çevrimdışı Muhlis OZTURK

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ic sirkulasyon dugmesi ne ise yariyor o zaman peki ?

edit: detaylandirayim, disaridan hava alma kapakciklarini kapattiniz, klimanin da hava cekme fonksyonu olmadigini farzediyoruz, kabin icindeki hava nasil donecek ?
« Son Düzenleme: 14 Ocak 2011, 12:47:16 Gönderen: Muhlis OZTURK »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Muhlis OZTURK;181800
Ic sirkulasyon dugmesi ne ise yariyor o zaman peki ?

edit: detaylandirayim, disaridan hava alma kapakciklarini kapattiniz, klimanin da hava cekme fonksyonu olmadigini farzediyoruz, kabin icindeki hava nasil donecek ?

Sadece dışarıdan taze hava almayı kesiyor iç sirkülasyon düğmesi. Öyle değil mi?

Klima kapalıyken, fan açık ve iç sirkülasyon aktifse o zaman hava dönmeyecek mi? Demek ki klima hava çekmiyor diye düşünürüm.

Bu işlerin ustası değilim :) . Sadece ustanın dediğini aktardım. Her ev tipi klima nem almıyor, demek ki ek bir tertibat var sanırım, dehumidifier gibi.

Çevrimdışı Muhlis OZTURK

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada Octavia kullanma klavuzunun 104 ve 110. sayfalarinda aynen soyle diyor:

İç hava sirkülasyonunun çalışması
İç hava sirkülasyonu çalışmasında, araç içindeki hava emilir ve
tekrar araç içine iletilir.

Bu durumda, ustaniz mi dogru biliyor, benim bildiklerimde mi bir celiski var ?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Muhlis OZTURK;181806
Bu arada Octavia kullanma klavuzunun 104 ve 110. sayfalarinda aynen soyle diyor:

İç hava sirkülasyonunun çalışması
İç hava sirkülasyonu çalışmasında, araç içindeki hava emilir ve
tekrar araç içine iletilir.

Bu durumda, ustaniz mi dogru biliyor, benim bildiklerimde mi bir celiski var ?

Burada sorun yok, benim dediğim nem alan sistem nedir araçta? Soğutma işi coildeki soğuk gazın bulunduğu boru-borucuk-peteklerin arasından hava geçerken soğuyor, bunda sorun yok, nemi nerede alınıyor havanın, ben onu merak ettim  :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Muhlis OZTURK

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;181805
Sadece dışarıdan taze hava almayı kesiyor iç sirkülasyon düğmesi. Öyle değil mi?

Klima kapalıyken, fan açık ve iç sirkülasyon aktifse o zaman hava dönmeyecek mi? Demek ki klima hava çekmiyor diye düşünürüm.

Bu işlerin ustası değilim :) . Sadece ustanın dediğini aktardım. Her ev tipi klima nem almıyor, demek ki ek bir tertibat var sanırım, dehumidifier gibi.

Klima son derece basit bir sistemdir aslinda. Siz iceriyi soguturken, klima disariyi isitir, siz iceriyi isitirken klima disariyi sogutur, mantigi bu sekilde calisir. Icerdeki gazi 4 kollu bir vana ile dolastirir surekli, hem icerde hem disarda petekleri vardir ve hava peteklerin arasindan gecerek istenilen sicakliga ulasir, gazda peteklerin arasinda boru seklinde dolasarak peteklere istenilen sicakligi verir. Nem alma fonksyonu icin ozel bir tertibat yoktur klimalarda, her klimada nem dogal olarak olusur yoksa disariya boru sallamak veya kondensasyon haznesi tutmak gerekmezdi. Havadaki su buhari, ustundeki isiyi salmak icin kendisinden ve ortam sicakligindan daha soguk yuzeylere tutunur ve sivilasir, klimada nem alma fonksyonuna aldiginizda, klimanin yaptigi sey, petekleri ic ortam sicakligidan daha az bir sicakliga sizi rahatsiz etmeyecek sekilde getirmektir, bu durumda hava peteklerin arasindan gecerken soguk yuzeyle temas edecek, icindeki su buhari siviya donusup tahliye hortumundan disari akacaktir, arabalarda bu asagiya akan sivi olarak gorunuyor.

Bizim araclarda eger dis sicaklik +2 derecenin altinda degilse, klima calisir. Hava icinden gecebilir. Klimayi acmis olmamaniz havanin gecmesi icin engel degil, hava yine klima petekleri icinden geciyor, ancak, petekleri isitan sogutan gaz hareketi olusmuyor o kadar.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Muhlis OZTURK;181699

Özetle ben üstteki cümleden şunu anladım "Kışın soğukta klima soğutma yapacak şekilde çalışmaz, sadece nem alma fonksiyonunda çalışır", doğru mu?  :)

Çevrimdışı Muhlis OZTURK

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;181821
Özetle ben üstteki cümleden şunu anladım "Kışın soğukta klima soğutma yapacak şekilde çalışmaz, sadece nem alma fonksiyonunda çalışır", doğru mu?  :)

Ben demiyorum Irfan bey. Kullanma klavuzu 107 diyor, aynen soyle:

Soğutma,  ⇒sayfa 108, şek. 140  düğmesine basıldığında ve aşağıdaki
şartlar yerine getirildiği zaman, çalışır:
• Motor çalışıyor,
• Dış hava sıcaklığı yakl. +2 °C'nin üzerinde ve
• Fan düğmesi devrede (1 ila 4 arası konum).
Soğutma sistemi devrede iken, araçtaki sıcaklık ve nem miktarı düşer. Bu yüzden,
yüksek dış sıcaklıklarda ve yüksek nemde araç içindekiler kendilerini daha iyi hisse-
derler. Soğuk mevsimde, camların buğulanması önlenir.

Benim cekismeye girmek gibi bir niyetim yok, iyisini bildigimi iddia etmiyorum, ama sanayi ustalarindan da biktim, tepkim size degil eger yanlis anlasildiysam.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Estağfurullah, bildiklerimi irdeliyorum ben de, bildiğim yanlış ise düzelteyim diye, tartışarak-araştırarak öğrenmek en güzeli  :ok:

Ugur A.

• Ziyaretçi
Soğuk boru,borucuk-petek-petekçikten geçerken hava içindeki nem yoğunlaşıyor ve su olarak atılıyor. Nemi alıp da içeri kuru hava verme fonksiyonu yok kanımca.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Mak. mühendisi kayınçoya sordum, klima üretim sektöründe çalışıyor. Nem alma sistemi ek bir sistemmiş, havayla suyu çarptırıyor dedi, pek tekniğe girdi, detayları kaçırdım. Hatta bazı bireysel klimalarda bile yok, olanlarda damla ikonu ile mevcut dedi. Soğutma ve nem alma ayrı işlemlermiş, evaporatör tek başına nem alamıyormuş vs. vs. Paylaşayım dedim.

Çevrimdışı Muhlis OZTURK

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Irfan bey, bende muhendisim meraklanmayin :). Dehumidifikasyon, yani ortamdan nemi tamamen uzaklastirma, m3 hesabina gore farkli teknolojiler gerektirir. Araba klimasinin tek basina 10m3 bir odada becerebilecegi bir sey degil elbette. Sadece hava fandan gecerken sogutma peteklerini eger gazla doldurursaniz ve bunu dusuk hizda sirkule eder, ayni zamanda radyator fanini da dusuk hizda dondururseniz fizik kanunu geregi, havadaki su buhari, soguk yuzey olan peteklere yapisir ve sivilasir, disari atilir. 4 m3 icin (arabanin yaklasik hacmi) bu sistem son derece yeterlidir. Yazin bu otomatik olarak calisir zaten, kisinda siz bastiginizda devreye girer.

Soylenmesi gereken aslinda Ugur bey'in soyledigi, sogutma veya isitma yapmadan tek basina nem alma fonksyonu arac klimalarinda yok dogrudur, ancak kisin isitma esnasinda 2 derece ustunde ve motor calistiginda devreye girip nem alir, bugu olusumunu onler, bunu da dedigim fizik prensibi ile yapar, basittir yani.

Çevrimdışı archaeologist

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar ! şimdi otamatik klimalar, sıcaklığı 22 dereceye ayarladığımızda sıcaklığın 22 derecenin altında veya üstünde olmasına göre mi ısıtıtyor ya da soğutuyor ?
yani diyelim sıcaklık 21 derece olunca kalorifer devreye girip içeriyi ısıtıyor, 23 derece olunca da klima devreye girip soğutuyor öyle mi ?
octavia 1.6 TDI elagance 2011