škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeti'ye Necvox 939 HD uygulaması ve yaşananlar...

nakka · 26 · 24011

0 Üye ve 6 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nakka

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Merhaba,

Ben aracımı bir çoğunuz gibi uzunca bir süre bekleyerek aldım. Beklemeye karar verince araca bazı extra donanımlar ekledim.

2011 Yeti 1.2 DGS Beyaz Ambition
Cam tavan
17 inc Spitzberg jant
Cruies control
Kararan dikiz
Yağmur sesörü
Işık asistanı
Isıtmalı cam yıkama ( bu ne derseniz liste fiyatı 50tl olduğu için ekle gitsin dediğim bir özellik

İlk  olarak araca Climatronic klima taktırmadığım için pişmanım. Ben  Ambition'da olan yarı otomatik klimayı tercih ettim. Ancak çok gürültülü  çalışıyor. Araçla ilgili belkide tek beğemediğim nokta bu.

İkinci  olarak bu konuyu açma nedenime geleceğim. Malum teyp olayı. Araçla  gelen Swing radyo kullanıyordum. Kullanıyordum diyorum çünkü artık  Necvox 939 HD kullanıyorum. Bu başlıkta da bu amaca giderken başımdan  geçenleri anlatacağım. Türkiye'deki Yeti'lerde bildiğiniz gibi 3 teyp  versiyonu mevcut. Swing, Bolero, Columbus.
Bu teypler  Volkswagen'lerde de kullanılıyor. Ben Swing teyp istedim çünkü bayii  bana Colombus teyp seçenegi sunmadı sunsa da bu teyp'in fiyatı  bildiğiniz gibi oldukça pahalı. Bolero'yu da ben istemedim çünkü  navigasyonu olan bir teyp tercih etmek istedim. Bu durumda Bolero'ya  extra para vermek yerine Swing teyp alıp değiştirmek en akıllıca olan  senaryo idi. Bende öyle yaptım yanlız bunu yaparken Volkswagen ile  Yeti'nin Bolero'sunun aynı olduğunu düşündüm ancak bu büyük bir  yanılgıymış.!! Resimlerle açıklayayım;

Aşşağıda gördüğümüz Yeti'nin Bolero'su

Bu ise Volkswagen'ın Bolero'su

Gördüğünüz  gibi iki teyp'in enleri birbirlerinden farklı. İlginiç Volkswagen  grubuna yapılan aynı isimli teyp ancak Skoda'nın Yeti ve Octavia'sında  farklı Bolero kullanılmış. Cihazlar aynı ancak dış yapısı aracların  göğüsüne uygun olarak yeniden yapılmış. Bu iki model dışında Wolkswagen  için üretilen Bolero diğer Skoda'lara direkt takılıp  kullanılıbiliyormuş.

Yeti'nin Swing teyp'i ile Bolero teyp'in ölçülerini aşşağıda görebilirsiniz. Enleri birbirinin aynı.

Gördüğünüz  gibi aynı ancak iş Volkswagen'ın Bolero'suna gelince Yeti'ye  takamıyorsunuz. Bunlaradan haberi olmayan ben Necvox 939HD'yi alıp araca  taktırmaya gidince durumu öğrendim ve kısa süreli bir şok yaşadım.  Cihazı iade edip olayı araştırmaya başladım. Cihaz aracın teyp boşluğuna  uyuyor ancak çerçeveye uymuyor. Çerçevenin kenarlarında boşluk kalırken  alttan ve üstten çerçeve cihazın üzerine basıyor. Daha sonra  araştırınca gördüm ki Yeti'ye Colombus uygulandığında kullanılan ayrı  bir çerçece var. Colombus ise Volkswagen'in Bolerosu'nun aynısı. Çözüm  yolunu bulmuştum.

Aşşağıda gördüğünüz Colombus uygulanmış bir  Yeti. Yani Swing teyp'in çerçevesi ile Colombus teyp'in çerçevesi  farklı. Benim gibi Necvox almak istiyorsanız bu çerçeveye ihtiyacınız  var.

Ben  durumu Skoda ile paylaştım onlar bu çerçevenin gelmediğini hatta  Skoda'nın ne zaman yollayacağı ve fiyatının ne olacağını bilmediklerini  söylediler. Bende belirsiz süre beklemek yerine araştırdım ve çerçeveyi  yurtdışında buldum. Firma ile anlaştım bu çerçeveye ihtiyacı olan  arkadaşlar bana ulaşırsa firma ile iletişime geçip çerçeveyi ayarlarım.  Adamlar bana bir tane numune gönderdi. Benden satış yapacağım diyerek  anlaşmayı sağladım. Çünkü parakende satışları yok. Toplu satıyorlar.  Şayet sitede bu çerçeveden edinmek isteyen olur ise
toplu alım yaparak yardımcı olurum.

Çerçeve budur...

Çerçevenin fiyatı 180tl'dir.
İlgilenen arkadaşlar bana özel mesaj yoluyla ulaşabilirler.

Gelelim  uygulamaya; Gerekli çerçeveyi bulunca tekrar Necvox 939HD aldım ve  montajını yaptırdım. Ben cihazı PCGold'dan aldım montajını ise cihazı  Türkiye'ye getiren EsseGrup'un merkezinde yaptırdım.

Cihazın Montajı;
Aracımın Swing teyp ile bu şekilde idi

Uygulama başladı. İlk olarak çerçeve söküldü.

Sonra Swing Teyp...

Necvox 939HD'nin bağlantıları yapılıyor...

Teyp yerine takılıyor...

Teyp  takılmış ve esas oğlan olan çerçeve artık yerinde... Buraya dikkat.  Swing teyp sahiplerinin çerçevesinden bu çerçeve farklı. Teyp'in sağ ve  solunda çerçeve ile birleşim noktalarındaki eyimi fark edebilirsiniz.  Swing teyp kullananlar kendi çerçevelerine bakarsa buranın olmadığını  görürler.

Resimde de görüldüğü gibi işlem sona erdi.

Before & After yapmazsam olmazdı

Yeni teyp'in geri vites kamerası desteği nedeniyle bu kadar uğraşın üstüne geri vites kamerası taktırmazsam olmazdı.

İşleme başladık. Tabi bu işlem teyp'e göre oldukça fazla zaman ve uğraşa sebep oldu.
İlk işlem arka bagaj kapağının içindeki plastik kaplamayı sökmek oldu.

Plaka aydınlatmalarından birini söktük.

Buradaki  en büyük sorun plaka aydınlatmalarından birinin sökülmüş olmasının  araçın farkına varması oldu. Araç çalıştığında uyarı ekranında plaka  lambalarından birinin yanmadığını söylüyor ve bu uyarı gitmiyordu. Geri  vites kamerasının led'ini taktık uyarı gitmedi. Çözüm olarak söktüğümüz  plaka aydınlatmasını söketine takıp bagaj kapağının içindeki bir yere  bantlayarak sabitledik. Yani bagaj kapağımın içinde bir adet lamba  yanıyor. Biraz garip gelsede aracın orjinalliğini bozmamış olduk. Tabi  diğer bir çözüm yolu olarak plaka aydınlatmasını yerine takıp dekopaj  ile uygun bir yere delik açarak geri vites kamerasını takmak olabilirdi  ancak ben bagaj kapağını kestirmek istemedim. Çözümümde lambayı içeriye  sabitlemek oldu.

İkinici zorluk kamera kablolarının teyp'e ulaştırmak ve geri vites kamerasının tetiklenmesi için uygun yeri bulmak oldu.

Sökmediğimiz yer kalmadı

Arka kapakla işimiz bitti.

İşte  kamera yerinde. Tabi orjinal aydınlatmanın yetine tam oturmadı  etrafında 1-2 ufak açıklık kaldı. Oralarıda sıcak silikon ile hasas  şekilde kapattım. Kapattım diyorum çünkü kendim yaptım. Malum silikon  kenarlardan taşsa hoş görünmezdi.

Bu şekilde işlemi sonlandırmış olduk.
Gelelim  Necvox 939HD ile ilgili görüşlerime. Fiyatına göre yaptıkları oldukça  başarılı. Artılar eksiler şeklinde yorumlarımı sıralayayım;

Artılar;
*Fiyat performan birlikteliği.
*Navigasyon  olarak igo kullanması. igo'nun performansıda oldukça iyi. Çok işimi  görüyor.( igo'yu cihazın öündeki bir SD karttan görüyor. Bu karta cihaza  uyumlu igo'ları yükleyip kullanabiliyorsunuz. Harita, poi vs.  ekleyebiliyorsunuz)
*ipod bağlayabiliyorsunuz
*Geri vites kamerası kullanılıyor.
*dvd okuyor
*mp3 desteği var
*istediğiniz 5 müzik albümünü sana cd olarak hafızasına kaydediyor.
*usb cihaz bağlaya biliyorsunuz.
*radyo var
*Tv var ancak sadece çamlıca civarında düzgün görüntü alıyorsunuz. Karasal tv yayınının kötülüğü yüzünden başarısı sıfıra yakın
*ekran  kalitesi idare eder seviyede gün ışığında güneş direkt gelmiyo ise  ekrandakileri okumak zor değil. (tabi Colombus kadar başarılı değil  ancak bu fiyata bu kadar )
*ses  kalitesi idare eder. Tabi aracın kolonlarının analog olmasıda bu işe  biraz sebep oluyor. Kolonlar dijital kolonlarla değiştirilip ses  kalitesine o zaman bakmak lazım.

Eksiler;
*Radyo kalitesi iyi değil. Parazit yapıyor. En belirgin problem bu bence.
*Tüm  uygulamaların ara yüzleri başarılı değil. Mesela ipod bağlantı ekranı  daha iyi olabilirdi. Bu ekranla ipod kullanmak biraz zor.
*Foksiyonlu  direksiyondan cihazın tüm özellikleri yönetilemiyor. Direksiyon  bağlantısı ile ilgili olarak cihazın bir arayüzü var ancak şu ana kadar  kurcalamaya cesaret edemedim.

Aklıma gelenle şuan bunlar. Umarım  yardımcı olmuşumdur. Yeti ile ilgili bir başlık açmayı ayrıca  düşünüyorum. Geniş zaman bulursam fotoğraf çekebilirsem aracı anlatan  bir başlıkda açmayı düşünüyorum.
Şimdilik bu kadar...

Çevrimdışı Suleyman

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sıfır araca iyi cesaret. Dediğiniz gibi sökülmeyen yer kalmamış. Ama geri vites kamerası çok orjinal olmuş...

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Geri vites kamerasının yerini çok beğendim.Ama iyi cesaret hakkaten :) Hayırlı olsun güzel olmuş sonuç itibariyle..

Güzel paylaşım...:ok:
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun,çok güzel olmuş.
Ancak keşke almışken son sürüm alsaydınız 939 HD'yi.
Sizinkinin 1500 lra gibi bir fiyatı vardı sanırım,son sürüm ise 1900 lira ancak Gold 1500 liraya bırakıyor.Görüntü kalitesinde,radyo kalitesinde,tv kalitesinde,ayrıca direksiyon kontrolünde, felan değişiklikler varmış,Passat sahibi bir arkadaş taktırdı.
Bizde düşünüyoruz bakalım,yorumlarınızı eksik etmezseniz sevinirim:)
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2010, 12:49:10 Gönderen: Can »

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı olsun çok güzel olmuş güle güle kullanın:)

yanlız şurda yanlışınız var bolero vwde rcd 510 columbus ise vwde rns 510 diye geçiyor yani vwle skodanın bolerosu aynı.

Çevrimdışı nakka

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum güzel yorumlarınız için...

Alıntı yapılan: Can;150996
Hayırlı olsun,çok güzel olmuş.
Ancak keşke almışken son sürüm alsaydınız 939 HD'yi.
Sizinkinin 1500 lra gibi bir fiyatı vardı sanırım,son sürüm ise 1900 lira ancak Gold 1500 liraya bırakıyor.Görüntü kalitesinde,radyo kalitesinde,tv kalitesinde,ayrıca direksiyon kontrolünde, felan değişiklikler varmış,Passat sahibi bir arkadaş taktırdı.
Bizde düşünüyoruz bakalım,yorumlarınızı eksik etmezseniz sevinirim:)

Son sürüm olmadığını düşündüren şey nedir? Ben cihazı 1 ay önce aldım. Aradaki fark nedir?

Alıntı yapılan: Suleyman;150923
Sıfır araca iyi cesaret. Dediğiniz gibi sökülmeyen yer kalmamış. Ama geri vites kamerası çok orjinal olmuş...

Alıntı yapılan: mygokhan;150990
Geri vites kamerasının yerini çok beğendim.Ama iyi cesaret hakkaten Hayırlı olsun güzel olmuş sonuç itibariyle..

Güzel paylaşım...

Evet dediğiniz gibi biraz cesaret gerektiriyor. Ancak tüm montaj aşamasında ustaların başında durup gerekli yerlerde gerekli müdehaleleri yaptığım için rahattım. Birçok parçayı ben söktüm denilebilir. Zaten ustalar bir parçayı kırmammak yada sorumluluk almamak için işi size bırakmaya dünden razı oluyor.Bu durum işimede geldi dikatsizce yapılan bir iştense işi kendim yapmayı tercih ederim.

Bu arada bu işe girişmeyi düşünen arkadaşlara işi kolaylaştıran tüyoları buradan verebilirim. Mesela kabloyu nereden çekeceksiniz vs...
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2010, 14:54:49 Gönderen: nakka »

Çevrimdışı nakka

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;151011
Hayırlı olsun çok güzel olmuş güle güle kullanın:)

yanlız şurda yanlışınız var bolero vwde rcd 510 columbus ise vwde rns 510 diye geçiyor yani vwle skodanın bolerosu aynı.

vw'de teyplere verilen isimler dediğiniz gibi doğrudur.
Ancak vw ile skodanın bolerosu aynı dediğinizde bir sorun oluşuyor. Octavia ve Yeti'nin boleroları vw'nin bolerosu ile aynı değil. Özellik ve içerik olarak aynı olsada dış çerçevesi farklı. Başlığın ilk mesajındaki ilk resimlere bakarsanız farkı görürsünüz. Cihazın ekranın sağında ve solunda bulunan menü tuşları vw'nin bolerosuna göre daha geniştir. Zaten bu genişlik yüzünden bolero, columbus, rns 510 ve rnc510 cihazlar Swing veya Bolero taşıyan bir Yeti'ye takıldığında çerçeve problemi ile karşılaşırsınız.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nakka;151022
vw'de teyplere verilen isimler dediğiniz gibi doğrudur.
Ancak vw ile skodanın bolerosu aynı dediğinizde bir sorun oluşuyor. Octavia ve Yeti'nin boleroları vw'nin bolerosu ile aynı değil. Özellik ve içerik olarak aynı olsada dış çerçevesi farklı. Başlığın ilk mesajındaki ilk resimlere bakarsanız farkı görürsünüz. Cihazın ekranın sağında ve solunda bulunan menü tuşları vw'nin bolerosuna göre daha geniştir. Zaten bu genişlik yüzünden bolero, columbus, rns 510 ve rnc510 cihazlar Swing veya Bolero taşıyan bir Yeti'ye takıldığında çerçeve problemi ile karşılaşırsınız.

çerçeve problemi çıkması cihazların farklı olması anlamına gelmez:)

Belero(rcd510) da navi özelliği yoktur sizinn koyduğunuz vwnin bolerosu fotosundaki cihazda navi özelliği vardır yani farklı cihazlar.

Çevrimdışı nakka

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;151027
çerçeve problemi çıkması cihazların farklı olması anlamına gelmez:)

Belero(rcd510) da navi özelliği yoktur sizinn koyduğunuz vwnin bolerosu fotosundaki cihazda navi özelliği vardır yani farklı cihazlar.

Doğru resimdeki cihazın navi özelliği olduğuna dikkat etmemişim. Fakat cihazın özeliklerinin aynı olması aynı cihaz olduğu anlamına da gelmez.
vw'nin bolerosu ve skoda'nın Yeti ve Octavia'da kullandığı bolerosu'nun dış yapısı yada daha doğru deyimle kafa yapısı farklı. 1 e 1 aynı değil dış yapı olarak.

Skodanın Yeti ve octavia dışındaki araçlarda kullandığı bolero ve vw'nin rcn 510'u görüldüğü gibi dış yapı olarak aynı. Ancak Yeti için kullanılan Bolero dış yapı olarak farklı. Tekrar belirteyim tartışmak için bunu yazmıyorum. Bu benim başıma gelen bir durum. Eğer birebir aynı olsalardı dış yapı olarak ben çerçeve işi ile uğraşmazdım. Burada benim gibi düşünen insanlara uyarıda bulunuyorum. İki cihaz dış görünüş olarak farklı ve bu durum çerçeve sorununu ortaya çıkarıyor ve bu durum tr bu çerçeve olmadıpı için büyük bir sorun oluşturuyor. Çünkü Necvox 939HD ile RNC 510 dış apı olarak aynı. Yani aracın kendi üzerindeki çerçeve bu fark yüzünden işinizi görmüyor.
« Son Düzenleme: 25 Ekim 2010, 15:52:17 Gönderen: nakka »

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nakka;151016
Tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum güzel yorumlarınız için...

Son sürüm olmadığını düşündüren şey nedir? Ben cihazı 1 ay önce aldım. Aradaki fark nedir?

Kolisi:)

Yeni sürümün kolisi Beyaz renk.
Alettede yukarda saydığım iyileştirmeler varmış.
Tam olarak bilgim yok ancak Passatına aleti taktıran arkadaş şuan şehirdışında olduğu için bilgi alamıyorum.Kendisi gelince burada anlatır farkları:ok:

Çevrimdışı nakka

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Can;151037
Kolisi:)

Yeni sürümün kolisi Beyaz renk.
Alettede yukarda saydığım iyileştirmeler varmış.
Tam olarak bilgim yok ancak Passatına aleti taktıran arkadaş şuan şehirdışında olduğu için bilgi alamıyorum.Kendisi gelince burada anlatır farkları:ok:

Himm bu konuda açıkçası fikrim yok. Biraz araştırayım. Belki versiyon yüklemek mümkündür. Tabi hardware olarak değişim yok ise.
Düzeltilmiş dediğin herşey benim şikayetci olduğum şeyler zaten. kısmet bakalım birşey yapabilecekmiyiz

Çevrimdışı nakka

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Can;151051
Yeni sürümün kutusu bu:ok:

Bu nezam gelmiş. Şans işte.

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: nakka;151073
Bu nezaman gelmiş. Şans işte.