škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Plazma-LCD-LED-3D TV hangisi tercih edilmeli?

0 Üye ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gökhan abi bence en iyi tercih Full HD LCD TV olur ne led nede plazma ikisinede sıcak bakmıoyrum ben.

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aşırı aydınlık olmadığı sürece sorun yok, ışığı perdenin arkasından alırsa yine sorun yok.
Karartma çok basit bir işlem en pahalı çözüm panjur yaptırmak olur ki o da yengenin hoşuna gider.
Bu da ne demek ekstra puan demek, ekstra puan ne demek güzel yemekler demek daha az alışveriş demek say say bitmez :D

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Konuyla çok alakası yok ama ileriye dönük televizyonu ve eklentilerini bebelerden koruma açısından resim ekledim.

Öncelikle tv yerden yüksek olmalı gerekirse duvara monte edilmeli. Fakat uydu ve dvd bağlayayım diyorsan kapakları kilitli bir tv dolabı iyi olur. DVD/DIVX oynatıcısını dolaba koydum.

Gelelim uydu işine. Uyduyu televizyonun arka tarafındaki duvara asılması için gereken vida yerlerine aparat uydurup taktım. Kablolarıda kablo bağı v.s. ile toplayınca ön tarafında temiz bir görüntü oldu. Neyseki uydunun kumandası iyiymiş sorun çıkarmadı.

Çevrimdışı mc pherson

• ............
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de sizin gibi birkaç hafta öncesine kadar 2000TL fiyatlarında TV bakınıyordum. Sağolsun babam Media Markt'tan SONY KDL 40EX600 modelini hiç sormadan alıp geldi. Benim de yerli-yabancı bakmadığım forum kalmadı. Hepsinde aynı şeylerden bahsedilmekte. LCD-LED arasında arkadaki aydınlatmada kullanılan lamba dışında hiçbir fark yok. İnsanlar sanki çok yeni bir teknolojiymiş gibi kandırılıyorlar. Herkes yavaş yavaş uyandığı için LED.lerin fiyatları düştü ve artık LED-LCD TV adıyla satılıyorlar.  Asıl yeni teknoloji olan OLED. Ama onun hakkında pek bilgim yok çünkü fiyatları çok uçuk,bu yüzden pek alıp kullanan da yok. Eğer genelde SD yayın TV izleyecekseniz en doğru tercih kesinlikle Panasonic marka plazmalar olmalı. LCD'de (led demiyorum bile aynı şey çünkü) görüntü pixel denilen renk hücrelerinden sağlanırken plazmada iki cam arasındaki basınçlı sıvıdan görüntü elde ediliyor. Bu nedenle LCD TV.lerde pixeller arası boşluk varken bu olay plazmalarda yok. LCD TV.nin plazmaya göre bir diğer kötü tarafı ise tepki süresi yani 50Hz,100Hz gibi yazan değerler;ekranın resimleri yayınlama sıklığı:yani TV.yi TV yapan şey. LCD.lerde bu değerler genelde düşük olurken plazmalarda çok yüksek. Hareketli sahnelerde veya spor müsabakalarını izlerken veya alttan kayan bir alt yazıyı okuyamadığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız :) Bu her iki nedenden ötürü plazmanın görüntüsü çok daha doğal ve kaliteli.
Tabiki plazmaların da LCD.lere göre kötü yanları var. Kullanım ömrü,renk donmaları,ekrana ışık vurduğu zaman parlama yapması ve enerji tüketimleri. Panasonic son çıkarttığı modellerde kısa ömür ve donma olaylarını kesinlikle aştı. 60.000 saat ömür biçiyor plazmalarına. Bu da kullanıma göre 15-25 sene demek. Panasonic plazmanın üstün görüntü kalitesini LCD.lerin sorunsuzluğu ve uzun ömrü ile birleştirmiş durumda. Tek çözemedikleri enerji tüketimi. Gerek yurtdışı gerekse ülkemizde yapılan karşılaştırmalı tüketim testlerinde LCD-LEDLER 50-120W enerji tüketirken plazmalar 130-240W arası enerji tüketiyorlar. Bu değerler izlenilen programa; hareketli sahneleri olan bir film mi yoksa bir belgesel mi? Birinde max tüketim diğerinde ise min tüketim. Yapılan hesaplara göre plazma kullanımı LCD veya LED TV'ye göre aylık 4-10TL arası ekstradan elektrik faturanıza yansımakta.
Benim seçeneğim Panasonic plazmadan yanaydı ama babam yok plazma eskidi,yok artık LED.ler çıktı falan diye hep karşı çıkıyordu. Kampanyanın da etkisi ile SONY LED-LCD'yi almış bulundu. Bize 2.099TL'ye geldi. Panasonic plazmada ise istediğim model yine 40" olarak 2.599TL idi. Ama inanın SD yayında görüntü kalitesi olarak bu SONY gerçekten tatsız. Babam da yeni yeni anladı ve keşke o dediğin plazmayı alsaydık diyor şimdi :)
Ek olarak bu TV'nin güzel yani USB belleğinizden istediğiniz filmi,müziği,mp3'ü,resimleri yani ne varsa izleyip dinleyebiliyorsunuz. Ayrıca Divx.formatını destekliyor ve altyazı desteği bile var :ok:
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2010, 17:45:33 Gönderen: mc pherson »

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tecrübe konuşuyor :kiki:

Alıntı
Konuyla çok alakası yok ama ileriye dönük televizyonu ve eklentilerini bebelerden koruma açısından resim ekledim.

Öncelikle tv yerden yüksek olmalı gerekirse duvara monte edilmeli. Fakat  uydu ve dvd bağlayayım diyorsan kapakları kilitli bir tv dolabı iyi  olur. DVD/DIVX oynatıcısını dolaba koydum.

Gelelim uydu işine. Uyduyu televizyonun arka tarafındaki duvara asılması  için gereken vida yerlerine aparat uydurup taktım. Kablolarıda kablo  bağı v.s. ile toplayınca ön tarafında temiz bir görüntü oldu. Neyseki  uydunun kumandası iyiymiş sorun çıkarmadı.

Göker bey çok teşekkürler cevap için..Valla aklımdaki sorulara netlik kazandırdı bu cevap..Plazmanın daha iyi yani daha iyi derken işime yarayacak özelliklerinin çok olduğuna inanıyordum.Özellikle standart yayında..Bakalım kafamda netleşti LCD mi plazma mı karmaşası..Kesin plazma diyorum..Panasonic 'in bir modeli var onu beğendim.Ama philips'te varmı plazma bilmiyorum.Philips markasına güvendiğimden onada bakabilirim...
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende babamın iş yerindeki bilgi işlemdeki abilerle konustum bunlar can sıkıntısından TV değiştiren tipler para batıyor biraz onlara :D

Onlardan aldığım yorum LED TV ye ulaşmayın diyor FULL HD olan LİG TV maçlarında görüntüler arasında gölgelenme noise yaratıyormuş tavsiye etmem dedi.Şahsi yorumu Plazma TV lerden yana en iyisi onlar diyor bu konuda.

Bizde sürekli Uydu sistemimizle oynuyoruz kendi tv miz HD ready ve DM800 ile birlikte kullanıyoruz HD yayınlar cidden işi değiştiriyor insana huzur veriyor diyebilir özellikle doğa belgeselleri :)

Benim Tavsiyemde Plazma TV ama ekran boyutunu koyacağınız odaya göre ayarlayın derim yoksa fazla büyük bir ekran alırsan abi bu sefer pixeller patlamış gibi gelicek alışamiyacaksın bunu unutma derim.Panelleri genelde LG üretiyor o yüzden pek sınıktı olacağını sanmıyorum çoğu firma aynı paneli kullanıyor kesene hangisi uygun gelirse onu al derim :)

Geçenlerde vatan bilgisayarda panasonic sattılar 40" Full HD 200 HZ tv 1700 civarında bir fiyatı vardı güzel aletti indirimleri takip et derim :)

Son olarakta HZ olarak yüksek olursa daha verimli olur ms olarakta tepkime süresi kısa olan sana o gölge olayını yaratmaz.

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gökhancım sana tavsiyem Full HD LCD TV alman yönünde olacaktır.Phillips, Sony ve Samsung' un şahane ürünleri var.Bu üç markadan hangisini alırsan al pişman olmazsın.Bizde 82 ekran HD Ready Phillips ve 102 ekran Full HD LCD Sony Bravia var.İkisindende çok memnunum.1 ay kadar önce Samsung' un LED TV' sini gördüm 102 ekran beyaz renk.Çok hoşuma gitmişti ama ihtiyacım olmadığı için sadece inceledim.Gayet güzeldi fakat fiyatı biraz yüksekti yanlış hatırlamıyorsam 3000 TL civarıydı ( muhtemelen fiyatı düşmüştür ) Eğer maddi durumun el veriyorsa bi bak derim.
YAŞASIN PEUGEOT-SKODA KARDEŞLİĞİ...

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Allah cezamı vermesin ki 640*480 boyutunda çekmişim fotoların hepsini ve malesef iş bitince fark ettim. :kafa:
Haftasonu tekrar çekerim büyük boyutta :sopa:

Cihaz

Bluray Film

1080p Belgesel

1080p maç

SD yayın

Size tavsiyem sadece SD yayın seyretmek için ucuz ama kaliteli bir TV alın (lcd, plasma..) maç ve film izlemek için bir projektör alın.
Çok büyük keyif maç izlemek, ortayı odaya kesiyo adam kafaya çıkıyoruz hepimiz. :)

Odanın büyük olmasına gerek yok mesela bu oda 17m²
Resim boyutu için özür dilerim haftasonu tekrar çekerim.
« Son Düzenleme: 13 Ekim 2010, 20:09:31 Gönderen: G.Antep Şubesi »

hakanerdogan

• Ziyaretçi
http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=2869&highlight=plazma

Konusunda aldığımız plazma bütün gün açık, 1 yıl olmuş sorunsuz. Ben plazmacıyım, aynı kalitedeki LCD'ler uçuk para. Ekran ömürleride o kadar kısa değil.

Çevrimdışı remusmark

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bende 3-4 yıldır lg lcd 82 ekran var memnunum

öncelikle elektrik sarfiyatı en düşük olanı al çünkü bunlar watt olarak elektrikli ısıtıcıyı pek aratmıyor.

türkiyede ve dünyanın pek çok ülkesinde hd yayın yok

digitürk bile 30 mhz den yayın yapıyor

insan gözüde 30 mhz den yükseğini algılamada zorlanıyor 50 mhz yi faRK ETMİYOR BİLE 100 mhz 200 mhz hikaye kalıyor anlıycan

usb girişi mutlaka olsun

ucuz olsun

elek sarfiyatı düşük olsun  bence yetrer

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaslar sanırım ben plazmada karar kıldım.SD yayınlar için en iyi görüntüyü o veriyor zira bunu anladım ben.Şimdi sıra model beğenmekte...Plazmanın SDyayindaki görüntü kalitesi süper. Uygun bir fiyat bekliyorum şimdi.1600TL nin üstüne çıkmayı pek düşünmüyorum zaten istediğim full HD panasonic bu fiyat civarında...;)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
DH forumda bu işin pîri bir vatandaşın yazılarından bir alıntı..Forumda LCD-LED ekran almayı düşünenler için bir cevap olabilir..

Alıntı
-Bir kere bunun adı "LED-TV" değildir ''LED-LCD TV" dir!!
 LED TV diye bir şey zaten olamaz,ama uyanık üreticiler(örneğin Samsung)böyle gazladılar yeni bir "Teknoloji" gibi ama bu sadece bir "Tekniktir"!!
 -Bacliti LED uygulamalı olan üreticiler ise (TFT-LCD TV olarak) Sharp/Sony/Samsung/Phil/LGE/Tosh
 -Baclitin çalışma prensibi olarak ve uygulama metodları v.s olarak bir  kaç farklı teknik kullanılmaktadır,ancak bunlar arasında çok ciddi yada
 dağlar gibi farklar yoktur hatta insan gözünün yapısı ve kabiliyeti  olarak siz bunların bazılarını ayırt edebilirsiniz ve Samsung en ucuz metod olan
 White-EDGE LED uygulaması yaptığı halede diğer rakipleriyle arada ciddi  bir farkta yoktur(hatta $ 15binlik Sharp XS1 ile yani arada aslında bir  fark var
 ama birisi araba parasına satılmaktadır!!)

Not;LED olarak kafanda neler var,neler düşündün yada nelerdne etkilendin bilemem tabiki ama burada bir sürü katalog ve üretici bilgileri yazmışsın
 ama bunlar külliyen palavra bilgilerdir,yani sallama yada daha doğru tanımıyla "Hileli"
 Evet bu bilgilerin hepside hilelidir!

++
 Gelelim sorularına

1-Fiyat demişsin ama LED_LCD istiyorsun vede 55" istiyorsun;iyide sen 55" LED-LCD lerin fiyatlarını inceledinmi,yani bütçen
 XS1 almaya müsaitmi yoksa tam nedir belirlediğin rakamlar veya almak istediğin panellerin fiyatlarını önce incele veya
 52"/55" için ne bütçe belirledin kendine???

2-RT süreleri ise tamamen yanlıştır!!
 1/2ms lik bir Modül daha dünyada üretilmedi
 4ms lik ise sadece High-End bazı Sharp ASV Modüllerde vardır!

Yeni nesil Modüllerin günümüzde G2G olarak(bu bile hala tartışılıyor!!) RT leri 6/6,5/8ms civarıdır!
 B2B olarak ise 14-20ms arasıdır(buda tartışılmaktadır hala!!)

Kısaca RT süresine kafanı hiç takma,1mslik bir panelin X markada neler yaptığını biliyoruz!!!
 RT ilede bu olayın yani sistem hızlandırmasının alakasıda yoktur,arada başka kriterler vardır!

3-RR değeri ise zaten günümüzde bütün panellerde neredeyse 100Hz olmuştur!
 200Hz ise S/W ile yapılmaktadır buda palavradır,panel 200Hz diye hiç bir şey yapmıyor!

Her üreticide Engine için bir isim vardır örneğin senin bahsettiğin BE2/3/Pro v.s gibi,ama burası önemlidir ve örneğin
 BE3 daha başarılıdır gibi veya LGE XD Engine gibi v.s v.s

4-CR değerlerini aynen geçiyorum külliyen sallama çünkü,hatta bazıları  hiç "utanmadan" Mega/Ultra v.s bile diyebiliyor,demekki herifler
 "olayı aşmışlar" kardeş geç bunları sen bir kalem aynen!

CR değerini Native olarak Modül belirler ve bugün üretilmiş en yüksek  CR değeri Samsung S-LCD nin S_PVA larıdır ve nedir biliyormusun bu  değeri
 max.8.000;1 dir

ANCAK Modül tipi olarak bir diğer  tip olan Sharp ASV/PureBlack Modüller ise max.2500/3000;1 üretirler ama  S_PVA dan teknik olarak daha
 iyi seviyeye çıkarlar gibi farklı durumlarda vardır v.s v.s

Kısaca burada tek bir kriter yoktur!

Ayrıca contrast-ratio sabit bir çizgide gitmez,örneğin ANSI değeri  olarak(esas bu değeri bakılır teknik test olarak) sahneye veya Baclit
 ışığına göre klasik LCD lerde örneğin 700/800;1 gibi çalışırsa buna başarılı deriz,aynı şekilde LED_LCD lerde ve yüksek CR li Modüllerde
 ise bu çalışma 2500/5000;1 arasında çalışır vede değişir....

Bu işin Mega yada bilmem ne ilede alakası yoktur,üreticilerin  yaptıkları her zamanki sallama bilgiler ve Marketing-Tool işleridir

5-450/500cd/m2 zaten hepsinde standard tır bunu geçiyorsun

6-16;9 standard

7-Angle-view(izme açısı);işte zurnanın zırt dediği yer burasıdır,burada  verilen üretici açı bilgileri/değerleri ise tam "palavradır" tamda  "hiledir"
 Bir kere bugünkü teknikle hiç bir panel(bir sistem  hariç)160/170 derece açıdan "doğru" izleme vermez;bakınız  dikkat>>"DOĞRU" diyorum,salt izleme
 veya görünürlülük v.s  demiyorum,ve bu ikisini sallamacı üreticiler aynı kefeye koyup alın size  178derecelik açıdan izleme olanağı derler!!

Modüller  fiziki/teknik yapıları itibayırla "Vertical-pixel alingment"  uygulamasıyla Modülde yerlerini aldıkları için,açı genişledikçe  Contrast/Colour değerleri
 düşer!!! Brightness bile etkilenir v.s ve  biz buna teknik olarak Whitewash/Greyness diyoruz,kısaca açınızı 20 den  fazla yaparsanız düşmeler başlar 40 da iyice düşer
 v.s ama bu olay Modül tipine göre değişir!!

-En başarılı angle-view yapan Samsung nin Patentide kendisine ait olan  S_PVA lardır(bunları Tosh/Samsung/Sony kullanıyor ama Tosh bu sene  bıraktı!)
 şimdilik sadece Samsung ve Sony nin bazı Serilerinde kullanılıyor!

-LGD nin S_IPS leri iyidir ama S_PVA dan oldukça düşüktür(Phil/Tosh/LGE kullanıyor)

-Sharp ASV ise şimdilik büyük çoğunluk Sharp larda kullanıyor ayrıca Phil 9704 lerde ve USA vers.Sony 5100 ile bazı Sony lerde
 (Japan/USA/Canada)da kullanılıyor ama S_PVA den izleme açısı olarak daha dardır!!

-AUO/Taiwan ve CMOs/Taiwanbunların Modüllerini ise "bütün bildiğiniz  üreticiler" kullanıyor daha hesaplı ama hata oranları daha düşük
 Modüllerdir ancak izleme açıları iyi değildir!!!en çabuk bunlar düşer(Tosh lara bakın örneğin A_MVA modüllü olanlar tabiki)

Piyasada gördüğünüz panellerin çok büyük çoğunluğu Modül tipi olarak S_PVA/S_IPS/A_MVA dır,diğerlerini geçiyorum

ANCAK bir tane daha Modül vardır,dünyada en iyi angle-view yapan buda Hitachi-Panasonic ortaklığındaki IPS/Japan ın Modülleri
 CR/Colour düşmesi yapmadan neredeyse 120/130 lara kadar çıkar hatta daha bile fazlasına,178 den bile diğer rakiplerinde
 çok çok ciddi başarılıdır
 Bu modülleri sadece Hitac ve Pany LCD lerinde kullanıyorlar ama 42" den büyük ebatları yoktur bunları!
 Çok özel  ve başarılı bir Modül tipidir ama Siyahları başarılı  değildir,Contrastları çok iyi değildir!!(bunlar yinede idare eder  seviyededir!!)
 Tepki süreleri çok çok düşüktür(en başarılı olan RT değeri bunlardadır ama çok pahalıdır v.s)

8-Çoğu günümüz TFT-LCD leri PC den HDMI bağlantısı ile 1920x1080pixel olmuştur

9-Portlar ise hemen hemen aynıdır çoğu panelde,bunlar kişiye göre kullanım amaçlarına göre değişebilir kriterlerdir!

10-Panel harici özellikler ise benim konum ve ilgi alanımda değildir,hiç bakmam böyle şeylere yok MKV oynatıyor yok
 Nete bağlanıyor v.s v.s bunlar benim için hikaye,çünkü bunlar panel sistemi dışındaki herkese göre değişik gelecek/gelebilecek
 özelliklerdir,ben panelin adam gibi görüntü işleyip vermesini istiyorum,diğer işleride ext.cihazlar yapsın diyenlerdenim

++
 İB/Gold/MM v.s Garantileri sadee kendilerinde geçer Türkiye deki yasal  Distribütör firmalarında bu Garantiler geçmez,dalgaya düşmeyin!!
  USA dan yada Çin den aldığın mala teknik hizmeti ise sadece ücreti  karşılığı verirler!!!Garantin olsa bile sadece aldıüın ülkede o Garanti  geçer!!!
 Ancak bazı kalem mallarda Uluslararası Garanti  olur/olabilir bunlar hariç tabiki ama Panel işinde TR de Garanti olayı  sadece yetkili
 Dist.eliyle almışsan geçerlidir!!!o bahsettiğin  yerlerden alırsan panelini belkide ücreti ile bile baktıramazsın  Dist.Servisine!

Sitelerde bir sürü yanlış bilgi ve özellikle bazı firmaların "çakalları" milleti yanlış "yönlendirmektedirler!!!"

akınız birde ben ne yazdım...52"/55" için ne bütçe belirledin kendine???

Zira kimileri 55" diyor,sonra bir şeyi öneriyorum......yaw bu çok para deniyor

Dolayıaıyla işin spesifik hale getirmek için önce alacağı malların  fiyatlarını bir görsün sonrada bütçem şu kadar desin,çözeriz kendisini!

Pio 6090 ;, ben bunu tavsiye ediyorum,bırakın yukarıdaki panelleri!!
 9750 TL'ye piyasada zorlarsan peşin paraya bulursun ve dünyanın en iyi panelinin sahibi olursunuz,LED-MED hikaye kalır yanında
 ++

Bu arada piyasada öyle sallama,doldurma,palavra laflar dolanıyorki,gerek Satıcılardan gereksede bu uyanık üreticilerden

TF den birisi yazıyor....vatandaşım bir mağazaya gitmiş ve LED_LCD  beğenmiş orada bir tane ve satıcıya demişki....yaw bunun tepkime süresi  ne kadardır???
 Satıcıda şunu demiş.....abi bunlar LED,tepkime olmaz bunlarda

Vay anasını yaw,çok yeni bir şey öğrendik demekki panel LED olursa tepkimesi olmuyor yada bu kazma acaba sıfırmı demek istedi

ülen bunu diyeni odunla döveceksin,sonrada işi öğreteceksin o kazmaya!!

2004 Skoda Fabia 1.2 HTP

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
gökhan abi ben uzun uzun araştırdım bu konuyu, sorunsuzluk, fiyat tüm disiplinlerde kararımı lcd den yana kullandım. 55k/1 kontrastlı 100 mhz philips 107 ekran aldık senesi dolmasına 3-4 ay vardır.. şu ana kadar çok memnunuz. voltaj düştüğünde kendini korumaya aldı 1 kere o özelliği çok hoşuma gitmişti. abi dikkat et çin üretimi olmasın. benimkisinin üzerinde ya macaristan ya polonya yazıyordu tam hatırlamıyorum..

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle