škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

fabia1 tdi'nin mobil1 5w30 esp ile tanışması

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı skoda53

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
forumda hakan arkadaşımızın önerdiği bu yağı bugün kullandık.istanbul'da avrupa yakasındaki bir servis shell 5-30 koyduk demiş ama ben üstündeki marka adını ndense bulamamıştım.
aracı da aldığımda rektefe işlemine sokmak zorunda kalmıştık.markası meçhul yağı dökerken bugünkü usta bunun su gibi aktığını ve iyi olmadığını söyledi.yağ seviyesine baktığında tırtıklı olan alana ulaştığını ve eksilme olduğunu söyledi.
aracın sesinin azalacağını umuyordum ama bildiğiniz üç silindirmiş işte.hakan erdoğan arkadaşımızın kulakları çınlasın.neyse yağı değişirken usta bana mobil1 ile eksilme olmasının zor olacağını ve olmazsa da 0-40 mobil koyabileceğimizi söyledi.
acaba yağdaki eksilme nereye vardığında yağ uyarı işareti çıkıyor?eski yağ 2500 km önce eklenmişti ve su gibi akması kötü olduğunu mu gösterir?neyse bekleyip bunun da eksilme yapıp yapmadığını göreceğiz...
şunu da söyleyeyim;kesinlikle servislere giderken yağınızı yanınıza alın...gerçi servislere sadece indirim zamanları ve check up için gidilir artık.........
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2010, 23:38:11 Gönderen: skoda53 »

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Biz hep yağmızı alıp gittik bu zamana kadar biraz arıyorsun ama değiyor :)

Mobil 0-40 yağ o motora zayıf gelebilir haberiniz olsun 5-30 daha iyidir ikaz konusunda bende emin değilim bir ara tırtıklı yerin altına bizdede düştü yaklaşık 750 gr eksiltmişti arada bir bakmakta fayda var:)

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Evet ince karakterli akışkan yağ kullanır bu motor usta doğru söylemiş. Acaba eksilmeyi ne sürede gözlediniz, yağı filtreyi değişip biraz kullanıp hemen mi baktınız? O zaman filtre emmiştir.

Aracım 66.000 km olmak üzere ve her 7.500 km'de nerde koyduysam aynen orda çıkar yağ seviyesi, aracınızın motoru problemli olabilir, yağ falan yakıyorda olabilir, kalın yağ koyarsanız eksiltmeyecektir tabi bunu yapıp vay anasını adamlar bilmiyomuş usta 15-40 koydu bişiyi kalmadı diyebilirsiniz ama ciddi yağlama zafiyeti yaşar turbo milinden erken sürede olabilirsiniz.

Çevrimdışı skoda53

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
peki değişen yağın fazla akışkan olmasına ne diyebilirsiniz?eklediği mobil1 yağ daha bir kıvamlı gibiydi.ne bileyim diğeri gibi dökülmüyor gibiydi.eski yağı gözümün önünde beş litrelik kutudan doldurdu,ayrıca filtreyi takıp aracaı çalıştırıp yeniden ekleme yaptırmıştı.bugün mobil1 ekleyen usta bu yağın bir film tabakası oluşturup yanmayacağını söyledi.diğer yağın kalitesiz olduğunu dedi.zaten o eski yağda marka falan yoktu.şimdiki yağı da arada bir artık kontrol edeceğimm

yağ eksildiği zaman uyarı ışığı yanmaz mı?
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2010, 23:49:03 Gönderen: skoda53 »

Çevrimdışı skoda53

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
1.acaba yağdaki eksilme nereye vardığında yağ uyarı işareti çıkıyor?eski yağ 2500 km önce eklenmişti ve su gibi akması kötü olduğunu mu gösterir?
2.0-40 senin sorununa daha bir evla mıdır?

ayrıca aracımda kışın bir piston,segmanlar.conta,yağ pompası,kapak rektefe vs işlemleri olmuştu.motor rektefiyeye gitmişti.parçaları da servis takmıştı...
« Son Düzenleme: 16 Ekim 2010, 23:56:37 Gönderen: skoda53 »

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Çubukta bi kaç cm düştü diye yağ lambası yanmaz, yağın ciddi oranda eksilip motorun yağlama yapmasını baltalayacağı raddede falan yanar.

Eski yağ ne idi mesajlarınızdan tam anlayamadım vizikositesi, markası falan?

Çevrimdışı skoda53

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
istanbuldaki servis shell 5w30 demişti.ama inanın kutunun üstündeki onca yazıyı -iyi olduğunu düşündüğüm ingilizceme rağmen - okudum ve shell yazısını göremedim.adam kutunun shell olduğunu ve servis için özel olarak gönderildiğini söylemişti.2500 km olmuştur...ama bugun döküp sizin yağa başladık...

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakanerdogan;148701
Aracım 66.000 km olmak üzere ve her 7.500 km'de nerde koyduysam aynen orda çıkar yağ seviyesi, aracınızın motoru problemli olabilir, yağ falan yakıyorda olabilir, kalın yağ koyarsanız eksiltmeyecektir tabi bunu yapıp vay anasını adamlar bilmiyomuş usta 15-40 koydu bişiyi kalmadı diyebilirsiniz ama ciddi yağlama zafiyeti yaşar turbo milinden erken sürede olabilirsiniz.

:+1:

Ayrıca bir motor ince yağda yağ eksiltirken kalında eksiltmiyorsa ve eşdeğer başka motor incede de eksiltmiyorsa bu ilk motorda incelenmesi gereken bir şey olduğunu gösterir bence.
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2010, 06:38:55 Gönderen: SEAHAWK »
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: skoda53;148708
...eski yağ 2500 km önce eklenmişti ve su gibi akması kötü olduğunu mu gösterir?...
Yağ kullanıldıkça, eskidikçe incelir. 20-50 koyarsınız, 10.000 km. sonunda 10-40 gibi bir viskoziteye gelmiş gibidir.

Çevrimdışı Colt54

• MIVEC Owner!
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mitsubishiclubtr.com
Benim aracın kitapçığında eğer yağ lambası hareket halinde yanarsa yada çalıştırırken sönmezse.. Bu şekilde aracı kesinlikle hareket ettirmeyin yönünde.. Yani yağ lambası artık motorda hiç yağ kalmayınca falan yanıyor demekki.. Skoda'larda nasıldır bilmiyorum ama Opel'de de böyle bir uyarı vardı.. O yüzden yağ lambasını beklemeyin derim.. eksilme ölçüsü olaraktan..

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yağ lambası zaten yağ  ölçüsü değil ki :)

yağ lambası yandığında yağ basıncı yağlamaya yetecek kadar değil demek.

eksilme sonucu pompa yağı çekemez duruma gelince de yanar ama büyük ihtimal zaten motor şahane  sesler  çıkarmaya başlayacaktır o aşamaya kadar :D

hasan

• Ziyaretçi
1.2 Fabia varken bende hep 0W40 kullanıyordum.Hiçbir sorunla karşılaşmadım.Yağ eksiltme falan yapmazdı.Mobilin hangi araca hangi yağ da zaten en iyi koruma 0W40,daha iyi koruma 5W40,iyi koruma 10W40 çıkıyor yani bu üçünden en iyisi 0W40.

Alıntı yapılan: skoda53;148708
1.acaba yağdaki eksilme nereye vardığında yağ uyarı işareti çıkıyor?eski yağ 2500 km önce eklenmişti ve su gibi akması kötü olduğunu mu gösterir?
2.0-40 senin sorununa daha bir evla mıdır?

ayrıca aracımda kışın bir piston,segmanlar.conta,yağ pompası,kapak rektefe vs işlemleri olmuştu.motor rektefiyeye gitmişti.parçaları da servis takmıştı...
Sanıyorum tam rektefiye demek yanlış olabilir.Ne kadar tutmuştu bu işlem?

Alıntı yapılan: hakanerdogan;148704
Yağ zamanla eskir çamurlaşır.
Markaya göre değişebilir.Çamurlaşma yapmayan da çıkar.

Çevrimdışı mertozbek

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim araçta bir ara yokuşta yakıyordu yağ seviyesinde azalma var diye sonra usta baktı 1lt eklesen yeter demişti sonra da bi daha yanmadı :)

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: AhmetH;153128
yağ lambası zaten yağ  ölçüsü değil ki :)

yağ lambası yandığında yağ basıncı yağlamaya yetecek kadar değil demek.

eksilme sonucu pompa yağı çekemez duruma gelince de yanar ama büyük ihtimal zaten motor şahane  sesler  çıkarmaya başlayacaktır o aşamaya kadar :D
Favorit' te dönüşlerde yanıyordu yağ bir tarafa yığıldığı için. Sonrasında 2 litre kadar bir yağ çıkmıştı içinden.:D Hiç de garip sesler çıakrtmamıştı.:hih:
Alıntı yapılan: mertozbek;153392
benim araçta bir ara yokuşta yakıyordu yağ seviyesinde azalma var diye sonra usta baktı 1lt eklesen yeter demişti sonra da bi daha yanmadı :)
Yağ yığılıyor bir tarafa işte.:wnk: