škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Bir Corsa Gördüm Sanki :)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aliergun

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.hobbyrc.com
tamam motoru çalıştırmayı başardıysan güzel.

motor üzerinde 3 tane vida var. biri high speed yakıt hortumunun girdiği yerdeki yukarı doğru uzanan vida..
diğeri low speed vidası. Gaz kolunun karburatoru hareket ettirdiği yerdeki vida.

diğeride rolanti vidası. karburatorun yan tarafında bulunur ufak bir vida üzerinde genelde yay olur..

rolanti yuksekse rolanti vidasını istediğin devire düşene kadar aç. Ayar aşamasında olduğu için biraz yüksek tut. ayarlar bitince rolantininde incesini yaparsın..
ayrıca motor ısındıkça rolanti yükselir.

highspeed i yaklaşık 3-3.5 tur açtıktan sonra motoru çalıştır.
araba kalkarken çok fazla duman atıp  yavaş kalkıyorsa, fazla yakıttan boğulup stop ediyorsa low speed vidasını çeyrek tur kısa kısa düzgün hale gelene kadar ayarı yap. Yanlız low speed vidası çok hassastır kısarken az az çevir.
ayrıca low speedi kıstığın zaman rölanti yükselir.  low speedi kıstıkça rolantiyi açarsın;)

eğerki kalkarken hiç duman atmadan çok seri kalkıp yakıt eksikliğinden stop ederse, rölantiye düştüğünde yüksek sesle uğultu yapıyorsa  low speed vidasını biraz açman gerekir.

bu ayarlardan sonra arabayla gazlarken motor ısısını bir ısı olcer yardımıyla kontrol etmen gerekir. eğer araba hızlandıktan sonra kesiciye girmiş gibi yavaş gidiyorsa ve motor ısısı 70-80 derece gibiyse yuksek hız vidasını kısabilirsin. yuksek hız vidası kısıldıkça aracın hızı artar.  bununla beraber motor ısısı yükselir. kep takılıyken motor ısısının 120 dereceyi geçmemesi lazım..

bütün ayarlar birbiriyle senkronizedir biryeri kısınca biryeri açmak gerekebilir.
motoru düzgün ayarlı bir araba rölantide 30-60 saniye stop etmeden durabilir ve gaza bastığında stop etmeden kullanmaya izin verir.

böyle anlatınca kolay gibi görünüyor ama oldukça zordur ayar yapmak. inşallah düzgün anlatmışımdır. denedikten sonra sonuçları bekliyorum;)
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2010, 14:03:17 Gönderen: aliergun »

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gene aklıma soktunuz ya hiç yoktan para harcatıcıksınız illa :D

Maverick strada tc nasıldır güzel alete benziyor? :D

Çevrimdışı aliergun

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
strada tc' nin beklendiğinden iyi bir performansı var. Tam F&P ürünü. Tavsiye ederim.  Nerden ve ne kadar fiyat aldığınıda söylersen belki biraz indirim yapmalarını sağlayabilirim;)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: aliergun;151367
strada tc' nin beklendiğinden iyi bir performansı var. Tam F&P ürünü. Tavsiye ederim. Nerden ve ne kadar fiyat aldığınıda söylersen belki biraz indirim yapmalarını sağlayabilirim;)

Dün akşam oturup neti karıştırdım en ucuz 270 tl ye buldum.Daha uygun yer varmı varsa özelden yardımcı olursanız sevinirim.Kuzenimle anlaşıp ortak almak lazım 1 tane :)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: aliergun;151381
bugun içinde pm atarım;)

Peki bekliyorum eğer fiyat uygun olursa peşinde olabilir :ok:

Çevrimdışı teyo58

• Dağların Çocuğu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ali abi aracın yüksek hız vidasını tamamen kısıp sonra 3 tur kadar açtım araç çalışmayınca biraz alçak hız vidasını açtım neyse araç çalıştı ama yakıt olduğu gibi dışarı atıyor deli gibi yakıyor alçak hız vidasını kıstım yavaş yavaş rolanti evet devir deli gibi artıyor rolanti vidasını gevşettim düşmesi için biraz düştü rolanti tamam gibiydi ama yakıt su gibi yakıyordu birde gaz tepkileri çok iyi değildi bu yakıt tüketimini nasıl ayarlıycam birde ayarlı bir aracın egzosundan duman mı çıkıcak benimkinden buhar çıkıyor resmen :D şuan araba stop etmiyor ama galiba çok zengin yakıyor sorun şu ki ben zengin değilim :D
« Son Düzenleme: 26 Ekim 2010, 15:26:04 Gönderen: teyo58 »

Çevrimdışı aliergun

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
heheheh :)

egzozdan yağ püskürtüyor sanırım..  eğer oyleyse havada çok fazla olmıycak şekilde sadece içindeki fazla yakıtı yakıp egzoz temizleninceye kadar basçek yaparak gazver. havada devamlı yuksek devirde çalıştırırsan piston kolu kırılabilir dikkat etmek lazım..

neyse havada gaz verip motoru ve egzozu fazla yakıttan arındırdıktan sonra birdaha dene bakalım yine o kadar çok yağ atıcakmı.. eğer oyle çalışmaya devam ederse yüksek hız vidasını 2.75-2.5 tura düşür. ve low speed vidasınıda çok az daha kıs.

low speed fazla kısıksa önceden de dediğim gibi yüksek devirde uğultulu çalışır ve rölanti vidasını açsanda devir düşmez. o arayı kaçırma;)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı aliergun

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;151384
Peki bekliyorum eğer fiyat uygun olursa peşinde olabilir :ok:

250 tl nakit fiyatı.

Çevrimdışı teyo58

• Dağların Çocuğu
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ali abi rolanti tamam gibi biraz açmam gerekiyor sadece frene basınca stop ediyor çünkü :) bugün denedim yaklaşık 1 depoyla 10dk felan sürdüm ama ayar yapması gerçekten zor :D

Çevrimdışı aliergun

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
eğer fren yapınca stop ediyorsa, kumanda üzerindeki gaz trimini karburator kapalı durucak şekilde kapat.  daha sonra rölanti vidasını istediğin devre yükselene kadar kıs. saat yönünde.

şuan sen kumandadan trimi arttırarak sürekli çok az gaz vermesi için komut veriyorsun. frene basınca karburatoru kapatıyor ve stop ediyor.

eğer karburator tam kapalı vaziyetteyken yada frene basılıyken ayar yaparsan araban frene basınca stop etmez;)