škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yirmilik diş sorunu

seyyah · 113 · 36747

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mmango34

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
bu arada mental foramen dediğim yer 2.küçük azı dişi ile 1. büyük azı dişinin arasında köklerin arasına tekabül eden kemik içinde bir deliktir dudakları besleyen sinirler oradan çıkar...

Ugur A.

• Ziyaretçi
Altı üstü diş der geçeriz ama neler var böyle yahu! Dur gidip fırça çekeyim dişlere ben.

Çevrimdışı seyyah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cevap yazan arkadaşlara teşekürler. Özellikle diş hekimleri ya da teknisyenleri arkadaşlara teşekkür ediyorum.  

Alıntı yapılan: erzopelci;163500
Bisturi sadece damağı dişten ayırır kolay bir işlevdir. Asıl sonrası önemlidir . sizin disinizi kestiklerine göre tahmin ediyorumki biraz gömülüydü. vede aeratör başlıgını neden peceteyle sarmıslar anlamadım . dediğiniz gibiyse su damlatıyordur etrafından bir manada bozuktur diyerbilirim . disinize damlayan sular o aeratör baslıgından damlamaktadır . ucunda frez takılı disinize degdikce disiniz kesildikce ısınır ve ısınmasını yanmasını önlesin diye sular damlar bir yandanda ağzınızda biriken tükürük ve o su aspire edilir .

Siz bunları hatırladıgınıza ve gördügünüze göre demekki canınız cok yanmamıs. şükürler olsun :) Doktorların yazdıkları ilaclar özelikle diş hekimlerinin  üç aşağı bes yukarı aynıdır . sizede cok iyi bir ağrı kesici vede antibiyotik verilmistir. bu durumda cok sıcak ve cok soguk yiyecek iceceklerden uzak durun derim .

Opera edilen kısmı kullanmamaya çalısın . umarım kısa sürede iyileşir saglıgınıza kavusursunuz .. yanlız bu 40 lira olayını anlamadım . normal rontgen filmi cekildiyse ucuk bir fiyat . bilgisayarda cekldiyse yine ucuk bir fiyat . panaromik film derseniz fifti fifti derim fakat 20'lik gömülü dişlerde panaromik filme gerek yok . anlamadım . biz insanlara bu filmi cektiğimizde'' birsey istemez gerek yok'' diyoruz ve herkezte bu film cihazı olmadıgı halde. cok garip yani . ücretlimi gittiniz klinkmiydi yoksa ADSM'mi ?

Sağlıgınız yerindeyse canınız sağolsun .. Diş teknisyeni olarak size son tasiyem dişlerinizi günde en az iki kere erinmeden cekinmeden fırcalamanız. gecmis olsun dileklerimle ..

Saygı Sevgileirmle

Evet alet bozuktu. İşlem süresince şırınga yada sizin dilinizle enjektör yardımıyla su püskürttü. Alttaki diş yanındaki dişin ayaklarına kapanmış vaziyette idi. Üstteki ise dizkapağı seviyesine kadar eğilmişti. Dişi kesen alette ısınma vardı. En kötüsü dişi ayıtma esnasında duyulan ses. Filmi Çapa Tıp'ın karşısındaki bir yerde çektirdim.

Alıntı yapılan: mmango34;163536
aşır bey geçmiş olsun... konuya şu an vakıf olduğum için cerrahi sonrası yapılacaklar fazını kaçırmış bulunuyoruz.. artık iş kulandığınız ilaçlara düşüyor..

h.İbrahim bey yamulan alet muhtemelen elevatördür... cerrahide aeratör kullandıklarını zannetmiyorum cerrahi mikromotor ve dışardan soğutma yapmışlardır... ayrıca panoramik röntgen 8 numaralar ve tahmin edemeyeceğimiz pek çok şey için teşhis yöntemidir.. küçük bir meslek tecrübesi aktarayım 8 numara(yirmi yaş dişi) için panoramik çektirdiğimiz bir hastada mental foramene süperpoze olmuş 1.5 cm gelişimsel kist yakaladık ve 3.5 saatlik bir operasyonla çıkardık (çene cerrahı arkadaşla beraber) eğer sadece küçük röntgenle çalışsaydık o vaka çok uzun yıllar sonra bu durumu fark edecek belkide çene kemiği çok erimiş halde olacaktı... saygılar sunarım...

Yamulan alet hangisi bilmiyorum ama dişi ayırdıktan sonra arkasında pense gibi el yardımıyla sıkılan bir kısmı vardı. Diş ile gözün arası mesafe yakın olduğundan ayrıntısını göremedim.

Alıntı yapılan: mmango34;163537
bu arada mental foramen dediğim yer 2.küçük azı dişi ile 1. büyük azı dişinin arasında köklerin arasına tekabül eden kemik içinde bir deliktir dudakları besleyen sinirler oradan çıkar...

Hazır bu kadar konuyla ilgili arkadaşı bulmuşken sormak istiyorum. Bir önceki çekilen (20.10.2010 tarihinde çekildi) dişin yeri hala oyuk. Her yemekten sonra kapsamlı bir temizlik yapmam gerekiyor. Kürdanla temizlemem sorun oluşturur mu? Ne kadar sürede geçer yada geçer mi?

Çevrimdışı erzopelci

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
mmango34 hocam siz diş hekimimisiniz?
Eger bir gömülü opera ederken aöratör kullanmıyorda  sadece elavatör kullanıp bu sekilde gömülüyü yerinden cıkarıyorsanız  izlemek isterdim sizi dogrusu.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: erzopelci;163664
mmango34 hocam siz diş hekimimisiniz?
Eger bir gömülü opera ederken aöratör kullanmıyorda  sadece elavatör kullanıp bu sekilde gömülüyü yerinden cıkarıyorsanız  izlemek isterdim sizi dogrusu.
Türkçe yazın yahu!:kiki:

Çevrimdışı takara34

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bende bu sorundan muzdaribim. hemde 6 aydır. gömük dişim var. yarıya kadar çıktı. çıkarken alt çenemin sağ tarafındaki dişleride sıkıştırdı düzenini bozdu arada başlıyor sancısı.
ve diş çürümeye başladı.
diş doktoruna göründüm. benim yapabileceğim birşey yok seni çene cerrahı nın ameliyatla alması lazım dedi. bende devlet diş hastanelerinden randevu alamadım 6 aydır. yer yok. özel hastahanelerde 600-1000 tl arası fiyat veriyorlar.
daha ne kadar gider bilemem.

Çevrimdışı seyyah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: takara34;163739
bende bu sorundan muzdaribim. hemde 6 aydır. gömük dişim var. yarıya kadar çıktı. çıkarken alt çenemin sağ tarafındaki dişleride sıkıştırdı düzenini bozdu arada başlıyor sancısı.
ve diş çürümeye başladı.
diş doktoruna göründüm. benim yapabileceğim birşey yok seni çene cerrahı nın ameliyatla alması lazım dedi. bende devlet diş hastanelerinden randevu alamadım 6 aydır. yer yok. özel hastahanelerde 600-1000 tl arası fiyat veriyorlar.

Yapacağın çok basit. Saati 24:00 yada 00:00 a kurup erken yatıyorsun. 414 25 99 u arıyorsun. Maximum 2 saat içinde düşürürsün. Daha sonra randevu günü sabah 07:00'dan önce (ne kadar önce gidersen işin o kadar hızlanır) ilk kayıt kısmından numara alıyorsun. Bu arada röntgen isteyebilirler daha önceden röntgenin varsa işin biraz daha hızlanır. İlk muayenede ağız ve çene cerrahisine yönlendiriyorlar. Orda kayıt kısmına evrakları verip isminin anons edilmesini bekliyorsunuz. Sıra gelince muayene sonrası ameliyat için gün veriyorlar. O masrafı yapmamak ve işin uzmanı tarafından yapılması için 1 gün ayırman gerkiyor. Ama bir an önce işlemi yaptır başka arızalar çıkmasın.
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2010, 16:28:57 Gönderen: seyyah »

Çevrimdışı erzopelci

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
......
« Son Düzenleme: 02 Aralık 2010, 14:04:02 Gönderen: erzopelci »

Çevrimdışı erzopelci

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: takara34;163739
ve diş çürümeye başladı.

Yusuf bey 600-1000 tl nedir ya ??? atlayın ucaga günü birlik Erzincan'a buyurun gelin . Hem tanışmış oluruz hemde misafirim olursunuz ve sizi bizim doktor beyle tanıstırırım. 20'liklerinizde aradan cıkmıs olur . uçak masrafları dahil 300 Tl'yi gecmes masrafınız.. dediğim gibi her diş hekimi 20'lik dişleri yerinden çıkarmaya cesaret edemez.

Çevrimdışı srcn09

• Turbocharged Direct Injec
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.passatturkiye.com
Geçmiş olsun abi ,

Benim yaş 17 tüm 20 'likler çıktı geçen hafta sağ üst çıkıyordu ilk çıkarken o tarafla yemek yiyemedim diş etten çıktığı an ise rahatladım amcam diş doktoru dişlerimi kontrol ettim ilerde hiç bir sorun olmıycak zaten diğer 20 liklerde harika çıkmış dedi  Çene yapım da geniş olduğu için 20 likler hiç bir dişe baskı veya yanağa baskıda bulunmuyor amcam bizim tüm sülalenin 20 liklerini çekmiş seninkileri çekmiycez dedi :D Aman allah korusun çok zor valla 20 lik dişleri çektirmek...
2008 VOLKSWAGEN PASSAT 2.0 TDI CR 140HP 6-DSG COMFORTLİNE REFLEKS GÜMÜŞ

Ugur A.

• Ziyaretçi
Az önce geldim doktordan. Kanala gerek olmayan yüzeysel çürüklü bir dişimin dolgusu kalkmıştı. Dolguyu yeniledi. Ancak o kısımdan sertçe nefes alınca, morfinin etkisi hâlâ devam etmesine rağmen, gene ufak bir sızlama oluyor. Anlamadım ne derdi var oradaki dişlerin.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;163802
Az önce geldim doktordan. Kanala gerek olmayan yüzeysel çürüklü bir dişimin dolgusu kalkmıştı. Dolguyu yeniledi. Ancak o kısımdan sertçe nefes alınca, morfinin etkisi hâlâ devam etmesine rağmen, gene ufak bir sızlama oluyor. Anlamadım ne derdi var oradaki dişlerin.

Bir süre soğuğa-sıcağa hassasiyet normal diye biliyorum. Bol dolgulu bir ağzım var, tecrübe ettim  :D

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: lrfan;163803
Bir süre soğuğa-sıcağa hassasiyet normal diye biliyorum. Bol dolgulu bir ağzım var, tecrübe ettim  :D
Hiç işlem yapılmamış gibi sızlıyor yahu! Bana mısın demedi diş.:D

Dur bakayım.........

Ah! Ulan sızlıyo ya!:acl:

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;163810
Hiç işlem yapılmamış gibi sızlıyor yahu! Bana mısın demedi diş.:D

Dur bakayım.........

Ah! Ulan sızlıyo ya!:acl:

Sensodyne hızlı etkili kullan abi düzenli kullanırsan 1 haftada düzelir o hassaslık :)

5 senedir ortodonti tedavisi görüyorum bundan dolayı dişlerin minesinde zedelenme olmuş ben çürük yok sanıyordum 2-3 tane çürük çıktı demek her çürük siyah olmuyormuş :)

Şimdide 20 liklerimi çektiricem ama doktor sinirlerin bulunduğu merkeze çok yakın dedi ağrın daha fazla olur diyor tırstım bayağı :(

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: kadir_;163829
Sensodyne hızlı etkili kullan abi düzenli kullanırsan 1 haftada düzelir o hassaslık :)...
Denedin mi bunu sen? Yoksa söyleyenlerin yalancısı mısın?