škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb 1.4 TSI Chip Tunning

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı orcanius

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar; Geçen çalıştığım yere Scirocco 1.4 TSI (dikkatinizi çekerim I kırmızı=122 HP) geldi. 122 beygir mi? diya sordum. 160 Beygir; chip taktırdım dedi. Gayet iyi ve güzel olduğunu söyledi. Hatta 6. vites 2500 d/d da 140 gibi gittiği vakit 5,5 6 lt yaktığını da söyledi. Performansından çok memnunmuş ki bir onceki arabası 2004 BMW 3,20d imiş.

Chip Tunning yaptırmak istesek, önerebileceğiniz marka ve firma var mıdır? Tavsiye edilir mi bu iş? Nekadar sağlıklı olur. Orjinal 160 HP motorlar farklı mı?

Teşekkürler.

Çevrimdışı cemal arslan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • http://www.artituning.com
Alıntı yapılan: orcanius;147183
Merhaba arkadaşlar; Geçen çalıştığım yere Scirocco 1.4 TSI (dikkatinizi çekerim I kırmızı=122 HP) geldi. 122 beygir mi? diya sordum. 160 Beygir; chip taktırdım dedi. Gayet iyi ve güzel olduğunu söyledi. Hatta 6. vites 2500 d/d da 140 gibi gittiği vakit 5,5 6 lt yaktığını da söyledi. Performansından çok memnunmuş ki bir onceki arabası 2004 BMW 3,20d imiş.

Chip Tunning yaptırmak istesek, önerebileceğiniz marka ve firma var mıdır? Tavsiye edilir mi bu iş? Nekadar sağlıklı olur. Orjinal 160 HP motorlar farklı mı?

Teşekkürler.

bu araçlara uygulama sonucu 150hp civarı güç elde edilir.
yazılımla daha fazlası çok zor.

ancak işlem sonucu 97-98 oktan kullanılması öneriliyor.

oktan deyip geçmeyin gerçekten çok fark ediyor.
iyi bir yakıtla bu işlem 10hp civarında fark ettiriyor.

tsi 122hp de 150hp civarı alınan güç 97-98 oktan la 160lar görülebiliyor.

düzgün yapılan bir işlem ne kısa vade de ne de uzun vade de sorun çıkarmaz...

piyasa bir çok firma ya da kişi chip tuning işlemi yapıyor

200 liradan başlıyor...3000 bin liraya kadar gidiyor

kimisi markasını satıyor kimisi adını kullanıyor... kimiside emeğini...

dikkat etmeniz gereken burada taahhüt edilen hp nin yaklaşık olarak +- %5 toleransla verilmesi yada elde edilmesi...

isterseniz dynoda bu gücü görebilmeniz lazım yada dynoya çıkmadan bizzat test edip kaç hp aldığını umurunuzda olmadan evet beğendim memnun kaldım diyebilmeniz lazım

yalnız dikkat edin bir çok firma yada kişi...vaat ettiği marka yerine başka yerlerden temin ettiği yazılımları yüklüyor...haksız kazanç elde ediyor ve sizi de birazcık kandırmış oluyor...sizde sanıyorsunuz ki benim arabamda falanca marka yazılım var...

yada ben bu işin duayenim diyen insanlar yine piyasadan temin ettiği yazılımları yüksek kar marjı ile size satabiliyorlar

dilerseniz istanbulda servis garantili firmaya gider (bu firma sadece kendi markasına yazılım uyguluyor) 3 bin lira verirseniz tabi çıkacak aksilikler ve olasılıkları da göz ardı etmeyin...sanmayın ki pahalı iyidir sorunsuzdur garantilidir

netde araştırın çok yazılar bulacaksınz..
malum firmada vatandaş 3 bin lira veriyor ama ne istediği gücü alabiliyor ne de parasını iade ediyorlar....

amacım kötülemek karalamak değil...yaşanmış bir örneği gösterip dikkatli olmanızı sağlamak

elbette 200 liraya kopyacılarda var...

haricinde ar-ge miz var lafıyla yine 1000-1200 lira para isteyenlerde çıkacaktır...

diğer taraftan bu araçları genel de 700-800 liraya istanbulda yapabiliyorlar...

misal uygulayıcı..eğer size diyorsa ben falanca ile yada falan yurtdışı firması ile çalışıyorum...dosyayı ona mail atacağım...o zaman attığı mail adresine bir bakın...

yurt dışı firmaları hotmail kullanmazlar...firmalarının adı olur...
misal @superchips.co.uk gibi yada @wimmer-rst.de gibi

nerde ve kime yaptıracağınız sizin takdiriniz...ancak benden tavsiye kandırılmayın....dikkatli olun...

yazılımın aracınıza özel olduğuna emin olun...kendim remap ediyorum diyorsa sizede notebookda bunu gösterebilmeli...

adının falanca usta olması önemli değil neticede o arkadaşda yazılımı birinden alacak ama sırf adı yüzünden fahiş fiyatlara satıyorlar...

eblette size garanti verebilmeli para iadesi sunabilmeli...yazılımınız serviste güncellendiğinde ücret talep etmemeli yada başta bunu söylemeli...

golf tsi 140 ve 170 likler bire bir aynı...motor sadece yazılım farklı
yine golf 140hp ile 160gt nin yazılımları farklı motorları aynı...

bakın bu araçlarda motor aynı ama yazılımları farklı ...

CITROEN XANTIA 2000 HDI 110HP
PEUGEOT 406 2000 HDI 90HP

HYUNDAI SANTAFE 2000 CRDI 125HP
HYUNDAI SANTAFE 2000 CRDI 112HP

bunun gibi bir çok araç var...

bana gelen bir mail...bu mail ford servisinden çalışan bir teknisyen tarafından gönderildi...kendisi serviste bu işi yapmak istiyor ve benden yazılım hakkında bilgi istiyor

ford transit v347 lerde 200hp haric
diğer tdci motorların hepsi aynı tek fark yazılım
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2010, 13:51:24 Gönderen: cemal arslan »

Çevrimdışı adorno

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
chip tunning ile ilgili bir kaç sorum olacak
1-Tork'a etkisi var mıdır bu işlemin,arttırır mı örneğin.
2-motor ömrüne etkisi var mıdır,azaltır mı.
3-Aracın servis bakımlarında ekstra bir muamele görüp,farklı motor yağı,farklı servis km leri gibi durumlarla karşılaşıyor muyuz?
4-yakıt sarfiyatına etkisi ne olur?
[SIGPIC][/SIGPIC]

Superb 1.4 tsi elegance
next YE-G828 Plus 4.3"
sonyericsson p1i

Çevrimdışı mayham85

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
tsi motorda yaklaşık 40 50 nm lik tork artışı olur. doğru şekilde bu artış kullanılırsa tüketim düşer.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cemal abi iyi güzel yazıyorsunda arada İstanbul-İzmir-Antalya vb gibi illerde bu işi hakkıyla yapan fiyatları makul olan yerlerin isimlerinide yazarsan bizede referans olur siz illaki bir birinizi tanıyorsunuzdur :)

Çevrimdışı cemal arslan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: adorno;147273
3-Aracın servis bakımlarında ekstra bir muamele görüp,farklı motor yağı,farklı servis km leri gibi durumlarla karşılaşıyor muyuz?

1. torka etkisi elbette var
tsi larda doğrudan torka müdahale edemiyoruz bu artan güçle orantılı olarak artar...dizel araçlarda doğrudan torka istediğimiz değer verebiliriz özellikle manuel araçlarda yüksek tork ile çok keyifli oluyor ancak yine dsg yada normal otomatiklerde fazla tork artışı verilemiyor. dsgler 40-60nm tork verilirken dsg olmayanlarda 70-80nm tork verilebiliyor..manuellerde bu değerler daha daha fazla verilebilir.

2. motor ömrünü kısaltmaz...motor ömrünü kısaltan tek bir şey va o da yağ bakımının aksaltılması  uygun olmayan yağ kullanılması aracı sürekli redline da sürmek turbolu araçlarda çalıştırma ve kapama kurallarına dikkat etmemektir...

3. ekstra yapılacak bir şey yok. her zaman ki gibi yağ bakımına dikkat edin onaylı yağ kullanın filtreleri değiştirin.
turbolu araçlarda çalıştırınca 1 dk gaza basmadan turbonun yağlanmasını motorun ısınmasını bekleyin. yüksek devirde ve hızda araç sürdükten sonra yada aracı sıkıştırınca hemen kontak kapatmayın 1 dk turbonun yağlanması devam ederek turbonun soğumasını bekleyin.

4. yakıt sarfiyatına etkisi olumludur...şehir dışında %10 ve üzer ekonomi yapar...ancak şehir içi kimse garanti veremez...düşmesi birazda sizin sürüşünüze bağlı...ama kesin olan..artış olmaz

Alıntı yapılan: kadir_;147280
Cemal abi iyi güzel yazıyorsunda arada İstanbul-İzmir-Antalya vb gibi illerde bu işi hakkıyla yapan fiyatları makul olan yerlerin isimlerinide yazarsan bizede referans olur siz illaki bir birinizi tanıyorsunuzdur :)

birbirimizi tanıyoruz ancak genlerimizde olsa gerek nedense her sektörde olduğu gibi bu sektörde kimse kimseyi sevmez çekemez...

hele beni hiç sevmezler ...çünkü doğruyu söylediğim için 9 forumdan kovarlar :)

isteyen istediği yerde istediği kişiye yaptırır...
herkes bu konuda serbesttir...

ancak dikkat edin

aracınıza özel size özel olsun sakın kopya kaçak dosya almayın
« Son Düzenleme: 12 Ekim 2010, 19:15:21 Gönderen: cemal arslan »

Çevrimdışı orcanius

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: adorno;147273

Merhaba arkadaşım. konu seni cezbetti dimi? Eğer denersen lütfen yorumlarını bizimle paylaş.

Çevrimdışı orcanius

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bu arada konuya yazı yazan tüm arkadaşlar teessüf ederim. Cemal arkadaşımızı teşekküre boğmuşunuz. Konuyu ben açtım kimse teşekkür etmemiş.
alacağınız olsun....

Çevrimdışı cemal arslan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
bu teşekkür olayını nedense hiç anlamış değilim ama neyse..bir teşekkür de benden...

Çevrimdışı adorno

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: orcanius;147306
Merhaba arkadaşım. konu seni cezbetti dimi? Eğer denersen lütfen yorumlarını bizimle paylaş.

yok hocam,ben öyle balıklama atlamam.Konu hakkında bir fikir edinmek istedim.Bu işi yapmadan önce aynı motorun 160hp olanını kullanırım,1.8tsi yi de denerim,daha da soruşturduktan sonra karar veririm.Halihazırda bu tork ve güç bana fazlası ile yetiyor zaten.Aracımı ortalama 2000-2500 devirde kullanıyorum,ortalama hızım 60km/sa ve günlük yaptığım 15 km.dir.
[SIGPIC][/SIGPIC]

Superb 1.4 tsi elegance
next YE-G828 Plus 4.3"
sonyericsson p1i

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
.........
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2010, 20:19:43 Gönderen: G.Antep Şubesi »

Çevrimdışı cemal arslan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: a_tansel;147473
cemal bey vw tdi lara chip ya da yazılım önerir misiniz ?
araç 06 caddy 3 kişi kullanıyoruz ve malesef benden başka ilk çalışma ve stop etme öncesi rölantide bekleme yapan yok.

2006 model caddy mi ??

değil bin lira bin euro verseniz yapmam :)

2008 öncesi caddylerde kronik turbo sorunu var

fabrika bile 60 bin km ömür garantisi verirken...ki biz burada 20 binde 40 bin turbo kıranları gördük....diğer taraftan çok nadir de olsa 80 bin de olupda hala sürenler var...

aslında bu araçlardan çok güzel sonuç alıınıyor
2008 ve üstü bir çok caddye yaptım ve hem yakıtları düştü hem performansları fazlasıyla arttı

sizin aracınızda benzer sonucu alacaktır ancak turbonun fazla uzun ömürlü olmaması beni bu araçtan uzak durmamı sağlıyor

ancak eğer turboda ki olası sorunu kabul ederseniz elbette işlem yapılır...
bunun dışında ben yapmam...yapmak isteyen varsa buyursun yapsın...

turbo basıncına dokunmadan güç almak mümkün sadece enjektör ve tork ayarlarını kaldırmak bile bu aracı çosturur...
ama turbo basıncına dokunmasam bile turboda olası bir arızadan biz sorumlu tutulacağımız için başıma gelecekleri biliyorum...

fabrikanın bile 60 bin km garanti verdiği araca ben nasıl garanti vereyim ???

aklınızda olsun turbo değiştirecek olursanız biraz tadilat gerekse bile t5 lerin 170hp lerinde kullanılan turboyu taktıramaya çalışın...içiniz rahat eder aracınızın performansı artar...
olmaz dersenizde fabrikanı bir çok vw grubunda kullandığı orijinal garett k03 turbo tercih edin...fiyatı 1200-1300 civarında
daha aşağı satılan 800-900 liralık turbolar çin malı fason ürünler...uzak durun...benden söylemesi
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2010, 10:58:38 Gönderen: cemal arslan »

Çevrimdışı cemal arslan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: adorno;147463
yok hocam,ben öyle balıklama atlamam.Konu hakkında bir fikir edinmek istedim.Bu işi yapmadan önce aynı motorun 160hp olanını kullanırım,1.8tsi yi de denerim,daha da soruşturduktan sonra karar veririm.Halihazırda bu tork ve güç bana fazlası ile yetiyor zaten.Aracımı ortalama 2000-2500 devirde kullanıyorum,ortalama hızım 60km/sa ve günlük yaptığım 15 km.dir.

fazla soruşturmak araştırmak da sakıncalı...

doğru olduğu kadar yanlış bilgilerede ulaşabilirsiniz

sonra hangisi doğru hangisi yanlış arada kalırsınız

doğrular yanlış mı yanlışlar doğru mu ?? içinden çıkamazsınız

burada yapabileceğiniz
anlaştığınız bir firma yada kişi ile...aracınıza işlem yaptırmak ve aracın eskiye oranla gidişi aradaki farkı görüp görmemeniz önemli

ancak unutmayın ki kötü bir benzin yüzünden aracın çekişi düşecektir düşük oktanlı benzin güç kaybına neden olacaktır

isteklerinizin beklentilerinizin giderilmesi burada çok önemli

firma yada kişinin taahhütlerine dikkat edin memnuniyetsizlik durumunda işlem iptalinde para iadesi kesintiz mi olacak kesintili mi olacak serviste yazılım güncellemesi olursa yeni yazılım için ücret talep edilecek mi edilmeyecek mi gibi konuları baştan konuşun...

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
........
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2010, 20:19:51 Gönderen: G.Antep Şubesi »

Çevrimdışı cemal arslan

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: a_tansel;147521
Ayrıntılı yazınız için teşekkür ederim.
Turboyu elimize alma olasılığımızı zaten biliyorum hatta elim yüreğimde bu aralar 50k devirdi araba Allah esirgesin.
Riski göze aldık maliyet ne olur ?
Bu arada istediğim dehşet hp artışı değil biraz tork artışı ve buna bağlı tüketim düşüşü.

yazılımı sizin isteğiniz şekilde remap ederiz.
kişiye özel araca özel yani custom remap yaparız...

yazılım maliyetini özelden yazarım...
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2010, 13:31:21 Gönderen: cemal arslan »